Jump to content

Zastara


alennnn

Preporučene objave

Dobar dan,

radi se o računima za telefon od prije 5 godina. Tek sam saznao za njih. To su očevi računi.

Pisao bih prigovor zastare jer za takve račune zastara nastupa nakon 1 godine. 

Imate li iskustva, kome se sve piše prigovor. Ja sam iz Rijeke.

Znači Općinskom sudu u Ulici Žrtava fašizma? Ovršitelju ili javnom bilježniku. Koji bi to bio javni bilježnik, ću pitat ovršitelja?

Koja bi bila pravna forma takvog prigovora, što bi se trebalo navesti?

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pojasnim pobliže.

Računi su za telefon.

Zastara računa jest, ali 

je li nastupila opća zastara potraživanja. Prošlo je 4 godine i 11 mjeseci, a za dva računa kasnije 4 godine i 10 i 9 mjeseci.

Pa da to isto navedem u prigovoru?

Zanima me kome prvo pisati prigovor zastare. Neznam koji sud to provodi.46451438_Snimkazaslona(7)_LI.thumb.jpg.8f51c31c4c2c7ca680557b8809474355.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec se godinama skidaju ovrhe s mirovine moga oca. Nismo baš bili u kontaktu, a on je slabije uračunljiv ustvari. Niti ne razumije da mu novci odlaze samo tako. Glupa priča. 

Ode mu s mirovine 900 kuna na ovrhe.

Jedan od ovršitelja je tvrtka koja je preuzela potraživanje duga od Tele 2.

Računi su stizali za mjesečnu pretplatu i  mobitel.

 

Još od 2016. Dug je sada prema njima preko 8000 kuna.

Do zastare računa je došlo. Ja sam tek prekjučer saznao za šta ga ovršuju jer je 2 mjeseca, skoro 3 bio bez osobne (otac). A prije toga nismo baš komunicirali, pa je bio u bolnici cijelu godinu prije toga...

 

Dakle, računi su zastarjeli. 

Pa bih ja pravom formom prigovora.o zastari valjda prekinuo ovog ovršitelja do iduće mirovine moga.oca.

 

Uzimaju mu 900 kuna, a ostali dio mirovine je zaštićen da bi mogao preživjeti.

 

Dakle, zastara računa jest činjenica. Je li  i zastara.potrazivanja?

 

Prliazem li kakvu dokumentaciju

 Idem sutra pitat u FINU  o prigovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, alennnn je napisao:

Vec se godinama skidaju ovrhe s mirovine moga oca

Bojim se da ovdje nema zastare. Vjerovnik je za dospjele račune pokrenuo ovršni postupak i s tim je prekinuo zastarni rok od godine dana. Očito posjeduje ovršnu ispravu temeljem koje sada provodi ovrhu, a kako se ovrha redovno provodi prisilnom naplatom, tako zastarni rok ponovno ne teče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li osobno iskustva sa zastarom.

Malo mi je čudno. Naime zastara nastupa ako ovršitelj ništa ne traži dugo vremena. To baš i nije neki pravni instrument.

Držim se za to da su računi zastarjeli. 

Pravo potrazivanja nije, ali racuni jesu pa cu se na to pozvati.

Dosao sam do javnog biljeznika koji ovrhu provodi.

Sad mu planiram pisati prigovor na temelju navedenog u tekstu ispod.

-Institut zastare detaljno je uređen odredbama Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 78/15, 29/18), ali istim nije direktno propisano kada nastupa zastara računa za mobitel, već je člankom 232. Zakona o obveznim odnosima propisano u kojim slučajevima rok zastare iznosi godinu dana.

Stavkom 1. točkom 3. navedenog članka ZOO-a propisano je da tražbine pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima zastarijevaju za godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Malo mi je čudno. Naime zastara nastupa ako ovršitelj ništa ne traži dugo vremena. To baš i nije neki pravni instrument.

Čudno ili ne, zakon jasno propisuje kada nastupa zastara, tako da kod Vas nema govora o zastari.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Držim se za to da su računi zastarjeli. 

Zastara po dospjelim računima je prekinuta pokrenutim ovršnim postupkom.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Pravo potrazivanja nije, ali racuni jesu pa cu se na to pozvati.

Ništa nije u zastari.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Dosao sam do javnog biljeznika koji ovrhu provodi.

Javni bilježnik nema ništa više sa Vašim ovršnim postupkom, donošenjem klauzule pravomoćnosti i ovršnosti na rješenju o ovrsi, on je okončao svoj posao u Vašem predmetu.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Sad mu planiram pisati prigovor na temelju navedenog u tekstu ispod.

Rok za prigovor je odavno protekao, tako da će Vam prigovor biti izvan roka.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

-Institut zastare detaljno je uređen odredbama Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 78/15, 29/18), ali istim nije direktno propisano kada nastupa zastara računa za mobitel, već je člankom 232. Zakona o obveznim odnosima propisano u kojim slučajevima rok zastare iznosi godinu dana.

Ovaj zastarni rok je prekinut pokretanjem ovršnog postupka i na Vaš slučaj se citirani članak zakon ne primjenjuje već čl. 233. st. 1. Zakona o obveznim odnosima.

prije 1 sat, alennnn je napisao:

Stavkom 1. točkom 3. navedenog članka ZOO-a propisano je da tražbine pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima zastarijevaju za godinu dana.

Ovaj zastarni rok je prekinut pokretanjem ovršnog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da imate pravo. 

Ali sam naisao na zakljucak da je u te 4 godine mogla nastupiti zastara. Posto otac nije dobivao postu, zivio je na drugoj adresi nego sto mu je bilo prebivaliste, pa nije niti imao prebivaliste jedno godinu dana.

Zastara je mogla biti prekinuta samo radnjom ovrsitelja pred nadleznim tijelom.

To znaci da su oni morali od 2016 barem jedanput godisnje tuziti ili potraziti novac pred nadleznim tijelom.

Sada to rade preko javnog biljeznika.

Kako bih ja mogao znati povijest radnji kod te ovrhe?

Prvo je to bio Tele 2, sada je tvrtka koja se bavi ovrhama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, alennnn je napisao:

Ali sam naisao na zakljucak da je u te 4 godine mogla nastupiti zastara.

Kako li ste samo došli do roka od 4. godine?!

Prije 19 minuta, alennnn je napisao:

To znaci da su oni morali od 2016 barem jedanput godisnje tuziti ili potraziti novac pred nadleznim tijelom.

A do ovoga ste došli temeljem čega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavkom 1. točkom 3. navedenog članka ZOO-a propisano je da tražbine pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima zastarijevaju za godinu dana.

 

ovaj tekst iz zakona bi bio taj temelj.

od 2016 do danas. Za 2,3 mjeseca ce biti 5 godina od kada je bio taj ugovor o pretplati za telefon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, alennnn je napisao:

Stavkom 1. točkom 3. navedenog članka ZOO-a propisano je da tražbine pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima zastarijevaju za godinu dana.

ovaj tekst iz zakona bi bio taj temelj.

Ovaj članak Vam više ne može biti temelj, jer se ovrha na mirovini Vašeg oca ne provodi na temelju tih računa već na temelju ovršne isprave (pravomoćno i ovršno rješenje o ovrsi javnog bilježnika). Pokretanjem postupka pred javnim bilježnikom prekinut je zastarni rok od godine dana i sada vrijedi zastarni rok od deset godina (kako sam Vam naprijed pojasnila). Ova članak koji navodite bio je svrhovit u momentu kada je ovrhovoditelj pokrenuo postupak, a sada više ne.

Prije 4 minuta, alennnn je napisao:

od 2016 do danas. Za 2,3 mjeseca ce biti 5 godina od kada je bio taj ugovor o pretplati za telefon.

Ugovor nema nikakve veze sa računanjem ovakvih rokova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapravo dospjelost prvog racun, a ne ugovor.

 

Jedino onda ako nije znao za potrazivanje. I za ovrhu.

 

Znaci nema izlaza. Znate li bi li se mogao primijeniti zakon o Oprostu duga fizickim osobama iz 2018.

U clanku 8. Je OTPIS DUGA TEMELJEM ZAKONA.

a ne kuzim tko su ovi vjerovnici. To bi bila bilo koja fizicka osoba.

Gdje da pitam moze li se njemu sta otpisati.

 

Znaci li ista pred zakonom sto je razlicitim vjerovnicima duzan preko 50000 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon primanja očevidnika, brojke su malo šokantne.

Neznam odakle početi. U ovrsi broj 16 piše datum i vrijeme primitka  2.1.2020.

 

A u stupcima pišu datumi od 8.8.2016. do 16.6.2016.

šta znače ovi drugi datumi u stupcima. Nije li od 8.8.2016. do 2.1.2020. nastupila zastara za račune koji se tiču telekomunikacija i plaćaju se periodičnu, tromjesečno ili za kraće razdoblje.

Zastara po zakonu ide nakon 1 godine.

Dakle radi se o računima za pretplatu za telefon.

 

skenirani ocevidnik 1.odg skenirani ocevidnik 1a.odg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, opet.

svejedno bi me zanimalo. 

Ako smatram da je nastupila zastara, a ovrha je pokrenuta preko jednog javnog bilježnika.

Kome i u kojoj formi pišem prigovor zastare?

Vjerojatno bi mi koristilo i podaci o određenoj ovrsi je li micana već s FINE i ponovno pokretana. Piše li u Očevidniku redoslijeda plaćanja sve o ovrhama protiv jedne osobe ili postoji još detaljniji spis?

Puno pitam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , alennnn je napisao:

Ako smatram da je nastupila zastara, a ovrha je pokrenuta preko jednog javnog bilježnika.

Pišete sudu žalbu izvan roka. Sud Vam dostavlja zaključak s kojim Vas upućuje da u roku 15. dana pokrenete sudski postupak radi dokazivanja svojih navoda iz te žalbe. Zatim u roku od 15. dana podnosite sudu tužbu i pokrećete parnični postupak u kojemu dokazujete da je nastupila zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

 

Dugovanje je iz 2006. godine Croatia osiguranje.  Ovrha se pokreće 2013 godine i na snazi je sve do 2018 kada sud izdaje riješenj o obustavi jer nije naplaćena ni jedna kuna. Nakon toga predmet ide u arhivu, da bi ga opet ovrhovoditelj podigao iz ''mrtvih'' na početku ove godine. Predmet novi broj .../2021 i oni podnose prijedlog za ovhu koji još nije donjet ali će biti uskoro. Da li se mogu pozvati na zastaru i ako mogu da li mi može netko poslati u inbox nekakav ogledni primjer žalbe. hvala...

uređeno: od Borbena7
Osobni podatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , tancibal je napisao:

Dugovanje je iz 2006. godine Croatia osiguranje.  Ovrha se pokreće 2013 godine i na snazi je sve do 2018 kada sud izdaje riješenj o obustavi jer nije naplaćena ni jedna kuna. Nakon toga predmet ide u arhivu, da bi ga opet ovrhovoditelj podigao iz ''mrtvih'' na početku ove godine. Predmet novi broj .../2021 i oni podnose prijedlog za ovhu koji još nije donjet ali će biti uskoro. Da li se mogu pozvati na zastaru i ako mogu da li mi može netko poslati u inbox nekakav ogledni primjer žalbe. hvala...

Sve navedeno je u skladu sa zakonom. Ovdje nije nastupila zastara, a podnošenjem ovršnog prijedloga je i prekinut zastarni rok koji sada teče iz početka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje.

Kako pišem žalbu... Otac je malo dementan i imao je moždani udar. Gotovo da je nepismen sada nakon tog udara iako mu je poslovna sposobnost vraćena nakon oporavka.

Mogu li se ja predstaviti u žalbi kao njegov sin koji piše žalbu jer je on de facto neuračunljiv ili će me on spomenuti kao osobu koja ga je uputila u propust koji se dogodio pri ovršivanju? 

Postupak lišenja poslovne sposobnosti ću pokrenuti tek za mjesec, dva kad vidim šta ću s ocem(neki dom ili nešto). Ne mogu sve preko noći., a ne bi bilo dobro da mu ovaj ovršitelj uzme 1000 kuna na mirovini ako nema više pravo po zakonu.

 

Dakle, hoće li biti odbačena žalba ako se predstavim kao njegov sin koji piše žalbu?

Hoće li ako se pozovemo samo na zastaru(u slučaju da to piše otac), a ne na naprimjer da nije bio obavješten(zapravo pošta nije dolazila do njega), doći do priznanja duga? Jer sam naletio i na taj podatak. Dakle, pozvali bi se samo na zastaru. 

Jer treba i razlog navesti zašto nije prije pisao žalbu, e pa nije on baš pismen čovjek pa se sve akumuliralo sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Mogu li se ja predstaviti u žalbi kao njegov sin koji piše žalbu jer je on de facto neuračunljiv

Možete, ali takva žalba neće imati nikakav pravni učinak.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

će me on spomenuti kao osobu koja ga je uputila u propust koji se dogodio pri ovršivanju? 

Nema razloga da Vas se spominje.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

a ne bi bilo dobro da mu ovaj ovršitelj uzme 1000 kuna na mirovini ako nema više pravo po zakonu.

I dalje tvrdim, da ovršitelj ima pravo na provedbu ovrhe.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Dakle, hoće li biti odbačena žalba ako se predstavim kao njegov sin koji piše žalbu?

Da, bit će odbačena kao nedopuštena.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Hoće li ako se pozovemo samo na zastaru(u slučaju da to piše otac), a ne na naprimjer da nije bio obavješten(zapravo pošta nije dolazila do njega), doći do priznanja duga? Jer sam naletio i na taj podatak. Dakle, pozvali bi se samo na zastaru. 

Ne, od Vas nitko ni ne traži da priznate dug.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Jer treba i razlog navesti zašto nije prije pisao žalbu, e pa nije on baš pismen čovjek pa se sve akumuliralo sada.

Ne treba objašnjavati zašto se ranije nije žalio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na svemu.

Ipak sam danas naišao na podatak da je nekakav odvjetnik potpisao i lupio pečat na PRISILNU NAPLATU PO RJEŠENJU O OVRSI toj i toj. To se dogodilo još 04.11.2016. tako da bi s tim datumom nakon nekih 6 mjeseci tečenja zastarnog roka bila prekinuta zastara. 

Dospijeće prvog računa je bilo 29.2.2016., a zadnjeg 15.6.2016..

Je li to točno da je taj odvjetnik tom NAPLATOM pozvao Agenciju i prekinuo zastaru?

Isto je napravio i neki javni bilježnik 2.11.2016. s pravomoćnošću od 24.10.2016. Ili je samo ovjerio to šta je odvjetnik utvrdio.

Tu je i 4.8.2016 kada se nešto pokretalo..

Uglavnom, hvala na pomoći, mislio sam da bi tu moglo doći do zastare , a sad vidim ove papire od odvjetnika i javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Ipak sam danas naišao na podatak da je nekakav odvjetnik potpisao i lupio pečat na PRISILNU NAPLATU PO RJEŠENJU O OVRSI toj i toj.

Odvjetnici ne stavljaju ovakve pečate.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Je li to točno da je taj odvjetnik tom NAPLATOM pozvao Agenciju i prekinuo zastaru?

Da, zastrani rok od 10. godina je prekinut.

prije 2 sati , alennnn je napisao:

Isto je napravio i neki javni bilježnik 2.11.2016. s pravomoćnošću od 24.10.2016. Ili je samo ovjerio to šta je odvjetnik utvrdio.

Iskazao je pravomoćnost od koje teče zastarni rok od 10. godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

vezano uz navedenu temu, zanima me postoji li rok za apsolutnu zastaru duga:

a) koji se naplaćuje ovrhom putem FINA-e

b) koji je u redoslijedu naplate na FINA-i, ali je vjerojatno da nikada neće doći na naplatu.

Je li moguće, u teoriji, da se procesnim radnjama prekida zastarni rok od 10 godina za dug koji je nenaplativ i tako u nedogled 20, 30, 40 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , admiral.c2185 je napisao:

vezano uz navedenu temu, zanima me postoji li rok za apsolutnu zastaru duga:

a) koji se naplaćuje ovrhom putem FINA-e

b) koji je u redoslijedu naplate na FINA-i, ali je vjerojatno da nikada neće doći na naplatu.

Ne je odgovor na oba pitanja.

prije 11 sati , admiral.c2185 je napisao:

Je li moguće, u teoriji, da se procesnim radnjama prekida zastarni rok od 10 godina za dug koji je nenaplativ i tako u nedogled 20, 30, 40 godina?

Da, i to bi bila naša sudska praksa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala na odgovoru.

Baš sam danas uzeo opet Očevidnik neizvršenih osnova za plaćanje.

Od prije 2 mjeseca otac je dužniji za 300 kuna.

Prve 2 osnove za plaćanje se nisu pomakele i dalje su po 231 kunu. 

3. i 4. su od 8.342 kune otišle na 8.415

Te s 32.158 na 32.426.

 

O čemu se radi, zašto se ne izbrišu prve dvije osnove? Uzimaju mu svaki mjesec 900 kuna s mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
prije 15 sati , alennnn je napisao:

Kako da provjerim je li mome ocu otpisan dug po ovome zakonu. Ovršuju ga već godinama i joše će godinama.

Da je došlo do otpisa ti dugovi bi automatski bili povučeni sa naplate.

prije 15 sati , alennnn je napisao:

S Fine su mu otpisana 2 duga prije par godina i i ima još ovrhovoditelja. Neznam jesu li otpisani na temelju tog zakona ili jer je ovrhovoditelj odustao.

U Očevidniku mora biti jasno naznačeno temeljem čega je ovrha isknjižena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Na nekima piše da se radi o čl.12 Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, tj. prošlo je 3g. kako nije bilo pomaka s tom ovrhom i 6 mjeseci FINA nije ništa uspjela naplatiti uopće. 

2) Na drugima piše obustava/opoziv vrste duga pa također preostali iznos 0,00 kn kao i z slučaj 1). Dakle, to se ne može vratiti?

To je valjda ovrhovoditelj odustao!?

3) Zatim ima obustave po Zakonu o stečaju potrošača. To je jedna ovrha u iznosu od 2100 kn. Druga ovrha od 3750 kn. Treća od 2100kn. Četvrta od 1800kn. 

4)Je li Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama isto što i Zakon o stečaju potrošača?

5) Više sam i ja zbunjen tu je ukupno 17 osnova za naplatu. Može na Svjetsko prvenstvo u ovrhama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , alennnn je napisao:

1) Na nekima piše da se radi o čl.12 Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, tj. prošlo je 3g. kako nije bilo pomaka s tom ovrhom i 6 mjeseci FINA nije ništa uspjela naplatiti uopće. 

2) Na drugima piše obustava/opoziv vrste duga pa također preostali iznos 0,00 kn kao i z slučaj 1). Dakle, to se ne može vratiti?

Sve ove ovrhe se mogu ponovno pokušati naplatiti u ovršnom postupku 

prije 19 sati , alennnn je napisao:

3) Zatim ima obustave po Zakonu o stečaju potrošača. To je jedna ovrha u iznosu od 2100 kn. Druga ovrha od 3750 kn. Treća od 2100kn. Četvrta od 1800kn. 

Ako je rješenje suda o oslobađanju ovih obveza pravomoćno, tada je trajno oslobođen ovih dugova.

prije 19 sati , alennnn je napisao:

4)Je li Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama isto što i Zakon o stečaju potrošača?

Ne, nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, alennnn je napisao:

Ako pokušaju vratiti, a hoće, dugove iz točke 1) i 2), na što se mogu pozvati?

Nemate zakonsku osnovu za oslobađanje od ovih dugova.

prije 21 minuta, alennnn je napisao:

U slučaju da je 2) ovrhovoditelj opozvao dugovanje jer mi se čini da se o tome radi. Mogu li ja odbiti platiti dug ili bilo šta?

To je njegovo pravo, kao i što uvijek može ponovno pokušati prisilno u ovršnom postupku naplatiti dug. Tako da možete odbiti platiti dug, ali oni će se prisilno naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Na 19. 05. 2021. at 11:56, Borbena7 je napisao:

Nemate zakonsku osnovu za oslobađanje od ovih dugova.

To je njegovo pravo, kao i što uvijek može ponovno pokušati prisilno u ovršnom postupku naplatiti dug. Tako da možete odbiti platiti dug, ali oni će se prisilno naplatiti.

Imam slicnu situaciju pa ako moze info. Naime radi se o povremenim davanjima (mjesecnim) za koje je ovrha pokrenuta cca 2015. za dugovanja od 2002. do 2013. i pravomocnost je dobila jer je ovrsenik od 2010. 100% invalid i nije preuzeo ovrsnu ispravu (dakle oglasna ploca). 

Da li je moguce da ovrhovoditelj u jednu ovrhu stavlja 11 godina dugovanja (po zakonu mislim da je mogao najvise za 3 godine traziti ovrhu) i posto je povucena s fine zbog nemogucnosti naplate, da li postoji mogucnost da se ista srusi jer je obitelj tek saznala za taj dug slucajnom provjerom nekih drugih dugovanja koje podmiruje kod istog ovrhovoditelja.

 

2. Na koji nacin se moze saznati ukupno dugovanje odnosno info o svim aktivnim ovrhama (ispod 10 god starosti) u slucaju da je ovrsenik preminuo, dakle za potrebu odluke o prihvacanju ili neprihvacanju nasljedstva. (Fina ima samo one koje su predate i to u zadnje 3 god zbog prethodno spomenutog clanka 12 Zakona o naplati....)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , donkeylaa je napisao:

Da li je moguce da ovrhovoditelj u jednu ovrhu stavlja 11 godina dugovanja (po zakonu mislim da je mogao najvise za 3 godine traziti ovrhu)

Moguće je, trebalo bi točno vidjeti kako je sročena ovršna isprava.

prije 9 sati , donkeylaa je napisao:

da li postoji mogucnost da se ista srusi jer je obitelj tek saznala za taj dug slucajnom provjerom nekih drugih dugovanja koje podmiruje kod istog ovrhovoditelja.

Ne, na temelju ovoga što navodite.

prije 9 sati , donkeylaa je napisao:

pravomocnost je dobila jer je ovrsenik od 2010. 100% invalid i nije preuzeo ovrsnu ispravu (dakle oglasna ploca). 

Zakonski je reguliran i ovakav način dostave.

prije 9 sati , donkeylaa je napisao:

2. Na koji nacin se moze saznati ukupno dugovanje odnosno info o svim aktivnim ovrhama (ispod 10 god starosti) u slucaju da je ovrsenik preminuo, dakle za potrebu odluke o prihvacanju ili neprihvacanju nasljedstva. (Fina ima samo one koje su predate i to u zadnje 3 god zbog prethodno spomenutog clanka 12 Zakona o naplati....)

Preko nadležnog Općinskog suda i nadležnih javnih bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Moguće je, trebalo bi točno vidjeti kako je sročena ovršna isprava.

Ne, na temelju ovoga što navodite.

Zakonski je reguliran i ovakav način dostave.

Preko nadležnog Općinskog suda i nadležnih javnih bilježnika.

Opcinski sud je nadlezan onaj koji se nalazi u mjestu prebivalista ovrsenika a sto je sa javnim biljeznicima jer iz prakse znam da proces mogu voditi i biljeznici iz drugog mjesta... na koji nacin buduci nasljednik moze znati isplati li mu se preuzeti nasljedstvo ili ne? Jer po ovome sto si rekla ispada da treba kontaktirati sve javne biljeznike u drzavi sto je notorna glupost. Postoji li neki zahtjev ili neki sluzbeni obrazac za to...

Nije valjda da se nasljedstvo prihvaca na blef...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Imam ovrhu iz 2010g, javni bilježnik je pokrenuo. 2018 je obrisana iz očevidnika poradi ne mogućnosti naplate. S obzirom da se radi o 12 godina , mogu li podnjet zahtjev da  se ovrha stavi u zastaru, s obzirom na broj godina , Pitam, jer primjećujem da se stare ovrhe izvlače iz mrtvih - pa da sprijećim novo vraćanje na FINA-u.  

Ako je to moguće, kome trebam pisati? (ima li možda neki obrazac?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

imam ovrhe od 2007 godine. Za sada su sve povucene sa fine zbog nemogucnosti izvrsenja. U tom momentu dok je bilo sve povuceno odvjetnik mi je savjetovao da sto prije zatvorim sve racune i obicne i zasticeni. Sada vise ne mogu blokirati jer nemam niti jedan racun. Kakva je daljnja situacija po pitanju ovrha, sto da ocekujem? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 07. 11. 2023. u 21:01, DanijelaF je napisao:

Sta ste s time mislili, mozda je bolje da je ostao racun nego sad ovo sto se odvilo?

Ovrhu na pokretninama, vozilu i slično.

Dana 07. 11. 2023. u 21:01, DanijelaF je napisao:

I da li se mogu pozvati na zastaru?

Da, ako zastarni rok nije prekinut, jer po prekidu ponovno teče, ali iz početka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru. I sta sad biste Vi napravili? Na sudu se pozvati na zastaru prije nego oni nesto posalju za ovrhu? Ili je bolje cekati njihovo pismo pa se onda pozvati na zastaru.

Znaci racun mi je bio blokiran preko 10 godina, do nedavno kada je fina odblokirala zbog nemogucnosti naplate. Ja sam po savjetu odvjetnika, u tom trenutku, zatvorila sve racune.

Trebam li hitno reagirati, da se pozovem na zastaru, na sudu ili gdje vec se to radi ili pustiti da se oni prvi jave, ako se uopce i jave. Bitno mi je da ne krene ponovo teci iz pocetka i sta da radim. 

Hvala Vam najljepsa 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, imam jos jedno pitanje. Da li zastara pocinje opet teci danom kada FINA izlista Ovrhe sa racuna? Tako mi je objasnjeno iz EOS Matrixa, jer meni je jedan dio Ovrha izlistan 2018 i jisu se vise ulistavali, a drugi dio negdje 2023. Tada sam postala odblokirana i zatvorila sam sve racune. Na NIO je naravno jos sve kako je i bilo. Zanima me samo ova informacija, jer po njihovom sve ponovno tece od 2018, a odvjetnik mi tvrdi da to nije istina. E pa sad kome vjerovati? Jako zahvalna na odgovoru. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija