Jump to content

Neupućenost u proceduru HRVI


scvrtil6

Preporučene objave

Predao sam zahtjev 2017 godine. 2019 sam bio na stručnoj komisiji u KB Dubravi. 2020 me obavještava referent za branitelje da je stigao nalaz i mišljenje stručne komisije (bolest je povezana s domovinskim ratom). Ovih dana zovem Zavod za vještačenje i kažu mi da je moj predmet završen 09.12.2020 i otpremljen u moju županiju. Zovem u županiju, nisu ništa dobili. Zovem ponovo Zavod za vještačenje, potvrđuju mi da je napravljena i revizija. E, sad mi nije jasno što znači revizija i kakovo bi ja sad mogao dobiti rješenje: privremeno ili trajno, a moguće i odbijanje zahtjeva. Da li je revizija drugostupanjsko tijelo. Sve je napravljeno bez mog prisustva, temeljem medicinske dokumentacije. Koji je daljnji postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani scvrtil6,

09.12.2020. Vam je obavljeno prvostupanjsko vještačenje po Vijeću vještaka. Nakon prvostupanjskog vještačenja predmet podliježe reviziji, koju obavlja Vijeće viših vještaka. Vijeće viših vještaka se u postupku revizije može suglasiti s mišljenjem Vijeća vještaka, a može ga i izmijeniti.

Može korigirati postotak na više ili niže, te ocjenu trajno izmijeniti u privremeno (teoretski može i obratno, ali je malo vjerojatno 😀).

U prvostupanjskom postupku je obvezna nazočnost osobe koja se vještači. Na web stranici Zavoda za vještačenje je bila objavljena informacija u periodu u kojem se zbog pandemije i u svezi s njom, nisu osobe pozivale da budu nazočne vještačenju. Vještačenje je obavljano temeljem medicinske dokumentacije.  

Revizija se obavlja u nazočnosti osobe koja se vještači samo ako Vijeće viših vještaka procijeni da je to potrebno, ili u slučaju da je u prvom stupnju (Vijeće vještaka) invalidnost ocijenjena s 80 % do 100 %.

Nakon revizije predmet se vraća nadležnom tijelu kojem ste i podnesli Zahtjev, u županiju (citiram Vas). To tijelo će donesti Rješenje temeljem revizijskog nalaza i dostaviti Vam ga na kućnu adresu preporučenom poštom s povratnicom.

Mislim da bi to bilo to.

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zis,

Hvala lijepa, malo mi je jasnije, no nisam prisustvovao ni vještačenju ni reviziji. Moram napomenuti da sam bio po nalogu upravnog suda na vještačenju viših vještaka u drugostupanjskom postupku (opet bez moje nazočnosti 22.07.2020. za civilne potrebe te mi je utvrđen invaliditet 100% razina 4, invalidnost stupanj IV, te primam osobnu invalidninu po CZSS. Neobično mi je kako nalaz odnosno mišljenje za status HRVI putuje već 40 dana. Telefonskim razgovorom referenta za branitelje primijetio sam da spominje tri varijante isplate osobne invalidnine s obzirom da primam civilnu, potom je jednostavno završio sa "nisam dobio nalaz i mišljenje". Zaključujem iz toga da je ipak dobio.

Uvjeren sam da sam dobio određen postotak invalidnost za status HRVI, te dali se invalidnina isplaćuje po trajnom statusu ili po privremenom, dali od dana podnošenja zahtjeva. Imam osjećaj da će ako sam dobio neki postotak po osnovi rata biti problema sa osobnom invalidninom jer ne mogu primati dvije

Hvala na trudu, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Još uvijek mi nije potpuno jasno. Primam invalidninu od CZSS 1.255,00 kn. Imam informaciju iz Centra za vještačenje da je završeno vještačenje i revizija. Dakle, nakon toga ide prvo rješenje HRVI. Da li se po tom rješenju odmah dobiva invalidnina ili se čeka trajno rješenje. Za reviziju mirovine mi je jasno da je potrebno trajno rješenje. E, sad razmišljam ako dobijem malu invalidninu (vjerojatno), CZSS mi mora po svojem zakonu ukinuti invalidninu jer ne mogu dobivati obadvije. Ako bi rasla mirovina po osnovi HRVI toliko bi se smanjila invalidnina CZSS. Čak razmišljam da bi porast mirovine i invalidnine po osnovi HRVI bio manji od sadašnje invalidnine CZSS, te bi na vrijeme prije rješenja povukao zahtjev za stjecanje statusa HRVI. Kad jednom dođe rješenje ne mogu ga povući. Od CZSS imam trajno rješenje. Ne znam šta je najbolje rješenje za mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , scvrtil6 je napisao:

Dodatno pitanje: da li se članak 60. i Zakona o braniteljima odnosi samo na propisi iz mirovinskog osiguranja ili i drugih, konkretno CZSS

Poštovani čitam novi prijedlog Zakona o braniteljima pa obratite pažnju na izmjene, baš sam vas se danas sjetio ;-)

Zakon na snazi Članak 60.

Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata koji za isto oštećenje organizma koristi pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje po propisu o mirovinskom osiguranju ne može koristiti pravo na osobnu invalidninu po ovom Zakonu.

Novi prijedlog zakona -

Iza članka 60. dodaje se članak 60.a koji glasi:

„Članak 60.a

„Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata koji se radi ostvarivanja povoljnijeg prava prema drugome propisu ili iz drugog opravdanog razloga odrekne ostvarivanja prava na osobnu invalidninu prema ovome Zakonu, zadržava status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata.“

Članak 21.

S obzirom da postoje određeni slučajevi u kojima HRVI iz Domovinskog rata ostvarivanje prava na osobnu invalidninu prema ovom Zakonu predstavlja zapreku za ostvarivanje povoljnijeg prava prema općim propisima, HRVI iz Domovinskog rata imaju mogućnost odreći se ostvarivanja prava na osobnu invalidninu. Kako ne bilo dvojbe da odricanje prava na osobnu invalidninu ne znači i odricanje od statusa HRVI iz Domovinskog rata, dodana je odredba kojom je to izričito i propisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , scvrtil6 je napisao:

Još uvijek mi nije potpuno jasno. Primam invalidninu od CZSS 1.255,00 kn. Imam informaciju iz Centra za vještačenje da je završeno vještačenje i revizija. Dakle, nakon toga ide prvo rješenje HRVI. Da li se po tom rješenju odmah dobiva invalidnina ili se čeka trajno rješenje. Za reviziju mirovine mi je jasno da je potrebno trajno rješenje. E, sad razmišljam ako dobijem malu invalidninu (vjerojatno), CZSS mi mora po svojem zakonu ukinuti invalidninu jer ne mogu dobivati obadvije. Ako bi rasla mirovina po osnovi HRVI toliko bi se smanjila invalidnina CZSS. Čak razmišljam da bi porast mirovine i invalidnine po osnovi HRVI bio manji od sadašnje invalidnine CZSS, te bi na vrijeme prije rješenja povukao zahtjev za stjecanje statusa HRVI. Kad jednom dođe rješenje ne mogu ga povući. Od CZSS imam trajno rješenje. Ne znam šta je najbolje rješenje za mene.

Tko Ti je rekao da se invalidnina smanjuje proporcionalno povećanju mirovine ??? Invalidnina je zakonom propisana i nemože se smanjivati posebno po primatelju.to se može urediti samo zakonom.isto i povećanje.kao što Vam je Sky rekao ( a i ja prije ) ,odričete se invalidnine po zakonu o HRVI.nazovite pravnu službu u ministarstvo branitelja i riješite si stvar ( mislim da će Te tražiti rješenje o invalidnosti ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Buda, govorim o invalidnini CZSS

Kod promjene, odnosno rasta mirovine po po osnovi HRVI, obavezan sam odmah obavijestiti CZSS koji rade ponovni obračun invalidnine (ako je mirovina veća od najniže aktualne vrijednosti mirovine, trenutno 40 godina  X (AVM) trenutno 69,42 = 2.776,80. Sve više od toga iznosa se odbija od osobne invalidnine koja je propisana 1.500,00 kn. Trenutno primam 1255,00 jer je mirovina malo viša od najniže. Isto tako moram odmah prijaviti da primam invalidninu po nekoj drugoj osnovi, te CZSS ukida cijelu invalidninu. No, razriješio sam svoj problem (kad bi dobio HRVI). Nazvao sam pravnicu (ovaj čas) u Ministarstvo branitelja, rekla je da mogu zadržat status HRVI, a invalidninu zamrznuti. Sad je pitanje (hipotetski), dobiješ veću mirovinu po osnovi HRVI, naravno kad je trajni status, CZSS umanjuje, (nazovi civilnu) invalidninu za povećanje mirovine. 

Razumijem invalidninu po osnovi HRVI. Kod mene je bio neznanje kako zadržati povoljniju invalidninu, tim više što još ne znam ishod vještačenja, iako je završeno i revidirano 9.12.2020.

Hvala ti na preporuci da zovem pravnu službu ministarstva

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, scvrtil6 je napisao:

Poštovani Buda, govorim o invalidnini CZSS

Kod promjene, odnosno rasta mirovine po po osnovi HRVI, obavezan sam odmah obavijestiti CZSS koji rade ponovni obračun invalidnine (ako je mirovina veća od najniže aktualne vrijednosti mirovine, trenutno 40 godina  X (AVM) trenutno 69,42 = 2.776,80. Sve više od toga iznosa se odbija od osobne invalidnine koja je propisana 1.500,00 kn. Trenutno primam 1255,00 jer je mirovina malo viša od najniže. Isto tako moram odmah prijaviti da primam invalidninu po nekoj drugoj osnovi, te CZSS ukida cijelu invalidninu. No, razriješio sam svoj problem (kad bi dobio HRVI). Nazvao sam pravnicu (ovaj čas) u Ministarstvo branitelja, rekla je da mogu zadržat status HRVI, a invalidninu zamrznuti. Sad je pitanje (hipotetski), dobiješ veću mirovinu po osnovi HRVI, naravno kad je trajni status, CZSS umanjuje, (nazovi civilnu) invalidninu za povećanje mirovine. 

Razumijem invalidninu po osnovi HRVI. Kod mene je bio neznanje kako zadržati povoljniju invalidninu, tim više što još ne znam ishod vještačenja, iako je završeno i revidirano 9.12.2020.

Hvala ti na preporuci da zovem pravnu službu ministarstva

 

Nisam znao da umanjuju osobnu invalidninu ako se povećava mirovina.uglavnom primanja će Ti biti veća sa statusom rvi ( kad dobiješ trajno, a do toga ima još puno vremena ) i umanjenom invalidninom nego mirovina rvi + invalidnina rvi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć, u invalidskoj sam braniteljskoj mirovini,60-40,opća nesposobnost te mi je prije 2 godine povećan HRVI sa trajnih 20% na 30% trajno, da li to povećanje HRVI-ja sa 20% na 30% ima utjecaja i na povećanje invalidske mirovine tj.trebam li dobiti novi izračun mirovine i ako da pokrećem li taj postupak sam ili to ide "automatizmom" u HZMO ili povećanje HRVI-ja sa 20% na 30% trajno nema nikakav utjecaj  na povećanje invalidske mirovine ?

Molim Vas za odgovor,srdačan pozdrav i hvala unaprijed na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Niksha91 je napisao:

Molim za pomoć, u invalidskoj sam braniteljskoj mirovini,60-40,opća nesposobnost te mi je prije 2 godine povećan HRVI sa trajnih 20% na 30% trajno, da li to povećanje HRVI-ja sa 20% na 30% ima utjecaja i na povećanje invalidske mirovine tj.trebam li dobiti novi izračun mirovine i ako da pokrećem li taj postupak sam ili to ide "automatizmom" u HZMO ili povećanje HRVI-ja sa 20% na 30% trajno nema nikakav utjecaj  na povećanje invalidske mirovine ?

Molim Vas za odgovor,srdačan pozdrav i hvala unaprijed na trudu.

Poštovani, vaš povećanje stupnja invalidnosti s 20 na 30 % nema nikakav utjecaj na vašu mirovinu. Znači prije 2 godine ste primali 114 kn invalidnine a sad bi ste trebali primati oko 156 kn i to oko 15 dana u mjesecu, što znači da taj postotak oštećenja organizma povećava samo invalidninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, vaš povećanje stupnja invalidnosti s 20 na 30 % nema nikakav utjecaj na vašu mirovinu. Znači prije 2 godine ste primali 114 kn invalidnine a sad bi ste trebali primati oko 156 kn i to oko 15 dana u mjesecu, što znači da taj postotak oštećenja organizma povećava samo invalidninu.

Sky , bez ljutnje : invalidnina je “ cijelih “ 153 kune.ima pravo i na razliku dionica sa 1850 kuna na 24500 kuna (naravno treba napisati zahtjev uz rješenje ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, vaš povećanje stupnja invalidnosti s 20 na 30 % nema nikakav utjecaj na vašu mirovinu. Znači prije 2 godine ste primali 114 kn invalidnine a sad bi ste trebali primati oko 156 kn i to oko 15 dana u mjesecu, što znači da taj postotak oštećenja organizma povećava samo invalidninu.

VELIKO HVALA, na odgovoru i pojašnjenju ! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani 8-3 2020 sam bio na prvostupanjskoj komisiji gdje su mi dali 30posto.Dvadesetog 12 moj predmet je riješen i nalazi se tu u Vinkovcima ali ga ne šalju. Zvao sam već 2 puta kao uputili su u mirovinsko da se očituju da nemam neka prava iz mirovinskog. Zanima me koliko oni to mogu tako odugovlačit bliži se već 1 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Nikolina,

ako je nakon umirovljenja u invalidsku mirovinu ostvario najmanje 12 mjeseci efektivnog radnog staža u Hrvatskoj onda ima pravo na naknadno priznavanje starosne mirovine.

Bez ostvarenih 12 mjeseci efektivnog radnog staža nakon umirovljenja nema pravo na priznavanje starosne mirovine.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovana Nikolina,

ako je nakon umirovljenja u invalidsku mirovinu ostvario najmanje 12 mjeseci efektivnog radnog staža u Hrvatskoj onda ima pravo na naknadno priznavanje starosne mirovine.

Bez ostvarenih 12 mjeseci efektivnog radnog staža nakon umirovljenja nema pravo na priznavanje starosne mirovine.

Lijep pozdrav

Postovani; da li je moguće sada da se prijavi tu jednu godinu da radi na 2g pola radnog vremena , da li bi mogo tada zatraziti novi obracun za starosnu mirovinu i da li bi ste mogli reci kolika bi bila otprilike? 

Ili ipak  da ne dira nista. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Nikolina,

za ostvariti braniteljsku starosnu mirovinu u Hrvatskoj treba:

- imati najmanje 100 dana borbenog sektora u postrojbi HV ili kao policijski službenik u Hrvatskoj

- imati prebivalište u Hrvatskoj

- nakon ostvarene invalidske mirovine treba imati radnog staža u Hrvatskoj nakon umirovljenja u trajanju od najmanje 12 mjeseci

- iznos minimalne braniteljske starosne mirovine je cca 2.560 kn + 0,50 lipa po danu provedenom u borbenom sektoru (HV ili MUP) tijekom Domovinskog rata

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovana Nikolina,

za ostvariti braniteljsku starosnu mirovinu u Hrvatskoj treba:

- imati najmanje 100 dana borbenog sektora u postrojbi HV ili kao policijski službenik u Hrvatskoj

- imati prebivalište u Hrvatskoj

- nakon ostvarene invalidske mirovine treba imati radnog staža u Hrvatskoj nakon umirovljenja u trajanju od najmanje 12 mjeseci

- iznos minimalne braniteljske starosne mirovine je cca 2.560 kn + 0,50 lipa po danu provedenom u borbenom sektoru (HV ili MUP) tijekom Domovinskog rata

Lijep pozdrav

Hvala Vam, svekar ima vec dugo invalidsku mirovinu umanjenu za invalidninu sta prima u BIH, tu je preselio u Hrvatsku i sva primanja su u HR. Da li možda znate tko je nadležan u Puli da mu se obratimo za sve informacije još da vidimo šta se može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija