Jump to content

Mirovina i vrijeme provedeno u HV-u


Sneezy

Preporučene objave

Poštovani,

nakon poslovno uvjetovanog otkaza prijavio sam se na HZZ, a ne HZMO za odlazak u prijevremenu mirovinu. Dobio sam rješenje da na burzi mogu ostati do 65. godine kada mogu u punu mirovinu. Budući da (uz 37 godina, 1 mjesec i 9 dana staža te 63 i pol godine života) imam 205 dana provedenih u borbenom sektoru HV-a, zanima me mogu li u punu mirovinu 205 dana (6 mjeseci i 25 dana) prije 65. rođendana ili se računaju samo puni mjeseci, pa bi po tome u punu mirovinu mogao "okruglih" 6 mjeseci ranije, dakle kad navršim 64 godine i 6 mjeseci?  

Hvala na odgovoru. Pozdrav! Sneezy 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Snezzy,

prema dosadašnjem iskustvu, računaju se samo puni mjeseci tako da u starosnu mirovinu možete kad navršite 64. godine i 6. mjeseci.

Imate li volje uplaćivati produženo mirovinsko osiguranje, cca 700 kn na mjesec ? Jeli Vam je poznat pvb (prosječni vrijednosni bod) za ukupni radni staž i jeste li dragovoljac ?

Tako bi mogli usporediti iznose Vaših starosnih mirovina po općem propisu ZOMO (kad navršite 65.g.) i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata kad navršite 64.g. i 6.mjeseci.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala na žurnom odgovoru.  Koliko sam shvatio, sa 64 god. i 6 mjeseci (ako tome dodam  6 mjeseci HV-a) mogu u braniteljsku starosnu mirovinu. Nisam dragovoljac i ne kanim uplaćivati produženo mirovinsko osiguranje. Uz to imam drugi mirovinski stup.

Zanima me, ako idem u prijevremenu starosnu mirovinu, pripisuje li se stažu vrijeme provedeno u HV-u u mjesecima ili danima?

Dobio sam izračun mirovine na e-građani s 3. 3. 2021. (kad mi istječe 3 mjeseca na burzi; prva 3 mjeseca 4500, dalje po 2200 naknade) pa mi je to jedan od mogućih dana za predaju zahtjeva na mirovinsko, zapravo ne znam dobivam li što time ako duže ostajem na burzi...  Najljepša hvala na savjetima. Pozdrav! Sneezy 

Datum na koji je izračunata mirovina: 03.03.2021.  
Vrsta mirovine: Prijevremena starosna mirovina  
Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1982-2019  
 
IZRAČUN MIROVINE U CIJELOSTI IZ GENERACIJSKE SOLIDARNOSTI (samo iz I. stupa).
 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

45,8056 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju:
36,1860 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,2658 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
4. Ukupni mirovinski staž
u obliku decimalnog broja:
37,6782 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
5. Polazni faktor: 0,9660 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
6. Osobni bodovi (3x4x5): 46,0715 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
7. Mirovinski faktor: 1,0000 http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
8. Aktualna vrijednost mirovine: 69,42 kn http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 3198,28 kn mjesečno http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
10. Svota dodatka na mirovinu: 863,54 kn mjesečno http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
11. Ukupna svota mirovine s dodatkom: 4061,82 kn mjesečno http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
12. Najniža mirovina: 2481,21 kn mjesečno http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
13. Najviša mirovina: 9601,42 kn mjesečno http://www.mirovinsko.hr/images/arrow_trasp.gif
 
IZRAČUN OSNOVNE MIROVINE (iz I. stupa za oba obvezna osiguranja)
 

14. Osobni bodovi podijeljeni s ukupnim stažem (6:4):

1,2228  

15. Staž 1 (do početka osiguranja u II. stupu):

19,2393  

16. Staž 2 (nakon početka osiguranja u II. stupu):

18,4389  

17. Faktor osnovne mirovine:

0,75  

18. Osobni bodovi za staž 1 (14x15x100%):

23,5258  

19. Svota mirovine za staž 1 (18x7x8):

1633,16  

20. Svota dodatka za staž 1:

440,95  

21. Osobni bodovi za staž 2 (14x16x17):

16,9103  

22. Svota mirovine za staž 2 (21x7x8):

1173,91  

23. Svota dodatka za staž 2:

237,72  

24. Ukupni osobni bodovi osnovne mirovine (18+21):

40,4361  

25. Ukupna svota osnovne mirovine (24x7x8):

2807,07 kn mjesečno  

26. Ukupna svota osnovne mirovine s dodatcima (25+20+23):

3485,74 kn mjesečno  

27. Najniža mirovina podijeljena s ukupnim stažem (12:4):

65,8527  

28. Najniža mirovina za staž 1 (27x15x100%):

1266,96  

29. Najniža mirovina za staž 2 (27x16x17):

910,69  

30. Najniža mirovina ukupno (28+29):

2177,65 kn mjesečno  

31. Najviša mirovina podijeljena s ukupnim stažem (13:4):

254,8269  

32. Najviša mirovina za staž 1 (31x15x100%):

4902,69  

33. Najviša mirovina za staž 2 (31x16x17):

3524,05  

34. Najviša mirovina ukupno (32+33)

8426,74 kn mjesečno

 

 

 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine Veteran,

hvala vam na dragocjenom vremenu i odgovorima. Da upotpunim priču, rođen sam 24. 7. 1957. U drugom obveznom mirovinskom stupu 22. 12. 2020. imam 169.651,12 HRK koje mi se, prema informacijama, isplati prebaciti u prvi mirovinski stup. Jedino dvojim, otići u prijevremenu mirovinu i s kojim datumom uz penalizaciju (smanjuje li se s vremenom?) ili pak čekati punu starosnu mirovinu do koje mi je ostalo još nešto više od 18 mjeseci? Na burzi (nezaposlen) sam od 3. 12. 2020. i prema rješenju HZZ-a mogu ostati do 23. 7. 2022. Što, dakle, savjetujete iz bogatog iskustva?  

Najljepša hvala!

Pozdrav! Sneezy

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Snezzy,

1. Mirovina samo iz I stupa i mirovine posebno iz I i II su Vam otprilike istog iznosa (4.066 kn) zbog relativno velike uplate u II mirovinski stup (170.000 kn)

2. Mirovine (prijevremena starosna ili starosna) po općem propisu ZOMO za Vas su dosta povoljnije od istih braniteljskih mirovina. Temeljem toga braniteljske mirovine su eliminirane pa onda ništa od korištenja starosne braniteljske mirovine na nadnevak 24.01.2022.g. kad navršite 64.g. i 6.mj., jer tada ne možete koristiti i starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

3. Izabirom prijevremene starosne mirovine, penalizacija ostaje trajno.

4. Dilemu:                                                                                                                                                          - veća starosna mirovina za 143 kn mjesečno doživotno, nakon 65 rođendana a do tada 18 mjeseci primati 2.000 kn manja primanja sa biroa ????  ili 

 - prijevremena starosna mirovina po ZOMO (opći propis) od 01.03.2021.g. u iznosu od 4.062 kn doživotno ??

Sami morate riješiti.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine Veteran, najljepša Vam hvala. Neizmjerno ste mi pomogli u odluci otklonivši sve moje dvojbe pri dolasku do konačnog rješenja u materiji u kojoj se ne snalazim. Dakle, prijevremena mirovina od 1. 3. 2021.

Još jednom, najljepša hvala i svako dobro!

Sneezy

   

uređeno: od Snezzy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Snezzy, moja mama je bila u sličnoj situaciji i izabrala je prijevremenu mirovinu jer joj je nedostajalo 2 godine života do pune starosne mirovine sa 39 godina staža, pa joj je to na kraju ispala lošija verzija. Kao što vam je poštovani prof. rekao ako odete u prijevremenu onda vam je penalizacija doživotna a to baš nije najbolja opcija, neki privremeni posao do vašeg 68 rođendana tj. još nekih 18 mjeseci bi vam se najviše isplatilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Ispavak...do vašeg 65 rođendana tj. još nekih 18 mjeseci bi vam se najviše isplatilo.

Hvala, poštovani Skywalker007, na sugestiji. Naravno da bih volio raditi do 65. i da bi se to najviše isplatilo. Ali, zbog "novog nenormalnog" od ožujka sam radio od kuće, a onda je zazvonio telefon... "Houston, we have a problem!"

Lijep pozdrav! Sneezy

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof, koristim ovu temu kako bih Vas pitao nešto što me kopka otkako sam počeo pratiti ovaj forum. Naime, puno Vas ljudi pita za izračun mirovina prema različitim kriterijima. Prema Vašem iskustvu, koliko je njih prije istu tu uslugu, koju pružate besplatno, već zatražilo od HZMO? Da budem do kraja konkretan, može li se čovjek pouzdati u izračune HZMOa ili mora sam istraživati? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

dosta osiguranika koristi usluge HZMO za izračun mirovina po općem propisu ZOMO (prijevremena starosna mirovina, starosna mirovina ili mirovina bez uvjeta), bilo korištenjem interneta preko egrađanin, besplatno ili predajom zahtjeva  u nadležnom uredu HZMO uz plaćanje.

Ostale izračune mirovina ne rade.

Može se pouzdati u njihove izračune uz obavezu provjere svih unesenih podataka za svaku godinu rada.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , narodnazastita je napisao:

Poštovani prof, koristim ovu temu kako bih Vas pitao nešto što me kopka otkako sam počeo pratiti ovaj forum. Naime, puno Vas ljudi pita za izračun mirovina prema različitim kriterijima. Prema Vašem iskustvu, koliko je njih prije istu tu uslugu, koju pružate besplatno, već zatražilo od HZMO? Da budem do kraja konkretan, može li se čovjek pouzdati u izračune HZMOa ili mora sam istraživati? 

Vjerujem da će vam poštovani prof odgovoriti, ali pošto sam i sam bio u situaciji da sam prije mirovine tražio, zamolio i ne znam što izračun u HZMO a u isto vrijeme mi je poštovani prof izračunao te me zamolio kad dobijem rješenje da usporedimo to sam i napravio. Izračun moje mirovine prema čl. 6 DVO I PS u HZMO onako nabrzinu da me se riješe je bilo nekih 400 kn manja a od profa 14 lipa manja ali je to zato što nisam baš u to vrijeme imao točan staž tj. nisam imao izračun stvarno stanje moga benificiranog staža. Tako smo s tom tablicom izračunali i za moje 2 kolega koji su bili u 50 kn točni. Da odgovorim na vaše pitanje s moga stajališta ako imate sve relevantne podatke i nekoga u HZMO onda vam i oni to mogu izračunati ali koliko sam se ja uvjerio nisu baš precizni. Zato jako cijenim rad i trud poštovanog Profa koji nam svima pomaže da sami sebi pomognemo tako da naučimo bar kako doći do tih podataka s kojima se s dosta velikom preciznošću izračunati mirovina ali i koja je za nekoga povoljnija.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovani, 

danas sam nakon tri mjeseca burze i dva mjesečna predujma prijevremene mirovine dobio od Regosa izračun uz napomenu kako se moram odlučiti za A opciju (mirovina samo iz I. stupa, što znači prijenos sredstava iz II. stupa u I.) ili B opciju (mirovina iz I. i II. stupa; sa ili bez jednokratne isplate iz II. stupa). Ali važnije od ovih "tehnikalija" je da je sve što mi je cijenjeni prof odgovorio i izračunao još 12. siječnja točno u lipu na čemu mu od srca zahvaljujem.

S poštovanjem, srdačan pozdrav!

Sneezy

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Snezzy,

i vama veliko hvala što ste s nama na Legalisu pravovremeno podijelili svoje dileme oko odlaska u mirovinu. Samo tako konačni rezultat može biti pozitivan za naše korisnike.

Svako dobro vam želim u životu, a mirovinu koristite što više godina. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, zanima me za oca otprilike iznos mirovine... dragovoljac, +1560 dana u borbenom sektoru,32-34god radnog staža(placa ispodprosjeka) i 62.godište ... nisam u radni staz brojao dodatno vrijeme u ratu ako se i to gleda(kao ono u dvostrukom trajanju) i najvjerovatnije ce raditi do 60god i 8mjeseci (65god-52mjeseca) ... kolika mirovina se moze ocekivati po Vašem iskustvu. Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 39 minuta, supremum58 je napisao:

 i najvjerovatnije ce raditi do 60god i 8mjeseci (65god-52mjeseca) ... 

Poštovani supremum,

molim vas pojasnite ovaj dio objave, kad vaš otac:

- želi u mirovinu, točni nadnevak ?

- nadnevak rođenja ?

 

PS

Starosnu braniteljsku mirovinu može početi koristiti 4.g.3.mj.  prije 65-tog rođendana.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , supremum58 je napisao:

Poštovanje, zanima me za oca otprilike iznos mirovine... dragovoljac, +1560 dana u borbenom sektoru,32-34god radnog staža(placa ispodprosjeka) i 62.godište ... nisam u radni staz brojao dodatno vrijeme u ratu ako se i to gleda(kao ono u dvostrukom trajanju) i najvjerovatnije ce raditi do 60god i 8mjeseci (65god-52mjeseca) ... kolika mirovina se moze ocekivati po Vašem iskustvu. Hvala na odgovoru

Za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.
Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Ako imate token od banke to prijavljivanje na stranice HZMO-a mozete obaviti i preko tokena, u tom skucaju nemorate hodati u FINU.
 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pomoci, zasad je samo mene zanimalo kolika bi mu mogla biti mirovina pa on nije išao u FINU... Najvjerovatnije ce cekati starosnu mirovinu 4g i 3mj prije 65tog rođ kako ste napisali( znači ljeto 2023 umirovljenje)... dragovoljac je kako ste stavili i bio je u MUP-u, a za pvb sam napisao da su place bile ispodprosjeka tako da vjerujem da bi trebali ocekivat samo zakonom minimalnu mirovinu(po Vašoj tablici--> ZOHB 3300kn)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani Snedved,

pri izračunu iznosa mirovine dodaje se na Vaš ukupni radni staž, ako Vam stvarni izračun mirovine nije povoljan (zbog malo ukupnog mirovinskog staža i malog prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž) te ako ste sve vrijeme proveli u borbenom sektoru pripada Vas minimalna braniteljska starosna mirovina.

Izracun mirovine.jpg

Snedved - starosne mirovine.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Snedved:

Ne racuna se kao benificirani staz, vec kao staz u dvostrukom trajanju...

Ako idete u mirovinu po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u, taj staz vam se pribraja vasem efektivnom radnom stazu u formuli kod izracuna mirovine..

Ako idete po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u:

- taj staz vam se racuna i pribraja stazu kod stjecanja potrebnog vremena za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", za to je uvjet 60 gdina starosti i 41 godinu navrsenog radnog staza

- nadalje ako imate uvjete za "braniteljsku starosnu mirovinu" za koju je uvjet 65 godina zivota i 15 godina radnog staza, vi mozete za to vrijeme koje ste proveli u domovinskom ratu (7 i pol mjeseci) ici prije u "braniteljsku starosnu mirovinu" znaci sa 64 godine i 5 mjeseci zivota...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija