Jump to content

Pomoć oko naslijedivanja


mgelis

Preporučene objave

Postovani,

 

Imali smo smrtni slucaj u obitelji. 

Zanima me da li moramo tatu odjaviti mi ili gdje sve to moramo napraviti? Tata je imao imovini, a nismo sigurni da li je ima neki posebni racun u banci za koji nismo znali. Da li mi moramo to zatraziti i gdje? Mama nema morovinu, on je imao, da li moze naslijediti . Nismo sigurni da li je imao neka potrazivanja vjerovnika, kako to ide? Zapravo, totalno smo neupuceni, sta sve moramo traziti i kako, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni bilježnik kojemu će biti dodijeljen ostavinski postupak u rad će pribaviti sve podatke o računima kod banaka, o nekretninama i registriranim pokretninama (automobil itd.), no dobro je da o svemu podatke koje imate ipak dostavite javnom bilježniku. 

Majka možda može iza oca ostvariti obiteljsku mirovinu, no za zahtjev se morate obratiti u područni ured HZMO. 

Morate prebaciti sve režije na majku, bankovni računi su već blokirani do ostavinske rasprave i ne možete raspolagati sredstvima po njima i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Javni bilježnik kojemu će biti dodijeljen ostavinski postupak u rad će pribaviti sve podatke o računima kod banaka, o nekretninama i registriranim pokretninama (automobil itd.), no dobro je da o svemu podatke koje imate ipak dostavite javnom bilježniku. 

Majka možda može iza oca ostvariti obiteljsku mirovinu, no za zahtjev se morate obratiti u područni ured HZMO. 

Morate prebaciti sve režije na majku, bankovni računi su već blokirani do ostavinske rasprave i ne možete raspolagati sredstvima po njima i to je to.

Hvala puno na odgovoru i vremenu.

Da li ćemo mi znati prije ostavinske koji će biti javni biljeznik da mu znamo reci.

Na koji nacin mozemo prebaciti sve rezije, npr., ja kao kćer s kojim dokumentom to mogu zatraziti, hvala jos jednom ,zahvaljujem od srca.

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se što upadam, ali iz iskustva - kod mene računi za režije stižu na pokojnike već 10-15 godina - dok se redovito plaća nikog nije briga.
No, mislim da čak i da želite što prebacivati, nećete moći prije ostavinske rasprave jer je potrebno rješenje nakon ostavinske iz kojeg se vidi tko je nasljednik (bar je u Elektri tako, pa pretpostavljam da je i kod ostalih).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, akacija je napisao:

Ispričavam se što upadam, ali iz iskustva - kod mene računi za režije stižu na pokojnike već 10-15 godina - dok se redovito plaća nikog nije briga.
No, mislim da čak i da želite što prebacivati, nećete moći prije ostavinske rasprave jer je potrebno rješenje nakon ostavinske iz kojeg se vidi tko je nasljednik (bar je u Elektri tako, pa pretpostavljam da je i kod ostalih).

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Javni bilježnik kojemu će biti dodijeljen ostavinski postupak u rad će pribaviti sve podatke o računima kod banaka, o nekretninama i registriranim pokretninama (automobil itd.), no dobro je da o svemu podatke koje imate ipak dostavite javnom bilježniku. 

Majka možda može iza oca ostvariti obiteljsku mirovinu, no za zahtjev se morate obratiti u područni ured HZMO. 

Morate prebaciti sve režije na majku, bankovni računi su već blokirani do ostavinske rasprave i ne možete raspolagati sredstvima po njima i to je to.

Postovani,

U slucaju da mi kao djeca "odricemo" u korist majke, da li poslije majcine smrti imamo pravo? Voljeli bi onda za njena zivota naoraviti kakav ugovor? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

L.p.zanima me ako mi netko može odgovoriti. Prije 6 mjeseci umro mi je tata, ja i sestra svoj dio nasljedstva ustupile smo mami. Danas sam saznala da je ona sa bratom sklopila ugovor o uzdrzavanju i da sve ostavlja njemu nakon njene smrti, zanima me da li imam pravo na nuzni dio jer ja i sestra u zivotu nismo dobile nista,ama bas nista, a ako nemam da li mogu tuziti ih, jer mama je neprepoznatljiva nakon oceve smrti i to je napravila samo da mi nemamo pravo nista dobiti i da on  dobije sve inaravno ne mora platiti porez, ona je vitalna i pokretna, a nedavno su joj brat i sogorica doveli u tatinu sobu nepokretnu mamu od sogorice,dalo bi se tu puno pisati ,ali konkretno me zanima da li imam kakva prava na nuzni dio i da li ga ikako mogu ostvariti, unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Nemate nikakvih prava ukoliko se majka i brat budu pridržavali ugovornih odredbi.

Postovana,

 

Uskoro nam je ostavinska.

Tata je navodno ostavio oporuku, podijelo je imovinu nama, djeci, on ke uknjizen 1/1. . Mama nije navedena u oporuci, na koji nacin mozemo osporiti opruku i kako ona moze traziti svoju polovicu, hvala uanprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija