Jump to content

Trajno HRVI-Novi izračun mirovine-Postupak


Skywalker007

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Vidim u ovoj temi da kolege većinom spominju omjer rat mir,ali još nitko nije pitao za visinu boda, pa ću odgovorit.kada sam išao u mirovinu 2008 godine polazni faktor boda mi je bio 1,50 pošto nisam mogao ostrvarit rvi, omjer rat mir je 80-20 profesionalna,kada sam dobio rvi za stalno prošle godine predao sam zamolbu u mirovinsko na novi obračun ,oni su zaprimili zamolbu i još uvijek čekam, moj kolega iz iste postrojbe predao je mjesec dana ranije papire u mirovinsko i drugi mjesec je dobio novi izračun mirovine po koeficijentu 1,85 koji mu je povećeo mirovinu za cca 1.500 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , karlo11 je napisao:

Vidim u ovoj temi da kolege većinom spominju omjer rat mir,ali još nitko nije pitao za visinu boda, pa ću odgovorit.kada sam išao u mirovinu 2008 godine polazni faktor boda mi je bio 1,50 pošto nisam mogao ostrvarit rvi, omjer rat mir je 80-20 profesionalna,kada sam dobio rvi za stalno prošle godine predao sam zamolbu u mirovinsko na novi obračun ,oni su zaprimili zamolbu i još uvijek čekam, moj kolega iz iste postrojbe predao je mjesec dana ranije papire u mirovinsko i drugi mjesec je dobio novi izračun mirovine po koeficijentu 1,85 koji mu je povećeo mirovinu za cca 1.500 kuna.

Poštovani karlo, nismo baš nešto obrađivali polazni faktor jer hrvatski ratni vojni invalid dragovoljac, pripadnik gardijske postrojbe i specijalne policije imaju odmah polazni faktor 1.85, pa je tu sve jasno ako imate jedan od tih statusa. Da razlika polaznog faktora 1.50 i 1.85 zna biti i do 2000 kn i kod mene je nekih 1600 kn ali nismo o tome raspravljali jer je sve jasno napisano u članku 32. Zakona o braniteljima.

Članak 32.

(1) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,50.

(2) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske i invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,85.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani karlo, nismo baš nešto obrađivali polazni faktor jer hrvatski ratni vojni invalid dragovoljac, pripadnik gardijske postrojbe i specijalne policije imaju odmah polazni faktor 1.85, pa je tu sve jasno ako imate jedan od tih statusa. Da razlika polaznog faktora 1.50 i 1.85 zna biti i do 2000 kn i kod mene je nekih 1600 kn ali nismo o tome raspravljali jer je sve jasno napisano u članku 32. Zakona o braniteljima.

Članak 32.

(1) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,50.

(2) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske i invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,85.

Izvini ,ali kad si spomenuo ovaj faktor,dali sam ja  2008 kad sam išao u mirovinu trebao u startu  imati 1,85 pošto sam bio u specijalnoj cijelo vrijeme rata.a ja sam u startu imao 1,50 lijepo piše na rješenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio si 1.50 jer nisi imao HRVI, po članku 17. Zakona o braniteljima iz 2004.

  invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna

Zakon iz 2004

Članak 17.

Polazni faktor 1,10 je kod izračuna:

  invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

  invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

  invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

  invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

  invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

  invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, karlo11 je napisao:

ok,hvala na odgovoru.

Sad kada si dobio hrvi za stalno, prilikom novog izračuna trebali bi ti dati polazni faktor 1.85. Mislim da bi time bila uvećana mirovina jer se taj polazni faktor množi s tvojim osobnim činom tj. PVB čina i još se množi s 40 godina te se taj koeficijent povećava za 45%. Mislim da je uvećanje veće što je opet onaj famozni omjer veći jer se ovaj dio odnosi na rat. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Branitelji koji su otišli u mirovinu i dobili omjer 80-20% rat-mir a nisu imali rvi i sad recimo naprave zahtjev za istim i dobiju 20% invalidnosti rvi. Zanima me dali se kod ponovnog izračuna u mirovinskom dovode u poziciju da im se smanji omjer rata u odnosu na mir ili zadržavaju dobiveni prijašnji omjer!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani !

Molio bih savjet oko sljedećih koraka.

Dobio sam HRVI 20% trajno prije 15 dana.

U općoj mirovini sam desetak godina sa  oko 30 god. staža. Primam minimalnu braniteljsku mirovinu po zakonu o mo. Omjer rat mir je 70%-30%. U mirovinskom kažu da moja liječnica napiše novi prijedlog sa novom med.  dokumentacijom, dokaz o trajno hrvi te ratni put radi novog vještačenja po zakonu o hrvatskim braniteljima. Piram dali netko zna hoće li to utjecati na mirovinu i kako. Hvala na odgovorima. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 06. 2022. u 0:08, huskyCRO je napisao:

Branitelji koji su otišli u mirovinu i dobili omjer 80-20% rat-mir a nisu imali rvi i sad recimo naprave zahtjev za istim i dobiju 20% invalidnosti rvi. Zanima me dali se kod ponovnog izračuna u mirovinskom dovode u poziciju da im se smanji omjer rata u odnosu na mir ili zadržavaju dobiveni prijašnji omjer!!

Husky CRO to i mene zanima, pa ako netko zna bio bih zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , kupski91 je napisao:

Dobio sam HRVI 20% trajno prije 15 dana.

U općoj mirovini sam desetak godina sa  oko 30 god. staža. Primam minimalnu braniteljsku mirovinu po zakonu o mo. Omjer rat mir je 70%-30%. U mirovinskom kažu da moja liječnica napiše novi prijedlog sa novom med.  dokumentacijom, dokaz o trajno hrvi te ratni put radi novog vještačenja po zakonu o hrvatskim braniteljima. Piram dali netko zna hoće li to utjecati na mirovinu i kako

hoće ako ostane omjer jer raste koeficijent zbog hrvi-a........međutim postoji mogućnost da novim vještaćenjem smanje omjer pa budeš na istom .....

u mirovinskom su ti rekli da ne mogu napraviti samo obračun sa novim koeficijentom s obzirom da ti već imaš omjer ili zahtjevaju obavezno novo vještaćenje?

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, Mister-X je napisao:

hoće ako ostane omjer jer raste koeficijent zbog hrvi-a........međutim postoji mogućnost da novim vještaćenjem smanje omjer pa budeš na istom .....

u mirovinskom su ti rekli da ne mogu napraviti samo obračun sa novim koeficijentom s obzirom da ti već imaš omjer ili zahtjevaju obavezno novo vještaćenje?

Žele vještačiti po zakonu o hrv.braniteljima, a ne po zakonu o m.o. Nisu izričito zahtjevali, nego je službenica tako rekla na šalteru. I ja mislim da nebi trebalo opet vještačiti. Pogotovo ako postoji mogućnost smanjenja omjera. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je bolje da se ne ide na vještačenje jer opća nesposobnost i omjer 80 rat-20 ostalo je super za današnja vremena a komisije uvije može smanjiti. Ako si imao koeficijent 1.50 i sad kao hrvi ako imaš uvjete prema članku 32. ZoPBDR 1.85 mišljenja sam da ideš samo na novi izračun. 

Članak 32.

(1) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,50.

(2) Kod izračuna invalidske mirovine hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske i invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata polazni faktor je 1,85.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, kupski91 je napisao:

Žele vještačiti po zakonu o hrv.braniteljima, a ne po zakonu o m.o. Nisu izričito zahtjevali, nego je službenica tako rekla na šalteru. I ja mislim da nebi trebalo opet vještačiti. Pogotovo ako postoji mogućnost smanjenja omjera. 

koliko se sjećam prije podosta godina je bila mogućnost da se i osobe koje nemaju hrvi vještaće i dobiju dio u svezi rata...i taj omjer je vjerojatno trebao biti potvrđen od min.branitelje ...kasnije je ta praksa ukinuta i više to nije bilo moguće.......moj savjet ti je da odeš i predaš zahtjve za novim obračunom i priložiš hrvi rješenje i neka to ide u proceduru ....ne daj da te odbiju na riječ...ti predaj a oni neka napišu rješenje da ti odbijaju zahtjev zbog toga i toga......ako stvarno ne uspiješ ,onda češ ići na novu obradu....ako ne pokušaš to i pristaneš na novu obradu više nema popravka ,ako smanje omjer gotovo je sve.....s obzirom na visok dio u svezi rata ,možeš samo lošije proći na novoj obradi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , kupski91 je napisao:

Poštovani !

Molio bih savjet oko sljedećih koraka.

Dobio sam HRVI 20% trajno prije 15 dana.

U općoj mirovini sam desetak godina sa  oko 30 god. staža. Primam minimalnu braniteljsku mirovinu po zakonu o mo. Omjer rat mir je 70%-30%. U mirovinskom kažu da moja liječnica napiše novi prijedlog sa novom med.  dokumentacijom, dokaz o trajno hrvi te ratni put radi novog vještačenja po zakonu o hrvatskim braniteljima. Piram dali netko zna hoće li to utjecati na mirovinu i kako. Hvala na odgovorima. LP

Dali si u profesionalnoj mirovini ili opčoj.Malo mi je nejasno sa 30 godina staža i tako visokim vojnim omjerom primaš minimalnu braniteljsku? Ako imaš taj omjer koji navodiš raspitaj se kod pravnika a svakako češ biti na dobitku u slučaju da ti ne diraju sadašnji omjer 70-30% koeficjentom 1.80 i opča invalidnost.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , huskyCRO je napisao:

Dali si u profesionalnoj mirovini ili opčoj.Malo mi je nejasno sa 30 godina staža i tako visokim vojnim omjerom primaš minimalnu braniteljsku? Ako imaš taj omjer koji navodiš raspitaj se kod pravnika a svakako češ biti na dobitku u slučaju da ti ne diraju sadašnji omjer 70-30% koeficjentom 1.80 i opča invalidnost.

 

Ja sam u općoj mirovini po zakonu o m.o. Sad me žele vještačiti po zakonu o h.b. radi statusa HRVI. Postoji li mogućnost da ni smanje omjer ?

prije 15 sati , Mister-X je napisao:

koliko se sjećam prije podosta godina je bila mogućnost da se i osobe koje nemaju hrvi vještaće i dobiju dio u svezi rata...i taj omjer je vjerojatno trebao biti potvrđen od min.branitelje ...kasnije je ta praksa ukinuta i više to nije bilo moguće.......moj savjet ti je da odeš i predaš zahtjve za novim obračunom i priložiš hrvi rješenje i neka to ide u proceduru ....ne daj da te odbiju na riječ...ti predaj a oni neka napišu rješenje da ti odbijaju zahtjev zbog toga i toga......ako stvarno ne uspiješ ,onda češ ići na novu obradu....ako ne pokušaš to i pristaneš na novu obradu više nema popravka ,ako smanje omjer gotovo je sve.....s obzirom na visok dio u svezi rata ,možeš samo lošije proći na novoj obradi

Hvala, tako ću i napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , kupski91 je napisao:

Što se tiče staža zapravo je oko 24,5 godine, ali oni su nekako izračunali više.

Dobio si pridodani staž zato jer si bio mlađi od 55 godina kada si išao u mirovinu. Što se tiče tvog vještačenja ako u rješenju imaš omjer onda nisi u mirovini po zakonu HZMO nego si u takozvanoj Kumuliranoj mirovini prema zakonu o braniteljima. Provjeri na rješenju u kojoj mirovini si bio po mom mišljenju u kumuliranoj i onda si dobio najnižu braniteljsku jer ti je ona veća od kumulirane (moje mišljenje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome izgleda da ti nemaš omjer i da nisi niti imao pravo na invalidsku kumuliranu mirovinu HB, jer ti je povjerenstvo za reviziju ukinula uzrok invalidnosti i prebacilo te na opću nesposobnost kao civila ali pošto si HB imao si pravo na najnižu mirovinu. U svakom mirovinskom imaš pravnika za savjete pa da ne nagađaš napamet odneseš to staro rješenje i rješenje o hrvi i zamoliš da ti objasne što je za tebe najpovoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako sky po obrazloženju na kraju min. branitelja mu nije potvrdilo uzročno posljedičnu vezu invalidnosti s ratom a čovjek je svo vrijeme mislio da ima priznati omjer. Priznata je opča civilna invalidnost te je kao branitelj imao pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu jer mu je bila najpovoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 06. 2022. u 21:40, Mister-X je napisao:

s obzirom da si pogrešno protumačio rješenje na osnovu čega sam ti dao savjet ,sad sam mišljenja da moraš ponovo praviti obradu i to napravi što prije i bez puno razmišljanja :)

 

Dakle, novo vještačenje. Hvala Vam na odgovorima, još bi htio pitati što mogu očekivati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , kupski91 je napisao:

Dakle, novo vještačenje. Hvala Vam na odgovorima, još bi htio pitati što mogu očekivati. 

Osobno nisam cuja da je itko dobio više od invalidnosti 20 i 30 %. Evo mom prijatelju pripadniku gardijske postrojbe i spec policije- dragovoljcu s 1500 dana borbenog sektora dali omjer 30-70% ali profesionalnu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

jeeeeeee, završen mi je obračun mirovine, samo 14 mjeseci im je trebalo.

naravno, samo 20% u svezi rata.

Skywalker, kome si pisao žalbu? imaš li neku šprancu?

Dana 30. 06. 2022. u 9:38, Nixon1973 je napisao:

Osobno nisam cuja da je itko dobio više od invalidnosti 20 i 30 %. Evo mom prijatelju pripadniku gardijske postrojbe i spec policije- dragovoljcu s 1500 dana borbenog sektora dali omjer 30-70% ali profesionalnu. 

meni još manje, 20%, sa istim brojevima. isto prof. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , obrisan je napisao:

jeeeeeee, završen mi je obračun mirovine, samo 14 mjeseci im je trebalo.

naravno, samo 20% u svezi rata.

Skywalker, kome si pisao žalbu? imaš li neku šprancu?

meni još manje, 20%, sa istim brojevima. isto prof. 

I koliko si sad u plusu sa mirovinom u odnosu na prije ili je ostala ista!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zapravo puno više nego smo računali ovdje, ali ne zato jer izračun nije valjao nego stoga što je prošli izračun bio pogrešan, naravno na moju štetu. zanimljivo da ni nakon žalbe nisu htjeli promjeniti izračun, od zaboravljenog staža koje sam proveo na bolovanju do negiranja naknade plaće u izračunu prosječnog vrijednosnog boda. bilo je još propusta, od neupisane 1991. do statusa koji su ostvareni (dragovoljac, hrvi) a tek sada ušli u izračun, prije nisu htjeli dati mogućnost biranja minimalne braniteljske mirovine koja je bila 2,5 kune manja od civilne ali uskratili su mi tako 800 kuna mjesečno za dane borbenog sektora... ma svašta je bilo, ali sve je ovim rješenjem ispravljeno. trajalo je 14 mjeseci.

civilna mirovina posljednja je bila 2230, sada imam 3360 sa 20% u svezi rata i 20% hrvi.

izgubio sam puno pridodanog staža. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , obrisan je napisao:

zapravo puno više nego smo računali ovdje, ali ne zato jer izračun nije valjao nego stoga što je prošli izračun bio pogrešan, naravno na moju štetu. zanimljivo da ni nakon žalbe nisu htjeli promjeniti izračun, od zaboravljenog staža koje sam proveo na bolovanju do negiranja naknade plaće u izračunu prosječnog vrijednosnog boda. bilo je još propusta, od neupisane 1991. do statusa koji su ostvareni (dragovoljac, hrvi) a tek sada ušli u izračun, prije nisu htjeli dati mogućnost biranja minimalne braniteljske mirovine koja je bila 2,5 kune manja od civilne ali uskratili su mi tako 800 kuna mjesečno za dane borbenog sektora... ma svašta je bilo, ali sve je ovim rješenjem ispravljeno. trajalo je 14 mjeseci.

civilna mirovina posljednja je bila 2230, sada imam 3360 sa 20% u svezi rata i 20% hrvi.

izgubio sam puno pridodanog staža. 

Neznam jesam dobro shvatio ostala vam je profesionalna inv. Šteta što  nisu preveli u opču bilo bi još više..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , obrisan je napisao:

a ide žalba pa vjerojatno tužba. možda i bude. nema predaje.

za ovo mi je trebalo 15 godina, još 15 i sve će biti kako treba. 😡

neka je i mala mirovina samo neka ju što 

Jedino kod tužbe neovisni vjestak psihijatar može promijeniti omjer. To potpuna ili prof nesposobnost ne postoji nigdje u svijetu nego u nas. Evo sad i sa potpunom mogu radit. Termin koji je izmišljen politički da netko dobije,  a netko ne dobije veću mirovinu. Isto kao i u Ini digli milijardu kuna i kažu takva je politika firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, huskyCRO je napisao:

Sad se možemo ljutiti jer če teško biti ostvarivo dobiti opču invalidnost a zašto? Dok se dio ljudi bori da dobije opču invalidnost onima sa opčom dopušteno je da radi na prijavu koju su pojedinci prihvatili i sada smo tu gdje jesmo.

Ponavljam invalid je invalid samo u omjeru postotka. Svi imaju pravo na život i rad. Takve ljude se potiče i stimulira da budu korisni društvu. Gradonačelnik Vancouvera je paraliziran u kolicima, ne more pomaknuti glavu za cm jer je cijeli fiksiran. Znaci glupost kakva prof I opca nesposobnost. Imamo hrvi ratne invalide po osnovi bolesti ptsp. Svi imaju pravomoćna rijesenja, a netko ima 1000 kn veću mirovinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Nixon1973 je napisao:

Ponavljam invalid je invalid samo u omjeru postotka. Svi imaju pravo na život i rad. Takve ljude se potiče i stimulira da budu korisni društvu. Gradonačelnik Vancouvera je paraliziran u kolicima, ne more pomaknuti glavu za cm jer je cijeli fiksiran. Znaci glupost kakva prof I opca nesposobnost. Imamo hrvi ratne invalide po osnovi bolesti ptsp. Svi imaju pravomoćna rijesenja, a netko ima 1000 kn veću mirovinu. 

Nije isto biti invalid i primati naknadu za tu invalidnost kao što mi hr branitelji za 20% rvi dobijemo 114 kn tako i civilni invalidi dobiju za svoju inv. postotak oštečenja organizma i oni žele biti svakako korisni zajednici pa se nastoje zaposliti a drugo je po mojem mišljenju kažem neka me netko ispravi da ti država olako daje opču invalidnost pa ti istodobno nudi da radiš. To može iči donekle ali se kriteriji mogu postrožiti da bi danas netko dobio opču invalidnost.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, huskyCRO je napisao:

Sad se možemo ljutiti jer če teško biti ostvarivo dobiti opču invalidnost a zašto? Dok se dio ljudi bori da dobije opču invalidnost onima sa opčom dopušteno je da radi na prijavu koju su pojedinci prihvatili i sada smo tu gdje jesmo.

Jednom mom poznanika koji je radio u Njemačkoj. Ostao je bez dijela noge na poslu. Dobio naravno inv.mirovinu nema tog opca-prof. Inv.mirovina i postotak od strane komisije. Prije par mjeseci iz Njemačke šalju doktora da provjeri njegovo stanje. Ako utvrdi pogoršanje imat će veći postotak na koji bi dobio +500 eura. Dr bio pogledao i rekao nema promjena. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Nixon1973 je napisao:

Jednom mom poznanika koji je radio u Njemačkoj. Ostao je bez dijela noge na poslu. Dobio naravno inv.mirovinu nema tog opca-prof. Inv.mirovina i postotak od strane komisije. Prije par mjeseci iz Njemačke šalju doktora da provjeri njegovo stanje. Ako utvrdi pogoršanje imat će veći postotak na koji bi dobio +500 eura. Dr bio pogledao i rekao nema promjena. 

Teško možemo uspoređivati jednu Njemačku , Kanadu i slične zemlje sa Hrvatskom kad znamo kako se kod nas stvari odvijaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, huskyCRO je napisao:

Teško možemo uspoređivati jednu Njemačku , Kanadu i slične zemlje sa Hrvatskom kad znamo kako se kod nas stvari odvijaju.

Upravo tako zato sam se i referirao na kolegu Obrisan.

To je izmišljeno od strane politike da umiri branitelje, a s druge strane dobiju glasove na izborima. To se zna da je bilo tako u doba Sanadera. Ali u principu invalid rada ili ratni invalid bi se pred komisijom trebao ocijeniti samo u postotku oštećenja organizma. Nikakve opće i prof nesposobnosti tu ne bi trebalo biti. Opca nesposobnost bi trebala značiti da dišeš na slamku i cekas da te se isključi s aparata ko onog vozača Schumahera. Ali kako ste rekli nismo mi ni Njemačka ni Kanada. Ali razlika od 1000 kn ostaje,  a ipak su donili u zakonu da s opcom možeš radit do 3,5 h. Onda nek sad netko iz hzmo objasni koja je razlika između opće I prof nesposobnosti. Pa nema je naravno osim u iznosu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, obrisan je napisao:

nema više ni profesionalne nesposobnosti za rad nego je djelomičan gubitak sposobnosti za rad. svaki slijedeći zakon koji donesu je precizniji i manji je prostor za ostvarivanje prava.

Zato i kažem neovisan vjestak psihijatar je jedini koji će u ovom slučaju otvorit predmet. Sve to traje, ali šta da radimo kad nas zajebavaju. Taj vjestak može bit upravo psihijatar koji vam je pisao nalaz. Rekli ste da se liječite 15 god. Kako on može pobijati recimo svoj nalaz kojeg vam je pisao ili npr. Osobu koja ima jedini staž 5 god rat i ništa drugo. On toj osobi može jedino stavit omjer 100 %

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,

Molio bih nekoga da mi kaze ima li smisla zahtijevat novi obracun profesionalne mirovine posto sam nedavno dobio rvi 20 posto, inace 2008 sam dobio 20/80 profesionalnu koja mi danas iznosi 2350 kn. Ima li ko savijet sta bi mi bilo pametno da povecam mirovinu bez podmicivanja, normalno.

Hvala unaprijed

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, napravite novu obradu kod obiteljskog liječnika te predaje u HZMo nemate što izgubiti jer vjerojatno primate najnižu braniteljsku mirovinu, sličan je bio i moj status, 2009 godina u mirovini 50,50 profesionalna bez hrvi, sada hrvi 30 posto dobio opću 30,70 maloljetni dragovoljac tako da se nemojte previše nadati ali ide lagano žalba a i tužba bude li potrebno, eto otprilike da se znate ravnati 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovane kolege zanima me koji je trenutni postupak pri određivanju takozvanog omjera rat-mir. Naprimjer ako je branitelj u Osijeku Zavodu za vještačenje dobio 20 od rata a 80 izvan rata, gdje taj predmet ide na reviziju da li u Mihanovićevu zavod na vještačenje ili u Ministarstvo branitelja na komisiju da se to potvrdi. I drugo, kada dođe to rješenje prilikom žalbe na to rješenje da li žalba ide u Mihanovićevu zavod na vještačenje ili u Ministarstvo branitelja na komisiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molio bih poštovanog Prof za izračun mirovine s obzirom da sam nedavno dobio HRVI stalno 20%. Korisnik sam starosne minimalne braniteljske mirovine i neki dan su mi iz mirovinskog rekli da bi mi po novom izračunu mirovina bila manja nego dosadašnja.

- nadnevak rođenja: 31.10.1956.

- nadnevak umirovljenja: 4.6.2014.

- prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž: 0,6677  

- mirovinski staž, bez pridodanog staža: 35 godina 2 mjeseca i 23 dana

- osobni ili ustrojbeni čin: vojnik, bez statusa dragovoljca

- 237 dana borbenog sektora

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovani Franjo,

iznos Vaše invalidske braniteljske mirovine ovisi o odluci povjerenstva HZMO propada li Vas profesionalna ili opća nesposobnost i koliki Vam odrede omjer za vojni dio mirovine, prikazani iznosi su za 20 %.

Izracun mirovine.jpg

 

Poštovani Prof,

najljepše zahvaljujem na odgovoru! Odluka povjerenstva HZMO je da imam opću nesposobnost. Nažalost status HRVI-a nije donio povećanje nego smanjenje mirovine tako da prema uputi mirovinskog žurno moram povući zahtjev za novi izračun mirovine kako mi ne bi smanjili mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

  •  

Molio bih poštovanog Prof za izračun mirovine s obzirom da sam nedavno dobio HRVI stalno 30%. 

- nadnevak rođenja: 9.11.1972.

- nadnevak umirovljenja: 10.10.2023

- prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž: 0,700

- mirovinski staž, bez pridodanog staža: 26 godina 2 mjeseca i 23 dana

- osobni ili ustrojbeni čin: desetnik,status dragovoljca

- 1080 dana borbenog sektora

- polazni faktor 1.85 specijalna policija

- opća invalidnost

 

uređeno: od zvbage
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

čekao sam od vještačenja ZOI 9 mjeseci i dobio rijesenje da mi priznaju prava na invalidsku opću nesposobnosti za rad, omjer 40% rat, 60% civilno. Neznam dali je to dobro ili ne. Ali raditi više ne mogu. Dobiti cu još jedno riješenje o izračunu moje buduće mirovine. 

Još sam u radnom odnosu u d.d. firmi, u kojoj pravnica mi tumaći kako bi trebalo cekati pravomoćnost tog riješenja i onda bi trebao još odraditi otkazni rok. To se može odužiti do iza uskrsa.  Naravno da će oni dobrobit firme gledati.

Imam pitanje: spomenuto riješenje o priznavanje pravo  na invalidsku mirovinu je deklaratorno riješenje

                       i piše priznato od 28.04.2023 , dali je to već pravomoćno

                              ili od trenutka kad poslodavac,  moj doktor opće prakse i ja primimo riješenje?

I još jedno pitanje: koliko se čeka taj izračun? Od kada mogu primati mirovinu?

A treče; raspitao sam se telefonski u upravi moje firme (pravnica)o tome što dalje nakon ovog riješenja, kao gore spomenuto. A ona nije znala prvo odgovor, zvala je ona u moju poslovnicu i zaštitu na radu??

Nakon toga me moj šef doslovno pila da moram njemu donit to riješenje da on pošalje covjeku zadužen  za zaštitu na radu. To su besmislice. Upravo mi je ta pravnica rekla da se konzultirala s zaštitom na radu - zaduženim. Tko tu laže? - Mislim moj šef. Rekao sam mu kako je meni rečeno u HZMO- da to od sluzbene strane, od njih, dolazi preporučeno s poštom, pa da pričeka. 

Pitanje: Dali moram sporazumni otkaz prilikom odlazkom u invalidsku mirovinu potpisati ?? Ili kako taj prelazak  ide??

Ja sam pukao na to sve, ionako mi je zdravlje narušeno i otvorio bolovanje, dok mi ne stigne riješenje.

 

Molim tko zna odgovre na moje pitanje?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Akiko je napisao:

Poštovani,

čekao sam od vještačenja ZOI 9 mjeseci i dobio rijesenje da mi priznaju prava na invalidsku opću nesposobnosti za rad, omjer 40% rat, 60% civilno. Neznam dali je to dobro ili ne. Ali raditi više ne mogu. Dobiti cu još jedno riješenje o izračunu moje buduće mirovine. 

Još sam u radnom odnosu u d.d. firmi, u kojoj pravnica mi tumaći kako bi trebalo cekati pravomoćnost tog riješenja i onda bi trebao još odraditi otkazni rok. To se može odužiti do iza uskrsa.  Naravno da će oni dobrobit firme gledati.

Imam pitanje: spomenuto riješenje o priznavanje pravo  na invalidsku mirovinu je deklaratorno riješenje

                       i piše priznato od 28.04.2023 , dali je to već pravomoćno

                              ili od trenutka kad poslodavac,  moj doktor opće prakse i ja primimo riješenje?

I još jedno pitanje: koliko se čeka taj izračun? Od kada mogu primati mirovinu?

A treče; raspitao sam se telefonski u upravi moje firme (pravnica)o tome što dalje nakon ovog riješenja, kao gore spomenuto. A ona nije znala prvo odgovor, zvala je ona u moju poslovnicu i zaštitu na radu??

Nakon toga me moj šef doslovno pila da moram njemu donit to riješenje da on pošalje covjeku zadužen  za zaštitu na radu. To su besmislice. Upravo mi je ta pravnica rekla da se konzultirala s zaštitom na radu - zaduženim. Tko tu laže? - Mislim moj šef. Rekao sam mu kako je meni rečeno u HZMO- da to od sluzbene strane, od njih, dolazi preporučeno s poštom, pa da pričeka. 

Pitanje: Dali moram sporazumni otkaz prilikom odlazkom u invalidsku mirovinu potpisati ?? Ili kako taj prelazak  ide??

Ja sam pukao na to sve, ionako mi je zdravlje narušeno i otvorio bolovanje, dok mi ne stigne riješenje.

Molim tko zna odgovre na moje pitanje?

 

Poštovani Akiko,

To što su vam odredili opću nesposobnosti za rad, omjer 40% rat, 60% mir, je u današnjim uvjetima i više nego dobro. Niste napisali da li je to rješenje prošlo i reviziju u Min.Hr Branitelja, jer njihova je konačna. Što se tiče radnog statusa i ostalog što ste naveli, očito je da sa općom nesposobnosti ne možete nastaviti raditi. Zatražite od vaše obiteljske liječnice da vam odmah otvori bolovanje i ostanite na bolovanju dok vam ne stigne rješenje sa izračunom za invalidsku mirovinu. Otkazni rok također možete "odraditi" na bolovanju. S obzirom da vam je rješenje donijeto još 28.04.2023g., ako se niste na njega žalili u roku od 15 dana, onda je svakako postalo izvršno i pravomoćno. Otiđite u područni ured HZMO-a i neka vam na to rješenje stave pečat/potvrdu pravomoćnosti. LP i sretno..  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani pokušao sam shvatiti što ste napisali pa sam drugi put pročitao i sada čitam treći put i ništa mi nije jasno. Da li ste dobili rješenje od HZMO da vam priznaju invalidsku mirovinu i u kojem iznosu ? Ako ste od 28.04.2023. u mirovini ne shvaćam zašto to onda niste odnijeli poslodavcu ( naravno kopiju rješenja) i onda bi dobili mirovinu. A nekako mi nema logike da čekate skoro 1 godine da sami odete u HZMO i da tamo pitate šta ste dobili i šta dalje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, drazen_m je napisao:

Poštovani Akiko,

To što su vam odredili opću nesposobnosti za rad, omjer 40% rat, 60% mir, je u današnjim uvjetima i više nego dobro. Niste napisali da li je to rješenje prošlo i reviziju u Min.Hr Branitelja, jer njihova je konačna. Što se tiče radnog statusa i ostalog što ste naveli, očito je da sa općom nesposobnosti ne možete nastaviti raditi. Zatražite od vaše obiteljske liječnice da vam odmah otvori bolovanje i ostanite na bolovanju dok vam ne stigne rješenje sa izračunom za invalidsku mirovinu. Otkazni rok također možete "odraditi" na bolovanju. S obzirom da vam je rješenje donijeto još 28.04.2023g., ako se niste na njega žalili u roku od 15 dana, onda je svakako postalo izvršno i pravomoćno. Otiđite u područni ured HZMO-a i neka vam na to rješenje stave pečat/potvrdu pravomoćnosti. LP i sretno..  

Poštovani Drazen_m,

pročitajte pažljivo moj post, npr. napisao sam da sam otvorio bolovanje, i naravno je prošlo reviziju, kad su mi priznali pravo od 28.04. prošle godine!

A inače zahvaljujem na Vašem odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Skywalker007 je napisao:

Poštovani pokušao sam shvatiti što ste napisali pa sam drugi put pročitao i sada čitam treći put i ništa mi nije jasno. Da li ste dobili rješenje od HZMO da vam priznaju invalidsku mirovinu i u kojem iznosu ? Ako ste od 28.04.2023. u mirovini ne shvaćam zašto to onda niste odnijeli poslodavcu ( naravno kopiju rješenja) i onda bi dobili mirovinu. A nekako mi nema logike da čekate skoro 1 godine da sami odete u HZMO i da tamo pitate šta ste dobili i šta dalje. 

Poštovani Skywalker007,

dobio sam sada to riješenje o priznavanju pravo na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti. I piše da mi se to priznaje od 28.04. prošle godine (2023).

Spomenuto riješenje je izdalo HZMO. Piše još da će mi se posebnim riješenju odluciti o iznosu mirovine i početku isplate.

Na riješenju piše otraga da se dostavlja i mojem poslodavcu, te mojem doktoru opće prakse i HZZO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad je sve jasno pošto ste u radnom odnosu a pravo na mirovinu vam počinje od izlaska na prvostupanjsku invalidsku komisiju što je bilo 28.04.2023.. Prema uputama o pravnom lijeku po članku 133. ZOMO i članku 109. Zakona o općem upravnom postupku, možete u roku 15. dana izjaviti žalbu. Nakon toga rješenje postaje pravomoćno i vi ste u mirovini. Dobro vam je pravnica rekla kada rješenje postane pravomoćno vi ste u zasluženoj mirovini.

Što se tiče otkaznog roka toga nema kada odlaziš u mirovinu i još su ti dužni isplatiti za godišnji odmor ako ti je ostalo nešto od prošle godine sukladno Zakonu o radu članak 82. ali moraš sam napisati zahtjev prema firmi.

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Članak 82.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

15. PRESTANAK UGOVORA O RADU

Načini prestanka ugovora o radu

Članak 112. (NN 93/14, 151/22)

8. danom dostave obavijesti poslodavcu o pravomoćnosti rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti

 

 

Otpremnina

Članak 126. (NN 93/14, 151/22)

(1) Otpremnina je, u smislu ovoga Zakona, novčani iznos koji kao sredstvo osiguravanja prihoda i ublažavanja štetnih posljedica otkaza ugovora o radu poslodavac isplaćuje radniku kojem ugovor o radu otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, otpremninu ne ostvaruje radnik kojem se ugovor o radu otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem te radnik koji u trenutku otkazivanja ugovora o radu ima najmanje navršenih 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža.

(3) Iznos otpremnine određuje se s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem, a ne smije se ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(4) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 3. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načini prestanka ugovora o radu

Članak 112. (NN 93/14, 151/22)

8. danom dostave obavijesti poslodavcu o pravomoćnosti rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poštovani Skywalker007, puno Hvala na opširnim pojašnjenju!!!☺️

Znači 8. radni dan dostave obavijesti poslodavcu o pravomoćnosti rješenja prestaje moj ugovor bez potpisa i nekog papira o npr. otkazu ili prestanak ugovora o radu?

Dali trebam u HZMO ići s tim rješenju po neki pečat pravomoćnosti/izvršenosti??? I dostaviti poslodavcu ili je dosta što su HZMO slali to rješenje njima? S tim imaju ulaz preporučene pošte i pečat?

 

Sorry, što tako možda neka banalna pitanja postavljam, ali moram znati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Akiko je napisao:

Načini prestanka ugovora o radu

Članak 112. (NN 93/14, 151/22)

8. danom dostave obavijesti poslodavcu o pravomoćnosti rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poštovani Skywalker007, puno Hvala na opširnim pojašnjenju!!!☺️

Znači 8. radni dan dostave obavijesti poslodavcu o pravomoćnosti rješenja prestaje moj ugovor bez potpisa i nekog papira o npr. otkazu ili prestanak ugovora o radu?

Dali trebam u HZMO ići s tim rješenju po neki pečat pravomoćnosti/izvršenosti??? I dostaviti poslodavcu ili je dosta što su HZMO slali to rješenje njima? S tim imaju ulaz preporučene pošte i pečat?

 

Sorry, što tako možda neka banalna pitanja postavljam, ali moram znati.

Poštovani to nije 8 radni dan nego točka 8. članka 112. Znači ako je poslodavac danas primio obavijest da ste vi u invalidskoj mirovini zbog potpunog gubitka radne sposobnosti onda ste vi za njih u mirovini. HZMO jedino čeka istek 15 dana ako će te se vi žaliti a vi nećete pa će vam poslati novo rješenje o iznosu mirovine i sve ostalo lijepo objašnjeno. Tako je bilo 2020 ali mislim da se ništa nije promijenilo. Svakako idite s tim rješenjem kod pravnice u HZMO imate besplatnu pravnicu i sve ju pitajte što vas zanima. 

Čak mislim da se u upravnom postupku možete odreći prava na žalbu pa rješenje postaje odmah izvršno ali i to morate u HZMO jer vam onda stave pečat izvršnosti.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Skywalker007-u,

Bio sam na mirovinskom kod pravnice, koja mi je rekla, da će referentici naložiti da se moje riješenje s pečatom pravomoćnosti mom poslodavcu šalje. 

Eto, a kako sam u međuvremenu na liječenju, nemam snage, ni vremena uopće mog poslodavca kontaktirati, jer se jednostavno pravu glupi. 

Neznam što bi još trebao. Zar ta opremnina ne ide automatski? Ili se treba nagoditi s njima?

Hvala na brizi, javit ću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Akiko, vi samo polako na bolovanju budite dok poslodavac ne primi pravomoćno rješenje da ste u mirovini. Nadam se da će vam firma isplatiti i otpremninu prema zakonu a ako vam je ostalo puno dana godišnjeg odmora to morate sami napisati u 2 rečenice prema članku 82. što sam vam gore napisao. Vjerujem da će se vaš status uskoro riješiti tj. da će referentica uskoro poslati pravomoćno rješenje. Lijep pozdrav. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija