Jump to content

Knjizenje javnog dobra u privatno vlasnistvo


Timmy3

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Molim za pomoc u vezi uknjizenja jednog dijela javnog dobra u privatno vlasnistvo, da li je moguce i u kojim situacijama.

Imam kucu s ulazom na javnom dobru, tj cesti. Nedavno je jedan od susjeda ustanovio da njima fali jedna mala povrsina zemljista koju imaju upisanu u katastru (neznam da li i u gruntovnici) te je uspio na neki nacin uknjiziti taj dio javnog dobra u svoje privatno vlasnistvo. Po informaciji koje imam je ustanovljena greska (neznam kada) pri uknjizivanju te je privatno vlasnistvo uknjizeno kao cesta. Znam da je prije 6 godina povrsina uknjizena u gruntovnicu kao javno dobro/cesta.
To znaci da ja bez obzira na gradjevinsku dozvolu i ulaz tu gdje je pocinjem umjesto javnog dobra koristiti privatnu povrsinu kako bih mogla uci u kucu.
Susjed zahtjeva da maknem ulaz na suprotni dio ulice (pod istim brojem cestice).
Ja nisam jedina vlasnica nekretnine s ulazom na toj povrsini ali drugima dozvoljama prilaz a meni ne.
Zanima me, kako je moguce uknjiziti javno dobro u privatno vlasnistvo i da li postoji neka "rupa" u zakonu u takvim slucajevima.

U katastru i gruntovnici potvrdjuju kako su sve to proveli legalnim putem.
Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija