Jump to content

upit u vezi mog “slucaja”


genkenobi

Preporučene objave

Pozdrav, nedavno sam navrsio 18 te ko za vraga eto mi i problema s “organima reda”. Naime bio sam na rodjendanu i pio sam te kako je padala kisa prijatelj s kojim sam dosao me je zamolio da odem po njegov auto(valja napomenuti da  jos nemam vozacku ) koji se nalazio 50m od kuce gdje smo bili (rodjendan je bio kod bliskog prijatelja te sam upoznat s okolinom i dio susjeda) i kako sam bio pijan (kasnije i sluzbeno “potvrdjeno” 1,41) otisao sam u krivu stranu te doso do auta koji mi se u tom trenutku ucinio njegov, no to je bio auto od susjeda, auto je bio otkljucan a kljucevi su se nalazili u pretincu od vozacevih ( prijateljev isto otkljucan i kljucevi isto u tom pretincu) te sam upalio auto i krenuo i odmah se zaletio u nekakvu hrpu drva sto je bila odmah pored ceste ( ne s velikom brzinom, auto sam drzao na spojci jos , i nije nastala steta na autu) . To je probudilo vlasnika auta  te je on izasao van otvorio vrata auta i pito me sta se dogadja i tada sam shvatio da sam fulo zivot i od panike samo izletio iz auta i poceo trcati. nakon 15ak min mislio sam da se je situacija smirila i htio sam se vratiti na rodjendan ali sam morao proci pored te kuce i kada sam dosao imao sam sta vidjeti, policijski auto pod rotirkama, na sto sam samo produzio korak u drugi smjer nadajuci se da  me nisu vidjeli. To nije bio slucaj. Nakon 5min hodanja pored mene je prosao pol auto iz kojeg su samo izletili policajci i oborili me na pod te me pretresli i nasli mi jos vrecicu u kojoj je bilo 0,1 g trave.     to se sve dogodilo oko 3:40, te nakon ispitivanja u stanici i uzimanja tkanine s jakne, otisaka prstiju, slikanja   oko 6 su mi rekli da me vode u dubravu na trijeznjenje (kasnije sam saznao da sam zapravo bio u gajnicama) oko 16 (~16:30) su dosli po mene i vratili me u postaju iz koje su me dovezli te sam jos tamo imao ispitivanje pred kamerama i pustili su me tek u 18:30 ( cca sat vremena voznje od gajnica do postaje) Moje pitanje i glavna briga sto ce sada biti samnom i kakvu kaznu mogu ocekivati, (to se sve dogodilo s 3. na 4. 10. a jos nikakva “cestitka” nije dosla doma) valja jos napomenuti da sam se sljedeci dan poslije   incidenta isao ispricati vlasniku auta te sam mu rekao kako nikako nisam htio ukrasti auto ili tako nesto te mi je rekao da on nece mene tuziti. 

 

Znam da je ovo dosta dugacko za citati ali je sve detaljno opisano pa se nadam da cete mi moci sto preciznije dati odgovor, hvala unaprijed 

 

*da svijestan sam svoje gluposti, neopisivo mi je zao sto se sve to dogodilo i svijestan sam da sam si zbog jedne pijane noci jako zagorcao buducnost* 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Kaznena prijava za krađu auta ne dolazi tako brzo kao "čestitka" od prometnih prekršaja.Osim nje dobit ćeš i čestitke za posjedovanje trave i vožnju pod utjecajem alkohola.

znaci kazna zatvora + 2 novcane kazne koje necu moci platiti (znam unaprijed da ih roditelji nece htjet platit) i jos cu ostati bez vozacke. jel ikako moguce da umjesro zatvora i placanja svega toga dobim rad za opce dobro ili tako nesto 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, sivko je napisao:

Napisao sam kaznena prijava a ne kazna zatvora.

Prvo će ići na prisilnu naplatu pa ako ne uspiju onda će mijenjat za rad.

A za auto nećeš u zatvor.

Uh, ajde barem malo olaksanja, vec 4mj strahujem od toga, a ako mozda znate kolike su cifre u pitanju i koliko bi me sve skupa mogla kostati ova glupost (i koliko bi bilo sati rada) 

I jos jedno pitanje kada za to nastupa ona rehabilitacija i da mi potvrda o nekaznjavanju bude cista ( zelja mi je upisati HVU a oni to traze, pa da znam koliko je ta zelja (ne)ostvariva? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče "krađe", vjerojatno neće biti baš krađa, već neovlaštena upotreba tuđe pokretne stvari, odnosno oštećenje tuđe pokretne stvari (jer niste imali namjeru ukrasti u svoj trajni posjed, bili ste u zabludi da je to vozilo za koje ste imali dozvolu upotrebe itd.), bit će uvjetna ili rad za opće dobro, jer su to djela koja su još i blaža od krađe po zaprijećenoj kazni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvuko si se samo tako za alkohol😆 1.41 je 5000kn a da si imo 1.50 bilo bi 5 tisućica više.  "Zamjena novčane kazne radom za opće dobro predviđena je samo za novčanu kaznu iznad 2.000,00 kuna koja nije u cijelosti ili djelomično naplaćena ni prisilno u roku od dvije godine od podnesenog zahtjeva za prisilnu naplatu. Rad za opće dobro u prekršajnom postupku može trajati od 6 do maksimalno 240 sati." Kaznu zatvora ne očekuj preskupo je za državu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam svima na odgovrima, objasnili ste mi puno stvari i sad mi je malo lakse.

Znate li mozda kako ce izgledati taj cijeli postupak, i hoce li me sud traziti da dovedem sa sobom svjedoke (jel mogu dovesti samo punoljetne jer pretpostavljam da ce maloljetnicima neko od roditelja morati biti prisutni ,a njima se bas nebi dalo zezati s time moraju traziti slobodne dane itd.) koji su bili na rodjendanu da potvrde da nisam htio ukrasti auto nego je doslo do nesporazuma? 

i jos jedna stvar prijatelj po ciji auto sam trebao otici odlazi u Irsku krajem ovog mjeseca, a pretpostavljam da cijeli ovaj proces nece biti gotov  do tad (s obzirom da jos nista nisam dobio) hoce li to biti ikakav problem?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , genkenobi je napisao:

Znate li mozda kako ce izgledati taj cijeli postupak, i hoce li me sud traziti da dovedem sa sobom svjedoke (jel mogu dovesti samo punoljetne jer pretpostavljam da ce maloljetnicima neko od roditelja morati biti prisutni ,a njima se bas nebi dalo zezati s time moraju traziti slobodne dane itd.) koji su bili na rodjendanu da potvrde da nisam htio ukrasti auto nego je doslo do nesporazuma? 

Ti predlažeš svjedoke, pa sud odlučuje ako/kada će ih zvati.

 

prije 17 sati , genkenobi je napisao:

i jos jedna stvar prijatelj po ciji auto sam trebao otici odlazi u Irsku krajem ovog mjeseca, a pretpostavljam da cijeli ovaj proces nece biti gotov  do tad (s obzirom da jos nista nisam dobio) hoce li to biti ikakav problem?  

Normalno možeš putovati, samo se pobrini da uredno preuzimaš sudsku poštu (da sud zna tvoju adresu ili da sve obavlja odvjetnik).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Danas mi je stiglo od suda da sam pozvan na glavnu raspravu za 8 dana. Ali u toj pošiljci je samo prijedlog kazne za posjedovanje marihuane ništa o vožnji bez vozačke/ vožnji pod utjecajem alkohola ( ako se 10 ak metara smatra vožnjom) Hoće li mi za to dvoje onda doći kroz nekoliko dana ili me neće uopće teretiti za to? Od kaznenog suda još ništa nije došlo. Za marihuanu je prijedlog kazne 5000kn i 3 mj lječenja, sad kako s novčanom kaznom pošto sam  nemam prihoda te nemam sa strane spremljeno 5 somića da ih dam za svoje gluposti, i ako dokažem da nisam stalni korisnik jel mogu izbjeć liječenje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Obzirom na dob, zovu vas da naprave tzv. socijalnu anamnezu/anketu, dakle da saznaju nešto više o vama kao osobi, uvjetima u kojima živite, okolnostima privatnog života i slično. To će poslužiti stručnom suradniku DORH-a da dade svoje mišljenje o vašoj ličnosti. Ništa strašno, normalan razgovor.

Inače, obzirom bi se ovdje trebalo raditi o, kako je i Ruby navela, KD neovlaštene uporabe tuđe pokretne stvari iz čl. 234. st. 2. KZ-a, za koje je zapriječena kazna zatvora u trajanju do 3 godine i obzirom na vašu dob, postoji vrlo realna šansa da sve završi sa nekom od odgojnih mjera, dakle nema nikakvog zatvora ili uvjetne osude.

Inače, u ovom slučaju postoji i jedna zanimljivost (prema vašem opisu slučaja) - moguća stvarna zabluda na vašoj strani, koja bi mogla isključiti krivnju, pa ne bi bilo loše da angažirate branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na odgovoru. 

Zar nije da će mi branitelj biti dodijeljen, nisam u mogućnosti privatno angažirati branitelja.  

I hoće li me sad na ovom kaznenom procesu teretiti samo za “ pokušaj krađe “ ( kako  je  policija to fino navela u zapisniku koji sam dobio poslje ispitivanja ) ili će mi prikrpati još i vožnju bez vozačke i pod utjecajem alkohola, iako me nisu zatekli u vozilu niti da vozim auto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, genkenobi je napisao:

Zar nije da će mi branitelj biti dodijeljen, nisam u mogućnosti privatno angažirati branitelja. 

Ne vidim da postoji osnova za tzv. obveznu obranu već eventualno možete zatražiti postavljanje branitelja na teret proračunskih sredstava, no tom zahtjevu udovoljit će se isključivo pod uvjetima određenim zakonom.

Prije 57 minuta, genkenobi je napisao:

I hoće li me sad na ovom kaznenom procesu teretiti samo za “ pokušaj krađe “ ( kako  je  policija to fino navela u zapisniku koji sam dobio poslje ispitivanja ) ili će mi prikrpati još i vožnju bez vozačke i pod utjecajem alkohola, iako me nisu zatekli u vozilu niti da vozim auto. 

Kazneni i prekršajni postupak dva su odvojena postupka i jedno nema veze s drugim. Prekršajni, ukoliko će ga biti, će ići odvojeno i naknadno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

*Nadopuna slučaja*

Neki dan mi je stiglo od DORH-a da dodđem u Ilicu 207 na razgovor "radi donošenja državno odvjetničke odluke" s višom stručnom savjetnicom, i samnom mora biti prisutan jedan od roditelja. 

1. pitanje - Što će pobogu biti na tom razgovoru?

2. pitanje- Bio sam punoljetan kada se dogodio ovaj incident, i sada sam punoljetan(logično) ,zašto mora samnom doći roditelj? Nema li više smisla da samnom dođe neko ko je možda bio na tom rođendanu ili tako nešto...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Postoji mogućnost da će DO posegnuti za tzv. načelom oportuniteta (svrhovitosti) što znači da bi mogao donijeti rješenje o odbačaju kaznene prijave uz određenu obvezu s vaše strane (primjerice da naknadite štetu čovjeku čiji ste auto oštetili).

2. Kako ste punoljetni, ne postoji zakonska osnova zbog koje bi zvali i roditelja, ali moguće da poziv roditelju ima veze s naknadom štete, pa će možda pitati roditelja bi li on mogao vama pomoći da naknadite štetu.

Maksimalan rok za naknadu štete kod primjene načela svrhovitosti iznosi jednu godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, ali nije nastala nikakva šteta na autu. Razgovarao sam s vlasnikom auta te mi je rekao kako nije ništa oštećeno. 

Mislim u svakom slučaju bolje i to, nego da mi prijete zatvorom ili ko zna čime...

A onda ako primjene to načelo oportuniteta, meni će potvrda o nekažnjavanju biti “čista”? To mi je isto jedna od bitnijih stvari. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
Na 03. 04. 2021. at 15:17, genkenobi je napisao:

Ajoj, mislim to kažem zato jer je prijatelj prošao kroz crveno i vidjeli su ga pol. službenici ( bili 2 auta iza njega), tjedan dana nakon što se ovo meni dogodilo, i negdje krajem prvog mjeseca mu je došao poziv na sud. S obzirom da je sada već 4. pa ono, nadam se da neće ništa ni stići

pao u ozujku jos nisan dobio ‘cestitku ‘ od suda pa ako moze neka bliza info bio bi vam zahvalan.. Jel @genkenobi stigao poziv ikako koliko treba da prode za zastaru ? Isto pitanje vrijedi i za prelaz granice oce li bit kakvih problema ,cuo san da su na kleku i u neumu temeljiti. hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , b.herceg je napisao:

pao u ozujku jos nisan dobio ‘cestitku ‘ od suda pa ako moze neka bliza info bio bi vam zahvalan.. Jel @genkenobi stigao poziv ikako koliko treba da prode za zastaru ? Isto pitanje vrijedi i za prelaz granice oce li bit kakvih problema ,cuo san da su na kleku i u neumu temeljiti. hvala svima

Za travu mi je stigao poziv na sud u 3. mjesecu. Izrečeno mi je nekakvo liječenje koje nikada nije održano i platio sam 1500kn kaznu. Što se tiče kaznenog djela, nakon svih razgovora s DORH-on i iščekivanja, na kazneni sud - odjel za mladež sam išao tek ove godine u 10. mjesecu. S obzirom da sam imao branitelja, sve je prošlo bolje nego očekivano. Evo sada sam skoro pa 2 mjeseca u Irskoj i okrenuo novu stranicu života. Ni na jednom aerodromu nisam imao problema, nit su me uzimali sa strane ni ništa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija