Jump to content

Prodaja stana bez pm


zdrava15

Preporučene objave

Dobar dan. Svojedobno sam prodala stan, ali kupac nije htio kupiti parkirno mjesto, ( naveo je dva razloga: prvi da mu pm ne treba, a i da nema novaca za isto) pa je ugovor sacinjen na nacin da parkirno mjesto nije navedeno u ugovor. Kada je htio prepisati stan, u gruntovnici mu to nece prepisati bez pm. Nedavno me trazila da joj prodam pm, ali u meduvremenu se kod mene situacija izmijenila na nacin da sada meni treba to pm i ja ne zelim prodati. Ona me je tuzila i zahtijeva to pm.  Da dalje ne duljim, pitanje je: da li sam ja napravila kakav prekrsaj prodavsi stan bez pm. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ovome kako ste opisali oko problema sa gruntovnicom ispada da je građevina etažirana te PM upisano kao pripadak tome stanu. Prema tome se u ugovoru navodi isto te se prodaje sa stanom trebalo novom kupcu ili ne.

Ili se, ako već kupcu nije potreno, trebalo napraviti preetažiranje gdje se isto isknjiži kao pripadak tome stanu te uknjiži drugome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Spitfire je napisao:

Prema ovome kako ste opisali oko problema sa gruntovnicom ispada da je građevina etažirana te PM upisano kao pripadak tome stanu. Prema tome se u ugovoru navodi isto te se prodaje sa stanom trebalo novom kupcu ili ne.

Ili se, ako već kupcu nije potreno, trebalo napraviti preetažiranje gdje se isto isknjiži kao pripadak tome stanu te uknjiži drugome.

U ugovoru nije navedeno pm. Kupac nije kupio (nije novce dao za pm).

Ne moze se napraviti ezaziranje, jer pm ne moze biti posebna cjelina, bar koliko ja mogu razumjeti ,kao laik, trenutne propise, vec bi po meni se mogla izvrsiti procjena stana sa pm, te procijeniti koji omjer ide za pm i tada bi kupac i ja bili suvlasnici stana sa pm u odredenom omjeru.

Znaci, alternativa postoji, sto sam ja i predlozila. Sada je na sudu da donese odluku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam vam i pokušao objasniti ali me izgleda niste shvatili. Ugovor je trebao glasiti onako kako sam naveo, pa vi otuđujete vlasništvo posebnog dijela nekretnine zajedno sa svim njenim pripadcima upisanima u ZK. Dakle, prodajete stan sa kupoprodajnom cijenom koja se odnosi na sve navedeno, trebalo kupcu PM ili ne.

Ukoliko ga kupac ne želi te bi poradi toga tražio smanjivanje kupoprodajne cijene, nađete drugog kupca jer ZV pripadak određuje kao stvar koju je vlasnik namjenio da kao sporedna služi svrsi glavne. Kako u toj odredbi postoji i riječ trajno, ista važi do promjene dozvoljene samim zakonom pa kako PM može biti samostalno (u zgradi) ili sporedan dio (van zgrade) na koje se proteže vlasništvo posebnog dijela nekretnine, na osnovu toga se može uz nekakov pravni posao preetažirati na način da će ovaj stan izgubiti PM a drugi će ga imati dva. Kada se to provede kroz ZK onda možete sačiniti ugovor kakav već jeste.

Prije 56 minuta, zdrava15 je napisao:

vec bi po meni se mogla izvrsiti procjena stana sa pm, te procijeniti koji omjer ide za pm i tada bi kupac i ja bili suvlasnici stana sa pm u odredenom omjeru.

Ovakav zahtjev po meni nema previše smisla te dobrano dvojim da bi se donijela takova odluka, možda bi oportunije bio zahtjev za isplatom istoga uz dokaz da nije. Ako do sada niste angažirali odvjetnika, svakako bi vam valjalo da to napravite 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

To sam vam i pokušao objasniti ali me izgleda niste shvatili. Ugovor je trebao glasiti onako kako sam naveo, pa vi otuđujete vlasništvo posebnog dijela nekretnine zajedno sa svim njenim pripadcima upisanima u ZK. Dakle, prodajete stan sa kupoprodajnom cijenom koja se odnosi na sve navedeno, trebalo kupcu PM ili ne.

Ukoliko ga kupac ne želi te bi poradi toga tražio smanjivanje kupoprodajne cijene, nađete drugog kupca jer ZV pripadak određuje kao stvar koju je vlasnik namjenio da kao sporedna služi svrsi glavne. Kako u toj odredbi postoji i riječ trajno, ista važi do promjene dozvoljene samim zakonom pa kako PM može biti samostalno (u zgradi) ili sporedan dio (van zgrade) na koje se proteže vlasništvo posebnog dijela nekretnine, na osnovu toga se može uz nekakov pravni posao preetažirati na način da će ovaj stan izgubiti PM a drugi će ga imati dva. Kada se to provede kroz ZK onda možete sačiniti ugovor kakav već jeste.

Ovakav zahtjev po meni nema previše smisla te dobrano dvojim da bi se donijela takova odluka, možda bi oportunije bio zahtjev za isplatom istoga uz dokaz da nije. Ako do sada niste angažirali odvjetnika, svakako bi vam valjalo da to napravite 

Ok, hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija