Jump to content

bjanko zadužnica pri zapošljavanju


bjanka_zaduznic

Preporučene objave

Pozdrav! 

Studentica sam apsolventske godine te sam dobila ponudu za posao. Firma mi je ponudila potpisivanje bjanko zadužnice na tri godine kako bi se osigurali u slučaju mog odlaska. Originalno su mi ponudili ugovor o radu + bjanko zadužnicu, no budući da ne želim izgubiti studentska prava prije diplome dogovorila sam se da radim preko studentskog ugovora dok ne diplomiram. 

Zanima me koliko su zadužnice uobičajena praksa pri zapošljavanju te postoji li neki drugi način na koji se firma može osigurati od mog odlaska koji je povoljniji za mene (da mi ne može tak tako sjesti ovrha, gdje se iznos i kamate ne pišu naknadno od strane poslodavca i slično)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , bjanka_zaduznic je napisao:

Pozdrav! 

Studentica sam apsolventske godine te sam dobila ponudu za posao. Firma mi je ponudila potpisivanje bjanko zadužnice na tri godine kako bi se osigurali u slučaju mog odlaska. Originalno su mi ponudili ugovor o radu + bjanko zadužnicu, no budući da ne želim izgubiti studentska prava prije diplome dogovorila sam se da radim preko studentskog ugovora dok ne diplomiram. 

Zanima me koliko su zadužnice uobičajena praksa pri zapošljavanju te postoji li neki drugi način na koji se firma može osigurati od mog odlaska koji je povoljniji za mene (da mi ne može tak tako sjesti ovrha, gdje se iznos i kamate ne pišu naknadno od strane poslodavca i slično)?

još informacija: 

glavni razlog iz kojeg žele zadužnicu je u tome što će mi kroz posao pružiti znanja potrebna za obavljanje istog, "edukacije" su interne, odnosno unutar same firme, od strane mentora

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam također na svom prvom poslu savjetnika u osiguravajućem društvu predala bjanko zadužnicu, jer smo zaduživali dokumente stoge evidencije (police osiguranja, zelene kartone i sl.), čiji gubitak je društvo moralo prijaviti i vezano uz čiji je gubitak bilo određenih troškova, pa se ta bjanko zadužnica imala iskoristiti za slučaj takvog gubitka. Međutim, ova situacija u kojoj Vi primate edukaciju za posao, po meni nije uobičajena, jer Vi tada praktički nemate mogućnost osporiti trošak provođenja edukacije, činjenicu primitka edukacije i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ja sam također na svom prvom poslu savjetnika u osiguravajućem društvu predala bjanko zadužnicu, jer smo zaduživali dokumente stoge evidencije (police osiguranja, zelene kartone i sl.), čiji gubitak je društvo moralo prijaviti i vezano uz čiji je gubitak bilo određenih troškova, pa se ta bjanko zadužnica imala iskoristiti za slučaj takvog gubitka. Međutim, ova situacija u kojoj Vi primate edukaciju za posao, po meni nije uobičajena, jer Vi tada praktički nemate mogućnost osporiti trošak provođenja edukacije, činjenicu primitka edukacije i sl.

Također se u prijedlogu ugovora spominju dodatne vanjske edukacije o kojima bi se naknadno pisali aneksi što mi još više baca sumnju na korištenje zadužnice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cudna praksa. Trebali biste potpisati da vas firma ima pravo teretiti za neke troškove u slučaju xy, a ne znate za koje ni u kojem iznosu.

Postoji način da se firma osigura od vašeg odlaska, ugovorom ili aneksom, gdje se obično stavi nešto tipa "Tvrtka će za radnika izdvojiti sredstva za izobrazbu, uključujući putne troškove, dnevnice i smještaj (eventualno se navede i o kojim izobrazbama će se raditi).

Radnik koji raskine ugovor u roku xy, mora vratiti sva sredstva (ili dio sredstava) "

 

Što god potpisali, čuvajte dokaze o prisustvovanju edukacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija