Jump to content

ostavinska, podjela imovine


anna518

Preporučene objave

pozdrav,

nalazim se u specificnoj situaciji pa molim pomoc.

Nakon smrti bake (preminula u 1mj.2021) ja sam ostala zivjeti u njenom stanu. Majka (njena kcer) je ovdje od kraja 2020., preselila se da zajedno brinemo o baki nakon sto se vratila iz bolnice. Čeka se ostavinska rasprava koja je ovaj tjedan. Vjerojatno nisam nasljednica, tako da ce se imovina i dugovi (ako ih ima) dijeliti na pola, staroj i njenoj sestri. Teta zeli prodati ili da joj majka isplati tih pola stana. Majka nema taj novac, ima kredit (plus dugove) jos otprilike 8godina od nekih 20000€.

Napominjem ostavinska jos nije odrzana, ja nisam navedena ni kao zainteresirana osoba, ova skriva datum i vrijeme ostavinske jer se boji da cu se pojaviti i ''nesto traziti'' makar zna da sam prakticki pola prosle godine provela u stanu 24h dnevno brinuci o baki i nisam radila. Takodjer bakine bankovne kartice, mirovina itd - to si je uzela cim su nam vratili dokumente iz bolnice i to je kod nje. Nedavno je dosao racun, natukla je veliki dug na karticama. Trazi od mene da to platim, isto i rezije se nisu placale bar 2mjeseca. Do svih racuna ne mogu doci, stara sve skriva. Bakine stvari u stanu je pet dana nakon sahrane pocela pakirati, neke je podijelila/prodala itd. Da li se to smije?

Teoretski da li bi ja mogla traziti da mi njih dvije isplate dio novca jer sam 5godina brinula o baki a njih 2 kcerke nisu? Znaci zajedno smo zivjele, prijavljena sam na adresi skoro cijeli zivot, dok sam radila (ne radim radi corone od 8mj prosle godine) placala sam racune i hranu itd.
Napominjem baka i ja nismo sklopile nikakav ugovor (ni dosmrtno ni dozivotno uzdrzavanje) i pitanje je da li je baka ista potpisivala s mojom tetom. Ne bi se zacudila da izvuce odnekud darovni ugovor ili nesto.
 
Nadalje, moja majka je 2012.dobila u najam stan od grada, za nju i nas 4 djece, uz povlastenu cijenu najma (takozvani socijalni stan), najam traje 15g i onda se produzava ili raskida. Uvjet najma je da osoba nema nekretninu na svoje ime, sto ce majka nasljedstvom polovice stana imati. Takodjer u  ugovoru pise ako osoba premine ili se iseli (sto se desilo, preselila je na ovu adresu) ugovor se prebacuje na mene i to treba traziti u roku 30 dana (ovo sam doznala tek nedavno jer je majka skoro 9godina sutjela o tome). Mislim da je njen plan da proda svoju polovicu nasljedjenog stana i vrati se natrag u taj unajmljeni stan. Sestre su tamo zivjele do 2020., nisu placale rezije, odselile i ostavile dugove. Mom bratu je napricala da ce mu ostaviti taj  stan (koji nije njen nego od grada) - brat trenutno otplacuje njen dug za rezije. U tom stanu zivi on i njegova cura, makar znaci stan glasi na staru i nas djecu. Meni ne dopustaju povratak tamo, u principu tko te sljivi, snadji se.
 
Što mogu napraviti da doslovce ne završim na cesti?
 
Hvala
 
 
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, anna518 je napisao:

Bakine stvari u stanu je pet dana nakon sahrane pocela pakirati, neke je podijelila/prodala itd. Da li se to smije?

Ne, jer se još uvijek ne zna kome pripadaju.

Prije 5 minuta, anna518 je napisao:

Teoretski da li bi ja mogla traziti da mi njih dvije isplate dio novca jer sam 5godina brinula o baki a njih 2 kcerke nisu? Znaci zajedno smo zivjele, prijavljena sam na adresi skoro cijeli zivot, dok sam radila (ne radim radi corone od 8mj prosle godine) placala sam racune i hranu itd.

Fizička ili pravna osoba koja nije bila dužna uzdržavati, a snosila je troškove uzdržavanja neke osobe, može tužbom tražiti naknadu tih troškova od osobe koja je bila dužna uzdržavati, ali samo ako su učinjeni troškovi bili opravdani.

Prije 6 minuta, anna518 je napisao:

Mislim da je njen plan da proda svoju polovicu nasljedjenog stana i vrati se natrag u taj unajmljeni stan.

Ukoliko postane nasljednica za tu polovicu stana, onda je dužna to i prijaviti kao okolnost koja se promijenila u njenom imovinskom statusu.

Prije 8 minuta, anna518 je napisao:

Što mogu napraviti da doslovce ne završim na cesti?

Prema navedenom ne pripada Vam niti jedan od navedenih stanova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Ne, jer se još uvijek ne zna kome pripadaju.

Fizička ili pravna osoba koja nije bila dužna uzdržavati, a snosila je troškove uzdržavanja neke osobe, može tužbom tražiti naknadu tih troškova od osobe koja je bila dužna uzdržavati, ali samo ako su učinjeni troškovi bili opravdani.

Ukoliko postane nasljednica za tu polovicu stana, onda je dužna to i prijaviti kao okolnost koja se promijenila u njenom imovinskom statusu.

Prema navedenom ne pripada Vam niti jedan od navedenih stanova.

hvala na odgovoru.

mozete li objasniti sto znaci ''kada su ucinjeni troskovi bili opravdani''?

nisam pitala da li mi pripada ijedan stan, nego imam li pravo biti u nekom od njih? ako se ovaj konkretni proda, mogu li se vratiti u taj unajmljeni jer na ugovoru sam navedena kao korisnik stana i na temelju nas kao njene djece je stara dobila taj stan u najam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija