Jump to content

Kaznena prijava za lažno svjedočenje i klevetu


leon2711

Preporučene objave

Prije 3 minuta, G-man je napisao:

Možete već istog dana, iako klevetu zaboravite, jer ista se goni po privatnoj tužbi, dakle s time DORH nema veze već vi sami morate ići privatnom tužbom protiv počinitelja.

Hvala puno na odgovoru. Svjedočenje je bilo, ako se ne varam, 2019. znači nije prošao nikakav rok za to? Jer mi je odvjetnica spominjala da postoje neki rokovi ali da nije toliko upoznata s kaznenim pravom.

Znači DORH nema veze s klevetom nego idem privatnom tužbom? A za kazneno djelo lažnog iskaza šaljem na DORH ili?

uređeno: od leon2711
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, leon2711 je napisao:

Hvala puno na odgovoru. Svjedočenje je bilo, ako se ne varam, 2019. znači nije prošao nikakav rok za to? Jer mi je odvjetnica spominjala da postoje neki rokovi ali da nije toliko upoznata s kaznenim pravom.

Kazneno djelo davanja lažnog iskaza goni se po službenoj dužnosti, što znači da jedini rok, koji jeste relevantan jeste onaj za zastaru kaznenog progona, a tamo vam je najkraći rok 6 godina. Stoga, nema zapreke za prijavu, iako će se postaviti pitanje zašto ste toliko čekali (ali, to se može obrazložiti).

Prije 2 minuta, leon2711 je napisao:

Znači DORH nema veze s tim nego idem privatnom tužbom?

Nema veze s klevetom, to je na vama (ali, tu vam postoji rok od 3 mjeseca od saznanja za djelo i počinitelja, a koji rok je očito prošao ako aludirate na isti događaj).

Davanje lažnog iskaza jeste u nadležnosti DORH-a, i tu roka nema (osim ovog zastarnog, a koji još nije ni blizu isteka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Ako govorimo o istom događaju (znači ovom iz 2019.) - ne bi.

Hvala Vam puno na odogovoru. Može još samo jedno pitanje?

Mene je dotična osoba koja je svjedočila protiv mene na Prekršajnom sudu u Zagrebu, te koja je vidjela navedeni događaj (koji se nije dogodio) pratila do kuće. Recite mi je li tu počinjeno kazneno ili nekakvo slično djelo?

 

Isto tako u samoj presudi, a temeljem iskaza svjedokinje, naveden je nemoguć podatak, odnosno da sam ja skrenuo lijevo (što je nemoguće), moguće je skrenuti isključivo desno. Na navedeno sam upozoravao cijelo vrijeme tijekom postupka, ali nitko tome nije priložio pažnju. Sada je sve na VPSRH te sam i njima ponovno naglasio da se navedeno provjeri i utvrdi ispravno činjenično stanje, jer to što je navedeno je nemoguće i netočno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, leon2711 je napisao:

Mene je dotična osoba koja je svjedočila protiv mene na Prekršajnom sudu u Zagrebu, te koja je vidjela navedeni događaj (koji se nije dogodio) pratila do kuće. Recite mi je li tu počinjeno kazneno ili nekakvo slično djelo?

Ako se radilo o izoliranom incidentu, kaznenog djela nema. Ako se takvo što ponavlja kroz dulje vrijeme, tada postoji osnova za kaznenu prijavu radi KD nametljivog ponašanja iz čl. 140. KZ-a. U tom slučaju opet treba voditi računa o mogućem roku za podnošenje prijedloga za progon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija