Jump to content

Najniži iznos alimentacije


Abi

Preporučene objave

Poštovani,

Koliki je najniži iznos alimentacije koji se mora dosuditi? 2003. je određena alimentacija u iznosu od 500,00 kn bivšem suprugu po djetetu za troje djece. Do danas iznos nije mijenjan, a djeca su sad srednjoškolci s tim da jedno dijete više ne potražuje alimentaciju. U postupku sam traženja povećanja iznosa gdje moram dokazivati da mi je određeni iznos premali. Način na koji se vodi postupak navodi me da odustanem od tužbe. Napominjem da alimentaciju ne primam od 2012., a od 2009. , do 2012., privremeno je alimentaciju isplaćivala država. Cijelo ovo vrijeme bivši suprug je nezaposlen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju 18 (blizanci). Namjeravaju nastaviti redovito školovanje. Zahtjev je podnesen prije godinu dana. Zahtjev za ovrhom je podnesen ali trenutno nema imovine s kojom bi se mogli naplatiti. Na koji minimalni iznos po djetetu imam pravo, odnosno koliko se pripisani iznos za ovu dob može umanjivati jer sad iznosi manje od pola minimalnog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Abi je napisao:

Zahtjev je podnesen prije godinu dana. Zahtjev za ovrhom je podnesen ali trenutno nema imovine s kojom bi se mogli naplatiti.

Pokretnine, nekretnine ili auto?

Prije 3 minuta, Abi je napisao:

Na koji minimalni iznos po djetetu imam pravo, odnosno koliko se pripisani iznos za ovu dob može umanjivati jer sad iznosi manje od pola minimalnog?

Evo linkovi pa pogledajte 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_04_39_826.html

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_04_39_827.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Imovina je na ostalim članovima obitelji tuženika.

Sazvano je treće ročište u kojem moram dokazivati potrebu za povećanjem iznosa alimentacije koja je sad daleko ispod minimuma za tu dobnu granicu djeteta. Moram li zaista prolaziti kroz sve to i je li sutkinja obavezna po zakonu odrediti nekakvu donju granicu iznosa i koji bi to iznos bio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Abi je napisao:

Imovina je na ostalim članovima obitelji tuženika

Ovrha na pokretninama se u ovakvim slučajevima pokazala učinkovita. 

Prije 5 minuta, Abi je napisao:

Moram li zaista prolaziti kroz sve to i je li sutkinja obavezna po zakonu odrediti nekakvu donju granicu iznosa i koji bi to iznos bio?

Sudac mora provesti postupak da bi donio konačnu odluku. Ne znam što ste točno tražili, ali cca 1.400,00 kn po djetetu bi bila prihvatljiva odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za punoljetnu djecu nema zakonom zajamčenog minimalnog iznosa. Ovo sam našla na tu temu:

Visina iznosa koji su roditelji dužni plaćati punoljetnom djetetu ovisi o njihovim financijskim mogućnostima s jedne strane i potrebama uzdržavane osobe s druge strane, s time da se se u slučaju spora ne primjenjuju Odredba o minimalnim novčanim iznosima za uzdržavanje koju propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi, a koji predstavljaju minimum iznosa ukupnih materijalnih potreba za mjesečno uzdržavanje maloljetnog djeteta u Republici Hrvatskoj. Određivanje uzdržavanja u odnosu na punoljetno dijete propisano je čl. 316. st.2. Obiteljskog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovrha na pokretninama se u ovakvim slučajevima pokazala učinkovita. 

Sudac mora provesti postupak da bi donio konačnu odluku. Ne znam što ste točno tražili, ali cca 1.400,00 kn po djetetu bi bila prihvatljiva odluka.

Tuženik nema pokretnina u svom vlasništvu.

Iznos nije definiran s moje strane. Tražim minimalni iznos koji bi po meni svakako iznosio više od 500,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Perzephone je napisao:

Za punoljetnu djecu nema zakonom zajamčenog minimalnog iznosa. Ovo sam našla na tu temu:

Visina iznosa koji su roditelji dužni plaćati punoljetnom djetetu ovisi o njihovim financijskim mogućnostima s jedne strane i potrebama uzdržavane osobe s druge strane, s time da se se u slučaju spora ne primjenjuju Odredba o minimalnim novčanim iznosima za uzdržavanje koju propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi, a koji predstavljaju minimum iznosa ukupnih materijalnih potreba za mjesečno uzdržavanje maloljetnog djeteta u Republici Hrvatskoj. Određivanje uzdržavanja u odnosu na punoljetno dijete propisano je čl. 316. st.2. Obiteljskog zakona.

Zahtjev je podnesen prije godinu dana kad su djeca bila maloljetna. U slučaju priznanja prava na viši iznos odluka, odnosno visina iznosa, vrijedi od dana podnošenja zahtjeva ili od dana donošenja presude?

Vrijedi li gore navedeni zakon jednako za punoljetnu djecu neovisno o tome idu li još u srednju školu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Abi je napisao:

Vrijedi li gore navedeni zakon jednako za punoljetnu djecu neovisno o tome idu li još u srednju školu?

Punoljetno dijete je punoljetno dijete. Ako je na redovitom školovanju to ga ne čini maloljetnim ili ''manje punoljetnim''.

Ako djeca ne upišu fakultet onda je otac dužan plaćati alimentaciju još godinu dana nakon njihovog završetka srednje škole, a ako se u tom razdoblju ne uspiju zaposliti.

Napominjem da nisam pravnica - ovo je laički. 

uređeno: od Perzephone
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Abi je napisao:

Zahtjev je podnesen prije godinu dana kad su djeca bila maloljetna. U slučaju priznanja prava na viši iznos odluka, odnosno visina iznosa, vrijedi od dana podnošenja zahtjeva ili od dana donošenja presude?

Pa u trenutku kad sudac donese presudu treba valjda uzeti u obzir aktualnu situaciju a ne situaciju od prije godinu dana. Ne može u presudi ignorirati činjenicu da su djeca napunila 18 i da Vi više niste njihova zakonska zastupnica. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Perzephone je napisao:

Punoljetno dijete je punoljetno dijete. Ako je na redovitom školovanju to ga ne čini maloljetnim ili ''manje punoljetnim''.

Ako djeca ne upišu fakultet onda je otac dužan plaćati alimentaciju još godinu dana nakon njihovog završetka srednje škole, a ako se u tom razdoblju ne uspiju zaposliti.

Napominjem da nisam pravnica - ovo je laički. 

Nema smisla da punoljetni srednjoškolac ima manje potrebe od maloljetnog srednjoškolca pa ne vidim osnove zašto se određeni minimalni iznos nebi odnosio i na tu skupinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Perzephone je napisao:

Pa u trenutku kad sudac donese presudu treba valjda uzeti u obzir aktualnu situaciju a ne situaciju od prije godinu dana. Ne može u presudi ignorirati činjenicu da su djeca napunila 18 i da Vi više niste njihova zakonska zastupnica. 

Neovisno o presudi, određeni iznos vrijedi od dana podnošenja zahtjeva. Tako sam ja shvatila.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Abi je napisao:

Imaju 18 (blizanci)

Znači punih 18. i punoljetni  su.

prije 13 sati , Abi je napisao:

Koliki je najniži iznos alimentacije koji se mora dosuditi?

Kako su punoljetni nema propisanog minimalnog iznosa.

prije 13 sati , Abi je napisao:

U postupku sam traženja povećanja iznosa gdje moram dokazivati da mi je određeni iznos premali. Način na koji se vodi postupak navodi me da odustanem od tužbe.

Morate opravdati navode iz tužbe da bi ista bila usvojena.

prije 10 sati , Abi je napisao:

Imovina je na ostalim članovima obitelji tuženika.

Ovrha na pokretninama se može pokrenuti na adresi na kojoj ovršenik boravi ili na adresi na kojoj smatrate da ima nekavih pokretnina. 

prije 10 sati , Abi je napisao:

Moram li zaista prolaziti kroz sve to i je li sutkinja obavezna po zakonu odrediti nekakvu donju granicu iznosa i koji bi to iznos bio?

Da, ovo je nužno. Nema donje granice za punoljetno dijete. 

prije 10 sati , Abi je napisao:

U slučaju priznanja prava na viši iznos odluka, odnosno visina iznosa, vrijedi od dana podnošenja zahtjeva ili od dana donošenja presude?

A kako ste ovo postavili u tužbenom zahtjevu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija