Jump to content

Briga o roditeljima - zakonska obveza?!


Željka2

Preporučene objave

Postovani,

Ja zivim van RH.  Roditelji zive u RH u obiteljskoj kuci, na katu kuce zivi moj brat sa nevjenčanom suprugom. 

Brat je registrirani ovisnik, otac je 90% invalid, a moja majka je potpuno izgubila pojam stvarnosti. Korisnici su i centra, policija je u vise navrata intervenirala - sve bezuspješno. 

Ja sam se u par umiješala, uvijek je to zavrsavalo tragično. 

Zadnji put ovog ljeta na poziv moje mame. Zvala je policiju da prijavi brata koji ju je trazio da kucu prepise na njega. Dobio je zabranu prilaska 6mjeseci. Ona je nakon toga pojačano pocela vikati po kuci - to traje po nekoliko sati. Brat je zvao hitnu, hospitalizirali su ju i njena je dijagnoza:

F43.0 Akutna reakcija na stres; F43.2 Poremećaj prilagodbe

 Nakon toga sam ja dosla kod njih, uz zajednicki pristanak i nje i oca njega smo smjestili u obiteljski dom, a nju sam povela sa sobom. Otac je domu ispocetka bio dobro, ali onda se njegovo zdravstveno stanje dodatno zakompliciralo zucnim kamencima i koronom. Mama je pokazala pravo lice poremećaja u tih 4 mjeseca koje je provela samnom i mojim suprugom. Paranoja, vracanje u nazad valjda od mog rodjendan i spoticanja svega sto se je i nije dogodilo. Po meni ima ona daleko tezu dijagnozu. Izdrzali smo nekako, vratili ju kuci, ona je oca izvukla iz doma jer to kao nije dobro za njega. Obavijestila sam telefonski centar da se ona vratila i ostavila svoj broj telefona ako se nešto dogodi da me zovu. 

Ja njih vise ne zovem, jer: ostavila je dug u domu koji smo mi morali platiti jer sam naivno potpisala ugovor. Zato sto me kad nazovem optuzuje da sam oca htjela ubiti i zato sam ga smjestila u dom jer zelim kucu za sebe. Cak govori da ce me tuziti. 

1 . Ne zelim kucu koja je ionako u losem stanju, imam gdje stanovati. Voljela bih imati komadić zemlje koji oni posjeduju jer sam tamo odrasla, ali podnijet cu i da to nemam. Znaci moj interes nije materijalni. 

2. Tesko mi ih je ne zvati jer brinem, ali ne zovem jer me samo napada. Oca nazovem koji je izrazito slab ona se javlja. S bratom je komunikacija nemoguća. 

Moje je pitanje:

Trebam li i mogu li zakonski nesto poduzeti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Smatrate li da ima osnove za oduzimanje poslovne sposobnosti? Znate li kakve mjere CZSS na njih primjenjuje?

Ne znam imam li osnove jer psihijatar tvrdi da ona nije luda iako bi islo u prilog stalno pozivanje policije, hitne, cak i vlasnik doma vidio je i sigurno bi posvjedočio majcino ponasanje. 

Drugo ja ne zivim u RH i ne znam hocu li to fizički moci. Trebam odvjetnika, a to su troskovi u koje ne zelim uci ako ne moram. 

Unutar mene je borba jer mi je zao oca koji je doduše citav zivot pio, ali sad je potpuno onemocao i prepusten majci na brigu. A kako je bolesniku u staroj kuci, s losim grijanjem i losim higijenskim uvjetima koji uz to slusa njeno visesatno deranje? Osjecam da bih trebala nesto poduzeti. 

Centar je upoznat s bratom i to da je ovisnik, sa mojim ocem da je invalid, sa majcinim stanjem. Niti jednom nisu izisli na teren. Oni primaju financijsku pomoć od centra za struju i to da socijalna radnica mamu strpljivo slusa kad ona dodje tamo. Toliko znam 

 

uređeno: od Željka2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(Obiteljski) zakon navodi samo da je uzdržavanje roditelja zakonska obveza punoljetne djece i to samo ako ti roditelji nisu sposobni za rad, a sredstva za svoje uzdržavanje ne mogu namaknuti iz svoje imovine. Kako oni imaju imovinu, Vi nemate zakonsku obvezu uzdržavanja, čini se da se oni sasvim dobro snalaze i sami (jednokratne pomoći od centra, mirovine i sl.) Međutim, ono što Vi osjećate je moralna obveza da im pomognete i da kvaliteta njihovog života bude bolja. Nažalost, u to ih ne možete natjerati, tim više što oboje (ili svi troje) imaju potpunu poslovnu sposobnost i donose vlastite odluke. Vi možete upozoriti centar na situaciju, a postupak lišenja poslovne sposobnosti i imenovanje skrbnika ako nalaze shodnim, neka pokrenu oni. Po mom mišljenju, ništa više od toga ne možete učiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

(Obiteljski) zakon navodi samo da je uzdržavanje roditelja zakonska obveza punoljetne djece i to samo ako ti roditelji nisu sposobni za rad, a sredstva za svoje uzdržavanje ne mogu namaknuti iz svoje imovine. Kako oni imaju imovinu, Vi nemate zakonsku obvezu uzdržavanja, čini se da se oni sasvim dobro snalaze i sami (jednokratne pomoći od centra, mirovine i sl.) Međutim, ono što Vi osjećate je moralna obveza da im pomognete i da kvaliteta njihovog života bude bolja. Nažalost, u to ih ne možete natjerati, tim više što oboje (ili svi troje) imaju potpunu poslovnu sposobnost i donose vlastite odluke. Vi možete upozoriti centar na situaciju, a postupak lišenja poslovne sposobnosti i imenovanje skrbnika ako nalaze shodnim, neka pokrenu oni. Po mom mišljenju, ništa više od toga ne možete učiniti.

Da i otac i majka imaju mirovine. S tim mirovinama mogu pristojno zivjeti (oko 6000kn zajedno imaju) + imaju vlastitu kucu. Kuca trazi ulaganja, ali niti to nije moja odluka. 

Mene to psihicki opterećuje ali odlucila sam se vise ne miješati jer svaki put me to skupo kosta u svakom smislu. S druge strane ne bih voljela krsiti zakonsku obvezu ako je imam. Zapravo nisam znala jel i zakonski moram nesto poduzeti narocito sto mi brat svako malo salje poruke da sam duzna brinuti o roditeljima. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija