Jump to content

Ovjera bračnog ugovora


bond07

Preporučene objave

Pošteni,

molim Vas  da li je neovjereni Bračni ugovor iste vrijednosti na sudu kao i  ovjereni, drugim rječima mogu li na sudu priložiti dokaz neovjereni i potpisani bračni Ugovor i ostvariti svoje pravo koje je navedeno u takvom ugovoru. 

Ne želim ga ovjeriti jer se bojim da će mi ga JB poslati na Poreznu kako bi se naplatilo nekakav porez  ili preko njega otkriti moju imovinu.

nemojte me odgovoriti da prema zakonu o ugovorima mora biti ovjeren i sudac to apriori odbacuje,

Dali odvjetnik može dobiti spor i sa takvim dokazom jednako kao i sa ovjerenim, kao i testamentom koji ne mora biti ovjeren.

mene interesira da li papir sa ženom koji sklopim bez ovjere može biti valjan dokaz na sudu, ako se netko od nasljednika bude sporio.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , bond07 je napisao:

Ne želim ga ovjeriti jer se bojim da će mi ga JB poslati na Poreznu kako bi se naplatilo nekakav porez 

Kod takovih ugovora nema poreza jer se istim samo uređuju imovinski odnosi bračnih drugova.

 

prije 23 sati , bond07 je napisao:

da prema zakonu o ugovorima mora biti ovjeren

Takovo što ne postoji, no postoji Obiteljski zakon koji uređuje oblik bračnog ugovora i propisuje da mora biti ovjeren od strane JB.

 

prije 23 sati , bond07 je napisao:

Dali odvjetnik može dobiti spor i sa takvim dokazom jednako kao i sa ovjerenim...mene interesira da li papir sa ženom koji sklopim bez ovjere može biti valjan dokaz na sudu

To može procijeniti samo sud. Sve ovisi o konkretnom slučaju i tuženom zahtjevu. Iz dostupne sudske prakse eventualno kao dio obveznopravnog zahtjeva prema Zakonu o obveznim odnosima. Možda vam pomogne Članak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako supruga bude osporavala u postupku valjanost tog ugovora iz razloga nedostatka propisanog oblika, onda se on, niti ono što je u njemu, ne može koristiti kao dokaz o sklapanju bračnog ugovora, osim kao indicija da su bračni drugovi pregovarali u tom određenom smjeru i da su možda imali ugovornu volju u tom smjeru. 

Međutim, za više informacija ćete morati i pojasniti svoj upit, jer nije jasno kakvo biste Vi pravo ostvarivali iz tog bračnog ugovora, te kako bi to pravo eventualno prelazilo na nasljednike te zašto bi nasljednici imali interesa osporavati takav ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o tome da ja iza smrti žene mogu stati u njenom stanu, a ona u mojoj vikendici.

zašto to mora biti ovjereno kada su na njemu moji i njeni potpis i svjedoke ako treba

zato još jednom vas molim da mi objasniti koja je razlika između ovjerenog i neovjerenog ugovora na sudu kao dokaz. 

 

Editirao moderator.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 40. Obiteljskog zakona - bračni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni od javnog bilježnika.

Članak 290. Zakona o obveznim odnosima - ugovor koji nije sklopljen u propisanom obliku nema pravni učinak, osim ako iz cilja propisa kojim je određen oblik ne proizlazi što drugo.

Ovjera potpisa nije solemnizacija i košta 50-ak kuna, mislim da to vrijedi duševnog mira. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Članak 40. Obiteljskog zakona - bračni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni od javnog bilježnika.

Članak 290. Zakona o obveznim odnosima - ugovor koji nije sklopljen u propisanom obliku nema pravni učinak, osim ako iz cilja propisa kojim je određen oblik ne proizlazi što drugo.

Ovjera potpisa nije solemnizacija i košta 50-ak kuna, mislim da to vrijedi duševnog mira. 

Zbilja ne mogu biti jasnija od ovoga. Pravna snaga neovjerenog bračnog ugovora je nula, nema je, a kako će to pojedini sudac u pojedinom sporu cijeniti, to nitko ne može predvidjeti. Zakon o obveznim odnosima za sve imenovane ugovore točno navodi u kojem se obliku sklapaju, slijedom čega neki ugovori mogu biti i usmeni, a neki ugovori moraju biti pisani, pa čak i solemnizirani, da bi proizvodili pravne učinke. Vi ste pitali za bračni ugovor, koji smo citirali kako se sklapa, a ugovor o zamjeni, ako se radi o nekretninama, također mora biti ovjeren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Te iz toga proizlazi pravilan zaključak da se ima smatrati kako je on zaključen 19. prosinca 1998. godine, a ne onog dana kada je prodavatelj svoj potpis ovjerio u Javnobilježničkom uredu. Ovjera potpisa prodavatelja, ima samo tu ulogu da osoba potvrđuje da je kao svoj priznala potpis na određenoj ispravi, te se ovjera ugovora odnosno datum ovjere potpisa ne može u konkretnom slučaju smatrati i danom zaključenja ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Ugovor o utvrđenju i diobi zajedničke imovine u svezi s razvodom, nije ugovor o uređenju imovinskih odnosa ( bračni ugovor) za koji se tražio oblik javnobilježničkog akta (kasnije, prema ObZ, ovjera potpisa)...Pogrešno je pravno stajalište nižih sudova, da se radi o ugovoru o uređenju imovinskih odnosa među bračnim drugovima (bračni ugovor). To zato, što prema stajalištu ovoga suda navedena zakonska odredba propisuje i oblik ugovora kojim bračni drugovi zaključuju na postojećoj ili budućoj imovini (bračni ugovor) i koji svoje imovinske odnose uređuju drugačije od načina kako ih određuje zakon. Ovaj ugovor nije poznavao ZBPO, ali ga poznaje ObZ/99, koji propisuje i oblik toga ugovora, gdje se propisuje pismeni oblik s ovjerenim potpisima bračnih drugova..." VsRH, Rev-2414/96 od 26. svinja 1999.

Dakle, i stajalište VsRH je da se ugovor bez propisane forme ne može smatrati bračnim ugovorom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija