Jump to content

Roditeljski dopust oca


hindoo

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me postoji li mogućnost da iskoristim roditeljski dopust oca u trajanju od 2 mjeseca (imam 2 djece mlađe od 8 godina) u situaciji u kojoj se supruga u trenutku oba poroda vodila kao nezaposlena osoba (radila je preko autorskih ugovora i koliko je meni poznato na taj su joj način uplaćivani i nekakvi doprinosi za zdravstveno osiguranje), a nakon oba poroda je primala naknadu za nezaposlene rodilje od HZZO-a. Ja sam u neprekinutom radnom odnosu čitavo to vrijeme, a supruga se poslednjih godinu i pol vodi kao samozaposlena osoba (vlasnica obrta). Zapravo me zanima, moraju li oba roditelja biti zaposleni (ili nezaposleni) u trenutku rođenja djeteta ili u trenutku pokušaja ostvarenja mog (eventualnog) prava. 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato, oba roditelja mogu iskoristiti roditeljski dopust neovisno o svom statusu zaposlene ili nezaposlene osobe, ako se jedan roditelj u korist drugoga nije odrekao prava na korištenje roditeljskog dopusta (obično je tako da očevi daju majkama suglasnost da samo majke iskoriste cjelokupni roditeljski dopust).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Koliko je meni poznato, oba roditelja mogu iskoristiti roditeljski dopust neovisno o svom statusu zaposlene ili nezaposlene osobe, ako se jedan roditelj u korist drugoga nije odrekao prava na korištenje roditeljskog dopusta (obično je tako da očevi daju majkama suglasnost da samo majke iskoriste cjelokupni roditeljski dopust).

Hvala na brzom odgovoru, sada mi je još manje jasno, a više jasno zašto se nikad ne bih mogao baviti pravom. 

U vrijeme dok je ona primala te porodiljne naknade nikakve suglasnosti za prijenos ničega nisam davao, a ovo je odgovor od pravnika iz HZZOa koji smo dobili za isti upit: 

"Poštovana, ukoliko ste iskoristili Vaše pravo do navršene 1. godine dana života djeteta suprug nema pravo na roditeljski dopust." 

Nije mi potpuno jasno gdje su se izgubila ta dva mjeseca (ako rodiljni i roditeljski mogu trajati ukupno 14 mjeseci) i zašto ne bih imao pravo na njih, ali ne znam hoće li mi se uopće dati to dalje ganjati u HZZOu

 

Svakako hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka ima pravo na šest mjeseci roditeljskog dopusta, a otac (jer se očeve potiče na dopust) ima pravo na osam. Međutim, kad majka podnosi zahtjev nakon isteka prvih šest mjeseci za drugih šest mjeseci, onda i otac potpisuje obrazac kojim kaže da će samo majka iskoristiti dopust od šest mjeseci. Roditeljski dopust, ako nije iskorišten, može se iskoristiti do 8. godine života djeteta, ali supruga ga je očito iskoristila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Majka ima pravo na šest mjeseci roditeljskog dopusta, a otac (jer se očeve potiče na dopust) ima pravo na osam. Međutim, kad majka podnosi zahtjev nakon isteka prvih šest mjeseci za drugih šest mjeseci, onda i otac potpisuje obrazac kojim kaže da će samo majka iskoristiti dopust od šest mjeseci. Roditeljski dopust, ako nije iskorišten, može se iskoristiti do 8. godine života djeteta, ali supruga ga je očito iskoristila.

OK, hvala, sad je malo jasnije 

Iako nikad ništa nisam potpisao, ali dobro, možda je to automatski tako kad se koristi naknada za nezaposlene 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija