Jump to content

Cija je ovo odgovornost?


Vid.mari

Preporučene objave

Postovani, 

posto kod nas ne postoji tzv. Medicinsko pravo, nisam znala gdje da postavim ovo pitanje. Stoga, ako je pitanje postavljeno u krivoj kategoriji, ispricavam se.

Situacija je sljedeca;

Malo dijete, od rodjenja ovisno o respiratoru, pa sve do sada na kisiku, prebaceno je sa zarazne bolnice u klaicevu radi manjeg zahvata. Tu noc provodi na odjelu intenzivne njege, te je ujutro pozvan sanitetski prijevoz kako bi se dijete vratilo u zaraznu. Dijete je iz klaiceve otpusteno kao stabilno, sa malom potporom kisika. U toku voznje, djelatnik sanitetskog prijevoza je drzao bocu kisika za dijete koje je preko lica imalo masku uz koju je disala pomocu toga kisika. Pulsni oksimetar nije bio spojen na njenu ruku. Tokom voznje dijetetu je falilo kisika, medjutim, nitko na to nije reagirao. Bila sam prisutna u vozilu, djetetov plac sam protumacila kao nervozu, djelatnik sanitetskog prijevoza koji je sjedio iza sa nama, nije radio nikakve provjere niti nadgledanje djeteta. Prilikom izlaska iz vozila, na dnevnom svjetlu, uvidjelo se da je dijete bilo plavo boje. Hitno je zaprimljena na intenzivni odjel na zaraznoj. Doktor je rekao da je bila za pred reanimaciju. Iduce jutro, dijete je prestalo disati, te je reanimirana, nakon cega je stavljena na respirator. Cija je to krivica? Iz zarazne kazu da je klaiceva, iz klaiceve kazu da je hitna. Tko je kriv za ovaj strasan propust radi kojega je moje dijete jos uvijek u zivotno ugrozenoj opasnosti? Da je imala pulsni oksimetar u vozilu, vidjelo bi se da nema dovoljno kisika u krvi.

Moja beba ima puno zdravstvenih problema, ali sam sigurna da je krvarenje u plucima radi kojega je bila reanimirana, posljedica nedostatka kisika u voznji koja je trajala oko 15 minuta.

Molim vas za pomoc, ja ovo ne mogu pustiti. Ne mogu odmahnuti rukom i pokusati zaboraviti sto se dogodilo. Netko mora za ovo odgovarati.

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci i na vremenu koje ste posvetili mome problemu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi vam sugerirao da odete direktno do Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu (po mogućnosti s odvjetnikom, iako nije nužno), zatražite prijam kod dežurnog zamjenika i podnesete kaznenu prijavu na zapisnik radi kaznenog djela nesavjesnog liječenja iz čl. 181. KZ-a, kako protiv liječnika, koji je otpustio vaše dijete iz Klaićeve, tako i zdravstvenog djelatnika iz vozila HP, koji je bio zadužen za praćenje stanja djeteta tijekom transporta.

Razumijem vas u potpunosti da ovo ne želite pustiti (nijedan roditelj ne bi), jer ovo su prevelike greške i nikako se ne mogu pripisati kompleksnosti zdravstvenog slučaja ili vremenskoj stisci, već se radi o čistom nemaru, koji mora biti kažnjen za primjer drugima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Ja bi vam sugerirao da odete direktno do Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu (po mogućnosti s odvjetnikom, iako nije nužno), zatražite prijam kod dežurnog zamjenika i podnesete kaznenu prijavu na zapisnik radi kaznenog djela nesavjesnog liječenja iz čl. 181. KZ-a, kako protiv liječnika, koji je otpustio vaše dijete iz Klaićeve, tako i zdravstvenog djelatnika iz vozila HP, koji je bio zadužen za praćenje stanja djeteta tijekom transporta.

Razumijem vas u potpunosti da ovo ne želite pustiti (nijedan roditelj ne bi), jer ovo su prevelike greške i nikako se ne mogu pripisati kompleksnosti zdravstvenog slučaja ili vremenskoj stisci, već se radi o čistom nemaru, koji mora biti kažnjen za primjer drugima.

Zahvaljujem Vam se na odgovoru i na savijetu.

Htjela bih istaknuti jos jedan problem o kojemu stalno razmisljam. Potruditi cu se pojednostaviti situaciju;

Moje dijete je prerano rodjeno sto je uzrokovano CMV virusom. 4 mjeseca je lijecena u Klaićevoj, nakon čega je prebačena na Zaraznu gdje je liječenje nastavljeno (ona je lezala na Zaraznoj mjesec dana, bolnicu je napustala samo radi pregleda i manjeg zahvata koji su provedeni u drugim bolnicama). Dijete je neposredno nakon rodjenja pocelo primati lijek X za taj virus koji je uzrok vecini njenih problema. Dijete je dobro reagiralo na tu terapiju, odnosno virus je bio pod kontrolom kada ju je koristila. Sredinom prosinca, kada je jos bila u Klaićevoj, lijek se ukinuo da se vidi kako ce dijete reagirati, tjedan dana je bilo sve u redu, nakon cega se pocela respiratorno pogorsavati. Kada se lijek X vratio u primjenu, dijete se respiratorno popravilo, makar je i dalje bila ovisna o kisiku.

Dolaskom u Zaraznu (oko 09.01.), dijete je 14 dana i dalje bilo stabilno i uredno disalo sa minimalnom potporom kisika. Ja sam bila smjestena sa njom na odjelu. Nakon ta 2 tjedna svaki dan sam primjetila da je dijete svaki dan respiratorno malo po malo sve gore i gore. Ja sam obavijestila sve doktore i sestre kako znam da virus nije pod kontrolom jer sam vec vidjela kako se to sve dogadja u Klaicevoj. Nitko me nije dozivljavao, rekli su da cekaju nalaz da se vidi da li je virus postao otporan na taj lijek X koji je primala. Taj nalaz se cekao vise od 10 dana, nakon sto je nalaz dosao, utvrdilo se da je virus postao otporan na lijek X i da se virus jako umnozio. Ja sam MOLILA da se odmah krene se primjenom lijeka Y koji je bio iduci logican odabir u lijecenju. Cekalo se jos 10 dana da se krene sa primjenom. Dijete je svaki dan sve vise tonulo i trebala je sve vise kisika kako bi mogla normalno disatu. Mene je doktor sa Zarazne uvjeravao da to sto se dogadja sa disanjem nema veze sa virusom, ja sam mu rekla da sam to VEC VIDJELA i da poznajem svoje dijete. To sto sam rekla njemu taj dan i svakom doktoru i sestri koju su mi usli u sobu nije imalo apsolutno nikakav znacaj.

Da povezem situaciju sa prijevozom i neadekvatno reagiranje na problem sa virusom. Ona je 5.2. Odvezena u Klaicevu da joj ugrade “trajni venski kateter” jer su oni zakljucili da ce dugo primati terapiju za virus (mogli su joj odmah poceti sa terapijom, ova operacija je mogla biti naknadno odradjena, ali njima nije bio prioritet terapija, nego operacija kako bi onda mogla primati terapiju). 6.2. Dijete se vraca sa sanitetskim prijevozom (sa intenzivne u Klaicevoj na intenzivnu na Zaraznoj) i gubitak kisika tokom prijevoza dodatno optereti vec opterecena pluca CMV virusom, te je 7.2. Reanimirana i stavljena na respiratoru na kojem je ostala do danas. Sada prima lijek X, Y i Z, ali doktori se “boje” da je virus vec uzeo maha i nisu sigurni kako ce se odvijati njena zdravstvena situacija.

U iznimno je losem stanju, pluca su joj svaki dan sve gore. Ne zelim ni pomisljati na najgore, ali situacija je jako ozbiljna.

Zelim da netko pravno odgovara za neadekvatno lijecenje unatoc spoznaji o zdravstvenom stanju dijeteta.

Znam da je post dugacak, zahvaljujem se na vremenu koje ste proveli citajuci ga.

Jednostavno sam ocajna, najvaznije je da ona bude dobro, ali spoznaja da do ovoga nije trebalo doci me unistava.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

sve ovo možete navesti u prijavi DO-u, pa će oni odlučiti u kojem opsegu i protiv koga će ići u postupak. Moram samo naglasiti jednu stvar, ovakvi slučajevi su dosta komplicirani, jer uključuju potrebu medicinskog vještačenja budući ni DORH ni sud ne raspolažu potrebnim znanjem za shvaćanjem stvarne situacije, stoga će to potrajati, posebice još kada je ZG u pitanju. Ali to nije razlog da budete obeshrabrena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, G-man je napisao:

Poštovana,

sve ovo možete navesti u prijavi DO-u, pa će oni odlučiti u kojem opsegu i protiv koga će ići u postupak. Moram samo naglasiti jednu stvar, ovakvi slučajevi su dosta komplicirani, jer uključuju potrebu medicinskog vještačenja budući ni DORH ni sud ne raspolažu potrebnim znanjem za shvaćanjem stvarne situacije, stoga će to potrajati, posebice još kada je ZG u pitanju. Ali to nije razlog da budete obeshrabrena.

Zahvaljujem Vam se na odgovoru i na pomoći.

Lijep pozdrav i ugodan dan Vam želim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija