Jump to content

PRIJEVREMENA MIROVINA I STATUS BRANITELJA


dovla56

Preporučene objave

Postovani ,

-kao tehnoloski visak dobivam otkaz sredinom ove 2021 god. , planiram 01.01.2022 odlazak u Prijevremenu mirovinu . Do tada bi bio na Zavodu za zaposljavanje. Koja su moja  prava za to vrijeme (cca 5 mj.) Da li je mozda povoljnije ici u mirovinu 31.12 ili npr 01.07.2021 bez odlaska na Zavod.
- rođen 05.06.1960 ,imati cu 37 god. i 10 mj. staza  01.01.2022
- prema inf. racunu  HZMO _a  PVB za 2018 iznosi 1.373 , za 2019 1.383 , pa je za ocekivati da ce za 2020 biti cca 1.39
- u 2. mir. stupu imam cca  200.000 kn , koja je varijanta povoljnija  , koliko se smanjuje ako uzmem 15 % gotovine ( koliko iznosi porez na isplaceno

- branitelj 290 dana u borbenom sektoru , sa  cinom porucnika i zapovjednik satnije  bez statusa branitelja . Da li se to vrijeme dodaje u staz i koliko i da li to utjece na
  POLAZNI FAKTOR u formuli

Molim  savjet oko navedenog i eventualni izracun


 


 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zatražite izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 30.12.2021.g. uz napomenu da imate i uplate u II mirovinski stup 20.g. Tek onda se može računati što Vam je povoljnije.

Zaboravite na prijevremenu braniteljsku starosnu mirovinu jer Vam je u njoj dodatak samo 8 % a u prijevremenoj po općem propisu ZOMO 27 %.

Bolji Vam je odlazak u 12 mjesecu 2021.g. zbog manje mjeseci penalizacije prijevremene mirovine.

PS

svi izračuni su prijevremene starosne mirovine samo sam zaboravio to upisati u formule, vidi se po polaznim faktorima.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , DOVLA56 je napisao:

Postovani ,

-kao tehnoloski visak dobivam otkaz sredinom ove 2021 god. , planiram 01.01.2022 odlazak u Prijevremenu mirovinu . Do tada bi bio na Zavodu za zaposljavanje. Koja su moja  prava za to vrijeme (cca 5 mj.) Da li je mozda povoljnije ici u mirovinu 31.12 ili npr 01.07.2021 bez odlaska na Zavod.
- rođen 05.06.1960 ,imati cu 37 god. i 10 mj. staza  01.01.2022
- prema inf. racunu  HZMO _a  PVB za 2018 iznosi 1.373 , za 2019 1.383 , pa je za ocekivati da ce za 2020 biti cca 1.39
- u 2. mir. stupu imam cca  200.000 kn , koja je varijanta povoljnija  , koliko se smanjuje ako uzmem 15 % gotovine ( koliko iznosi porez na isplaceno

- branitelj 290 dana u borbenom sektoru , sa  cinom porucnika i zapovjednik satnije  bez statusa branitelja . Da li se to vrijeme dodaje u staz i koliko i da li to utjece na
  POLAZNI FAKTOR u formuli

Molim  savjet oko navedenog i eventualni izracun


 


 

 

Malo ste mi nejasni,

- u vasem postu spominjete informativni izracun HZMO-a, na koji datum odlaska u mirovinu vam je radjen taj izracun,

- koliki je "prosjecni vrijednosni bod - PVB" naveden u tom informativnom izracunu

- po cemu zakljucujete da bi vam "vrijednosni bod" za 2020.god. irnosio 1,39, imali ste vecu bruto placu nego u 2019.god.

- ako vec imate informativni izracun od HZMO-a, onda vam nebi trebao biti problem odluciti koja mirovina bi vam bila povoljnija, ona iz I stupa (generacijske solidarnosri, ili ona iz I i II stupa, u informativnom izracunu su oba iznosa navedena.

- ako bi isli u "prijevremenu starosnu mirovinu" na datum 31.12.2021.god, penalizacija-umanjenje mirovine iznosilo bi 8,4% (42 mjeseca X 0,2%)

- kako ce vam u 2021.god. zbog odlazak na burzu biti prepolovljena primanja, za vas je bolje da u mirovinu otidjete na datum 31.12.2021.god. jer vam onda ta godina 2021. nece novcano uci u obracun za "vrijednosni bod" vec ce vam se racunati kao "prosjecni vrijednosni bod" za sve godine rada adekvatno danima koliko ste radili u toj godini.

- dani provedeni u DR ne utjecu na "polazni faktor" oni se dodaju (tih 290 dana) na efektivni ukupni radni staz i tako u formuli za izracun mirovine nesto podizu iznos izracunate mirovine

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-zahvaljujem se na odgovorima
- info. izracun je radjen za odlazak u mirovinu 31.10.2021  sa datumom izrade  16.01.2020 i naveden je  PVB od  1.383 (za razdoblje 1983-2019)
( isti je bio 1.373 za razdoblje 1983-2018) , pa temeljem toga pretpostavljam  da bi bio cca 1.9 za razdoblje 1983-2020) , ako bi isao u mirovinu 1.1.2022 , iako mi je jasno da ce primanja biti manja zbog  naknade na burzi (da li sam u pravu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu "mora" biti u 2021.g. najkasnije 30. ili 31.12.2021.g., to Vam je povoljnije.

Ponovo podnesite informativni izračun prijevremene starosne mirovine (nadnevak 30.12.2021.g.) ali u zahtjevu navedite da ste 20.g. uplaćivali u II stup, onda se čujemo.

Koliki je izračun mirovine iz prethodnog zahtjeva ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"vrijednosni bod" za godinu rada racuna se tako da se vasa bruto placa usporedjuje sa prosjecnom bruto placom u RH i onda se dobije VB za tu godinu, taj VB se pribraja ostalim VB za sve godine rada i djeli sa svim godinama rad kako bi se dobio "PVB - prosjecni vrijednosni bod" koji je jedan od vaznijih faktora u formuli za izracun mirovine.

Znaci kako bi vam VB za 2020.god. bio veci mora vam i bruto placa biti veca nego sto je bila u 2019.god.

Kako ce vam VB u 2021 god. dosta pasti zbog burze i manjih primanja bolje vam je da si ne narusavate visinu PVB-a, vec da u mirovinu odete 31.12.2021.god., a visinu PVB zadrzat cete u tom slucaju na iznosu od najmanje izmedju 1,383 i  vasih pretpostavljenih 1,39.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, prof je napisao:

Odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu "mora" biti u 2021.g. najkasnije 30. ili 31.12.2021.g., to Vam je povoljnije.

Ponovo podnesite informativni izračun prijevremene starosne mirovine (nadnevak 30.12.2021.g.) ali u zahtjevu navedite da ste 20.g. uplaćivali u II stup, onda se čujemo.

Koliki je izračun mirovine iz prethodnog zahtjeva ?

Postovani prof nema on sta upisivati godine uplata u II stup to se sve automatski izracunava samo mora oznaciti DA kod kucice gdje ga pita "DA LI STE OSIGURANI I U KAPITALIZIRANOJ ŠTEDNJI (II. stup): "

958519835_Izracunmirovine__.jpg.f7912fd3b4a80b486635cbe4c7c123b5.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani MALICOVJEK i PROF hvala jos jednom
Vas izracun i onaj od Mirovinskog je priblizno isti . Da li u vasu tablicu 37 god i 10 mj. treba dodati npr.290 dana ( 10 mj.)
MALICOVIJEK ___ generalno sam razumio  PVB i  VB i nadam se da vrijednost PVB-a  nece biti ispod navedenih 1,383 s kojim PROF " racuna" . Bruto placa ce definitivno biti manja u 2021 god. , te je zato mozda bolje ici u mirovinu 01.07. kada dobivam otkaz ili 31.12.sa 5 mjeseci vise staza ali cca 20.000 manje primanja za tih 5mj. Razlike vjerojatno postoje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može i ovako poštovani malicovjek, samo kliknite na DA na pitanje o osiguranju i u kapitaliziranoj štednji (II stup)
 
DATUM NA KOJI ŽELITE IZRAČUN:   Odaberi datum
SPOL:  
Muško
Žensko
VRSTA MIROVINE:  
Starosna mirovina
Prijevremena starosna mirovina
Mirovina bez uvjeta
MIROVINSKI STAŽ U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA IZRAČUN MIROVINE    godina    mjeseci    dana
DA LI STE OSIGURANI I U KAPITALIZIRANOJ ŠTEDNJI (II. stup):  
DA
NE
MIROVINSKI STAŽ U KAPITALIZIRANOJ ŠTEDNJI    godina    mjeseci    dana
  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , DOVLA56 je napisao:

postovani MALICOVJEK i PROF hvala jos jednom
Vas izracun i onaj od Mirovinskog je priblizno isti . Da li u vasu tablicu 37 god i 10 mj. treba dodati npr.290 dana ( 10 mj.)
MALICOVIJEK ___ generalno sam razumio  PVB i  VB i nadam se da vrijednost PVB-a  nece biti ispod navedenih 1,383 s kojim PROF " racuna" . Bruto placa ce definitivno biti manja u 2021 god. , te je zato mozda bolje ici u mirovinu 01.07. kada dobivam otkaz ili 31.12.sa 5 mjeseci vise staza ali cca 20.000 manje primanja za tih 5mj. Razlike vjerojatno postoje

Poštovani DOVLA,

ako niste radili za vrijeme mobilizacije dodajte 2 x 290 dana, ako ste radili za vrijeme mobilizacije dodajte samo 290 dana ako do sada niste to regulirali sa Ministarstvom branitelja i HZMO.

Kako mislite imati 5 mjeseci staža više (jeli je to već uračunato u onih 37 g. i 10 mj.) ako idete u mirovinu 30. ili 31.12.2021.g. ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , DOVLA56 je napisao:

Poštovani PROF ,

_  dodani dani tj. 9 mjeseci
_ 37g i 10 mj. je staz sa 31.12.2021 , pitanje je da li  doplacivati staz i biti na burzi cca 1 god.)biti ce  nesto i otpremnine ) ili odmah u mirovinu
_ da li OTPREMNINA  ulazi u racunicu ?

Hvala

Iznos otpremnine do 6500 kn po godini rada je neoporeziv ali samo ako se radi o:

- otpremnini koju poslodavac radniku isplaćuje zbog poslovno ili osobno uvjetovanog otkaza neoporeziva je do visine 6.500,00 kuna za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca., znaci na takvu otpremninu ne placaju se porezi i doprinosi.

- na isplaceni iznos preko tog neoporezivog iznosa placa se porez i doprinosi i taj iznos ulazi u vas dohodak za tu godinu i sluzi za izracun "vrjednosnog boda" za tu godinu.

Sto se tice uplacivanja produzenog osiguranja za tih dodatnih godinu dana, morate procjeniti dali vam se to isplati, koliko dobivate na povecanju mirovine u odnosu da za produzeno osiguranje trebate uloziti cca 8000 kn.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , DOVLA56 je napisao:

Postovani ,

- u 2. mir. stupu imam cca  200.000 kn , koja je varijanta povoljnija  , koliko se smanjuje ako uzmem 15 % gotovine ( koliko iznosi porez na isplaceno

Molim  savjet oko navedenog i eventualni izracun

 

Jos nismo rijesili ovaj dio iz II stupa, vi ste u informativnom izracunu HZMO-a dobili koliko vam iznosi mirovina samo iz I stupa (generacijske solirarnosti) i u drugom dijelu izracuna koliko vam iznosi mirovina iz I i II stupa, ovaj dio "IZRAČUN OSNOVNE MIROVINE (iz I. stupa za oba obvezna osiguranja)",  pa kad usporedjujete koji dio vam je veci - povoljniji.

Moram vam napomenuti da u navedene svote kod izračuna "osnovne mirovine" (znaci za ovu iz I i II stupu) pripada vam i mirovina iz kapitalizirane štednje ( II stup ) prema ugovoru koji se sklapa s mirovinskim osiguravajućim društvom, taj pripadajuci iznos mozete saznati od onih kod kojih stedite, postoje i kalkulatori na njihovim stranicama koji vam informativno daju izracun u odnosu na koju isplatu se odlucujete (ima nekoliko nacina na izbor).

https://www.pbzco-fond.hr/info-zona/umirovljenje/uvod/

http://www.rmod.hr/default.aspx?id=169

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PROF hvala na Vasem  trudu  i korisnim inf.

Ako mozete jos pomoci...... koja su Vasa iskustva i savjeti

Buduci da cu morati jos raditi (mirovina ne pokriva sve troskove) , da li otici u mirovinu ili na burzu pa si traziti posao (po racunici mirovina je cca 200 kn manja  na nivou godine ... naravno  sa punom mirovinom taj iznos je priblizno 600 kn veci( kada u Vasu tablicu ubacim 41 god. staza ) i sadasnjim primanjima

-koliko utjecu npr. primanja od 5.000 na iznos sada izracunate  mirovine
_ kakva je situacija oko zaposljavanja u slucaju odlaska u prijevremenu mir.
_ rad na pola vremena  , Ugovor o djelu , da li mirovina miruje ...

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani DOVLA,

stavljate me na muku, moram o puno stvari gatati. Da sam u Vašoj situaciji ja bih se:

1. Prijavio na Zavod za zapošljavanje i odmah mjesečno uplaćivao /cca 680 kn/ za produženo mirovinsko osiguranje do novog zaposlenja ali najkasnije  do 30.12.2021.g.

2. Ozbiljno tražio posao odmah, ako ga nađete do 30.12.2021.g. nastavio raditi dalje, bez razmišljanja o mirovini.

3. Možda traženje posla u 2021.g. bude bez uspjeha, onda bih išao u prijevremenu starosnu mirovinu sa 31.12.2021.g. ako su primanja sa Zavoda za nezaposlene znatno manja od projecirane prijevremene starosne mirovine.

4. Situacija sa zapošljavanjem sa Zavoda ili mirovine je jednako teška ali sve opcije su moguće:

- rad na pola vremena  ,

- Ugovor o djelu ,

- da mirovina miruje,

- primate punu mirovinu i radite na pola radnog vremena. 

To sve ovisi o prilici zapošljavanja, fleksibilnosti poslodavca i Vašoj odluci.

 

PS

Sve ovo je lijepo napisati ali u praksi nije tako ni lako, već par godina tražim posao na 12 mjeseci rada (može i za minimalac) radi povećanja mirovine za 2.000 kn ali od svega ništa.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, prof je napisao:

Poštovani DOVLA,

igrao sam se, da vidim potencijalni iznos Vaše pune starosne mirovine, uz uvjet da neprekidno plaćate produženo mirovinsko osiguranje ili ste zaposleni neprekidno do svog 65 tog rođendana uz nešto manja primanja od trenutnih.

 

Po tome produzeno osiguranje morao bi placati cca 4 godine (48 mjeseci) i za to uplatiti cca 33000 kn, neznam dali mu se to isplati.

Bolja solucija je ova druga da se zaposli i radi do 65 godine zivota.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani  PROF i MALI COVJEK  , 

doslo je do nekih izmjena u mom slucaju. Redoviti poslovno uvjetovan otkaz dobivam sa 15.5.2021.  ( staz 37 g 2 mj ) .... 49 mj. do 65 god. Molim jos jednom objasnjenje :
_ prema Vasem izracunu  i izracunu  fonda  prijevremena mirovina  sa  31.12.2011 bi iznosila cca 4.200 kn
_ ako ne nadem drugi posao  da li ici odmah u prijevremenu mirovinu  (15.5) ili na  burzu  do kraja godine  ( naknada  3 mj ..4500  kn  , poslije  pola od toga ) , placati produzeno osiguranje (da li je potrebno) ili otici u mirovinu 1.1.2022
- koliko utjece produzeno osigurnje na iznos mirovine ?
- da li u izracun sa odlaskom 30-31.12. 2021 ulazi 2020 g. , a odlaskom 1.1.2022 sadasnja 2021 god. ...... koja je racunica povoljnija ?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogucnosti su razlicite:

- prvo zasto nebi uzeli jos tri mjeseca po 4500 kn boraveci na burzi, to je ipak 3 mjeseca veci iznos od mirovine koju cete dobivati, iskoristite to, znaci da bi onda u "prijevremenu starosnu mirovinu" mogli otici sa npr. 30,08. ili 30.09.2021.god.

- e sad dali placati produzeno do kraja godine pa otici u mirovinu sa 31.12.2021.god., hm mislim da je koristo od tog placanja premala, ali za sigurnost i pravilnu odluku treba napraviti racunicu jos jednom.

- po meni vam je isplativije otici u mirovinu u ovoj godini i da ako idete u mirovinu u 2021.god., cijela 2020.god. ulazi u izracun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svrha produtenog osiguranja je da si namaknete nedostajuce godine rada dok niste u radnom odnosu i to vam eventualno pomaze ako bi uplacivali da steknete 41 godinu radnog staza, kako bi mogli u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika"

Vi novcano uplatama produzenog osiguranja nemate direktne novcane koristi od tih uplata i na kratko vrijeme do kraja ove godine (tih 6 mjeseci) mislim da nema svrhe.

Sva novcana primanja koja dobijete u godini u kojoj odlazite u mirovinu ne koriste se za izracun mirovine, znaci ovih prvih 6 mjeseci 2021.god. ne ulazi u izracun.

Cim ulovim malo vremena pokusat cu vam simulirati izracun u varijanti bez i sa produzenim osigurnjem na datum 30.09.2021.god. i 31.12.2021.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovo možete raditi i sami, igrati se nadnevcima, mirovinskim stažom i umanjenjima za 0,2 % svaki mjesec prijevremenog odlaska od 65-tog rođendana u prijevremenu starosnu mirovinu  (korigirate polazni faktor ZOMO).

Bez uplate produženog mirovinskog osiguranja, /nakon 3 mjeseca na burzi/ prijevremena starosna mirovina bi Vam iznosila:

DOVLA Izracun mirovine.jpg

DOVLA ZOMO prijevremena starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , DOVLA56 je napisao:

hvala , mozete li izracunati tu varijantu sa produzenim osigurnjem 

slika.png.31645fde5168ffdc5125607893bbcb66.png

- u stupcu 1 bez uplate produzenog osiguranja

- u stupcu 2 uz uplatu produzenog osiguranja 4 mjeseca

- u stupcu 3 bez uplate produzenog osiguranja

- u stupcu 4 uz uplatu produzenog osiguranja 7 mjeseci

Iz svih ovih postova meni na kraju nije jasno dali ste vi vec u vas staz koji ste naveli na datum 15.05. (37 godina i 2 mjeseca) vec uracunali vrijeme provedeno u DR (9 mjeseci i 20 dana), ako niste vec dodali onda treba u izracun dodati jos to vrijeme provedeno u DR.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala  ,

na datum 15.05. nije uracunato vrijeme u DR , koje treba dodati u izracun . Da li se to vrijeme samo doda  u mir.staz , ili  kako se negdje spominje 0,50 kn po danu

Pokušati  ću sumirati ( ispravite me ako griješim) :
_ u mom slucaju uplatom produženog  mirovinskog osiguranja ( 680 kn mjesečno) mirovina mi se povecava cca 10 kn po 
 mjesecu uplate tj. svakom mjesecu  povecanja staza . Mirovina 4.100 ili ako sam na burzi manja  nadoknada 2.300.Racunica kaze: 4.100-2.300+680=2.480 mjesecni gubitak ..... da bi dobio cca 10 kn veci iznos mirovine!!!!- Kako sami kazete to nema svrhe.

Da li sam u pravu da je Aktualna Vrijednost mirovine (69.42 ) za 2019 g. , pa ce nadam se biti nesto veca za 2020 g. koja ce uci u izracun

Hvala svima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- ovo sa 0,50 kn je kod izracuna najnize braniteljske mirovine i to nema veze sa opcom mirovinom po ZOMO-u

- sami ste dokucili dali uplacivati u produzeno mirovinsko osiguranje, kad se sve sumira pitanje je za koliko vremena bi vam se ulozeno povratilo

- AVM se uskladjuje dva puta godisnje, prvo je tijekom mjeseca ozujka a povecanje ide od 01.01.2021.god, drugo je tijekom mjeseca rujna a povecanje ide od 01.07.2021.god

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , DOVLA56 je napisao:

Poštovani  PROF i MALI COVJEK  , 

doslo je do nekih izmjena u mom slucaju. Redoviti poslovno uvjetovan otkaz dobivam sa 15.5.2021.  ( staz 37 g 2 mj ) .... 49 mj. do 65 god.

Ako kao sto pisete poslovno uvjetovani otkaz dobivate sa 15.05., onda ste vec taj otkaz trebali dobiti, jer za vase godine zivota i radni staz imate pravo na otkazni rok od 4 mjeseca.

Ako otkaz dobijete 15.05. znaci u stvari da bi otkaz zbog odradjivanja otkaznog roka bio 15.09., sto znaci da bi vam jos 4 mjeseca isao radni staz.

Jedino ako vam poslodavac da momentalni prestanak radnog odnosa bez odradjivanja otkaznog roka, a za ova 4 mjeseca vam isplati 4 bruto place.

Koji je scenarij poslodavca ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Scenarij poslodavca je slijedeci :

_odluku o otkazu  bi trebao dobiti krajem  ovog mjeseca . Od tada ide otkazni rok koji po objasnjenju poslodavca traje 2 mj. i 2 tjedna  buduci da cu napuniti 20 god neprekinutog rada 1.11. ove god. te prema njima nemam pravo na otkazni rok od 4 mj.  Ja sam inace  na svom  radnom mjestu vec kontinuirano 25 god. ali sam imao "prekide"  zbog  2 "prelaska " u tzv. "sestrinske" firme , pa temeljem toga nemam punih 20 godina kontinuiranog rada u firmi sadasnjeg naziva (vlasnika). Postoji li kakva mogucnost da  se to korigira tj. da dobijem 4 mj.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani , 

poslodavac kaze da prema čl.121.5  Zakona o radu ...... "Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno." ......
Moj slucaj : ne radim za vrijeme otkaznog roka i nista nije drugacije uređeno !!!!
Kakve su sanse za Vas savjet .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, DOVLA56 je napisao:

Postovani , 

poslodavac kaze da prema čl.121.5  Zakona o radu ...... "Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno." ......
Moj slucaj : ne radim za vrijeme otkaznog roka i nista nije drugacije uređeno !!!!
Kakve su sanse za Vas savjet .

 

, DOVLA56 je napisao:

Scenarij poslodavca je slijedeci :

_odluku o otkazu  bi trebao dobiti krajem  ovog mjeseca . Od tada ide otkazni rok koji po objasnjenju poslodavca traje 2 mj. i 2 tjedna  buduci da cu napuniti 20 god neprekinutog rada 1.11. ove god. te prema njima nemam pravo na otkazni rok od 4 mj.  Ja sam inace  na svom  radnom mjestu vec kontinuirano 25 god. ali sam imao "prekide"  zbog  2 "prelaska " u tzv. "sestrinske" firme , pa temeljem toga nemam punih 20 godina kontinuiranog rada u firmi sadasnjeg naziva (vlasnika). Postoji li kakva mogucnost da  se to korigira tj. da dobijem 4 mj.?

Ovo sto vi navodite vrijedi za one kojima poslodavac plati otkazni rok a oni u stvari cuce doma jer ih poslodavac svojom odlukom oslobadja odrade otkaznog roka.

Ja sam iz vaseg posta (ovo boldano) shvatio da vi odradjujete otkazni rok od 2 mj i 2 tj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

  Postovani ,   javljam se nakon nekog vremena.

1.  Poslovno uvjetovani otkaz dobiio sam  05.06.2021 . Dobio sam placu za 5.mj. u kojoj je trebala biti i isplacena naknada za GO  
    regres) prema odluci poslodavca. Taj regres nisam dobio . Do navedenog datuma  koristi sam 2 dana godisnjega . Imam li pravo 
    na tu nadoknadu?

2. U koliko otiđem u prijevremenu mirovinu i  zaposlim se na 4 sata  kako se obracunava mirovina tj. placa (na koju isplatu se racuna   
   osobni odbitak od 4.000 kn ? ) . Prema inf. izracunu mirovina cca 4.100 kn

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani evo iz mog iskustva da vam napišem što ja znam, regres nisam dobio jer nisam počeo koristiti godišnji odmor za tekuću godinu a naknadu za GO sam dobio prema broju dana koji nisam iskoristio za tekuću godinu, također sve ovisi o kolektivnom ugovoru tj. ugovoru o  radu kod vašeg poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , DOVLA56 je napisao:

  Postovani ,   javljam se nakon nekog vremena.

2. U koliko otiđem u prijevremenu mirovinu i  zaposlim se na 4 sata  kako se obracunava mirovina tj. placa (na koju isplatu se racuna   
   osobni odbitak od 4.000 kn ? ) . Prema inf. izracunu mirovina cca 4.100 kn

 

Osobni odbitak ce vam racunati na onaj dio na koji mogu, ako ce vam mirovina biti navedenih 4100 kn, odbiti ce vam se 4000 kn olaksice i na preosatlih 100 kn naplatiti 10% poreza i na taj dio poreza jos prirez.

Na rad od 4 sata dnevno poslodavac ce placati sva potrebna davanja i porez+prirez, na kraju godine biti ce vam od strane porezne obracunat ukupni godisnji porez na mirovinu i rad na pola vremena.

Nakon dvije godine takvog rada na pola radnog vremena mozete zatraziti da vam se ponovo izracuna mirovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , DOVLA56 je napisao:

Hvala MALICOVJEK ,

da li to znaci da osobni odbitak (4.000 kn) mogu koristiti samo kod poslodavca , a na mirovinu bez odbitka  te "platiti"  navedenih 10% poreza + prirez na ukupni iznos mirovine ???? i

Ako je plaća za 4 sata manja od 4000 ići će komad i na mirovinu.Ako su tete (ili tetak) u poreznoj kako treba odmah će proračunat (u slučaju manje plaće) u % kolika olakšica ide na koju stranu.

Ili tako ili sve na plaću a onda će iduće godine porezna sve proračunato i vratit malo poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani DOVLA,

DA ali samo za izračun iznosa mirovine iz I mirovinskog stupa.

Jeste li provjerili kako raste iznos mirovina iz II mirovinskog stupa, kako se usklađuje tijekom godina ?

Za I mirovinski stup je poznato da raste 2 puta godišnje, od 01.01. i 01.07. svake godine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani DOVLA,

jeste li u 6. mjesecu pokušali preko e građanin izračunati prijevremenu starosnu mirovinu sa nadnevkom umirovljenja 31.12.2021.g. uz plaćanje produženog mirovinskog osiguranja do 30.12.2021.g. ?

Jeste li naveli da ste plaćali 20.g.  II mirovinski stup i koliko vam tada iznosi mirovina iz I mirovinskog stupa ?

Koliko vam iznosi dosadašnja uplata u II mirovinski stup, to možete viditi preko REGOS-a na e građanin ?

prije 7 minuta, DOVLA56 je napisao:

naravno da nisam provjerio  (hvala na  navedenom). Da li to znaci da ukoliko uzmem mirovinu iz  oba obvezna mirovinska stupa   gubim pravo na uskladivanje ( rast ) iznosa mirovine .Kakva su Vasa saznanja ?

Nemam pojma o II mirovinskom stupu, dio iz I mirovinskog stupa se normalno usklađuje 2 puta godišnje.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema "E-građani" sa nadnevkom 30.06.2021 izracuni su slijedeci :

IZRAČUN MIROVINE U CIJELOSTI IZ GENERACIJSKE SOLIDARNOSTI (samo iz I. stupa).

11. Ukupna svota mirovine s dodatkom:  4141,23 kn mjesečno (naravno bez 290 dana u DR...da li je tocna inf. oko 30 lp po danu)

 

IZRAČUN OSNOVNE MIROVINE (iz I. stupa za oba obvezna osiguranja)

26. Ukupna svota osnovne mirovine s dodatcima  3517,16 kn mjesečno

napomena :  61 godina starosti , 37 god. 2 mj. staza

 

Dosadašnja uplata u II mirovinski stup  207.000 kn. Po mojoj racunici cca 620 kn mjesecno ili  uzimanjem 15% jednokratno 525 kn

Znaci ….. 1. stup 4140 ...... 1.+2. stup  4137… zanimljivo ISTO ( sa uzimanjem 15% … cca 100 kn manje)

Da li sam u pravu ?

 

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je to ali ponovo zatražite izračun mirovine ali sa 01.07.2021. i u zahtjevu dodajte 9.mjeseci i 15.dana iz Domovinskog rata sa 19.g. i 6.mjeseci uplata u II mirovinski fond.

Zaboravite 0,50 kn po danu borbenog sektora, ovo je mirovina po općem propisu ZOMO:

Koliki je sada pvb za ukupni radni staž ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako, ili uzimate mirovinu po općem propisu ZOMO ili uzimate manju braniteljsku mirovinu.

Slike u privitku prikazuju iznose prijevremenih mirovina po ZOMO ako idete u mirovinu 01.07.2021. ili 31.12.2021.g. (ne 01.01.2022.g.) ako plaćate produženo mirovinsko osiguranje do 30.12.2021.g.

Kad vam je prestao radni odnos i želite li plaćati produženo mirovinsko osiguranje do 30.12.2021.g., koliko je to mjeseci produženog mirovinskog osiguranja ?

01.07.  Izracun mirovine.jpg

31.12. Izracun mirovine.jpg

DOVLA ZOMO prijevremena starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđivanje ide samo ako osiguranik umre prije nego ode u mirovinu.

U II stupu ima više kombinacija mirovina ali su i različite visine mjesečnih isplata 

https://hrmod.hr/obvezna-mirovina/

I za povećanje iz II stupa 

https://www.google.hr/amp/s/www.mirovina.hr/novosti/evo-kako-se-uskladuje-dio-mirovine-iz-ii-stupa-i-zasto-u-zadnjem-uskladivanju-nije-bilo-rasta/amp/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija