Jump to content

Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama ZoHBDR


malicovjek

Preporučene objave

Dana 29.01.2021.god stavljen je u raspravu "Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata", rasprava traje do 11.02.2021.god., dok se izvjesce o toj raspravi ocekuje 11.04.2021.god.

Svi koji zele sudjelovati u raspravi i zele ponudiri nove prijedloge ili pokuditi-izmjeniti predlozene izmjena postojeceg braniteljskog zakona neka se jave na stranice e-Savjetovanje na sljedecem linku:

https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=15838

   
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima dali će napokon omogućiti prebacivanje iz Civilne u Braniteljsku jer ostvarujem sve uvjete kao pripadnik Narodne Zaštite. Hrvi, Branitelj, Borbeni Sektor, Dragovoljac. A u civilnoj sam mirovini.

Izmjenama i dopunama Zakona proisteći će sljedeće posljedice:
 
"mogućnost prevođenja ranije priznatih prava i određivanje nove svote najniže mirovine umjesto priznate mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i za one hrvatske branitelje koji nisu bili zatečeni korisnici najniže mirovine, jer im u trenutku odlaska u mirovinu, mirovina određena prema Zakonu o mirovinskom osiguranju bila povoljnija od tada najniže braniteljske mirovine (bez povećanja za sudjelovanje u Domovinskom ratu)."
 
I ovo
"omogućit će se ostvarivanje prava na mirovinu prema ovom Zakonu, ako za to zadovoljavaju uvjete, i za one hrvatske branitelje koji su naknadno ostvarili taj status, status dragovoljca ili dodatne dane sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a već ranije imaju priznato pravo na mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju"
 
-Naknadno mi je priznat Borbeni sektor kao pripadniku Narodne Zaštite- a to prije nisam imao.
Hvala!
uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E savjetovanja će biti spamirana od strane same vlade RH, doveli su se u neizlaznu situaciju s braniteljima policajcima, trebalo je pronaći izlaznu strategiju bez gubitka časti po vladajuću stranku.

Ove izmjene zakona o braniteljima su se izvrsno sjetili, divim se njihovoj sposobnošću. Stvarno.

Dakle policajci umiru. I oni najmlađi policajci branitelji su ušli u pedesete, Karamarko (čitaj HDZ) im je obećao goleme otpremnine kroz zakon o policiji, vlada novaca nema, ne puštaju ljude u mirovinu. Do odlaska u civilnu mirovinu, kako sada stoje stvari, polovina će ih pomrjeti. Njihova rodbina je svjesna toga, znaju u kojem smjeru treba uprijeti da ukažu na krivca. Gubi se najpouzdanije biračko tijelo.

Izlaz je izmišljen u odlasku policajaca kroz zakon o braniteljima, policajci će dobiti zasluženu mirovinu, vlada neće potrošiti novce za otpremnine, vuk sit a koza cijela.

Zapreka tom planu su savjesni liječnici.

Izbjeći će ih vladina komisija čije kriterije ćemo vremenom naučiti.

Eto, to je moje mišljenje po pitanju ove problematike, ujedno ovo je moj prvi odgovor u braniteljskom dijelu foruma, pozdrav od pričuvnog dočasnika HV-a svim braniteljima, ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

Dana 29.01.2021.god stavljen je u raspravu "Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata", rasprava traje do 11.02.2021.god., dok se izvjesce o toj raspravi ocekuje 11.04.2021.god.

Svi koji zele sudjelovati u raspravi i zele ponudiri nove prijedloge ili pokuditi-izmjeniti predlozene izmjena postojeceg braniteljskog zakona neka se jave na stranice e-Savjetovanje na sljedecem linku:

https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=15838

   

11.04.2021 je nedjelja, vjerojatno onda 12.04.2021. Kada bi to moglo  najranije stupiti na snagu ako sve bude u redu?

Hvala!

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, malicovjek je napisao:

Moja je pretpostavka, dok prodje sve rasprave, institucije i usvoji se u saboru, ne prije 01.01.2022.god.

Nadam se da si u krivu pa neće valjda razvuči cijelu godinu. Nesječam se koliko im je trebalo vremena u prijašnjim dopunama zakona. Samo da bude prije zime.

Jel imaju neki izbori u 2021, ako imaju to bi moglo ubrzati postupak😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama ZoHBDR

čitajući komentare na e-savjetovanju i po medijima stječe se dojam da se na ovaj vlak svi pokušavaju ukrcati. čini mi se da je javnost zaista u pravu, na kraju će svi dobiti prava i svi biti branitelji. sve ovo podsjeća na boračke penzije prije nekoliko desetljeća. dva svjedoka, štela na općini i šišaj rođo.

e jesu nas izigrali. čestitke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, all_or_nothing je napisao:

čitajući komentare na e-savjetovanju i po medijima stječe se dojam da se na ovaj vlak svi pokušavaju ukrcati. čini mi se da je javnost zaista u pravu, na kraju će svi dobiti prava i svi biti branitelji. sve ovo podsjeća na boračke penzije prije nekoliko desetljeća. dva svjedoka, štela na općini i šišaj rođo.

e jesu nas izigrali. čestitke.

 

Povjest se ponavlja, isto podneblje, isti geni, nekad se to rjesavalo sa tintoblajkom i papirom, a danas sa racunalom i mobitelom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Radi ubrzanja postupka ostvarivanja statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata po osnovi bolesti Vlada izmjenama zakona predlaže ukidanje prethodne stručne procjene po osnovi bolesti u postupcima ostvarivanja statusa. Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, kojima predlaže ukidanje stručne procjene. Predviđa i da vještačenje - koje je dosad obavljao Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom - provode posebna liječnička povjerenstva koja će imenovati ministar hrvatskih branitelja.

https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/brze-do-statusa-ratnog-vojnog-invalida-izostavlja-se-prethodna-strucna-procjena-965988

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , zoranp je napisao:

Radi ubrzanja postupka ostvarivanja statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata po osnovi bolesti Vlada izmjenama zakona predlaže ukidanje prethodne stručne procjene po osnovi bolesti u postupcima ostvarivanja statusa. Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, kojima predlaže ukidanje stručne procjene. Predviđa i da vještačenje - koje je dosad obavljao Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom - provode posebna liječnička povjerenstva koja će imenovati ministar hrvatskih branitelja.

https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/brze-do-statusa-ratnog-vojnog-invalida-izostavlja-se-prethodna-strucna-procjena-965988

Ja sam pridao zahtjev za ponovni izračun mirovine sa medicinskom dok.i rješ.hrvi20% trajno.To sam pridao na mirovinski 13.10 2020.god.i danas mi došlo rješenje da mi se priznaje djelomično 20%rat80%mir.A mogu da vam kažem da od povećanja nema ništa. Toliko čekanja a ostalo sve isto. Taj trajni hrvi20% ne vridi ništa za mirovinu. Eto ne znam što više reći. Jedino kad dođe ovaj novi zakon pa opet pridati za novi izračun. Sramota što nam rade. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6. sjednica Hrvatskoga sabora
Sjednica se nastavlja u srijedu, 17. ožujka 2021. s početkom u 9.30 sati raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, prvo čitanje, P.Z. br. 122  - predlagateljice Vlade Republike Hrvatske.
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

da li je tko pročitao i proanalizirao ovaj novi prijedlog zakona pa da mi odgovori ...

imam dva poznanika (imaju hrvi) koji su oba u kumuliranoj mirovini (50-50) preko 10 godina

jedan je nedavno ostvario status dragovoljca, a drugi inaće ima status dragovoljca ,ali je ostvario nedavno dodatni broj dana ...

da li ce imati pravo na nove obračune ili neće po novom prijedlogu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mister-X pročitao sam ja više puta, ako poznanici imaju HRVI i u kumuliranoj su mirovini preko 10 godina ne znam zašto bi zbog nedostatka statusa dragovoljca išli na ponovni izračun kad bi time izgubili puno pridodanog staža i mirovina bi im bila time manja. Ako su se promijenile neke činjenice najbolje je da odu kod pravnika u mirovinsko i da vide da li se tamo taj dio može mijenjati u njihovoj mirovni a ne cijeli novi izračun. Znam ljude koji mijenjaju samo ovaj omjer 20-80 na 30-70 a sve ostalo ostaje tj. ne gube pridodani staž koji je velika i bitna stavka u izračunu mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mister-X,

ova slika prikazuje neku izmišljenu situaciju sa odnosima mirovina 50 % vojni dio a 50 % civilni dio mirovine. Ispod nje se nalaze formule za izračun invalidskih braniteljskih mirovina, neka vaši prijatelji tu formulu spreme na svoju radnu površinu i onda se na njoj mogu igrati sa svojim stvarnim podacima iz Rješenja o priznavanju braniteljske mirovine.

Važno je upisati stvarni mirovinski staž, bez pridodanog staža, kao i novi očekivani nadnevak umirovljenja.

Nakon toga im je jasno koliki im je iznos nove mirovine i ima li smisla nešto raditi po tom pitanju.

Lijep pozdrav

Legalis Izračun mirovine.jpg

Legalis izračun invalidskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Skywalker007 je napisao:

Znam ljude koji mijenjaju samo ovaj omjer 20-80 na 30-70 a sve ostalo ostaje tj. ne gube pridodani staž koji je velika i bitna stavka u izračunu mirovine

ako je ovo točno,onda bi i status dragovoljca samo povećao mirovinu jer ni tada se ne bi trebao mijenjati pridodani staž....čak je logičnije da status dragovoljca mijenja samo koeficijent jer tu nema nikakve obrade,a kod omjera čak postoji novo vještaćenje i novi datum umirovljenja što bi po nekoj logici trebalo mijenjati sve,pa i prididani staž

prije 9 sati , prof je napisao:

Važno je upisati stvarni mirovinski staž, bez pridodanog staža, kao i novi očekivani nadnevak umirovljenja.

Nakon toga im je jasno koliki im je iznos nove mirovine i ima li smisla nešto raditi po tom pitanju

zahvaljujući Vašim tablicama radi li smo simulacije....oni inaće imaju mali civilni dio....po novom obračunu pada zanemarivo civilni dio (jer je inaće malan) ali raste vojni dio...

e sad ,ako zakon prođe ,da li će netko kome je povećan broj dana imati pravo na novi obračun ili neće ili će imati pravo samo na civilnom dijelu gdje broj dana utiče na obračun,a ne i na vojnom dijelu gdje po prijašnjem zakonu nije bitan broj dana ,ali po novom je...da li je uopče moguće da se jedan dio mirovine računa po jednom zakonu i vremenu ,a drugi po drugom ili ?

kod statusa dragovoljca je jednostavnije ,status dragovoljca utiče i na vojni i civilni dio po oba zakona,pa tu ako dođe do novog obračuna vjerojatno ide u potpunosti novi obračun...

malo sam letimično pregledao prijedlog pa vidim da se spominje novi izračun ,ako je netko umirovljen prije po mirovinskom zakonu ,da li to znači da to mogu iskoristit samo oni iz čisto civilne mirovine ili i ovi koji imaju dio ili u cijelosti u svezi zakona o braniteljima (u svezi rata)

 

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mister-X, dragi kolega,

nitko me dugo nije izneredio kao vi ovom objavom. Nakon višestrukog čitanja vaše kao i svoje objave shvatio sam u ćemu je problem. 

Problem je što sam paralelno prikazao izračun invalidskih mirovina po ZOMO (opći propis) i braniteljskih invalidskih mirovina. Takav način prikaza kod nekih korisnika daje dobar rezultat ali kod vas je izazvao zabunu.

Nove tablice prikazuju samo iznose braniteljskih invalidskih mirovina te vas molim da sad izvršite provjeru benefita izračuna mirovina po novom zakonu.

Izračun sadašnjih mirovina, bez statusa dragovoljca i novog broja dana borbenog sektora, je po starom zakonu a ako želite izračun po novom zakonu mora se mijenjati nadnevak umirovljenja a to ima za posljedicu manji pridodani staž.

Molim vas probajte sada koristiti tablice za izračun braniteljskih invalidskih mirovina, OBAVEZNO uz novi očekivani nadnevak priznavanja invalidske mirovine, to jest novi nadnevak umirovljenja.

Nadam se da je sada jasno koliki im je iznos nove mirovine i ima li smisla nešto raditi po tom pitanju i pokušati iskoristiti eventualni benefit novo predloženog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Legalis braniteljske invalidske mirovine.jpg

Legalis braniteljske invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Nadam se da je sada jasno koliki im je iznos nove mirovine i ima li smisla nešto raditi po tom pitanju i pokušati iskoristiti eventualni benefit novo predloženog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

to ću provjeriti kad se ponovo sretnem s njima....

ali ,načelno kako bi se ovo moglo tumačiti iz prijedloga što sam na brzinu izdvojio ili uočio........

Izmjenama i dopunama Zakona proisteći će sljedeće posljedice:

omogućit će se ostvarivanje prava na mirovinu prema ovom Zakonu, ako za to zadovoljavaju uvjete, i za one hrvatske branitelje koji su naknadno ostvarili taj status, status dragovoljca ili dodatne dane sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a već ranije imaju priznato pravo na mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju

 

Iz članka 56. dodaje se članak 56.a koji glasi:

„Članak 56.a

 

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu,  od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.“

da li se ovo može tumačiti da pravo na novi obračun imaju pravo samo oni koji su umirovljeni u civilnu mirovinu (i oni koji tek idu)  jer nedostaje rečenica tipa "umirovljeni prema zakonu o mirovinskom osiguranju i zakonu o braniteljima"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mister-X,

citirano sa teme Starosna mirovina po ZOHBDR, koja je objavljena 12.03.2021.g.

Članak 65.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  općim propisima koji su prethodili tom propisu ili zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

Pitanje: Tko sve "profitira"?

 

Te moj odgovor na to pitanje:

dobitnici su svi dosadašnji korisnici mirovina po:

- općem propisu ZOMO i

- Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Gubitnici, kao i uvijek do sada, samo su dosadašnji korisnici mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,


Temeljom predloženog nemaju nikakva prava, i dalje nakon umirovljenja moraju rintati minimalno 12 ili 24 mjeseca  i tek onda moliti da im se (možda) priznaju nova povoljnija prava  na mirovine po općem propisu ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu,  od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon  podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

Izračun sadašnjih mirovina, bez statusa dragovoljca i novog broja dana borbenog sektora, je po starom zakonu a ako želite izračun po novom zakonu mora se mijenjati nadnevak umirovljenja, (ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonuod prvog dana slijedećeg mjeseca nakon  podnesenog urednog zahtjeva)  a to ima za posljedicu manji pridodani staž.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Članak 65.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  općim propisima koji su prethodili tom propisu ili zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

hvala na podsjetnik na temu gdje se već nešto o tome govorilo.....previdio sam to :)

ovaj čl.65 je vrlo jasan i otklanja sve dvojbe.....međutim ja ne vidim gdje se taj članak nalazi?

P.s .sve ok....gledao sam članke na esavjetovanju čl.20 koji je dvojben ,umjesto da pogledam upučen prijedlog u sabor .....čl.65 gdje je sve jasno i slažem se sa tvojim tumačenjem

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

REDOSLIJED RASPRAVA U HRVATSKOME SABORU U RAZDOBLJU
OD 30. LIPNJA DO 2. SRPNJA 2021. GODINE

Srijeda, 30. lipnja 2021.

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA NJIHOVIH OBITELJI, drugo čitanje, P.Z. br. 122

 

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 10. 07. 2021. at 16:50, Peksa5555 je napisao:

Dali se taj zakon odnosi na sadašnje branitelje koji su već u mirovini sa trajno utvrđenim hrvi, a u svezi povećanja mirovine? 

Koliko je meni poznato niti jedan zakon ne djeluje retroaktivno osim ako to nije taksativno izrijekom u istom i navedeno, dakle odgovor bi bio NE , možda griješim ali sumnjam da griješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , PrEsVeTli je napisao:

Koliko je meni poznato niti jedan zakon ne djeluje retroaktivno osim ako to nije taksativno izrijekom u istom i navedeno, dakle odgovor bi bio NE , možda griješim ali sumnjam da griješim.

 

Na 10. 07. 2021. at 16:50, Peksa5555 je napisao:

Dali se taj zakon odnosi na sadašnje branitelje koji su već u mirovini sa trajno utvrđenim hrvi, a u svezi povećanja mirovine? 

Ne griješite u svezi toga....jedino mala napomena (peksi 5555) gdje može doći do novog obračuna (a time možda i do veće mirovine) za stare korisnike mirovina je ako se ostvari status dragovoljca ili promjeni broj dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , zis je napisao:

Kratka informacija sa stranica Sabora:

Zakon je donesen na 7. sjednici Hrvatskoga sabora, 15. srpnja 2021. (91 glas "za", 8 "protiv", 30 "suzdržanih").

 

Opaska:

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.

Hoće li sada po tim izmjenama umirovljenici koji nisu imali HRVI i tako otišli u neku od mirovina a onda iza umirovljenja dobili status HRVI za trajno moći zatražiti novi izračun mirovine po obrascu za HRVI?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , pesti je napisao:

Hoće li sada po tim izmjenama umirovljenici koji nisu imali HRVI i tako otišli u neku od mirovina a onda iza umirovljenja dobili status HRVI za trajno moći zatražiti novi izračun mirovine po obrascu za HRVI?

pitanje ti je malo nejasno...

i po dosadašnjem zakonu su oni koji dobiju hrvi imali pravo na novi izračun...

ali imaju dva moguća slučaja

-ako je osoba imala tzv "omjer" onda je ostvarivanjem prava (hrvi) samo pravljen novi obračun sa koeficijentom od hrvi

-ako nije imala omjer, onda osoba kad dobije hrvi treba raditi novu mirovinsku obradu...

u oba slučaja nije bilo potrebno čekati ovaj zakon

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Mister-X je napisao:

pitanje ti je malo nejasno...

i po dosadašnjem zakonu su oni koji dobiju hrvi imali pravo na novi izračun...

ali imaju dva moguća slučaja

-ako je osoba imala tzv "omjer" onda je ostvarivanjem prava (hrvi) samo pravljen novi obračun sa koeficijentom od hrvi

-ako nije imala omjer, onda osoba kad dobije hrvi treba raditi novu mirovinsku obradu...

u oba slučaja nije bilo potrebno čekati ovaj zakon

Poštovani, koliko je meni poznato nije bilo moguće do sada, naime o tome je bilo riječi na ovom forumu te je čak jedan korisnik postavio dopis iz MB koji govori da se zakon neće primjenjivati retroaktivno te da se odnosi samo na umirovljenike koji odlaze u mirovinu po tom zakonu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, pesti je napisao:

Poštovani, koliko je meni poznato nije bilo moguće do sada, naime o tome je bilo riječi na ovom forumu te je čak jedan korisnik postavio dopis iz MB koji govori da se zakon neće primjenjivati retroaktivno te da se odnosi samo na umirovljenike koji odlaze u mirovinu po tom zakonu

to o čemu ti sad pričaš je sasvim nešto drugo....zadnjom izmjenom zakona o braniteljima je omogućeno lakše ostvarivanje statusa branitelja ( npr Narodna zaštita) i s tim zakonom su neki dobili više dana borbenog sektora ili status dragovoljca ....i takve osobe ako su bile već u mirovini nisu mogle praviti novi obračun zbog toga novog statusa ...ova sad izmjena će omogućiti i da oni mogu ponovo raditi obračun....ali status hrvi-a je nešto drugo...Vi ako ste otišli u mirovinu 2010 (npr civilna) i ostvarili status 2017 ,vi imate pravo raditi novu obradu i dobiti veću mirovinu i po prijašnjim zakonima...s obzirom da ste pitali zbog dobivenog statusa hrvi-a zato sam tako i odgovorio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, Mister-X je napisao:

to o čemu ti sad pričaš je sasvim nešto drugo....zadnjom izmjenom zakona o braniteljima je omogućeno lakše ostvarivanje statusa branitelja ( npr Narodna zaštita) i s tim zakonom su neki dobili više dana borbenog sektora ili status dragovoljca ....i takve osobe ako su bile već u mirovini nisu mogle praviti novi obračun zbog toga novog statusa ...ova sad izmjena će omogućiti i da oni mogu ponovo raditi obračun....ali status hrvi-a je nešto drugo...Vi ako ste otišli u mirovinu 2010 (npr civilna) i ostvarili status 2017 ,vi imate pravo raditi novu obradu i dobiti veću mirovinu i po prijašnjim zakonima...s obzirom da ste pitali zbog dobivenog statusa hrvi-a zato sam tako i odgovorio

Ne znam,možda nisam bio jasan no probaću na ovom primjeru: osoba odlazi u mirovinu kao DVO ,nema status HRVI, nekoliko godina poslije dobiva status HRVI za trajno, dakle može li sada tražiti novi izračun mirovine bez obzira što je već u mirovini i što se nije umirovila kao invalid i zbog invalidnosti,to jest može li preći iz jedne mirovine u drugu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, pesti je napisao:

Ne znam,možda nisam bio jasan no probaću na ovom primjeru: osoba odlazi u mirovinu kao DVO ,nema status HRVI, nekoliko godina poslije dobiva status HRVI za trajno, dakle može li sada tražiti novi izračun mirovine bez obzira što je već u mirovini i što se nije umirovila kao invalid i zbog invalidnosti,to jest može li preći iz jedne mirovine u drugu?

Poštovani, ja sam u starosnoj mirovini prema zakonu dvo i ps i trenutno imam privremeno hrvi. Kada budem imao trajno hrvi predajem dokumentaciju u mirovinski te slijedi vještačenje i određivanje profesionalne ili opće radne nesposobnosti, zatim određivanje omjera rat-mir i dostava čina-zvanja od morh-mup. To je sve što je potrebno da bi se pokrenuo postupak izračuna nove mirovine prema drugom zakonu tj. s dvo i ps starosna na hb invalidska kumulirana. Znam neke kolege koji su pokrenuli taj postupak s dvo i ps na hb prije 1 godine ali još nitko nije dobio rješenje tako da znam samo ono u što su i mene uputili. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, ja sam u starosnoj mirovini prema zakonu dvo i ps i trenutno imam privremeno hrvi. Kada budem imao trajno hrvi predajem dokumentaciju u mirovinski te slijedi vještačenje i određivanje profesionalne ili opće radne nesposobnosti, zatim određivanje omjera rat-mir i dostava čina-zvanja od morh-mup. To je sve što je potrebno da bi se pokrenuo postupak izračuna nove mirovine prema drugom zakonu tj. s dvo i ps starosna na hb invalidska kumulirana. Znam neke kolege koji su pokrenuli taj postupak s dvo i ps na hb prije 1 godine ali još nitko nije dobio rješenje tako da znam samo ono u što su i mene uputili. 

Upravo to me zanima,naime bilo je rečeno da se to neće moći,tj.da se ne može iz mirovine ići u mirovinu ,dakle netko ode poput vas ,a onda nakon par godina dobije invalidnosti i onda ide u ponovo iz mirovine u mirovinu a već je u mirovini.Koliko sam ja imao saznanja to nije bilo moguće ali navodno da bi se to omogućilo ovim dopunama, eto zato pitam. Budite slobodni molim podijeliti vaše buduće iskustvo ili saznanje u vezi toga. Hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 41 minuta, pesti je napisao:

Upravo to me zanima,naime bilo je rečeno da se to neće moći,tj.da se ne može iz mirovine ići u mirovinu ,dakle netko ode poput vas ,a onda nakon par godina dobije invalidnosti i onda ide u ponovo iz mirovine u mirovinu a već je u mirovini.Koliko sam ja imao saznanja to nije bilo moguće ali navodno da bi se to omogućilo ovim dopunama, eto zato pitam. Budite slobodni molim podijeliti vaše buduće iskustvo ili saznanje u vezi toga. Hvala vam

Članak 20.
 
Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili  dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.“

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , pesti je napisao:

Ne znam,možda nisam bio jasan no probaću na ovom primjeru: osoba odlazi u mirovinu kao DVO ,nema status HRVI, nekoliko godina poslije dobiva status HRVI za trajno, dakle može li sada tražiti novi izračun mirovine bez obzira što je već u mirovini i što se nije umirovila kao invalid i zbog invalidnosti,to jest može li preći iz jedne mirovine u drugu?

ok,sad je jasnije ...

mišljenja sam da ovaj novi zakon to uopče ne regulira i da na osnovu njega ne trebate ništa očekivati...

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, ja sam u starosnoj mirovini prema zakonu dvo i ps i trenutno imam privremeno hrvi. Kada budem imao trajno hrvi predajem dokumentaciju u mirovinski te slijedi vještačenje i određivanje profesionalne ili opće radne nesposobnosti, zatim određivanje omjera rat-mir i dostava čina-zvanja od morh-mup. To je sve što je potrebno da bi se pokrenuo postupak izračuna nove mirovine prema drugom zakonu tj. s dvo i ps starosna na hb invalidska kumulirana. Znam neke kolege koji su pokrenuli taj postupak s dvo i ps na hb prije 1 godine ali još nitko nije dobio rješenje tako da znam samo ono u što su i mene uputili. 

evo,ovo ti je jedino moguča procedura koja je vrijedila dosad i odsad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

ok,sad je jasnije ...

mišljenja sam da ovaj novi zakon to uopče ne regulira i da na osnovu njega ne trebate ništa očekivati...

evo,ovo ti je jedino moguča procedura koja je vrijedila dosad i odsad

Poštovani,možda i jeste,ali ja nikad nisam čuo za to ,niti znam iti jednog branitelja koji je iz jedne mirovine otišao u drugu tj.koji je već umirovljen pa onda naknadno dobivši trajni invaliditet ponovo otišao u mirovinu,ovog puta invalidsku.Ako netko postoji takav bilo bi zanimljivo da vidimo njegovo iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stranku u postupku primjenjuje se zakon povoljniji za nju. Sama logika kaže da su se stjecanjem invalidnosti s osnova sudjelovanja u Domovinskom ratu ( HRVI ) životne okolnosti u bitnom promijenile, isto kao i osnovi stjecanja mirovine.

Slijedom iznijetog sigurno je da će svi oni koji su umirovljeni po nekom od zakona, stjecanjem trajnog statusa HRVI steći i pravo na izračun mirovine za HRVI. E sad, pitanje je da li će to biti i povoljnije od već postojeće mirovine, pogotovo za one koji su otišli u mirovinu kao DVO i PS. Međutim i oni mogu birati da li će primati mirovinu po novom -HRVI izračunu ili onu već postojeću, jer po postojećim pravilima za izračun mirovine vrlo rijetki umirovljeni DVO i PS će dobiti veću mirovinu od postojeće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , marona5 je napisao:

Na stranku u postupku primjenjuje se zakon povoljniji za nju. Sama logika kaže da su se stjecanjem invalidnosti s osnova sudjelovanja u Domovinskom ratu ( HRVI ) životne okolnosti u bitnom promijenile, isto kao i osnovi stjecanja mirovine.

Slijedom iznijetog sigurno je da će svi oni koji su umirovljeni po nekom od zakona, stjecanjem trajnog statusa HRVI steći i pravo na izračun mirovine za HRVI. E sad, pitanje je da li će to biti i povoljnije od već postojeće mirovine, pogotovo za one koji su otišli u mirovinu kao DVO i PS. Međutim i oni mogu birati da li će primati mirovinu po novom -HRVI izračunu ili onu već postojeću, jer po postojećim pravilima za izračun mirovine vrlo rijetki umirovljeni DVO i PS će dobiti veću mirovinu od postojeće.

Znam mnoge kojima je mirovina oko 3 tisuće kuna,možda njima bude bolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sve ovisi kada je tko otišao u mirovinu, kao što je poštovani Prof puno puta ponavljao i GLASNO objašnjavao da kod kumulirane invalidske mirovine prema zakonu o braniteljima veliku parametar je famozni pridodani staž. Znači što ste stariji manje ga imate a neki su ga i potpuno izgubili nakon 60 godine starosti. U mom slučaju poštovani Prof mi je izračunao starosnu mirovinu i objasnio razliku od nekih 500 kn u korist braniteljske invalidske prof nespos, 20-80 rat -mir, 1492 dana borbenog sektora, status dragovoljca, PVB 1,2244 s 40,5 godina staža,  i sada mi je starosna dvo i ps 4220 kn a najniža kumulirana bi mi bila oko 4720 što znači da imam prostora za možebitni povoljniji izračun.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moramo znati da oni koji pišu ovaj zakon točno znaju što rade i da to namjerno rade, bez obzira što oni pričali i kao suosjećali sa Braniteljima. Sramotno je da nakon 30 godina još uvijek nije svim Braniteljima riješeno sve što je trebalo biti, od stambenog zbrinjavanja pa do mirovina. Mnogi sada misle da će im biti veća mirovina i ja bih volio da bude tako ali mislim da neće, po meni bi najniža Braniteljska trebala biti 3.500 kuna i da nitko od Branitelja nema manju od te, i onda na to nadodati, dane Borbenog sektora, Dragovoljac, HRVI. Ovaj zakon je dobar za nas pripadnike Narodne Zaštite jer čemo moći tražiti da nas prebace iz civilne u Braniteljsku mirovinu.

Sretno svima i ne odustajte u svojoj borbi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 16. 07. 2021. at 23:18, pesti je napisao:

Poštovani,možda i jeste,ali ja nikad nisam čuo za to ,niti znam iti jednog branitelja koji je iz jedne mirovine otišao u drugu tj.koji je već umirovljen pa onda naknadno dobivši trajni invaliditet ponovo otišao u mirovinu,ovog puta invalidsku.Ako netko postoji takav bilo bi zanimljivo da vidimo njegovo iskustvo.

Kad se davno "pojavila" 6a mirovina, mnogi moji prijatelji iz gardijskih brigada su je odmah uzeli, dobili lijepu otpremninu, te odmah nakon umirovljenja podnijeli zahtjev za invalidsku tada kudikamo povoljniju, većina je tada uspjela. No bilo je i slučajeva kada nije bilo isplativo. Navodim primjer kolege koji se 4 godine mučio, svakih 6mj išao na bolničko liječenje, više bio po psihijatrijama nego doma, da bi dobio 27kn veću mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 16. 07. 2021. at 23:18, pesti je napisao:

Poštovani,možda i jeste,ali ja nikad nisam čuo za to ,niti znam iti jednog branitelja koji je iz jedne mirovine otišao u drugu tj.koji je već umirovljen pa onda naknadno dobivši trajni invaliditet ponovo otišao u mirovinu,ovog puta invalidsku.Ako netko postoji takav bilo bi zanimljivo da vidimo njegovo iskustvo.

Poštovani pesti, evo javio mi se  kolega koji je bio u mirovini prema zakonu o DVO i PS, pošto je dobio HRVI trajno pokrenio je novi postupak za ostvarivanjem kumulirane invalidske mirovine prema zakonu o braniteljima. Pošto je za njega taj izračun bio povoljniji dobio je novo rješenje o mirovini prema zakonu o braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani pesti, evo javio mi se  kolega koji je bio u mirovini prema zakonu o DVO i PS, pošto je dobio HRVI trajno pokrenio je novi postupak za ostvarivanjem kumulirane invalidske mirovine prema zakonu o braniteljima. Pošto je za njega taj izračun bio povoljniji dobio je novo rješenje o mirovini prema zakonu o braniteljima.

Poštovani,hvala vam na ovoj obavijesti,dakle sad je sve jasno,može se tražiti novi izračun kad se dobije trajni invaliditet i onda si u mirovinu kao HRVI 

Hvala još jednom i svako dobro

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Na 16. 07. 2021. at 19:48, zoranp je napisao:

Članak 20.
 
Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili  dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim 

 ako zatrazim novi izracun mirovine zbog priznatih dodatnih dana ,statusa dragovoljca i  mirovina bude manja, dali zbog cl 20. ostaje onda ova stara,povoljnija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, orao je napisao:

 ako zatrazim novi izracun mirovine zbog priznatih dodatnih dana ,statusa dragovoljca i  mirovina bude manja, dali zbog cl 20. ostaje onda ova stara,povoljnija?

Ja sam zatražio novi izračun zbog priznatog statusa dragovoljca. Šta će biti, ne znam.
Isto tako se nadam da neće biti manja nego je sada. 
Zahtjev za Novi izračun sam poslao na moje najbliže područno mirovinsko nakon telefonskog razgovora s pravnikom u spomenutom odjelu. 
Inače, u konačnom ZOPHBDR (NN84/21) pozvao sam se na članak 52. a koji je u prijedlogu Zakona bio članak 20. 
Zahtjev sam poslao prošli tjedan, iz razloga što u navedenom članku 52. a piše da pravo stupa na snagu od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva. 
Nije mi do mjesec dana, ali netko mora probiti led. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija