Jump to content

šutnja administracije


scvrtil6

Preporučene objave

Poštovani,                                                                                                                                                                                                                                                                                        Priznavanje statusa HRVI pokrenuto je 17.12.2017, godine. Postupak je pokrenut, prošao stručnu komisiju. Sada čekam nalaz vještaka. Do sada sam dobio samo zaključak za stručnu komisiju, te zahtjevom povjereniku za informiranje, i nalaz stručne komisije po kojem je bolest uzročno posljedična u vezi s Domovinskim ratom.  S obzirom da tri godine nisam dobio nikakvo rješenje od županijskog ureda za branitelje,  MOŽE li se to smatrati "šutnjom administracije" s obzirom da se radi o vojnom dijelu i da li je moguće pokrenuti upravni spor temeljem  članka 101. stavka 2. ZOUP.

Pozdrav, hvala  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , scvrtil6 je napisao:

Poštovani,                                                                                                                                                                                                                                                                                        Priznavanje statusa HRVI pokrenuto je 17.12.2017, godine. Postupak je pokrenut, prošao stručnu komisiju. Sada čekam nalaz vještaka. Do sada sam dobio samo zaključak za stručnu komisiju, te zahtjevom povjereniku za informiranje, i nalaz stručne komisije po kojem je bolest uzročno posljedična u vezi s Domovinskim ratom.  S obzirom da tri godine nisam dobio nikakvo rješenje od županijskog ureda za branitelje,  MOŽE li se to smatrati "šutnjom administracije" s obzirom da se radi o vojnom dijelu i da li je moguće pokrenuti upravni spor temeljem  članka 101. stavka 2. ZOUP.

Pozdrav, hvala  

Budući da nije doneseno prvostupanjsko rješenje, možete izjaviti žalbu drugostupanjskom tijelu. U slučaju da drugostupanjsko tijelo nije, primjerice, riješilo o vašoj žalbi na prvostupanjsko rješenje, onda biste mogli pokrenuti upravni spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na savjetu. Pribojavao sam se jer se radi o domeni vojske da nije možebitno kako drugačije propisano. Podnijet ću žalbu jer 3 godine je previše čekanja, čak je i stručna komisija bila prije Covida. Još mi nije jasno tko je u ovom slučaju drugostupanjsko tijelo. Ministarstvo branitelja me upućuje na županijski ured kao područnu jedinicu ministarstva. Kome se žaliti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 166 Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kaže da u 1. stupnju odlučuje nadležno tijelo županije/Grada Zagreba, a u 2. stupnju Ministarstvo branitelja.

 

Tako da, žalbu izjavite Ministarstvu. Oni trebaju donijeti rješenje kojim će prvostupanjsko tijelo obvezati da u određenom roku donese rješenje koje nije donijelo.

 

Čak da i "fulate" s podnošenjem žalbe u smislu na koga se naslovljuje, u upravnom postupku vrijedi načelo pomoći stranci i nenadležno tijelo treba takvu žalbu proslijediti nadležnom tijelu, a datum izjave žalbe je onaj koji bi vrijedio za nenadležno tijelo (kad je njemu poslana žalba). Svakako izjavite žalbu, u ZUP-u imate pobrojeno što sve žalba MORA sadržavati, to je minimum sadržaja. I da, pošaljite preporučenom poštom s povratnicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, V525 je napisao:

Čl. 166 Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kaže da u 1. stupnju odlučuje nadležno tijelo županije/Grada Zagreba, a u 2. stupnju Ministarstvo branitelja.

Poštovani, oprostite da se i ja uključim u raspravu, dakle, dobro ste citirali navedeni članak Zakona, no on se odnosi na žalbu na rješenje koje je donijelo prvostupanjsko  tijelo u postupku, ovdje nije donešeno nikakvo rješene na kojeg bi se mogla izjaviti žalba drugostupanjskom tijelu, u konkretnom slučaju nadležnom Ministarstvu, dakle nema se temeljem čega i na što žaliti... 

Potrebito je prvostupanjskom tijelu uputiti Požurnicu za rješavanje navedenog slučaja, no ako se ono ogluši i na tu požurnicu, tada treba drugostupanjskom tijelu podnijeti dopis, tzv. Šutnja administracije koji i je jedan oblik žalbe, ali ne žalbe na rješenje, već na ne/postupanje, oglušavanje ili odugovlačenje i  to sve, kako i naprijed navodite, putem pošte preporučenom pošiljkom....

Inače identičan slučaj sam rješavao jednom rođaku, i dosta brzo, u odnosu na rok prethodnog nepostupanja prvostupanjskog tijela, nakon upućene požurnice, donešeno je prvastupanjsko rješenje.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Slao sam podneske (požurnice) e-mailom, telefonski razgovarao ali ništa, uvijek "niste na redu"

Člankom 101 st. 3. ZOUP je propisano da se može podnijeti žalba ako službena osoba u propisanom roku ne donese rješenje (60 dana). Mišljenja sam čak da se može podnijeti upravna tužba direktno Upravnom sudu. Podnio sam žalbu preko županijskog ureda u ministarstvu pravosuđa i uprave. Čekat ću 60 dana te pokrenuti upravni spor. Ako do toga dođe biti će zanimljivo vidjeti rješenje suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, scvrtil6 je napisao:

Člankom 101 st. 3. ZOUP je propisano da se može podnijeti žalba ako službena osoba u propisanom roku ne donese rješenje (60 dana).

Da, no nemojte se iznenaditi ako vam se žalba odbije. Naime, to što navodite točno je u dijelu jer Zakon o općem upravnom postupku propisuje da ako službena osoba u propisanom roku ne donese rješenje i dostavi ga stranci, stranka ima pravo izjaviti žalbu, odnosno pokrenuti upravni spor ako se radi o drugostupanjskom tijelu. Ali i ti rokovi za podnošenje žalbe ili spora su propisani, što bi značilo da ste trebali nakon isteka od 30 dana (ili 60 ako je potrebno provesti ispitni postupak) za donošenje rješenja podnijeti žalbu zbog šutnje uprave u roku 15 dana. Žalbu nakon proteka tog roka drugostupanjski tijelo će odbiti. Isto to bi se odnosilo i na upravni spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa,

ovaj puta sam žalbu poslao povratnicom, ma gdje žalba završila,  borio sam se da županijski ured pošalje zahtjev na stručnu komisiju, borio sam se da dobijem mišljenje iz KB Dubrava, sad se moram boriti za red na vještačenju. Sve to traje 3 godine. Mislim da je problem u tome što sam razvojačen radi teške bolesti, te bi me morali odbaciti ili vještačiti veliki postotak s obzirom da sam se u međuvremenu bio 4 puta na civilnom vještačenju (100% teška invalidnost IV stupanj - osobna invalidnina). Namjera mi je ako ne dobijem nikakav odgovor u 60 dana, pokrenut ću upravnu tužbu (s obzirom da sam osoba s invaliditetom ne moram plaćati sudske troškove).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, 

Uložio sam žalbu na prvostupanjsko rješenje, nisam dobio obavijest da je žalba otpremljena drugostupanjskom tijelu, nisam dobio nikakvo rješenje od prvostupanjskog kao ni od drugostupanjskog, rok od 60 dana izlazi ovih dana. Nije mi jasno protiv kojeg javnopravnog tijela radi "šutnje administracije" mogu pokrenuti upravni spor (navodno treba pričekati još 8 dana)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar nitko ne zna protiv koga moram pokrenuti upravni postupak. Upoznat sam s redovitim postupkom (rješenje, žalba, obavijest o otpremi žalbe, drugostupanjsko rješenje ili šutnja administracije, sudski spor na drugostupanjsko rješenje ili šutnju administracije. No, ovaj put mi stvarno nije jasno, pokretat spor radi šutnje administracije: tijelu kojem sam predao žalbu ili drugostupanjskom koje je moralo izdati rješenje.

Hvala pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Spitfire,

Možda se nismo razumjeli. Drugostupanjsko tijelo je donijelo rješenje i vratilo prvostupanjskom koje izdalo novo. Po novom rješenju opet nisam zadovoljan, te sam se žalio na novo rješenje, (siguran sam 100% u ispravnost mojeg nezadovoljstva) ali već 60 dana nema reakcije (imam uredno potpisanu povratnicu o primitku žalbe). Svejedno ću pokrenut spor protiv drugostupanjskog, vjerojatno ako nisu primili žalbu tražiti će od prvostupanjskog. Hvala na pomoći.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija