Jump to content

Starosna mirovina


ćosić ivan

Preporučene objave

Poštovani,

Dana 15.9.2021 ostvarujem pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO tj.41 staža 60 god.starost. Mene kao branitelja dragovoljca sa 620 dana borbenog sektora zanima sljedeće.

Korisnik sam prvog i drugog stupa, ali bih koristio mirovinu samo iz PRVOG stupa uz dodatak od 27 %. Da li mi se kao branitelju sa 600 dana borbenog sektora  osobni bod (OB) povećava za dodatak u iznosu 26% ( 10+16%)?

Lijep pozdrav

Ivan Ćosić 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

da Vaša starosna braniteljska mirovina ima dodatak od 26 %, ali što Vam govori slika, jeli je veči iznos starosne mirovine po općem propisu ZOMO zbog dodatka od 27 %  na mirovine po općem propisu ZOMO  ?

Ćosić Izracun mirovine.jpg

Ćosić starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

Dana 15.9.2021 ostvarujem pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO tj.41 staža 60 god.starost. Mene kao branitelja dragovoljca sa 620 dana borbenog sektora zanima sljedeće.

Korisnik sam prvog i drugog stupa, ali bih koristio mirovinu samo iz PRVOG stupa uz dodatak od 27 %. Da li mi se kao branitelju sa 600 dana borbenog sektora  osobni bod (OB) povećava za dodatak u iznosu 26% ( 10+16%)?

Lijep pozdrav

Ivan Ćosić 

Zasto odmah unaprijed odlucujete da bi mirovionu iz drugog stupa prebacili u prvi stup (generacijske solidarnosti) jedino ako vec imate informativni izracun od HZMO-a pa ste vidjeli da bi vam mirovina samo iz I stupa bila veca nego mirovina koju bi dobivali iz I i II stupa.

Ovih 41 godina radnog staza u vasem slucaju radi li se o stvarnom - efektivnom radnom stazu.

Postovani prof vam je vec objasni razliku izmedju opce mirovine po ZOMO-u i braniteljske po ZOHBDR-u.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Poštovani Ivane,

da Vaša starosna braniteljska mirovina ima dodatak od 26 %, ali što Vam govori slika, jeli je veči iznos starosne mirovine po općem propisu ZOMO zbog dodatka od 27 %  na mirovine po općem propisu ZOMO  ?

Ćosić Izracun mirovine.jpg

Ćosić starosne mirovine.makroenabled.xlsm 70 kB · 3 downloads

Jasno mi je ,ali ima nelogičnosti  u zakonu o braniteljima. Možete li mi malo objasniti čl.27 zakona o braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, malicovjek je napisao:

Zasto odmah unaprijed odlucujete da bi mirovionu iz drugog stupa prebacili u prvi stup (generacijske solidarnosti) jedino ako vec imate informativni izracun od HZMO-a pa ste vidjeli da bi vam mirovina samo iz I stupa bila veca nego mirovina koju bi dobivali iz I i II stupa.

Ovih 41 godina radnog staza u vasem slucaju radi li se o stvarnom - efektivnom radnom stazu.

Postovani prof vam je vec objasni razliku izmedju opce mirovine po ZOMO-u i braniteljske po ZOHBDR-u.

Mali čovik,

Upravo tako, imam izračun odHZMO ,mir samo iz I stupa bila bi 5.035, kn, ako bi koristio mir.iz II stupa 4.220,00,  bez osnovice za obračun za 2020 god.

Radni staž je u efektivni trajanju.

Sve po općim propisima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

ja Vama pokazujem logičnost situacije (pri slobodno odabranom pvb) oko Vaših mirovina u provedbi od strane HZMO a Vi pitate ima li nelogičnosti u Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

Da ima ih puno ali odnosi Vaših starosnih mirovina i dalje ostaju isti.

- Ima i nelogičnosti kod Vaše objave ukupnog mirovinskog staža ?

- Kolika je uplate u II mirovinski stup ?

2 Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, ćosić ivan je napisao:

Jasno mi je ,ali ima nelogičnosti  u zakonu o braniteljima. Možete li mi malo objasniti čl.27 zakona o braniteljima.

Sta vam konkretno nije jasno kod clanka 27. ZOHBDR-a

Prije 5 minuta, ćosić ivan je napisao:

Mali čovik,

Upravo tako, imam izračun odHZMO ,mir samo iz I stupa bila bi 5.035, kn, ako bi koristio mir.iz II stupa 4.220,00,  bez osnovice za obračun za 2020 god.

Radni staž je u efektivni trajanju.

Sve po općim propisima.

 

Koliki vam je PVB u tom informativnom izracunu.

Dali ste tom iznosu u informativnom izracunu iz I i II stupa pribrojali i iznos koji bi od vaseg ustedjenog iznosa u II stupu isplacivao mirovinski fond

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, malicovjek je napisao:

Sta vam konkretno nije jasno od clanka 27. ZOHBDR-a

Koliki vam je PVB u tom informativnom izracunu

PVB je 1,4792 

Po meni u čl. Zakona stoji ako smo ostvarili pravo na starosnu mir.za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO ili po zakonu o branit. imamo pravo na ratni dodatak.

Ono ili  me buni.

Vidim da se u obračunu  mirovine po ZOMO ne dodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, ćosić ivan je napisao:

PVB je 1,4792 

Po meni u čl. Zakona stoji ako smo ostvarili pravo na starosnu mir.za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO ili po zakonu o branit. imamo pravo na ratni dodatak.

Ono ili  me buni.

Vidim da se u obračunu  mirovine po ZOMO ne dodaje.

Upravo tako a Vaše mirovine iz I stupa trebale bi iznositi:

4 Izracun mirovine.jpg

Ćosić starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, prof je napisao:

Upravo tako a Vaše mirovine iz I stupa trebale bi iznositi:

4 Izracun mirovine.jpg

Ćosić starosne mirovine.makroenabled.xlsm 70 kB · 1 download

Profesore,

Neke stvari su sad jasnije kod mir. iz PRVOG stupa.

Ako se odlučim ići u mirovinu po ZOB, da li mogu koristiti mir.iz I stupa i mir.iz II stupa i šta se u tom slučaju dešava sa braniteljskim dodatkom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se odlučite za mirovinu po općem propisu ZOMO time ste dobili dodatak od 27 % a po tome ispada da ste se odrekli manje braniteljske starosne mirovine, zbog za Vas manjeg braniteljskog dodatka od 26 %.

Tada zaboravite na braniteljske dodatke i braniteljske starosne mirovine. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, prof je napisao:

Ako se odlučite za mirovinu po općem propisu ZOMO time ste dobili dodatak od 27 % a po tome ispada da ste se odrekli manje braniteljske starosne mirovine, zbog za Vas manjeg braniteljskog dodatka od 26 %. 

Ovo mi je jasno.

Sad me zanima kombinirana mirovina.

Da li imate tablicu  usporednog izracuna kombinirane mirovine iz Ii II stupa po oba zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

imam lijepo mišljenje o sebi ali ipak ne toliko, koliko to sugerirate svojim pitanjem.

Odgovor se nalazi u HZMO, preko egrađanin možete zatražiti informativni izračun mirovine bez uvijeta na nadnevak 16.09.2021.g. uz 42.g. 8.mj. 10.d. ukupnog mirovinskog staža.

Navedite uplatu u II mirovinski stup, prethodno napravite izračun broja godina, mjeseci i dana do dana umirovljenja od 01.01.2002.g.

Kod svog II mirovinskog stupa provjerite koliko ste do sada uplatili kod njih, kad dobijete taj podatak iskoristite ovaj link:

http://www.rmod.hr/default.aspx?id=169

Dobiveni iznos zbrojite sa iznosom iz I mirovinskog stupa kad koristite mirovinu iz I i II mirovinskog stupa.

Nakon toga se javite, koja Vam je starosna mirovina povoljnija.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , ćosić ivan je napisao:

Ovo mi je jasno.

Sad me zanima kombinirana mirovina.

Da li imate tablicu  usporednog izracuna kombinirane mirovine iz Ii II stupa po oba zakona.

 

Poštovani prema vašem PVB mislim da ste imali dosta veliku plaću pa samim time i uplate u II mir. stup, međutim dosta puta se pokazalo u praksi da je razlika između I i II stupa čak i do 600 kn u korist I stupa  ( kod vas 5570 kn )  . Pretpostavljam da vas zanima jednokratna isplata iz II stupa u iznosu od 15 % od uloženog što opet ima smisla. Vidjet će te sve u tabelama ali igra tu i uloga kakvog ste zdravlja tj. nadam se da će te još dugo uživati u zdravoj mirovini, da li je potreba za tih 15 % odmah ili isplata mirovine iz I stupa itd. Nadam se da će vam mirovina iz II stupa biti veće, da će te dobiti 15 % jednokratne isplate i da će te uživati u zasluženoj mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani prema vašem PVB mislim da ste imali dosta veliku plaću pa samim time i uplate u II mir. stup, međutim dosta puta se pokazalo u praksi da je razlika između I i II stupa čak i do 600 kn u korist I stupa  ( kod vas 5570 kn )  . Pretpostavljam da vas zanima jednokratna isplata iz II stupa u iznosu od 15 % od uloženog što opet ima smisla. Vidjet će te sve u tabelama ali igra tu i uloga kakvog ste zdravlja tj. nadam se da će te još dugo uživati u zdravoj mirovini, da li je potreba za tih 15 % odmah ili isplata mirovine iz I stupa itd. Nadam se da će vam mirovina iz II stupa biti veće, da će te dobiti 15 % jednokratne isplate i da će te uživati u zasluženoj mirovini.

Poštovani,

U pravu ste što se tiče primanja, iza rata sam nastavio raditi. Tako sam se bolje osijecam. Zdravlje nije najbolje. Došao sam u priliku da se moram misliti o mirovini, bez obzira na placu. Više se nemože.

Na mnoga pitanja prema HZMO nisam dobio ono što mene zanima. Zašto, zato što po meni zakon u nekim stvarima nedorečen. 

15.09.2021 ostvarivam pravo na mirovinu PO ZOMO i po ZOB. Jasno mi je da ću uzeti ono najpovoljnije, ali mi nije jasna primjena čl.27 zakona o braniteljima, tj. dodatak sudjelovanja u ratu.

Pa dodatak na mirovinu od 27% po meni nije kao dodatak od 26% sudjelovanje u ratu.

Šta ako želim mir. iz I i II stupa ali po zakonu o braniteljima. Kako se u tom slučaju promjenjiva dodatak od 26%?

Imam izračun mir.iz  II stupa, na 20 god. Iznosi 725,00 kuna

Zahvaljujem se vama i profesoru .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

U pravu ste što se tiče primanja, iza rata sam nastavio raditi. Tako sam se bolje osijecam. Zdravlje nije najbolje. Došao sam u priliku da se moram misliti o mirovini, bez obzira na placu. Više se nemože.

Na mnoga pitanja prema HZMO nisam dobio ono što mene zanima. Zašto, zato što po meni zakon u nekim stvarima nedorečen. 

15.09.2021 ostvarivam pravo na mirovinu PO ZOMO i po ZOB. Jasno mi je da ću uzeti ono najpovoljnije, ali mi nije jasna primjena čl.27 zakona o braniteljima, tj. dodatak sudjelovanja u ratu.

Pa dodatak na mirovinu od 27% po meni nije kao dodatak od 26% sudjelovanje u ratu.

Šta ako želim mir. iz I i II stupa ali po zakonu o braniteljima. Kako se u tom slučaju promjenjiva dodatak od 26%?

Imam izračun mir.iz  II stupa, na 20 god. Iznosi 725,00 kuna

Zahvaljujem se vama i profesoru .

Poštovani, ja sam otišao u starosnu po zakonu o DVO i PS s 41 god. staža pa mi je poštovani profesor nekih 6 mjeseci prije odlaska izračunao mirovinu s tim da je pogriješio za 14 lipa :-) Također me je naučio da i da obratim pozornost na njihove formule izračuna mirovina, pa tako i da se prava iz više zakona ne mogu konzumirati. Vi imate uvjete za mirovinu prema ZOMO i ZOHB ali se ZOHB opet nadovezuje na ZOMO ali se postotci povećanje ne smiju preklapati. Znači vi prema ZOMO imate PVB, godine staža, polazni faktor, mirovinski faktor i dodatak od 27%. Prema ZOHB imate osnovnu mirovinu, osobni bod koji se povećava za 0,5 po danu do najviše 30% i još 10% za status dragovoljca. Uglavnom čl. 27 ZOHB se ne može odnositi na ZOMO jer je drugi zakon i drugačija formula izračuna a u vašem slučaju i ne povoljnija. Po meni vama je sada bitno kolika bi vam bila starosna mirovina  prema I i II stupu i koja je za vas povoljnija, mada ja mislim da će za vas biti najpovoljnija prema I stupu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ćosić Ivane,

sjedite, imate 3 jedinice i to iz:

- razumijevanja,

- znanja i

- vladanja

 

PS

Zašto sam ja potrošio 22 godine (od 1999.g.) na objašnjavanju kada je najpovoljnije ići u mirovinu i koja je mirovina najpovoljnija ?????

Nakon svega Vi tražite da Vam objasnim kako bi mogli primati nepouzdaniju mirovinu (vezana uz posebni propis) koja uz to ima i manji iznos mirovine ?????

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , prof je napisao:

Poštovani Ćosić Ivane,

sjedite, imate 3 jedinice i to iz:

- razumijevanja,

- znanja i

- vladanja

 

PS

Zašto sam ja potrošio 22 godine (od 1999.g.) na objašnjavanju kada je najpovoljnije ići u mirovinu i koja je mirovina najpovoljnija ?????

Nakon svega Vi tražite da Vam objasnim kako bi mogli primati nepouzdaniju mirovinu (vezana uz posebni propis) koja uz to ima i manji iznos mirovine ?????

Poštovani, 

Ne sumnjam u vašu kompetentnost i vaše znanje.

Hvala vam na trudu,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani,

slobodno pitajte i dalje, tu sam upravo za Vas.

Lijep pozdrav

Poštovani,

U prilogu izračun mir. HZMO :

 

IZRAČUN OSNOVNE MIROVINE (iz I. stupa za oba obvezna osiguranja)
 

14. Osobni bodovi podijeljeni s ukupnim stažem (6:4):

1,4813  

15. Staž 1 (do početka osiguranja u II. stupu):

22,9863  

16. Staž 2 (nakon početka osiguranja u II. stupu):

19,7083  

17. Faktor osnovne mirovine:

0,75  

18. Osobni bodovi za staž 1 (14x15x100%):

34,0496  

19. Svota mirovine za staž 1 (18x7x8):

2363,72  

20. Svota dodatka za staž 1:

638,20  

21. Osobni bodovi za staž 2 (14x16x17):

21,8954  

22. Svota mirovine za staž 2 (21x7x8):

1519,98  

23. Svota dodatka za staž 2:

307,80  

24. Ukupni osobni bodovi osnovne mirovine (18+21):

55,9450  

25. Ukupna svota osnovne mirovine (24x7x8):

3883,70 kn mjesečno  

26. Ukupna svota osnovne mirovine s dodatcima (25+20+23):

4829,70 kn mjesečno  

27. Najniža mirovina podijeljena s ukupnim stažem (12:4):

68,2906  

28. Najniža mirovina za staž 1 (27x15x100%):

1569,75  

29. Najniža mirovina za staž 2 (27x16x17):

1009,42  

30. Najniža mirovina ukupno (28+29):

2579,17 kn mjesečno  

31. Najviša mirovina podijeljena s ukupnim stažem (13:4):

263,7961  

32. Najviša mirovina za staž 1 (31x15x100%):

6063,70  

33. Najviša mirovina za staž 2 (31x16x17):

3899,23  

34. Najviša mirovina ukupno (32+33)

9962,93 kn mjesečno  

35. Prikazane svote najniže mirovine pod točkama 12. ili 30. će se isplaćivati samo u slučaju ako je svota mirovine s dodacima iz točke 11 ili 26. niža od te mirovine.
Prikazane svote najviše mirovine pod točkama 13 ili 34. će se isplaćivati samo u slučaju ako je svota mirovine s dodacima iz točke 11 ili 26. veća od te mirovine.
Na svote najniže ili najviše mirovine ne pripadaju dodaci.
Uz navedene svote kod izračuna osnovne mirovine pripada i mirovina iz kapitalizirane štednje (II. stupa) prema ugovoru koji se sklapa s mirovinskim osiguravajućim društvom.

 

Mirovina iz II   stupa po izračunu MOD-a 

Doživotna mirovina sa zajamčenim razdobljem isplate od 20 godina

Pojedinačna   726,05.

Da li bi ovakav izračun mir.  iz I stupa bio i po ZOHBDR.

Hvala

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

- starosna mirovina po općem propisu ZOMO iz I i II mirovinskog stupa iznosi  5.555,75 kn,

- starosna mirovina po općem propisu ZOMO samo I mirovinski stup (dodatak 27 %) iznosi 5.568,14 kn a

- starosna braniteljska (po ZOHBDR) samo I mirovinski stup (dodatak 26 %)  iznosi 5.524,30 kn.

Ovim izračunom potvrđujem točnost izračuna poštovanog malogcovjeka.

Lijep pozdrav

Ćosić Izracun mirovine.jpg

Ćosić 4 starosnemirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Poštovani Ivane,

- starosna mirovina po općem propisu ZOMO iz I i II mirovinskog stupa iznosi  5.555,75 kn,

- starosna mirovina po općem propisu ZOMO samo I mirovinski stup (dodatak 27 %) iznosi 5.568,14 kn a

- starosna braniteljska (po ZOHBDR) samo I mirovinski stup (dodatak 26 %)  iznosi 5.524,30 kn.

Ovim izračunom potvrđujem točnost izračuna poštovanog malogcovjeka.

Lijep pozdrav

Ćosić Izracun mirovine.jpg

Ćosić 4 starosnemirovine.makroenabled.xlsm 70 kB · 2 downloads

Poštovani,

Šta se dešava sa drugim stupom ako se odlučim uzeti starosnu mirovinu  I stupa ( dodatak 26% )a po ZOBHDR. (5.524,00 ).

l.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, prof je napisao:

Da, upravo tako poštovani Ivane,

nakon Vašeg izbora sve uplaćeno u II mirovinski stup ide u I mirovinski stup.

Poštovani, 

Za ovo vam hvala, ali imam još jednu molbu.

S obzirom da imam status HRVI-a 30% trajno ( oboljenje), kolika bi bila inv. mirovina, omjer 30 -70 po zapovjednoj  odgovornosti, (zapovj. desetine )-dragovoljac

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, ćosić ivan je napisao:

Poštovani, 

Za ovo vam hvala, ali imam još jednu molbu.

S obzirom da imam status HRVI-a 30% trajno ( oboljenje), kolika bi bila inv. mirovina, omjer 30 -70 po zapovjednoj  odgovornosti, (zapovj. desetine )-dragovoljac

 

Kumulirana mirovina po ZOHB rat 30 mir 70, 620 dana borbenog sektora, desetnik, dragovoljac

-profesionalna nesposobnost 4807 kn

-opća nesposobnost 6008 kn.

Tako sam ja izračunao a poštovani prof neka me ispravi ako griješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Skywalker007 je napisao:

Kumulirana mirovina po ZOHB rat 30 mir 70, 620 dana borbenog sektora, desetnik, dragovoljac

-profesionalna nesposobnost 4807 kn

-opća nesposobnost 6008 kn.

Tako sam ja izračunao a poštovani prof neka me ispravi ako griješim.

Poštovani,

Ne po činu nego po zapovjednoj dužnosti ( osnovica kod izračuna PVB je veća )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

Ne po činu nego po zapovjednoj dužnosti ( osnovica kod izračuna PVB je veća )

Da ovo je izračun prema zapovjedniku desetine ali mi se nije dalo pisati pa sam napisao desetnik, mada danas dobiti opću nesposobnost i omjer 30-70 je slično kao dobiti na lotu 7/39 ;-)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Skywalker007 je napisao:

Da naravno oko prof. 5360 kn  i opća 6700 kn.

 

Prije 3 minuta, prof je napisao:

Poštovani Ivane, to je to,

možete i sami koristiti tablicu privitku:

Ćosić 6 Izracun mirovine.jpg

Čosić 6 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 0 downloads

Uz dužno poštovanje, moram vam zahvaliti na dobivenim informacijama, čisto da znam di sam. Kažu  da nema glupi pitanje, a odgovori su vam na mistu.

Pozdrav iz Imotskog

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani profesore,

Najprije da vas pozdravim i nadam se da ste dobro.

Puno ste mi pomogli oko nejasnoća vezano za mirovinu po oba zakona, ali me još nešto zanima.

1. Ako bi poslao uputnicu 1 IN za procijenu do konačnog riješenja,  da li mogu od njega odustati tj. neprihvatiti doneseno rješenje.

2. Ako sam u postupku procijene do konačnog riješenja,  da li mogu podnijeti zahtjev za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po HZMO .

Da li su ovo dva zahtjeva za mir.

L.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

dobro sam, nadam se da ste i vi.

1. Kad krenete u proceduru za priznavanje invalidske mirovine od nje uvijek možete odustati, čak i kod konačnog rješenja o priznatom pravu na invalidsku mirovinu.

2. Ako krenete u postupak za priznavanje invalidske mirovine, moja preporuka je da OBAVEZNO podnesete zahtjev za priznavanje starosne mirovine po ostvarenju uvjeta za istu. Zahtjev se podnosi 30 dana prije ostvarenja uvjeta za starosnu mirovinu.

3. Kad vam se prizna pravo na starosnu mirovinu i dalje može trajati procedura priznavanja prava na invalidsku mirovinu, makar je ona tada sigurno otežavajući faktor za priznavanje invalidske mirovine.

4. Ako vam se prije prizna invalidska mirovina, koja bude manja od starosne mirovine, priznavanje prava na povoljniju starosnu mirovinu možete zatražiti tek kad se ponovo zaposlite i ostvarite 12 mjeseci efektivnog staža na puno radno vrijeme nakon priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

5. Da to su dva zasebna zahtjeva za priznavanje mirovine.

6. Iz navedenog je jasno, bolje je uzeti starosnu mirovinu (a još je i njezin iznos već jasno definiran) a onda tražiti priznavanje invalidske mirovine, pa kakva bude, bude, uz trenutno dosta nepoznanica.

Nepoznanice su što će vam biti priznato: profesionalna nesposobnost ili opća nesposobnost te borba za odnos rat i mir.  Borba za 20, 30 ili 40 % rat te  80, 70 ili 60 % mir ?

Velike su razlike u potencijalnim iznosima invalidske mirovine i put do nje je znatno složeniji od komodnog čekanja na trenutak kad ostvarite uvijet za priznavanje prava na starosnu mirovinu (uz danas poznati iznos) i samo mirno podnesete zahtjev za nju.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Na 03. 06. 2021. at 23:49, prof je napisao:

Poštovani Ivane,

dobro sam, nadam se da ste i vi.

1. Kad krenete u proceduru za priznavanje invalidske mirovine od nje uvijek možete odustati, čak i kod konačnog rješenja o priznatom pravu na invalidsku mirovinu.

2. Ako krenete u postupak za priznavanje invalidske mirovine, moja preporuka je da OBAVEZNO podnesete zahtjev za priznavanje starosne mirovine po ostvarenju uvjeta za istu. Zahtjev se podnosi 30 dana prije ostvarenja uvjeta za starosnu mirovinu.

3. Kad vam se prizna pravo na starosnu mirovinu i dalje može trajati procedura priznavanja prava na invalidsku mirovinu, makar je ona tada sigurno otežavajući faktor za priznavanje invalidske mirovine.

4. Ako vam se prije prizna invalidska mirovina, koja bude manja od starosne mirovine, priznavanje prava na povoljniju starosnu mirovinu možete zatražiti tek kad se ponovo zaposlite i ostvarite 12 mjeseci efektivnog staža na puno radno vrijeme nakon priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

5. Da to su dva zasebna zahtjeva za priznavanje mirovine.

6. Iz navedenog je jasno, bolje je uzeti starosnu mirovinu (a još je i njezin iznos već jasno definiran) a onda tražiti priznavanje invalidske mirovine, pa kakva bude, bude, uz trenutno dosta nepoznanica.

Nepoznanice su što će vam biti priznato: profesionalna nesposobnost ili opća nesposobnost te borba za odnos rat i mir.  Borba za 20, 30 ili 40 % rat te  80, 70 ili 60 % mir ?

Velike su razlike u potencijalnim iznosima invalidske mirovine i put do nje je znatno složeniji od komodnog čekanja na trenutak kad ostvarite uvijet za priznavanje prava na starosnu mirovinu (uz danas poznati iznos) i samo mirno podnesete zahtjev za nju.

Profesore,

Molio bih Vaš odgovor na jedno pitanje pod točkom 2 vašeg zadnjeg odgovora.

Zahtjev za priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika podnosi se 30 dana prije nego ostvarim uvjete za istu.

Da li me zakon veže za taj uvjet ili ne?

Ako nisam u obvezi, da li mogu podnijeti zahtjev npr. 01.04.2022.

L.p

Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , ćosić ivan je napisao:

Profesore,

Molio bih Vaš odgovor na jedno pitanje pod točkom 2 vašeg zadnjeg odgovora.

Zahtjev za priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika podnosi se 30 dana prije nego ostvarim uvjete za istu.

Da li me zakon veže za taj uvjet ili ne?

Ako nisam u obvezi, da li mogu podnijeti zahtjev npr. 01.04.2022.

L.p

Ivan

Poštovani Ivane,

nakon ostvarenog uvjeta za priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika možete po svojoj volji birati nadnevak umirovljenja u starosnu mirovinu.

Nadnevak umirovljenja u starosnu mirovinu možete birati samo ako tada ne koristite neku drugu mirovinu, na primjer  neku invalidsku mirovinu.

Morao sam napraviti korekciju kod invalidskih braniteljskih mirovina (bila je neka greška) i ovako kako je sada je preciznije nego prije.

Lijep pozdrav

Ćosić Ivan Izracun mirovine.jpg

2021.g. Ćosić Ivan Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

Poštovani Ivane,

nakon ostvarenog uvjeta za priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika možete po svojoj volji birati nadnevak umirovljenja u starosnu mirovinu.

Nadnevak umirovljenja u starosnu mirovinu možete birati samo ako tada ne koristite neku drugu mirovinu, na primjer  neku invalidsku mirovinu.

Morao sam napraviti korekciju kod invalidskih braniteljskih mirovina (bila je neka greška) i ovako kako je sada je preciznije nego prije.

Lijep pozdrav

Ćosić Ivan Izracun mirovine.jpg

2021.g. Ćosić Ivan Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 4 downloads

Poštovani profesore.

Iskreno hvala na odgovoru

l.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Na 12. 08. 2021. at 11:36, ćosić ivan je napisao:

Poštovani profesore.

Iskreno hvala na odgovoru

l.p

Poštovani,

Pregledom ove tablice za izračun mirovine vidi se da je mirovina po ZOMO veča od mirovine po ZOHB za 45 kn.

Ako bi koristio mir. po ZOMO,koja prava bih izgubio kao branitelj (npr.pravo iz Hzzo i sl.) da li morao plaćati dopunsko ?

Drugo pitanje odnosi se na datum od kada teče invalidska mirovina, ako je zahtjev za procjenu preostale radne sposobnosti predat u HZMO dana 25.09.21., naravno ako bude pozitivno.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 26. 09. 2021. at 13:16, ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

Pregledom ove tablice za izračun mirovine vidi se da je mirovina po ZOMO veča od mirovine po ZOHB za 45 kn.

Ako bi koristio mir. po ZOMO,koja prava bih izgubio kao branitelj (npr.pravo iz Hzzo i sl.) da li morao plaćati dopunsko ?

Drugo pitanje odnosi se na datum od kada teče invalidska mirovina, ako je zahtjev za procjenu preostale radne sposobnosti predat u HZMO dana 25.09.21., naravno ako bude pozitivno.

Hvala

Prava koja si stekao kaobranitelj ne gubiš bez obzira u koju ideš mirovinu. To je stečeno pravo proizašlio zakonom. 

Datumom  izlaska na komisiju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 03. 06. 2021. at 23:49, prof je napisao:

Poštovani Ivane,

dobro sam, nadam se da ste i vi.

1. Kad krenete u proceduru za priznavanje invalidske mirovine od nje uvijek možete odustati, čak i kod konačnog rješenja o priznatom pravu na invalidsku mirovinu.

2. Ako krenete u postupak za priznavanje invalidske mirovine, moja preporuka je da OBAVEZNO podnesete zahtjev za priznavanje starosne mirovine po ostvarenju uvjeta za istu. Zahtjev se podnosi 30 dana prije ostvarenja uvjeta za starosnu mirovinu.

3. Kad vam se prizna pravo na starosnu mirovinu i dalje može trajati procedura priznavanja prava na invalidsku mirovinu, makar je ona tada sigurno otežavajući faktor za priznavanje invalidske mirovine.

4. Ako vam se prije prizna invalidska mirovina, koja bude manja od starosne mirovine, priznavanje prava na povoljniju starosnu mirovinu možete zatražiti tek kad se ponovo zaposlite i ostvarite 12 mjeseci efektivnog staža na puno radno vrijeme nakon priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

5. Da to su dva zasebna zahtjeva za priznavanje mirovine.

6. Iz navedenog je jasno, bolje je uzeti starosnu mirovinu (a još je i njezin iznos već jasno definiran) a onda tražiti priznavanje invalidske mirovine, pa kakva bude, bude, uz trenutno dosta nepoznanica.

Nepoznanice su što će vam biti priznato: profesionalna nesposobnost ili opća nesposobnost te borba za odnos rat i mir.  Borba za 20, 30 ili 40 % rat te  80, 70 ili 60 % mir ?

Velike su razlike u potencijalnim iznosima invalidske mirovine i put do nje je znatno složeniji od komodnog čekanja na trenutak kad ostvarite uvijet za priznavanje prava na starosnu mirovinu (uz danas poznati iznos) i samo mirno podnesete zahtjev za nju.

Poštovani profesore,

Sva ova prepiska do sada mi je koristila u traženju inf. o pravima. Vi ste prava adresa, pa evo još pitanja sa moje strane, a odnosi se na točku 4 prethodnog dopisa. 

Ako mi se prizna pravo na inv. mirovinu (profesionalnu) prije starosne, mogu li odustati od iste i nastavim raditi 12mj u obliku produženoj osiguranja bez da tražim poslodavca.

Nadam se da mi nećete zamjeriti.

l.p   Ivan

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ćosić ivan je napisao:

Poštovani profesore,

Sva ova prepiska do sada mi je koristila u traženju inf. o pravima. Vi ste prava adresa, pa evo još pitanja sa moje strane, a odnosi se na točku 4 prethodnog dopisa. 

Ako mi se prizna pravo na inv. mirovinu (profesionalnu) prije starosne, mogu li odustati od iste i nastavim raditi 12mj u obliku produženoj osiguranja bez da tražim poslodavca.

Nadam se da mi nećete zamjeriti.

l.p   Ivan

 

Mozete malo detaljnije objasniti ovaj boldani dio iz vaseg posta, kako to mislite izvesti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ćosić ivan je napisao:

Poštovani profesore,

Sva ova prepiska do sada mi je koristila u traženju inf. o pravima. Vi ste prava adresa, pa evo još pitanja sa moje strane, a odnosi se na točku 4 prethodnog dopisa. 

Ako mi se prizna pravo na inv. mirovinu (profesionalnu) prije starosne, mogu li odustati od iste i nastavim raditi 12mj u obliku produženoj osiguranja bez da tražim poslodavca.

Nadam se da mi nećete zamjeriti.

l.p   Ivan

 

Poštovani Ivane,

imate glavu za Ligu naroda.

1. Zašto bi prekidali radni odnos prije priznavanja prava na invalidsku mirovinu - profesionalna nesposobnost, uz tu mirovinu moguć je nastavak rada u istoj ili drugoj firmi na puno radno vrijeme ?

2. Nemam iskustvo o tome kako bi HZMO reagirao na 12 mjeseci produženog mirovinskog osiguranja. Poznato mi je da nisu priznali 60 mjeseci uplaćenog mirovinskog osiguranja temeljem Ugovora o djelu ??? ostvarenih nakon umirovljenja, kažu da treba biti minimum 12 mjeseci mirovinskog osiguranja temeljem Ugovora o radu ???

2. Kad vam se i prizna neka mirovina, niste je dužni konzumirati, možete zatražiti zamrzavanje tog prava ili proglašenje ništetnosti tog Rješenja o priznavanju prava na mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 42 minuta, prof je napisao:

Poštovani Ivane,

imate glavu za Ligu naroda.

1. Zašto bi prekidali radni odnos prije priznavanja prava na invalidsku mirovinu - profesionalna nesposobnost, uz tu mirovinu moguć je nastavak rada u istoj ili drugoj firmi na puno radno vrijeme ?

2. Nemam iskustvo o tome kako bi HZMO reagirao na 12 mjeseci produženog mirovinskog osiguranja. Poznato mi je da nisu priznali 60 mjeseci uplaćenog mirovinskog osiguranja temeljem Ugovora o djelu ??? ostvarenih nakon umirovljenja, kažu da treba biti minimum 12 mjeseci mirovinskog osiguranja temeljem Ugovora o radu ???

2. Kad vam se i prizna neka mirovina, niste je dužni konzumirati, možete zatražiti zamrzavanje tog prava ili proglašenje ništetnosti tog Rješenja o priznavanju prava na mirovinu.

Lijep pozdrav

Poštovani,

Ni u kojem slučaju nebi prekidao radni odnos, naime moje trenutno stanje je da sam na BO (100% placa)po prestanku radnog odnosa, gdje  se tretiram kao da radim sve do donošenja rješenja.

Malo me sve buni, jer u HZMO me uvjeravaju se od tako odobrene mirovina, poslana po službenoj dužnosti od strane liječnika ne može odustati,a  produženo osiguranje me zanima ako dođem u poziciju da moram raditi još 12 mj.

Hvala na savjetu

l.p

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

Ni u kojem slučaju nebi prekidao radni odnos, naime moje trenutno stanje je da sam na BO (100% placa)po prestanku radnog odnosa, gdje  se tretiram kao da radim sve do donošenja rješenja.

Malo me sve buni, jer u HZMO me uvjeravaju se od tako odobrene mirovina, poslana po službenoj dužnosti od strane liječnika ne može odustati,a  produženo osiguranje me zanima ako dođem u poziciju da moram raditi još 12 mj.

Hvala na savjetu

l.p

 

Poštovani možete odustati od takve invalidske mirovine u koju vas kao šalje liječnik a u stvari to sebe vi šaljete jer ste liječniku morali potpisati da mu dajete odobrenje da vas šalje na komisiju radne sposobnosti. Naravno možete odustati ako imate uvijet za neku drugu mirovinu recimo prema ZOMO ili Zakona o braniteljima.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem poštovani Sky,

upravo sam se spremao pozvati vas da komentirate ovu situaciju.

Mislim da od produženog osiguranja 12 mjeseci, nakon umirovljenja, nema ništa ali tko zna što mogu smisliti ovi nama dragi bistrići iz HZMO ???

Poštovani Ivane kada vam je komisija u HZMO za odluku o tome dali vam priznaju invalidsku mirovinu (profesionalna ili opća nesposobnost) i određuju postotak mirovine uzrokovan ratom i civilni dio mirovine ? 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, prof je napisao:

Zahvaljujem poštovani Sky,

upravo sam se spremao pozvati vas da komentirate ovu situaciju.

Mislim da od produženog osiguranja 12 mjeseci, nakon umirovljenja, nema ništa ali tko zna što mogu smisliti ovi nama dragi bistrići iz HZMO ???

Poštovani Ivane kada vam je komisija u HZMO za odluku o tome dali vam priznaju invalidsku mirovinu (profesionalna ili opća nesposobnost) i određuju postotak mirovine uzrokovan ratom i civilni dio mirovine ? 

Nisu me još pozvali, postoji mogućnost da me čak ne zovnu na komisiju. 

Javit ču vam kakav je rezultat. Ali su ovi u mir. interesantni. Svatko odbija od sebe do otvaranja predmeta. Ali neka ove tvrdoglave i uporne glave.

Nakon pustih pitanja shvatio sam da je ova lipa i dobra Hrvatska donijela dobre zakone i prava za branitelje samo ih treba znati konzumirati. 

Kažu : Čije je pravo? Onoga tko ga poznaje.

Hvala vam 

l.p

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Poštovani možete odustati od takve invalidske mirovine u koju vas kao šalje liječnik a u stvari to sebe vi šaljete jer ste liječniku morali potpisati da mu dajete odobrenje da vas šalje na komisiju radne sposobnosti. Naravno možete odustati ako imate uvijet za neku drugu mirovinu recimo prema ZOMO ili Zakona o braniteljima.

Poštovani,

Da, ja sam potpisao zahtjev, da nisam potpisao isti bi zatvorio BO. U zaglavlju obrasca stoji. Na osobni zahtjev i na zahtjev izabranog liječnika ( ide nakon 12 mj BO.)

Znate šta su mi odgovorili u HZMO. Da se u prvom slučaju može odustati, a u drugom po službenoj dužnosti ne može?

Zbirka! Vidit ćemo šta će biti da li će uopće rj. biti pozitivno i kako će izgledati. U mom slučaju imam sva tri uvjeta za mirovinu.

Javim, 

l.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , ćosić ivan je napisao:

Poštovani,

Da, ja sam potpisao zahtjev, da nisam potpisao isti bi zatvorio BO. U zaglavlju obrasca stoji. Na osobni zahtjev i na zahtjev izabranog liječnika ( ide nakon 12 mj BO.)

Znate šta su mi odgovorili u HZMO. Da se u prvom slučaju može odustati, a u drugom po službenoj dužnosti ne može?

Zbirka! Vidit ćemo šta će biti da li će uopće rj. biti pozitivno i kako će izgledati. U mom slučaju imam sva tri uvjeta za mirovinu.

Javim, 

l.p

Poštovani ja sam nakon komisije i rješenja HZMO kojom me šalju u invalidsku mirovinu a koje još nije bilo pravomoćno dao izjavu u HZMO da ne želim ići u invalidsku jer sam 2 tjedna prije stekao uvijete za starosnu mirovinu te sam za istu podnio zahtjev a u koju sam na kraju i otišao. Moguće da se ne može odustati od ovog postupka gdje ste vi na blovanju 12 mjeseci pa vas liječnik poslao. E sad da li ste u državnoj službi ili kod privatnika ali predpostavljam da ste u državnoj ako imate 100% naknadu bolovanja pa bi bilo najbolje da vidite da li se opće možete vratiti na posao tj. da li sad možete podnijeti zahtjev za punu starosnu mirovinu koja je za vas povoljnija jer još uvijek niste dobili rješenje za invalidsku mirovinu recimo kao što sam ja napravio.

Snimka zaslona (167)_cr.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani ja sam nakon komisije i rješenja HZMO kojom me šalju u invalidsku mirovinu a koje još nije bilo pravomoćno dao izjavu u HZMO da ne želim ići u invalidsku jer sam 2 tjedna prije stekao uvijete za starosnu mirovinu te sam za istu podnio zahtjev a u koju sam na kraju i otišao. Moguće da se ne može odustati od ovog postupka gdje ste vi na blovanju 12 mjeseci pa vas liječnik poslao. E sad da li ste u državnoj službi ili kod privatnika ali predpostavljam da ste u državnoj ako imate 100% naknadu bolovanja pa bi bilo najbolje da vidite da li se opće možete vratiti na posao tj. da li sad možete podnijeti zahtjev za punu starosnu mirovinu koja je za vas povoljnija jer još uvijek niste dobili rješenje za invalidsku mirovinu recimo kao što sam ja napravio.

Snimka zaslona (167)_cr.png

Poštovani,

Vaše povratne inf. su mi bitne da bolje razumijem stvar i da znam šta me čeka. U radnom odnosu sam kod privatnika koji nemoze utjecati na 100% bolovanje, jer ne ide na njihov teret, nego na teret Hzz. BO traje sve dok ne nađem novi posao ili dok nedobijem rj. o mirovini. Ovo pravo je rijeseno zakonom o braniteljima, a uvjet je da HZZ donese riješenje da je uzrok bolesti rat -PTSP. ( vidi PNR u zakonu HZZ-a ).

100% BO ide max 18 mj, poslije na 50% .

Jedna pravnica u HZMO mi je spomenula ovo sa potpisanom izjavom o obustavi postupka koju vidim u vašem prilogu. Super da znam !

Nastojim ovu godinu zaključiti da mi uđe u prosjek, pa bi u 2022 podnio zahtjev za starosnu. Do tada ču čekati ishod komisije!

Vama iskreno hvala na pomoći. 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma i ja sam bio na bolovanju na osnovu PTSP ali nisam dobio 100% i žalio se i opet ništa, uglavnom su me isto slali na komisiju i u invalidsku mirovinu u međuvremenu sam ostvaio uvijet za starosnu mirovinu i odmah sam podnio zahtjev i za starosnom i kada sam dobio rješenje za invalidsku onda sam od iste odustao i čekao rješenje za starosnu.Vidm da vi imate HRVI trajno što znači da vas vjerovatno mući ako dovijete profesionalnu i manji omjer da će te imati manju mirovinu od starosne, ali uvijek postoji mogućnost pogoršavanja stanja i povećanje omjera rat-mir kao i odlazak iz prof u opću nesposobnst a onda bi za vas to bilo povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Skywalker007 je napisao:

Ma i ja sam bio na bolovanju na osnovu PTSP ali nisam dobio 100% i žalio se i opet ništa, uglavnom su me isto slali na komisiju i u invalidsku mirovinu u međuvremenu sam ostvaio uvijet za starosnu mirovinu i odmah sam podnio zahtjev i za starosnom i kada sam dobio rješenje za invalidsku onda sam od iste odustao i čekao rješenje za starosnu.Vidm da vi imate HRVI trajno što znači da vas vjerovatno mući ako dovijete profesionalnu i manji omjer da će te imati manju mirovinu od starosne, ali uvijek postoji mogućnost pogoršavanja stanja i povećanje omjera rat-mir kao i odlazak iz prof u opću nesposobnst a onda bi za vas to bilo povoljnije.

Vjerojatno nisi išao sa zahtjevom prema HZZ-o, već u standardnu proceduru o PNR. Ovo 100% je upravo zaštitni mehanizam za oboljele branitelje iza 1995 -2000

Ostaje mi čekati i boriti se, ali nakon svih ovih prepiski stvari su mi puno jasnije .

Pozdrav

prije 2 minuta, prof je napisao:

Poštovani Ivane,

ako želite da vam i 2021.g. uđe u obračun pvb za ukupni radni staž onda zahtjev za priznavanje prava na starosne mirovine možete podnijeti najprije 01.12.2021.g. za umirovljenje sa 01.01.2022.g., to jest trideset dana prije umirovljenja.

Ok, do tada ću valjda dobiti kakve rezultate o procijeni.

Sad bih najradije sa vama i Skywalkerom popio kavu.

Još jednom hvala do iduće prepiske.

l.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija