Jump to content

Stanarsko pravo i stjecanje vlasništva dosjelošću


vanasilvana

Preporučene objave

Moji prednici imali su stanarsko pravo na nekretnini stečeno 1953.godine, a ja sam doselila u istu nekretninu 1967.godine kao djete od osam godina.

Nekretnina je bila društveno vlasništvo s pravom korištenja upisano na šumariju, ili upravu šuma, zaboravila sam kako se je tada zvalo, a danas su to Hrvatske šume. Nikada ih nije zanimala ta kuća, nisu je ni održavali, a ni kontrolirali, jednostavno ih nije zanimala, i sjećam se samo jedne prigode kada je jedan njihov radnik zahtjevao da se useli kod nas jer je kao on njihov radnik.

Moji su se obratili tadašnjem upravitelju Šumarije radi te situacije, a njegov odgovor je bio..."to je vaša kuća, ne puštajte nikoga unutra, uzmite sjekiru i potjerajte ga"...

Zanima me da li je na takvoj nekretnini bilo moguće stjecanje prava vlasništva temeljem dosjelosti??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako onaj tko bi imao pravo temeljem dosjelosti nije niti pokrenuo postupak radi utvrđenja prava vlasništva niti upisao zabilježbu tog spora prije nego što ste se Vi uknjižili temeljem kupoprodajnog ugovora (jeste li se uknjižili baš u zemljišnu knjigu temeljem ugovora?), tada Vas i Vaše stjecanje štiti načelo povjerenja u zemljišne knjige iz čl. 122. ZV-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako onaj tko bi imao pravo temeljem dosjelosti nije niti pokrenuo postupak radi utvrđenja prava vlasništva niti upisao zabilježbu tog spora prije nego što ste se Vi uknjižili temeljem kupoprodajnog ugovora (jeste li se uknjižili baš u zemljišnu knjigu temeljem ugovora?), tada Vas i Vaše stjecanje štiti načelo povjerenja u zemljišne knjige iz čl. 122. ZV-a.

Uknjižila sam se u ZK temeljem ugovora...zapravo sam umjesto kupovine trebala pokrenuti spor za stjecanje prava vlasništva dosjelošću...ali sada nema povratka, hvala Vam lijepa na odgovoru...l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , andrijavukorepa je napisao:

Nije mi jasno sa kim ste potpisali kupoprodajni ugovor ako ste upisani u zemljišnim knjigama kao vlasnik. Po meni takav ugovor ste jedino mogli potpisat sa Hrvatskim šumama.

Tako je, sa šumama sam potpisala kupoprodajni ugovor...zato i kažem da je sada gotovo...na dosjelost sam trebala misliti prije!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, andrijavukorepa je napisao:

Mislim kako ste pravilno postupili potpisivajući ugovor jer je veliko pitanje kako bi se završio vaš spor inzistirajući na dosjelošću pogotovo ako se jedna strana zainati pa se tu umiješa država sa svojim institucijama i tu nema kraja. Dobro ste postupili mada je bilo skuplje.

Hvala na iscrpnom odgovoru...l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je, slažem se, za državne institucije je rok dosjelosti dvostruko dulji, dakle 40 godina, pa iako je i to razdoblje već prošlo (od 1990. godine je prošlo 30 godina, što je teško i zamisliti), vrlo je teško naći svjedoke koji su toliko dugo tu i koji bi svemu tome mogli posvjedočiti itd.

Ja sam upit shvatila u smislu da je netko protiv Vaše nekretnine stečene pravnim poslom netko pokrenuo tužbu radi dosjelosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Je, slažem se, za državne institucije je rok dosjelosti dvostruko dulji, dakle 40 godina, pa iako je i to razdoblje već prošlo (od 1990. godine je prošlo 30 godina, što je teško i zamisliti), vrlo je teško naći svjedoke koji su toliko dugo tu i koji bi svemu tome mogli posvjedočiti itd.

Ja sam upit shvatila u smislu da je netko protiv Vaše nekretnine stečene pravnim poslom netko pokrenuo tužbu radi dosjelosti.

Ne...ja sam se samo kasno sjetila da sam to mogla tražiti, a svjedoka svakako imam...ali sada što je tu je...hvala Vam još jednom na objašnjenju...l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino što mislim da vam dosjelost u ovom slučaju ne bi baš prošla. Naime, kada se radi o nekretninama u društvenom, vlasništvu RH, JL(R)S i s njima izjednačenim pravnim osobama vrijeme za dosjelost kod barem poštenog posjeda je 40 godina ali počinje teći od stupanja na snagu Zakona o preuzimanju Zakona o osnovnim vlasničkopravnim odnosima, dakle od 8. listopada 1991.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Jedino što mislim da vam dosjelost u ovom slučaju ne bi baš prošla. Naime, kada se radi o nekretninama u društvenom, vlasništvu RH, JL(R)S i s njima izjednačenim pravnim osobama vrijeme za dosjelost kod barem poštenog posjeda je 40 godina ali počinje teći od stupanja na snagu Zakona o preuzimanju Zakona o osnovnim vlasničkopravnim odnosima, dakle od 8. listopada 1991.

Da...shvatila sam, da se nije raspala bivša država, imala bih kontinuitet po kojem bi bilo i više od 40 godina, a što je uvjet za pokušaj stjecanja prava vlasništva dosjelošću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija