Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


Lea1256

Preporučene objave

Prvi put pišem na bilo kojem forumu ali više ne znam gdje da tražim, koga da pitam,treba mi konkretan odgovor...Dakle , dečko s kojim sam malo više od 5 god bi se ženio ,međutim prije par god (malo nakon smrti svoje bake) je potpisao ugovor o doživotnom uzdržavanju sa svojim stricem koji je većinu života proveo van zemlje konkretno u Francuskoj.

Dotični je rijetko dolazio, nikoga od obitelji nije zvao sebi u posjet, a po onome što sam za sebe govori ,čini mi se kako jako mutan tip (u mlade dane bila je upletena i droga)....ugovor je više manje potpisan na silu "radi mira u kući" na nagovor oca moga dečka, jer navodno se stric boji da mu vanbračna supruga i kćer (od prve žene) ne bi došle tražiti dio, citiram "da im se ne mišaju u terene"...

Prije cca 5 mj. stric se vratio u Hrvatsku i živi u prizemlju kuće u kojoj na 1.katu žive majka i otac mog dečka.
S obzirom da je ovo najduže što je ikad bio "u komadu" s njima u istoj kući u zadnjih 30ak god ,dečko mi je bio u zabludi o tome kakav je stric osoba i shvatio je da ustvari nemaju dobar odnos i žali što je potpisao ugovor.

I sama sam u obitelji imala priliku sresti se s takvim ugovorom koji je potpisan u dogovoru svih nas, tako da znam neke osnove ,isto tako znam da se prilikom sastavljanja/potpisivanja mora platiti pozamašniji iznos... I otac i stric tvrde da nisu ništa platili i da ako moj dečko želi prekinuti ugovor ,mora platiti taj iznos.

Iz tona i načina razgovora dobila sam dojam da ga na neki način ucjenjuju s tim.
I sam dečko mi se požalio da bi najrađe prekinuo ugovor ali se boji njihove reakcije i tog famoznog iznosa.

Kraće od ovoga ne mogu a da objava ima smisla, e sad što mene zanima?
1. Da li se taj ugovor može raskinuti i kako? (više pitam radi dečka)
2. Kakav utjecaj taj ugovor ima na mene kao njegovu ženu (ako se oženimo)? Jesam li onda i ja (i naša hipotetska zajednička djeca) "vezana" za njegovog strica (u smislu uzdržavanja)?

On ima 30 god ,ja 25, a stric 59, i mislimo da smo premladi da idućih 20-30 god imamo osobu kao što je on na "grbači", da se tako izrazim, za par terena i stan od 90-ak kvadrata,u kojem se on trenutno nalazi.

Ako itko ima ikakav savjet, bila bih vam zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Može, sporazumom između dečka i njegovog strica.

2. Nema nikakav utjecaj.

Koliko shvaćam dečko do sada nije ni udržavao strica nego je ugovor sklopljen "da im se ne mišaju u terene". Samim time se radi o prividnom pravnom poslu, kojeg bi kasnije mogle pobijati i vanbračna žena i kćer.

Iz vašeg teksta nije razvidno kako je ugovor sklopljen. U pravilu se ugovor može sklopiti u obliku javnobilježničkog akta uz solemnizaciju, što iznosi oko 2000-3000 kuna. Jeftinija varijanta sklapanja je izvanparnični postupak na sudu i to košta oko 600 kuna, samo zbog čekanja ljudi odluče otići kod bilježnika jer im je to brže, a na sudu se čeka.

U svakom slučaju, meni je ova priča čudna kad otac i stric dečka tvrde da nisu ništa platili? Pa otac dečka nije niti stranka u tom ugovornom odnosu, on u smislu tog pravnog posla ni ne postoji. Sve u svemu može se to raskinuti, ili sporazumno sa stricom ili zbog poremećenih odnosa tražiti raskid putem suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru ,ovo me doista muči ,ja njega volim i sve to ali s obzirom da smo i ja i moja obitelj prolazili traume i maltretiranja "u rukavicama" te nam se dosta zla pokušalo napraviti preko raznoraznih ugovora (što smo srećom na vrijeme saznali,pa je to sad gotova priča),ostao mi je strah pa bih samo voljela znati da li mi njegov stric može na neki način naštetiti preko dečka odnodno muža ako sklopimo bračnu zajednicu? 

Kao što ste rekli priča je čudna i iz onoga što sam saznala sve mi je to mutno i ne znam što da mislim. Eto točno su tako rekli ,da nisu ništa platili ali ako dečko želi raskinuti ugovor onda mora platiti to što su sklopili i mislim da su spomenuli cifru oko 3500 kn...nelogično skroz... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem na koji bi Vam način stric mogao naštetiti ako sklopite brak? Pokušavam razmišljati ali barem meni nikakva logična ideja ne pada na pamet kako bi netko vama mogao naštetiti na bilo koji način.

Raskid kod javnog bilježnika može koštati oko 3500 kuna (ovisno o vrijednosti). 

Opet napominjem da, ako se dečko i stric slažu po pitanju raskida ugovora, isti mogu raskinuti u izvanparničnom postupku pred sudom (barem koliko sam ja upućen) i za to će se naplatiti neka smiješna cifra. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raskid neka ostane na njima ,oni su ga sklopili pa neka i odluče, dečku ću prosljedit ove informacije ali na kraju dana on odlučuje. 

Konkretno me zanima,ako se udam za njega, jesam li i ja obavezna ,po zakonu, uzdržavati njegovog strica?

Ako do toga đođe,jer kao što rekoh stric u biti živi van države ,ovo što je nedavno došao ,on sam govori da će uskoro natrag u Francusku itd. da ne duljim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova cifra koja se spominje bi mogla biti približno točna, jer je to cijena solemnizacije ugovora kod javnog bilježnika, pa i sam raskid se mora solemnizirati na isti način. Postoji mogućnost da će stric jednom od vas tražiti uzdržavanje kad bude stariji i kad mu bude bila potrebna pomoć, pa ga je bolje raskinuti, ako ne dobrovoljno, a onda sudskim putem, pa neka stric traži nekoga drugoga na koga bi prenio nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ova cifra koja se spominje bi mogla biti približno točna, jer je to cijena solemnizacije ugovora kod javnog bilježnika, pa i sam raskid se mora solemnizirati na isti način. Postoji mogućnost da će stric jednom od vas tražiti uzdržavanje kad bude stariji i kad mu bude bila potrebna pomoć, pa ga je bolje raskinuti, ako ne dobrovoljno, a onda sudskim putem, pa neka stric traži nekoga drugoga na koga bi prenio nekretninu.

Baš toga me i strah s obzirom da smo mladi i mislimo započeti obitelj ,da ne bi pod stare dane došao raditi pomutnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija