Jump to content

Nasljeđivanje duga


zzivko64

Preporučene objave

Poštovani, pet godina sam skrbio o svom kumu koji je primao socijalnu pomoć i naknadu za uzdržavanje .  Prije smrti ostavio je oporuku te sam nakon njegove smrti naslijedio njegovu kuću i nešto zemljišta. Nadalje zaprimio sam poziv centra za socijalnu skrb u kojem mi navode da je moj kum bio korisnik njihove pomoći te da ja kao nasljednik moram preuzeti navedeni dug (oko 56 000 kn) , odnosno ako ne podmirim isti će me tužiti. Napominjem da se CZSS nije uknjižio na njegovim nekretninama te da se navedena nekretnina vodi na meni 1/1. Zanima me da li navedeni centar ima pravo tražiti naplatu navedenog duga od mene , odnosno da li je praksa da sud donese presudu u njihovu korist. Hvala unaprijed na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć. Svekrva je na samrti, na sebi imovine nema, darovnim ugovorom je sve ostavila svom sinu, mom mužu. Prije godinu dana dok je bila zdrava podigla je kredit umirovljenički. Nije imala jamca, sudužnike, osiguranje kredita, ništa. Zanima me sad s obzirom da njeno stanje nažalost je kritično i pitanje je vremena hoće li suprug morati vraćati taj kredit? Ostavinske rasprave neće biti jer nema nikakvu imovinu, pokretnine, nekretnine, čak ni kuća nije na njoj već jedna polovina je na suprugu, a druga na njenom bivšem mužu s kojim već 40 godina nije u braku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Nema odgovornosti sina za majčine dugove i tako sve dok se ne prihvati svoga nasljednog dijela na ostavinskoj raspravi.

Ostavinske neće ni biti jer ona nema ništa na sebi niti išta ostaje iza nje. Vjerujem da će banka svakako htjeti namiriti dug, samo nas zanima jesmo li dužni prihvatiti njen kredit ako nema pravno nasljednika jer nema ništa na sebi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Sunce111 je napisao:

Ostavinske neće ni biti jer ona nema ništa na sebi niti išta ostaje iza nje

Ima li npr. nekakav račun žiro, tekući i slično, već je i to dovoljno za ostavinsku raspravu.

Prije 2 minuta, Sunce111 je napisao:

samo nas zanima jesmo li dužni prihvatiti njen kredit ako nema pravno nasljednika jer nema ništa na sebi. 

Ništa nije dužan sve dok ne postoji pravomoćno rješenje o nasljeđivanju s kojim je utvrđeno da se prihvatio svog nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ima li npr. nekakav račun žiro, tekući i slično, već je i to dovoljno za ostavinsku raspravu.

Ništa nije dužan sve dok ne postoji pravomoćno rješenje o nasljeđivanju s kojim je utvrđeno da se prihvatio svog nasljednog dijela.

Ima tekući račun na koji prima mirovinu, žiro račun nema. Ostalo ništa više na njoj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, molim info...otac je preminuo prije 2 mjeseca. Imao je ovrhu od strane HRT-a, prije cca godinu i pol oni su zatrazili pokretanje postupka osobnog stecaja, i otac je dobio rjesenje i zakljucak postupka na temelju kojeg je obustavljena ovrha pocetkom prosle godine. Preminuo je u prosincu prisle godine. Moze li se sada nakon smrti oca, a majka je nasljednica, taj dug opet aktivirati na nju? 

uređeno: od msb318
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, msb318 je napisao:

prije cca godinu i pol oni su zatrazili pokretanje postupka osobnog stecaja

Osobnog stečaja ili jednostavnog postupka stečaja potrošača? I kako je okončan taj postupak?

prije 1 sat, msb318 je napisao:

obustavljena ovrha pocetkom prosle godine.

Temeljem kojeg članka zakona je obustavljen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako je to rješenje postalo pravomoćno, onda se Vaša majka, a kao očev nasljednik s tim rješenjem ne bi smjela ovršiti. 

Isprike sto davim, ali kako da znam je li pravomocno. Znaci li to sto je ovrha obustavljena da je pravomocno? Jer u Fini nam kazu da je tatino stanje duga 0 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija