Jump to content

Alimentacija - pitanja


Ana.ivo

Preporučene objave

Poštovani,
 

Da ukratko objasnim situaciju, živjela sam s ocem svog sina u vanbračnoj zajednici i na kraju se nismo složili i ne živimo vise skupa. Vec dosta dugo posavamo riješiti problem plana o skrbništvu no zadnja par ročišta su naravno bila vezano za alimenataciju, on se složio da dijete živi samnom te da imam samostalnu skrb nad njim. 
Moja pitanja su:

1. On se u međuvremenu oženio i ima dijete, i sad ima placu od 6000kn (platne liste koje je predao na prvim ročištima) međutim sada svako ročište on tvrdi kako ima manju placu jer ne moze raditi zbog zdravstvenih problema koji su od nikuda iskrsnuli. Svaki put ima drugu izliku zašto ne moze plaćati alimentaciju koju ja trazim makar sam ja dostavila listu troškova sudu, pa bi samo zatražila savjete za situacije kada otac komplicira s alimentacijom.

2. Pošto ja imam puno skrbnistvo, dali imam mogućnost staviti prezime oca sinu? Iz osobnih razloga mi je to važno, no dali ipak treba njegov potpis posto je njegovo prezime? 

3. Dali se otac moze odreći sina i očinstva? Makar mi nije spomenuo da to planira htjela bih provjeriti dali je takvo što izvedivo, ukoliko je dali postoje neki uvjeti?

 

hvala unaprijed. 
 

uređeno: od Ana.ivo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Ana.ivo je promijenio naziv u Alimentacija - pitanja

Poštovana,

da, predala sam tužbu za skrbnistvo u kojoj sam specificirala da trazim puno skrbnistvo. Na prvom ročištu je sudac pitao oca dali se slaže i odgovor je bio “dapače”, nakon čega je sudac izjavio da imam puno skrbnistvo i jedino sto mi je napomenuo je da bi trebala obavjestiti oca o preseljenju radi vidanja. Ali da mi ne treba potpis te da odlučujem o svemu sama.

 

lp, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ana.ivo je napisao:

...nakon čega je sudac izjavio da imam puno skrbnistvo..

Poštovana, da li je sudac donio kakvo pisano rješenje temeljem svoje izjave? 

Kad Vi dođete u neku instituciju rješavati nešto bitno za dijete i dječja prava gdje je potreban supotpis oba roditelja, Vama ta izjava suca neće biti dovoljna, već će se od Vas tražiti neki pisani dokumenat (rješenje) po kojem Vi samostalno možete odlučiti bez potpisa oca djeteta.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, pošto još nemate pravomoćnu sudsku odluku, još uvijek nemate samostalnu skrb nad djetetom i nemožete samostalno donositi odluku o određenom bitnom pitanju za dijete... 

Što se tiče uzdržavanja (alimentacije) za dijete, minimalni iznosi su određeni Obz vezanim za dob djeteta (17, 20 i 22% prosječno isplaćene plaće u RH za proteklu godinu....), tako da je tih 800 kn koje je on spreman plaćati ispod  minimalnog iznosa predviđenog zakonom na koji niti Vi, kao zz djeteta, nebi smjeli pristati jer bi time  kršili zakonom zagarantirana prava djeteta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 14. 02. 2021. u 9:42, Željac047 je napisao:

Poštovana, pošto još nemate pravomoćnu sudsku odluku, još uvijek nemate samostalnu skrb nad djetetom i nemožete samostalno donositi odluku o određenom bitnom pitanju za dijete... 

Što se tiče uzdržavanja (alimentacije) za dijete, minimalni iznosi su određeni Obz vezanim za dob djeteta (17, 20 i 22% prosječno isplaćene plaće u RH za proteklu godinu....), tako da je tih 800 kn koje je on spreman plaćati ispod  minimalnog iznosa predviđenog zakonom na koji niti Vi, kao zz djeteta, nebi smjeli pristati jer bi time  kršili zakonom zagarantirana prava djeteta

Poštovani,

bivši suprug i ja smo rastavljeni već 10 godina. Prvih 2 godine nije uopće uplaćivao alimentaciju da bi zatim uplacivao idućih 6 godina samo za jedno dijete iako je u dogovoru dosuđen mu minimalan iznos od 700 kn po djetetu, manji od svih zakonskih odredbi. Prije 2 godine sam tražila povećanje i opet dogovorno na sudu sam pristala ( jer on nema kako tvrdi) na 1000 kn po djetetu. Sada s obzirom na dob djece tražim na sudu više. Podnjela sam ponovno tužbu jer su životni troškovi ogromno porasli a djeca su srednjoškolci. Bivši je uložio odgovor na tužbu gdje navodu kako plaća kredit za stan I režije, te da živi sam i nema mogućnosti plaćanja više, te navodi da je sin postao u međuvremenu punoljetan te neka ga dijete samo tuži ako smatra da treba. Tuzba je podnijeta u 8.mj, sin je postao punoljetan u 10. Mj. Molim Vas info, da li mu ovo može proći na sudu, kako dokazati da nije uplacivao godinama puni iznos alimentacije te što predlažete koje korake da poduzmem dalje? Da li da podnesem tužbu za sve alimentacije koje nije uplatio i kako to dokazati?

Hvala puno unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Crvena08 je napisao:

Molim Vas info, da li mu ovo može proći na sudu, kako dokazati da nije uplacivao godinama puni iznos alimentacije te što predlažete koje korake da poduzmem dalje? Da li da podnesem tužbu za sve alimentacije koje nije uplatio i kako to dokazati?

Nemate što dokazivati da nije podmirio svoje obveze po pravomoćnoj odluci suda već ga trebate za taj iznos ovršiti. Također, nemate prostora za tužbu na ime neplaćene alimentacije, jer Vam je na raspolaganju ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Nemate što dokazivati da nije podmirio svoje obveze po pravomoćnoj odluci suda već ga trebate za taj iznos ovršiti. Također, nemate prostora za tužbu na ime neplaćene alimentacije, jer Vam je na raspolaganju ovrha.

Hvala na info. Radi se o periodu od 2012.-2020. Samo predam ovrhu na poreznu ili? Pardon ako nisam dobro shvatila. Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 11. 2022. u 14:24, Borbena7 je napisao:

Nemate što dokazivati da nije podmirio svoje obveze po pravomoćnoj odluci suda već ga trebate za taj iznos ovršiti. Također, nemate prostora za tužbu na ime neplaćene alimentacije, jer Vam je na raspolaganju ovrha.

Oprostite sto se ubacujem.

Kazete za taj IZNOS ga se moze ovrsiti. Otac moga djeteta od 2018.kad je donesena sudska odluka na 1197 kn placa kako mu se hoce 500, 1000, pa nista, pa nista, pa 200 itd itd... I tako vec petu godinu. Ja sad moram sta: izvući izvode iz banke da vidim koliko je trebao platiti a koliko je platio pa time dokazati ovrsnost. Ili....jer ja sam ocito glupaca i vjerujem onome ma platit cu vuse drugi mjesec...taj mjesec jos nije dosao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, LeeLoo1976 je napisao:

Ja sad moram sta: izvući izvode iz banke da vidim koliko je trebao platiti a koliko je platio pa time dokazati ovrsnost.

Vi trebate ove podatke da bi precizno mogli popuni Zahtjev za izravnu naplatu na FINA-i, a koja postupa po njemu i dostavljenoj presudi kao ovršnoj ispravi. Znači ne dokazujete ovršnost na ovaj način već specificirate tražbinu da dug ne naplatite za iznos koji je već plaćen. Također su Vam bitni i datumi uplata, jer imate pravo osim na glavnicu koja nije plaćena i na zakonske zatezne kamate.

prije 15 minuta, LeeLoo1976 je napisao:

jer ja sam ocito glupaca i vjerujem onome ma platit cu vuse drugi mjesec...taj mjesec jos nije dosao...

Ne bih rekla da ste glupača, ali svakako bih rekla da trebate pokušati prisilnu naplatu novčanih sredstava koja pripadaju Vašem djetetu. Uostalom to Vam je i obveza kao zakonskom zastupniku maloljetnog djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Vi trebate ove podatke da bi precizno mogli popuni Zahtjev za izravnu naplatu na FINA-i, a koja postupa po njemu i dostavljenoj presudi kao ovršnoj ispravi. Znači ne dokazujete ovršnost na ovaj način već specificirate tražbinu da dug ne naplatite za iznos koji je već plaćen. Također su Vam bitni i datumi uplata, jer imate pravo osim na glavnicu koja nije plaćena i na zakonske zatezne kamate.

Ne bih rekla da ste glupača, ali svakako bih rekla da trebate pokušati prisilnu naplatu novčanih sredstava koja pripadaju Vašem djetetu. Uostalom to Vam je i obveza kao zakonskom zastupniku maloljetnog djeteta.

Hvala vidim da cu imati posla, mozda je lakse uzeti odvjetnika pa nek zbraja, ni kamatu ne znam izracunati....no nije mojoj naivnosti kraj. Naime dijete je rodeno 2011., a ja sam tek 2018.podnijela/ dobila odluku suda. U tih prvih 8 godina  zivota djeteta znaci za koje nemam odluku suda, otac prvih tri godine nije placao nista niti sam ga trazila, dijete je krenulo u vrtic rekla sam ; vrijeme je, on je sudjelovao u financiranju djeteta npr.placao je ponekad vrtic, ponekad naglasavam, pa bi uplatio na moj tekuci racun 400, 500 kn kad bi inzistirala... Tu ja sada radim sta: preko odvjetnika idem u tuzbu ili da zaboravim tih 8 godina. Mladost i ponos su tada prevladali umjesto da sam mislila na prava djeteta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, LeeLoo1976 je napisao:

Hvala vidim da cu imati posla, mozda je lakse uzeti odvjetnika pa nek zbraja, ni kamatu ne znam izracunati....no nije mojoj naivnosti kraj

Ne treba Vam odvjetnik, jer ništa ne morate računati. Na Vama je da naznačite, kada je i koliko uplatio od dospjele alimentacije, odnosno koliko je propustio uplatiti. FINA-a će pri provedbi računati ostalo.

prije 1 sat, LeeLoo1976 je napisao:

Tu ja sada radim sta

Ništa, imate pravo na potraživanja od datuma koji je utvrđen u pravomoćnoj sudskoj presudi.

prije 1 sat, LeeLoo1976 je napisao:

no nije mojoj naivnosti kraj

Možda da za promjenu malo razmislite o tužbi radi povećanja iznosa alimentacije. Pogledajte ovu Odluku i još ovu Odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ne treba Vam odvjetnik, jer ništa ne morate računati. Na Vama je da naznačite, kada je i koliko uplatio od dospjele alimentacije, odnosno koliko je propustio uplatiti. FINA-a će pri provedbi računati ostalo.

Ništa, imate pravo na potraživanja od datuma koji je utvrđen u pravomoćnoj sudskoj presudi.

Možda da za promjenu malo razmislite o tužbi radi povećanja iznosa alimentacije. Pogledajte ovu Odluku i još ovu Odluku.

Da. Hvala. To ste mi savjetovala i nasla sam primjerak zalbe za povecanje iznosa uzdrzavanja 

No sta s vremenom od 2011 od kad je dijete rodeno , pa do 2018 kada sam tek zatrazila sluzbeno od suda presudu po kojoj mora placati. Imamo tu rupu od 8 godina jer sam prvo bila preponosna da bi trazila usta za dijete, a onda naivno slusala lazi: bit ce, danas sutra u ponedjeljak kad bude placa popodne dopodne itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , LeeLoo1976 je napisao:

To ste mi savjetovala i nasla sam primjerak zalbe za povecanje iznosa uzdrzavanja 

Ne bi bila u pitanju žalba nego tužba.

prije 1 sat , LeeLoo1976 je napisao:

No sta s vremenom od 2011 od kad je dijete rodeno , pa do 2018 kada sam tek zatrazila sluzbeno od suda presudu po kojoj mora placati. Imamo tu rupu od 8 godina jer sam prvo bila preponosna da bi trazila usta za dijete, a onda naivno slusala lazi: bit ce, danas sutra u ponedjeljak kad bude placa popodne dopodne itd

Odgovorila sam Vam u prethodnoj objavi, pa citiram:

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Ništa, imate pravo na potraživanja od datuma koji je utvrđen u pravomoćnoj sudskoj presudi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne bi bila u pitanju žalba nego tužba.

Odgovorila sam Vam u prethodnoj objavi, pa citiram:

 

Krasno.

Znaci nemam pravo traziti nista za dijete za tih prvih 8 godina od 2011g?

Koja sam ja glupaca?

A sa sudskom odlukom iz 2018.znaci prvo u sud da mi utisne klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti. Pa u banku ispis od 2018 do 2022 gdje se vide te mizerne uplate "oca" pa s tim dvoje u finu gdje cu ispuniti zahtjev za izravnu naplatu?

I ako gospodin lukavac radi na crno, vjerojatno se necu imati ni iz cega naplatiti zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , LeeLoo1976 je napisao:

Znaci nemam pravo traziti nista za dijete za tih prvih 8 godina od 2011g?

Da, nemate.

prije 12 sati , LeeLoo1976 je napisao:

A sa sudskom odlukom iz 2018.znaci prvo u sud da mi utisne klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti. Pa u banku ispis od 2018 do 2022 gdje se vide te mizerne uplate "oca" pa s tim dvoje u finu gdje cu ispuniti zahtjev za izravnu naplatu?

Upravo tako.

prije 12 sati , LeeLoo1976 je napisao:

ako gospodin lukavac radi na crno, vjerojatno se necu imati ni iz cega naplatiti zar ne?

Postoje i drugi predmeti i sredstva ovrhe. Kao npr. izravna naplate preko plaće, pa ovrha na pokretninama, automobilu, poslovnim udjelima, nekretnini.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Da, nemate.

Upravo tako.

Postoje i drugi predmeti i sredstva ovrhe. Kao npr. izravna naplate preko plaće, pa ovrha na pokretninama, automobilu, poslovnim udjelima, nekretnini.  

Sve ove godine sam uz ponos cuvala i zivce jer nista od svega ovoga. On nema nista na sebi. Nista.  Mogu ga "zastrasivati" kaznenom prijavom i zatvorom. Mogu teretiti baku i dedu no ni oni nisu u kontaktu s njim. Nisu oni krivi...ne znam..

Hvala puno na ulozenom trudu da mi objasnite sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija