Jump to content

1.Presuda kasni 2 godine


Fring777

Preporučene objave

Pozdrav

Osuden sam na opcinskom sudu na zatvorsku kaznu od 2.godine.

Pisanu presudu cekam vec 2. godine

Zakonski rok bi trebao biti 30 dana. 

Zanima me ima li koji max.rok za pisanu presudu? (Kako dugo to jos moze da traje?)

Po jednoj strani mi odgovara sto to tako dugo traje, ali s druge strane nemogu nista planirat u zivotu jer neznam sta me ceka i kad...

Vec 2.god.zivim u iscekivanju....

Ima li to kasnjenje kakvih prednosti kasnije u pisanju zalbe na tu presudu? (Povrede prava tijekom postupka ?)

Unaprijed zahvaljujem na odg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znate i sami koji je rok, dakle, možete požurivati sud u pisanju otpravka, ali Vam to zaista nije u interesu, jer u kaznenom pravu postoji apsolutna zastara, pa se može dogoditi da taj postupak zađe u zastaru (osim ako ne očekujete oslobađajuću presudu, onda Vam čekanje nije u interesu). Dok god uredno obavještavate sud o promjenama adrese, ne morate stavljati život na čekanje: selite se, mijenjajte poslove itd. 

Naravno, promijenjene okolnosti (npr. selidba, promjena bračnog i obiteljskog stanja) od zaključenja rasprave pa do donošenja presude imaju itekakvog značenja na visinu kazne (npr. broj djece koju morate sada uzdržavati je veći, na novom ste poslu u stranoj državi itd.), pa ako ih sud nije uzeo u obzir jer za njih nije znao, jer su se dogodile nakon zaključenja rasprave, to svakako može biti žalbeni razlog, a kasnije i razlog za nepravu obnovu tog kaznenog postupka u pogledu visine kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Znadete li koji je razlog ovako velikom proteku vremena (umro sudac, kompliciran predmet ili ...)?

Jeste li u međuvremenu mijenjali adresu, a niste obavijestili sud o tome?

Sudac je dobro, predmet je trajao 11 godina . Adrese se nisu mijenjale, sa odvjetnikom sam u stalnom kontaktu...

Ali do sad nije bilo nikakvog pomaka....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je pomalo smiješno, da je ne znam kako kompliciran predmet, u 2 godine bi se napisala presuda. Za mene, to je za stegovni postupak uređujućeg suca. Čak su i neki predmeti bivšem premijeru bili riješeni u znatno kraćem roku, a radilo se o spisima sa desetinama tisuća stranica.

Vrijedi ono što vam je Ruby napisala, možete pisati požurnice, možete i otići na razgovor predsjedniku suda (uz najavu), iznijeti problematiku i tražiti ga da on pokuša ubrzati to. Jasno, ovo ukoliko vam je to u interesu, jer prema vašim navodima, moguće je zastara blizu, pa vam onda odugovlačenje zapravo ide u korist (a još više ukoliko ćete se žaliti, pa to ode na višu instancu, pa će još trajati).

Ako nije problem, o kojem se djelu radi i kada je ono počinjeno (koje godine)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, G-man je napisao:

Ovo je pomalo smiješno, da je ne znam kako kompliciran predmet, u 2 godine bi se napisala presuda. Za mene, to je za stegovni postupak uređujućeg suca. Čak su i neki predmeti bivšem premijeru bili riješeni u znatno kraćem roku, a radilo se o spisima sa desetinama tisuća stranica.

Vrijedi ono što vam je Ruby napisala, možete pisati požurnice, možete i otići na razgovor predsjedniku suda (uz najavu), iznijeti problematiku i tražiti ga da on pokuša ubrzati to. Jasno, ovo ukoliko vam je to u interesu, jer prema vašim navodima, moguće je zastara blizu, pa vam onda odugovlačenje zapravo ide u korist (a još više ukoliko ćete se žaliti, pa to ode na višu instancu, pa će još trajati).

Ako nije problem, o kojem se djelu radi i kada je ono počinjeno (koje godine)?

Nije mi u interesu ubrzavat...jer mislim da mi malo ide na ruku to sto tako dugo kasni.. Samo je tesko tako zivjeti jer radim poslovno sa dosta velikim projetktima gdje sam vezan na velike ugovore i veliku odgovornost. Puno toga se promijenilo u tih 13 godina kad je sve to pocelo.  Tesko je zivot normalno vodit uz taj pritisak vec 2 god.  Planiramo bebu, a cekamo jer neznamo sta ce biti... 

Jedno dijete treba sad ove god. u skolu, drugo je u pubertetu.. dosta mi je teska situacija u glavi i zbog obitelji (kredit kuca, zena ostala bez posla u Coroni sad)

Djelo iz 2008. po 293.st.2.1  i 315.2

Jer postoji neki max. rok do kad se ta presuda mora napisati? Inace taj sudac je vec vise puta bio stegovno kaznjen....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za 293. KZ/97 zastara bi bila 20 godina, a za 315. KZ/97 15 godina, tako da ipak još ima dosta vremena, pogotovo za 293.

Razumijem poteškoće, teško je išta planirati u ovoj situaciji, ali još ima dosta do eventualne zastare, stoga nema smisla čekati. Postoji dobra šansa da vam se kazna ublaži ukoliko u međuvremenu nastupe okolnosti koje nisu postojale u vrijeme donošenja presude (dijete, brak, novo zaposlenje i slično).

Maksimalan rok, u smislu da bi bio neprekoračiv, sudac nema (ovaj rok koji ste sami naveli je instruktivne naravi, dakle bilo dobro da se poštuje, ako ne, nema štete po valjanost postupka, eventualno će sudac dobiti malo po prstima kroz stegovni postupak). Jedini rok koji je važan sada je onaj zastarni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, G-man je napisao:

Za 293. KZ/97 zastara bi bila 20 godina, a za 315. KZ/97 15 godina, tako da ipak još ima dosta vremena, pogotovo za 293.

Razumijem poteškoće, teško je išta planirati u ovoj situaciji, ali još ima dosta do eventualne zastare, stoga nema smisla čekati. Postoji dobra šansa da vam se kazna ublaži ukoliko u međuvremenu nastupe okolnosti koje nisu postojale u vrijeme donošenja presude (dijete, brak, novo zaposlenje i slično).

Maksimalan rok, u smislu da bi bio neprekoračiv, sudac nema (ovaj rok koji ste sami naveli je instruktivne naravi, dakle bilo dobro da se poštuje, ako ne, nema štete po valjanost postupka, eventualno će sudac dobiti malo po prstima kroz stegovni postupak). Jedini rok je važan sada je onaj zastarni.

Ok. Kako onda dalje ide? Kad stigne presuda? Koji je rok na odgovor i koliko se onda opet ceka na odluku novu?

Unaprijed zahvaljujem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na žalbu u roku 15 dana od primitka pisanog prijepisa presude, ako je podnesete u roku, predmet ide na viši sud, koji opet nema nikakvog roka osim onog zastarnog. Viši sud može presudu potvrditi, preinačiti ili vratiti stvari opet na početak.

Postoji realnost da bi ovo djelo 315. KZ/97 moglo doći do zastare ako se ovo oduži, ali 293. KZ/97 ipak ima još dosta do zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, G-man je napisao:

Imate pravo na žalbu u roku 15 dana od primitka pisanog prijepisa presude, ako je podnesete u roku, predmet ide na viši sud, koji opet nema nikakvog roka osim onog zastarnog. Viši sud može presudu potvrditi, preinačiti ili vratiti stvari opet na početak.

Postoji realnost da bi ovo djelo 315. KZ/97 moglo doći do zastare ako se ovo oduži, ali 293. KZ/97 ipak ima još dosta do zastare.

Koliko u praksi traje odgovor viseg suda? otprilke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija