Jump to content

Zakon o ŠTD


Preporučene objave

Poštovani

Molio bih da mi otklonite dilemu. Da li neki nogometni klub koji je oblikovan u ŠDD može imati članove po zakonu o ŠTD ili za njega vrijedi zakon od trgovačkim društvima po kojemu su članovi dioničari. Naime u zakonu o sportu članak 31. Stoji da klub može imati svoje članove ali u zakonu od trgovačkim društvima stoji da su to dioničari ili članovi loyaliti kluba..Koji zakon ima prednost? 

Nadalje da li se može između dva poslovna nevezana subjekta ugovoriti da ne postoji kamata na pozajmicu ili je ona obavezna zakonom? Ovo je moje tumačenje:

"Kamate na pozajmicu nema, niti je definirana ugovorom izmedu NH i Hajduka, niti se naplacuje, iz razloga sto NH i Hajduk nisu povezana drustva, a NH nije profitna organizacija. Zbog toga se zakonske odredbe o max/min kamati ne odnose na ovaj ugovorni odnos."

Molio bih odgovore...

hvala

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ako je dioničko društvo, ima dioničare, ali dioničari su u širem smislu članovi društva. Članak 31. govori nadalje o dionicama, pa je jasno da su to dioničari.

Prema čl. 500. ZOO-a, u trgovačkim ugovorima zajmoprimac duguje i kamate iako nisu ugovorene (dakle, moraju biti izrijekom isključene u ugovoru). Međutim, kako udruga (neprofitna organizacija nije trgovac), to taj ugovor nije trgovački ugovor.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako je dioničko društvo, ima dioničare, ali dioničari su u širem smislu članovi društva. Članak 31. govori nadalje o dionicama, pa je jasno da su to dioničari.

Prema čl. 500. ZOO-a, u trgovačkim ugovorima zajmoprimac duguje i kamate iako nisu ugovorene (dakle, moraju biti izrijekom isključene u ugovoru). Međutim, kako udruga (neprofitna organizacija nije trgovac), to taj ugovor nije trgovački ugovor.

Hvala na odgovoru. Ono što mene zbunjuje su članovi. Da li je zakon o športu iznad zakona od TD? Odnosno ako je športski kolektiv oblikovan po zakonu o športu i TD kao ŠTD  da li on može (kako kaže zakon o sportu ) imati članove koji mogu uplaćivati direktno klubu neke članarine ili ne može kao po zakonu u TD koji ne pozna taj oblik članstva nego se skupljanje članarina obavlja putem nekog loyaliti načina? Hvala 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne, članovi društva se ne smatraju članovima na način koji se smatraju članovima udruge. Odnosno, uplatom "članarine" kupujete udio u firmi, dionicu i sl., ako je riječ o dioničkom društvu. Mogu paralelno postojati dioničko društvo i udruga obožavatelja tog sportskog kluba, pa taj "loyalty način" o kojem govorite može biti u okviru fan kluba ili udruge fanova pri sdd-u.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...