Jump to content

Darovanje novca


Javorka123

Preporučene objave

Otac kceri koja je u braku želi darovati određenu svotu novca.Njegava ideja je da kcer u banci otvori devizni račun i da otac sa svog na kcerin račun prebaci novac.Zanima me da li se placa porez,ako da od koje cifre?Da li tu mogu nastati kakvi pravni problemi s obzirom da je vidljivo da cijeg se računa prebacuje i na ciji račun?I da li taj novac spada pod bracnu stecevinu,tj da li suprug od kceri ima zakonsko pravo na dio tog novca? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne plaća se porez, ne spada pod bračnu stečevinu taj novac (u opis se stavlja darovanje). Potencijalni problem će vam biti prebacivanje novca sa račun na račun zbog zakona o deviznim plaćanjima i odlukom o plaćanjima u devizama među rezidentima. Pošaljite mail banci hoće li otac moći prebaciti novac na račun u devizi jer koliko mi je poznato ne može, a ne znam je li se nešto promijenilo.

Odmah pitajte ako otac ima opunomoćenje po kćerinom računu može li uplatiti onda u devizi (navodno prolazi ova šema ali provjerite za svaki slučaj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Miljko je napisao:

Ne plaća se porez, ne spada pod bračnu stečevinu taj novac (u opis se stavlja darovanje). Potencijalni problem će vam biti prebacivanje novca sa račun na račun zbog zakona o deviznim plaćanjima i odlukom o plaćanjima u devizama među rezidentima. Pošaljite mail banci hoće li otac moći prebaciti novac na račun u devizi jer koliko mi je poznato ne može, a ne znam je li se nešto promijenilo.

Odmah pitajte ako otac ima opunomoćenje po kćerinom računu može li uplatiti onda u devizi (navodno prolazi ova šema ali provjerite za svaki slučaj)

Hvala Vam na odgovoru.Zamisao je i bila da kčer otvori devizni račun kao vlasnik a da otac odmah dobije punomoć.Taj novac bi bio orocen neko vrijeme,znaci ne bi se trošio.Zanima me gdje ide taj opis "darovanje"?U banci?I zanima me da li zaista bez obzira na svotu nema plačanja poreza,ovo pitam da ne bi kasnije bilo kakvih problema, Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prebacivanje deviza između rezidenata, kao što miljko kaže, nije moguće.

ukoliko ćete biti u istoj banci oboje prisutni, banka u tom slučaju napravi nalog za isplatu na ime muža, a kćer će potpisati nalog za uplatu. u tom slučaju oni neće fizički raditi isplatu, ali prebacivanje novca ide jedino na gore opisan način ako je riječ o istoj banci. u drugu banku bi se novac morao fizički odnijeti.

ovaj opis "darovanje", banka vam s tim nema nikakve veze. to je riječ o pravnom poslu kojeg možete regulirati sami, kod javnog bilježnika i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija