Jump to content

Starosna mirovina po ZOHBDR za branitelje i dragovoljce


crnosipac

Preporučene objave

Korisnik sam starosne mirovine prema ZOMO  od 2007. godine.

 Dragovoljac sam domovinskog rata i hrvatski branitelj sa stažom sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske od 1683 dana u borbenom sektoru. Nisam HRVI.

 Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, broj 121/17,98/19),  propisuje:

Članak 27.: Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, pripadnicima borbenog sektora, koji ostvare pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovnu zbog stečaja poslodavca, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru. Povećanje osobnog boda iznosi od 0,5% (do 30 dana sudjelovanja) do najviše 30% (za 1441 i više dana sudjelovanja), a dragovoljcu iz Domovinskog rata se na postotak predviđen za broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu dodaje 10%.

Slijedom navedenog molim pojašnjenje i Vaše stručno mišljenje o eventualno ostvarenju ovih prava te načinu postupanja. Također me interesira je li prijedlog novog Zakona (koji je u javnoj raspravi), u dijelu koji se odnosi na starosne mirovine, obuhvaća i ovu kategoriju branitelja, dragovoljaca s višegodišnjim stažom u borbenom sektoru, a koji nisu HRVI.

Lijep pozdrav i hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani crnosipac,

Malo ste dali podataka za precizan odgovor, osnovno je:

- koliko godina ukupnog mirovinskog staža ste imali u trenutku umirovljenja ?

- jeste li imali pravo na starosnu braniteljsku mirovinu u trenutku umirovljenja ?

- koliko bi ona tada iznosila u odnosu na starosnu mirovinu po ZOMO koju koristite ?

- jeli Vam je iznos sadašnje mirovine po ZOMO manji od 2.550 kn ? i

- jeste li možda ostvarili 12 efektivnih mjeseci rada na puno radno vrijeme nakon umirovljenja 2007.g. ?

Lijep pozdrav 

crnosipac Izracun mirovine.jpg

crnosipac starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani crnosipa,

za razumijevanje onog što sam Vas prije pitao možda Vam pomogne odredba Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz 2004.g.:

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju                           do 12 mjeseci                    za 10%

2. hrvatskom branitelju                           od 12 do 24 mjeseci          za 15%

3. hrvatskom branitelju                           od 24 do 36 mjeseci          za 20%

4. hrvatskom branitelju                           od 36 do 48 mjeseci          za 25%

5. hrvatskom branitelju                           od 48 i više mjeseci           za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata        za 30%.

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, crnosipac je napisao:

Korisnik sam starosne mirovine prema ZOMO  od 2007. godine.

 Dragovoljac sam domovinskog rata i hrvatski branitelj sa stažom sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske od 1683 dana u borbenom sektoru. Nisam HRVI.

 Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, broj 121/17,98/19),  propisuje:

Članak 27.: Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, pripadnicima borbenog sektora, koji ostvare pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovnu zbog stečaja poslodavca, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru. Povećanje osobnog boda iznosi od 0,5% (do 30 dana sudjelovanja) do najviše 30% (za 1441 i više dana sudjelovanja), a dragovoljcu iz Domovinskog rata se na postotak predviđen za broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu dodaje 10%.

Slijedom navedenog molim pojašnjenje i Vaše stručno mišljenje o eventualno ostvarenju ovih prava te načinu postupanja. Također me interesira je li prijedlog novog Zakona (koji je u javnoj raspravi), u dijelu koji se odnosi na starosne mirovine, obuhvaća i ovu kategoriju branitelja, dragovoljaca s višegodišnjim stažom u borbenom sektoru, a koji nisu HRVI.

Lijep pozdrav i hvala na odgovoru.

Mislim da vam je odgovor u odgovoru koje je svojevremeno dalo Ministarstvo hrvatskih branitelja:

 

Retroaktivna primjena braniteljskog zakona.jpg

Tumačenje novog braniteljski zakon od strane _ministarstva branitelja..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Hvala na Vašim odgovorima. U mirovinu sam otišao 2007. godine kao DVO s 41,5 godina ukupnog staža. Starosnu braniteljsku mirovinu nisam dobio pošto nisam imao invalidnost. Mirovinu sam nakon nekoliko godina preveo u starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO jer nisam mogao podnjeti naziv: povlaštena mirovina.

Prema priloženim dopisima MB  mirovine po novom zakonu o HB bi se primjenjivale samo na one koji će mirovine ostvariti nakon donošenja zakona, dakle ne retroaktivno.

To onda znači da moj status dragovoljca i branitelja s preko 1600 dana borbenog sektora neće ni na koji način utjecati na visinu moje mirovine te ću i nadalje primati mirovinu po ZOMO kao da nisam sudjelovao u obrani RH.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani crnosipa,

Zakon o pravima branitelja iz 2013.g.:

2. PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA

Pravo na starosnu mirovinu

Članak 13.

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

Nažalost ništa dobrog, zakon je isti kao i prije.

Jedino rješenje je 12 mjeseci rada na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena ili drugi dohodak u iznosu od ccc 110.000 kn u godini, nakon 11. ožujka 2013.g.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

Nažalost ništa dobrog, zakon je isti kao i prije.

Jedino rješenje je 12 mjeseci rada na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena ili drugi dohodak u iznosu od ccc 110.000 kn u godini, nakon 11. ožujka 2013.g.

Lijep pozdrav

 

Nisam ni sumnjao.

Postovani prof, ako se radi o drugom dohodku, npr. "ugovor o dijelu" taj iznos koji ste naveli od cca 110.000.,00 kn bruto nemora vam biti isplacen u jednoj godine, moze biti i u vise godina, ali je vazno da vam se sa tim ukupno bruto isplacenim iznosom ispuni - pokrije minimalno 1 godina rada (uplate HZMO-u potrebni mirovinski doprinosi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoće li i ovo vrijediti samo za nove branitelje?

NACRT PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA NJIHOVIH OBITELJI (trenutno u javnoj raspravi)

 Članak 20.

Iz članka 56. dodaje se članak 56.a koji glasi:

„Članak 56.a

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu,  od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.“

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoće, za sve stare i nove, one kojima se od umirovljenja desi neka promjena, statusa ili broja dana borbenog sektora.

Prema tom prijedlogu, dovoljno je da se nekom potvrdom ili uz 2 svjedoka dobije još 1 dan borbenog sektora i ima se pravo na ponovni izračun braniteljske mirovine, povoljniji izračun. Uf, uf, uf, Gr, gr, gr i još jedan Uf ??????

Poštovani crnosipac, za Vas i mene i dalje treba 12 mjeseci rmanja na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena, jadni li smo.

PS

Ispravak krivog navoda, možete, imate pravo i Vi loviti 2 svjedoka za 1 dan više borbenog sektora, novi izračun mirovine i pravo korištenja večeg iznosa za Vas povoljnije braniteljske mirovine.

Sretno Vam bilo u lovu, bez mene.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Nisam ni sumnjao.

Postovani prof, ako se radi o drugom dohodku, npr. "ugovor o dijelu" taj iznos koji ste naveli od cca 110.000.,00 kn bruto nemora vam biti isplacen u jednoj godine, moze biti i u vise godina, ali je vazno da vam se sa tim ukupno bruto isplacenim iznosom ispuni - pokrije minimalno 1 godina rada (uplate HZMO-u potrebni mirovinski doprinosi).

Poštovani malicovjek,

mislim da Vi znate da to i ja znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, prof je napisao:

Hoće, za sve stare i nove, one kojima se od umirovljenja desi neka promjena, statusa ili broja dana borbenog sektora.

Prema tom prijedlogu, dovoljno je da se nekom potvrdom ili uz 2 svjedoka dobije još 1 dan borbenog sektora i ima se pravo na ponovni izračun braniteljske mirovine, povoljniji izračun. Uf, uf, uf, Gr, gr, gr i još jedan Uf ??????

Poštovani crnosipac, za Vas i mene i dalje treba 12 mjeseci rmanja na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena, jadni li smo.

PS

Ispravak krivog navoda, možete, imate pravo i Vi loviti 2 svjedoka za 1 dan više borbenog sektora, novi izračun mirovine i pravo korištenja večeg iznosa za Vas povoljnije braniteljske mirovine.

Sretno Vam bilo u lovu, bez mene.

Lijep pozdrav

Pošt.prof.ja sam danas dobio rješenje vezano za novi izračun mirovine.zahtjev sam pridao 13.10.2020.g.sa medicinskom dokumentacijom i trajnom rješenjem 20%hrvi. i priznaje mi se 20%rat80%mir djelomično. Znači ništa od povećanja. Samo me zanima hoće li mi se po ovom novom zakonu što ga predlaže ministar Medved išta promijeniti u novom izračunu. Molim odgovor. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, prof je napisao:

Poštovani Peksa,

Kad sam Vama izračunao mirovinu po novom Zakonu ? i što sam Vam rekao o iznosu.

Također i po novoj izmjeni Zakona, svaki obračun invalidske mirovine godinu dana kasnije daje rezultat da je njen iznos sve manji.

Znači uopće se više ne isplati pridavat za novi izračun? I hvala na prijašnjim odgovorima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Peksa,

upravo tako ako nema znatnih promjena u bitnim parametrima:

- prelazak iz profesionalne nesposobnosti u opću nesposobnost

- rast vojnog dijela mirovine za 20 do 30 % (primjer: rast sa 20 na 50 %)

Svi drugi parametri su fiksni ali se znatno smanjuje pridodani staž koji djeluje negativno.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, prof je napisao:

Poštovani Peksa,

upravo tako ako nema znatnih promjena u bitnim parametrima:

- prelazak iz profesionalne nesposobnosti u opću nesposobnost

- rast vojnog dijela mirovine za 20 do 30 % (primjer: rast sa 20 na 50 %)

Svi drugi parametri su fiksni ali se znatno smanjuje pridodani staž koji djeluje negativno.

Lijep pozdrav

OK. Hvala. Isto ću ja i dalje se borit. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Starosna mirovina po ZOHBDR za branitelje i dragovoljce
prije 2 sati , Peksa5555 je napisao:

Pošt.prof.ja sam danas dobio rješenje vezano za novi izračun mirovine.zahtjev sam pridao 13.10.2020.g.sa medicinskom dokumentacijom i trajnom rješenjem 20%hrvi. i priznaje mi se 20%rat80%mir djelomično. Znači ništa od povećanja. Samo me zanima hoće li mi se po ovom novom zakonu što ga predlaže ministar Medved išta promijeniti u novom izračunu. Molim odgovor. Hvala. 

Tko ima "kuma" novi zakon o hrv. braniteljima ide u prilog tko nema sve po starom.😭

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje svima.

Treba mi mala pomoc.od 2018 imam najnizu braniteljsku mirovinu bez hrvia.koja mi je dodjeljena zbog djelomicnog gubitka radne sposobnosti.danas sam dobio rijesenje da mi se privremeno priznaje status hrvia i dobivam 20 % invalidnosti i dobivam na godinu dana 114kn.

Mene zanima da li mi sada ovo privremeno rijesenje utjece na mirovinu koju primam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, huskyCRO je napisao:

Peksa5555

Ako ste imali medicinsku dokumentaciju od drugih bolesti mogli ste predati zahtjev za opču invalidnost sa riješenjem rvi.

 

Kakvih drugih bolesti? U mene sve dijagnoze od PTSP. Pa mogu li opet pridat zahtjev za opću? Ovo rješenje što sam nedavno dobio je bilo za novi izračun mirovine sa med. dokumentacijom i trajnim rješenjem rvi. Molim odgovor ako netko zna!? Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Tomislav73 je napisao:

Postovanje svima.

Treba mi mala pomoc.od 2018 imam najnizu braniteljsku mirovinu bez hrvia.koja mi je dodjeljena zbog djelomicnog gubitka radne sposobnosti.danas sam dobio rijesenje da mi se privremeno priznaje status hrvia i dobivam 20 % invalidnosti i dobivam na godinu dana 114kn.

Mene zanima da li mi sada ovo privremeno rijesenje utjece na mirovinu koju primam?

Privremeni status ne utječe na vašu mirovinu. Kad dobijete rvi za trajno onda možete tražiti novi izračun mirovine i omjer rat/mir a ako imate pogoršanje zdravstvenog stanja zahtjev za opču invalidnost sve to vam je dužan napraviti lječnik opče medicine prema mirovinskom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 65.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  općim propisima koji su prethodili tom propisu ili zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

Pitanje: Tko sve "profitira"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ivek,

dobitnici su svi dosadašnji korisnici mirovina po:

- općem propisu ZOMO i

- Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Gubitnici, kao i uvijek do sada su samo dosadašnji korisnici mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,


Temeljom predloženog nemaju nikakva prava, i dalje nakon umirovljenja moraju rintati minimalno 12 ili 24 mjeseca  i tek onda moliti da im se (možda) priznaju nova povoljnija prava  na mirovine po općem propisu ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, crnosipac je napisao:

Poštovani,

U mirovinu sam otišao u listopadu 2007. godine po Zakonu za DVO. Zahtjev za priznavanje mirovine po općim propisima (ZOMO) podnio sam 11. ožujka, 2013. godine (62 godine života i 3 godine umanjenja dobne granice) koja mi je od tada i odobrena.

Lijep pozdrav

 

prije 5 sati , ivek_73 je napisao:

Članak 65.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  općim propisima koji su prethodili tom propisu ili zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

Pitanje: Tko sve "profitira"?

Poštovani crnosipa,

kako ste korisnik starosne mirovine po ZOMO možda se ovo može odnositi na Vas, promjena statusa ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta RH u borbenom sektoru  i onda zahtjev za priznavanje prava na braniteljsku starosnu mirovinu i iznos mirovine veći za 12-13 %.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , ivek_73 je napisao:

Članak 65.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  općim propisima koji su prethodili tom propisu ili zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnesenog urednog zahtjeva, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

Pitanje: Tko sve "profitira"?

Ovo je odgovor kada sam pitao u vezi prijedloga zakona.

odgovor.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani ivek,

dobitnici su svi dosadašnji korisnici mirovina po:

- općem propisu ZOMO i

- Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Gubitnici, kao i uvijek do sada su samo dosadašnji korisnici mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,


Temeljom predloženog nemaju nikakva prava, i dalje nakon umirovljenja moraju rintati minimalno 12 ili 24 mjeseca  i tek onda moliti da im se (možda) priznaju nova povoljnija prava  na mirovine po općem propisu ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

 U mirovini sam od 2009,po ZOMO i zakonu o HB,prosle godine mi je priznata NZ i dobio sam status Dragovoljca,znaci li to da cu moci traziti ponovni obracun mirovine,i dali ce se racunati po starom zakonu u kojem sam otisao u mirovinu ili po ovom novom

  Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim ako si u civilnoj kao i ja a naknadno si kao i ja dobio status Branitelja, Dragovoljca i Borbeni sektor onda imaš pravo tražiti novi obračun mirovine po novom zakonu ali naravno moramo čekati da prođe u Saboru. Ako si već u Braniteljskoj mislim da možeš tražiti novi obračun jer ti se povečao broj dana u Borbenom sektoru tako da bi ti se povečao radni staž duplo (ti dani provedeni u NZ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , orao je napisao:

 U mirovini sam od 2009,po ZOMO i zakonu o HB,prosle godine mi je priznata NZ i dobio sam status Dragovoljca,znaci li to da cu moci traziti ponovni obracun mirovine,i dali ce se racunati po starom zakonu u kojem sam otisao u mirovinu ili po ovom novom

  Hvala

Poštovani orle,

ako Sabor RH usvoji ovako predloženi članak, sve je jasno, pripada Vas pravo na priznavanje mirovine i izračun iste po ovom novom Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Iskoristite tablice u privitku, zamjenite u bijelim poljima vaše podatke iz starog rješenja o mirovine + novo ostvarena prava iz NZ i imate iznos mirovine po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Nadam se da vam je iznos nove mirovine veći od dosadašnjeg iznosa mirovine.

orao izračun mirovine.jpg

Orao Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani orle,

ako Sabor RH usvoji ovako predloženi članak, sve je jasno, pripada Vas pravo na priznavanje mirovine i izračun iste po ovom novom Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Iskoristite tablice u privitku, zamjenite u bijelim poljima vaše podatke iz starog rješenja o mirovine + novo ostvarena prava iz NZ i imate iznos mirovine po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Nadam se da vam je iznos nove mirovine veći od dosadašnjeg iznosa mirovine.

orao izračun mirovine.jpg

Orao Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 2 downloads

Poštovani prof. Imam li ja pravo opet na novi izračun? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani Peksa,

vama je baš i problem u novom izračunu. Novi zakon daje vam manji iznos mirovine nego što je sada primate. Vama je problem što nemate priznatu opću invalidnost i mali omjer vojnog dijela mirovine.

Lijep pozdrav

Dobar dan. Evo da se i ja uključim. 

U mirovini od 2009 -e. 30% vojno 70% civilno bez statusa HRVI .24 godine staža. Mirovina 2.600 kuna.Prije mjesec dana dobio na drugom stupnju 20% trajno HRVI. Dobio riješenje u 4 primjerka. Jedan za mirovinsko , za dionice ,za poreznu te jedan meni. U županije mi rekli da primjerak za mirovinsko imam samo odnijeti a koliko vidim prije bi trebao kod svog liječnika da mi da obrazac za komisiju u svezi prevođenja iz profesionalne u opću. Prije 2 godine su me odbili jer da nema promjena. Ista komisija ( osobe ) su mi sad potvrdili HRVI. Kao i svi sam više umoran od komisija i fotokopiranja dokumenata ( hrpe ) koje birokrati već imaju. Moj psihijatar mi je u petak na pregledu rekao da odnesem riješenje na mirovinsko i da bi mogao imati i 800 kuna povećanja. 

Znaci.....Je li direkt na mirovinsko ili opet podnošenje zahtjeva preko svog doktora ?! Lip pozdrav i unaprid fala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Rodman,

u  tablici u bijelim poljima zamijenite ponuđene podatke sa svojima pa vidite ima li potrebe podnositi zahtjev za priznavanje nove mirovine.

Tablica je postavljena kao da niste dragovoljac Domovinskog rata.

Rodman Izracun mirovine.jpg

Rodman izračun invalidskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, prof je napisao:

Poštovani Rodman,

u donju tablicu u bijelim poljima zamijenite ponuđene podatke sa svojima pa vidire ima li potrebe podnositi zahtjev za priznavanje nove mirovine.

Tablica je postavljena kao da niste dragovoljac Domovinskog rata.

Rodman Izracun mirovine.jpg

Rodman izračun invalidskih mirovina.makroenabled.xlsm 70 kB · 0 downloads

Hvala Poštovani....👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Rodman65 je napisao:

Dobar dan. Evo da se i ja uključim. 

U mirovini od 2009 -e. 30% vojno 70% civilno bez statusa HRVI .24 godine staža. Mirovina 2.600 kuna.Prije mjesec dana dobio na drugom stupnju 20% trajno HRVI. Dobio riješenje u 4 primjerka. Jedan za mirovinsko , za dionice ,za poreznu te jedan meni. U županije mi rekli da primjerak za mirovinsko imam samo odnijeti a koliko vidim prije bi trebao kod svog liječnika da mi da obrazac za komisiju u svezi prevođenja iz profesionalne u opću. Prije 2 godine su me odbili jer da nema promjena. Ista komisija ( osobe ) su mi sad potvrdili HRVI. Kao i svi sam više umoran od komisija i fotokopiranja dokumenata ( hrpe ) koje birokrati već imaju. Moj psihijatar mi je u petak na pregledu rekao da odnesem riješenje na mirovinsko i da bi mogao imati i 800 kuna povećanja. 

Znaci.....Je li direkt na mirovinsko ili opet podnošenje zahtjeva preko svog doktora ?! Lip pozdrav i unaprid fala.

Smatraš li da “ prevođenje “ iz profesionalne u opću ide automatizmom zato što si dobio za trajno ? Za “ prijelazak “ uvopću treba “'posjetiti “ komisiju u mirovinskom.naravno nigdje nije naglašeno da će komisija promjeniti profesionalnu u opću.trajno hrvi ne igra uoće nikakvu ulogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani Rodman,

trenutno imate priznati status profesionalna ili opća nesposobnost ?

Jeste li u bijela polja ubacili svoje podatke ?

Tek sad vidio. Da ubacio sam . Sada idem na prevodenje u opću. Stavio sam i jednu i drugu opciju. S općom 800 kuna više. S prof. 450. Naravno i status Dragovoljca.

 

, buda2 je napisao:

Smatraš li da “ prevođenje “ iz profesionalne u opću ide automatizmom zato što si dobio za trajno ? Za “ prijelazak “ uvopću treba “'posjetiti “ komisiju u mirovinskom.naravno nigdje nije naglašeno da će komisija promjeniti profesionalnu u opću.trajno hrvi ne igra uoće nikakvu ulogu.

Upravo u ponedjeljak idem na mirovinsko pa ću napisati kakva je situacija po tom pitanju. Ako budem morao opet ( bio prije 4 godine i odbijen) pred komisiju več se ježim samo od fotokopiranja.👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Rodman65 je napisao:

Upravo u ponedjeljak idem na mirovinsko pa ću napisati kakva je situacija po tom pitanju. Ako budem morao opet ( bio prije 4 godine i odbijen) pred komisiju več se ježim samo od fotokopiranja.👍

Rodman65 100% da morate praviti obradu medicinske dokumentacije ako želite opču invalidnost prilažu se svi medicinski nalazi i dijagnoze tako je bilo i do sada i bojim se da se po tom pitanju nije ništa promjenilo vi slobodno  provjerite pa nam javite ako je došlo do promjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, huskyCRO je napisao:

Rodman65 100% da morate praviti obradu medicinske dokumentacije ako želite opču invalidnost prilažu se svi medicinski nalazi i dijagnoze tako je bilo i do sada i bojim se da se po tom pitanju nije ništa promjenilo vi slobodno  provjerite pa nam javite ako je došlo do promjene.

Za Boga miloga....21-o stoljece a mi moramo fotokopirati 20 godina svih nalaza. Sad zamislite ući u fotokopirnicu i kazati im zatvaraj na 2 sata !!! Umjesto da karton imamo na sticku. Ja odustati neću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Rodman65 je napisao:

Za Boga miloga....21-o stoljece a mi moramo fotokopirati 20 godina svih nalaza. Sad zamislite ući u fotokopirnicu i kazati im zatvaraj na 2 sata !!! Umjesto da karton imamo na sticku. Ja odustati neću.

Netrebate sve nalaze kopirati samo one koje niste do sada predavali oni moraju imati vaš spis od dosadašnjih vještačenja znači samo nove nalaze koje ste prikupili od prijašnjeg vještačenja u protekle 4.godine i naravno riješenje o statusu rvi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, huskyCRO je napisao:

Netrebate sve nalaze kopirati samo one koje niste do sada predavali oni moraju imati vaš spis od dosadašnjih vještačenja znači samo nove nalaze koje ste prikupili od prijašnjeg vještačenja u protekle 4.godine i naravno riješenje o statusu rvi.

Bili ste u pravu. Nalaze od zadnjeg izlaska pred komisiju , riješenje o statusu HRVI i predati na protokol. Nema izlaženja pred komisiju radi Covida več se kući čeka riješenje. Odvojeno predao riješenje za usklađivanje mirovine po trajnom statusu HRVI. Eto znači još samo to prevođenje iz profesionalne u opću i završavam put dug 20 godina.

Želim i svima Vama da uspijete.....👍🍻

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Rodman65 je napisao:

Bili ste u pravu. Nalaze od zadnjeg izlaska pred komisiju , riješenje o statusu HRVI i predati na protokol. Nema izlaženja pred komisiju radi Covida več se kući čeka riješenje. Odvojeno predao riješenje za usklađivanje mirovine po trajnom statusu HRVI. Eto znači još samo to prevođenje iz profesionalne u opću i završavam put dug 20 godina.

Želim i svima Vama da uspijete.....👍🍻

Po kojim kriterijama misliš da ćeš dobiti opću nesposobnost???????

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, beroduba je napisao:

Po kojim kriterijama misliš da ćeš dobiti opću nesposobnost???????

 

S obzirom protoka vremena u mirovini po profesionalnoj nesposobnosti a to je sad več 10 godina i s činjenicom da sam prije 3 godine odbijen + riješenje HRVI trajno koje također prilažem u ovom postupku. To mi je službenik u odjelu za Branitelje na mirovinskom rekao. Po njegovim riječima ovakvi slučajevi se riješavaju pozitivno. Tu veliku ulogu sada igra HRVI trajno što onda nisam imao te što drugi put izlazim pred komisiju. 

Naravno....ne radujem se unaprijed.👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Rodman65 je napisao:

S obzirom protoka vremena u mirovini po profesionalnoj nesposobnosti a to je sad več 10 godina i s činjenicom da sam prije 3 godine odbijen + riješenje HRVI trajno koje također prilažem u ovom postupku. To mi je službenik u odjelu za Branitelje na mirovinskom rekao. Po njegovim riječima ovakvi slučajevi se riješavaju pozitivno. Tu veliku ulogu sada igra HRVI trajno što onda nisam imao te što drugi put izlazim pred komisiju. 

Naravno....ne radujem se unaprijed.👍

Pusti ti priče rekla-kazala.Nije bitan HRVI trajno ni koliko si dugo u mirovini nego medicinska dokumentacija.Kada si zadnji put ležao u bolnici(da se vidi pogoršanje bolesti tj. pojačana terapija) i kada si imao zadnji psiho test(max najstariji 6 mj.) i da li imaš kontinuirano liječenje i da li redovito podižeš svoju terapiju i to je to.Daj Bože da grešim i da dobiješ opču

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Rodman65 je napisao:

Bili ste u pravu. Nalaze od zadnjeg izlaska pred komisiju , riješenje o statusu HRVI i predati na protokol. Nema izlaženja pred komisiju radi Covida več se kući čeka riješenje. Odvojeno predao riješenje za usklađivanje mirovine po trajnom statusu HRVI. Eto znači još samo to prevođenje iz profesionalne u opću i završavam put dug 20 godina.

Želim i svima Vama da uspijete.....👍🍻

Na dobrom ste putu da ostvarite svoja prava priložite sve nalaze koje ste u međuvremenu skupili vezano za ptsp i ostale dijagnoze ako imate i otpusno pismo i pokoje bolničko lječenje i šta drugo reči osim.SRETNO!👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , beroduba je napisao:

Pusti ti priče rekla-kazala.Nije bitan HRVI trajno ni koliko si dugo u mirovini nego medicinska dokumentacija.Kada si zadnji put ležao u bolnici(da se vidi pogoršanje bolesti tj. pojačana terapija) i kada si imao zadnji psiho test(max najstariji 6 mj.) i da li imaš kontinuirano liječenje i da li redovito podižeš svoju terapiju i to je to.Daj Bože da grešim i da dobiješ opču

Sve što si naveo sam prošao i dokumentacije nažalost ne fali . Zato sam i dobio takav odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Rodman65 je napisao:

S obzirom protoka vremena u mirovini po profesionalnoj nesposobnosti a to je sad več 10 godina i s činjenicom da sam prije 3 godine odbijen + riješenje HRVI trajno koje također prilažem u ovom postupku. To mi je službenik u odjelu za Branitelje na mirovinskom rekao. Po njegovim riječima ovakvi slučajevi se riješavaju pozitivno. Tu veliku ulogu sada igra HRVI trajno što onda nisam imao te što drugi put izlazim pred komisiju. 

Naravno....ne radujem se unaprijed.👍

Prvi put čujem da je netko od branitelja automatizmom prešao iz profesionalne u opću jer je u profesionalnoj duže od 10 godina.znam ekipu koja je i 20 godina u profesionalnoj pa ne prolaze na komisiji na opću bez obzira na ležanje po bolnicama.

Što će drugo referent reći, osim onoga što bi svatko želio da čuje. “ Sve će biti u redu samo predajte dokumente “, razgovor gotov za minutu i nema suvislog objašnjavanja i svađe sa strankama.a on se “ posvećuje radu u miru “ kao do sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Prvi put čujem da je netko od branitelja automatizmom prešao iz profesionalne u opću jer je u profesionalnoj duže od 10 godina.znam ekipu koja je i 20 godina u profesionalnoj pa ne prolaze na komisiji na opću bez obzira na ležanje po bolnicama.

Što će drugo referent reći, osim onoga što bi svatko želio da čuje. “ Sve će biti u redu samo predajte dokumente “, razgovor gotov za minutu i nema suvislog objašnjavanja i svađe sa strankama.a on se “ posvećuje radu u miru “ kao do sada.

Kod nas da to nije moguču ma ja mislim da je kod nas "baš sve moguče" ali ne atomatizmom čovjek je shatio postupak zašto se nebi nadao pozitivnom rješenju neznaš kakve ostale nalaze i dijagnoze ima molio bih malo optimizma ..😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, huskyCRO je napisao:

Kod nas da to nije moguču ma ja mislim da je kod nas "baš sve moguče" ali ne atomatizmom čovjek je shatio postupak zašto se nebi nadao pozitivnom rješenju neznaš kakve ostale nalaze i dijagnoze ima molio bih malo optimizma ..😁

“ Optimisti “ sjede u komisiji.bolje se ne nadati a dobiti , nego se nadati a ne dobiješ.nije se “ lako prelazilo “ u opću ni u bolja vremena ( 2005 — 2010 ), bez obzira koliko je bilo bolničkih ležanja i rješenih psihotestova.

Neki kažu : u Nadi je spas. 🤔🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , buda2 je napisao:

“ Optimisti “ sjede u komisiji.bolje se ne nadati a dobiti , nego se nadati a ne dobiješ.nije se “ lako prelazilo “ u opću ni u bolja vremena ( 2005 — 2010 ), bez obzira koliko je bilo bolničkih ležanja i rješenih psihotestova.

Neki kažu : u Nadi je spas. 🤔🤔

To je več bolje znam da nije isto i da nemožeš razmišljati iz pozicije kad imaš sve riješeno kao mi koji se borimo za svoj status kad bi gledao sve crno davno bi digao ruke od svega. Teza da je jednako bilo prije i sada za dobivanje statusa rvi baš i ne stoji a naročito kad se određuje omjer rat i mir.😉

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , huskyCRO je napisao:

To je več bolje znam da nije isto i da nemožeš razmišljati iz pozicije kad imaš sve riješeno kao mi koji se borimo za svoj status kad bi gledao sve crno davno bi digao ruke od svega. Teza da je jednako bilo prije i sada za dobivanje statusa rvi baš i ne stoji a naročito kad se određuje omjer rat i mir.😉

 

Zadnja rečenica u postu stoji.ali oni koji idu sada za status , omjer i promjenu iz profesionalne u opću su mišljenja : ako su mogli lako oni prije zašto ne bi bilo i sada isto.a tu su u zabludi.koliko ih je sa samo dva kontrolna pregleda dobilo privremeni status a koliko ih je sada odbijeno u predpregledu ( u bolnici ).ali svatko se može nadati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Iz predloženog nacrta Konačnog prijedloga ZOPHBDR koji je jučer usojen na Vladi RH, a vezano za ovu temu: 
 

Iza članka 52. dodaju se članci 52.a , 52.b i 52.c koji glase:

Članak 52.a

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata ili dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je  taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili ovome Zakonu odnosno prijašnjem općem propisu o mirovinskom osiguranju ili prijašnjem propisu o  pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,  imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, odnosno uz primjenu ovoga Zakona, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka hrvatskim braniteljima iz stavka 1. ovoga članka  pripada od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.
 

Članak 52.b

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata korisnicima mirovine ostvarene i određene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju koji do 1. ožujka 2018. nisu podnijeli zahtjev za određivanje mirovine prema člancima 14., 21. i 30. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.) jer im je mirovina određena isključivo prema članku 79. stavcima 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju ili prijašnjim općim propisima bila povoljnija, a ispunjavali su uvjete za određivanje prijašnje najniže braniteljske mirovine na dan 13. prosinca 2017. prema članku 31. stavku 1. do 8. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.)  umjesto mirovine iz članaka 14., 21. i 30. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine", br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.), imaju pravo podnijeti zahtjev za prevođenje na najnižu braniteljsku mirovinu odgovarajućom primjenom članka 49. ovoga Zakona.

(2) Pravo na najnižu mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka hrvatskim braniteljima iz stavka 1. ovoga članka  pripada od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

Članak 52.c

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora,  koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48. ovoga Zakona.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.“.

uređeno: od ivek_73
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OBRAZLOŽENJE ODREDBI (iz nacrta Konačnog prijedloga ZOPHBDR) 

 

Odredbom članka 52.a  odnosi se na one korisnike mirovine koji su mirovinu ostvarili prije ostvarivanja statusa hrvatskog branitelja, statusa dragovoljca ili su im naknadno priznati dodatni dani sudjelovanju u obrani suvereniteta. S obzirom da navedene činjenice utječu i na iznos mirovine, ovom odredbom se izričito propisuje mogućnost ostvarivanja novog iznosa mirovine prema ovom Zakonu za one hrvatske branitelje kojima je prije stjecanja statusa dragovoljca ili hrvatskog branitelja, odnosno dodatnih dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, već ranije priznato pravo na mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili prema Zakonu o hrvatskim braniteljima (dakle bez uzimanja u obzir statusa ili dragovoljca, ili uz manji broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu).

 

Odredbom članka 52.b se izričito propisuje mogućnost prevođenja ranije priznatih prava i određivanje najniže mirovine prema ovom Zakonu umjesto ranije priznate mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju uz povećanje osobnog boda prema ZOHBDR, uz uvjete određene Zakonom.

 

Do 1. siječnja 2019. bile su na snazi odredbe Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 02/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13., 92/14.) prema kojima su se osobni bodovi ovisno o duljini sudjelovanja u DR  kod  starosne, invalidske ili obiteljske mirovine iza smrti HB  ostvarene prema ZOMO povećavali prema ZOPHBDR (čl. 14., 21. i 30.) samo ako bi korisnici na temelju mirovinskog staža ostvarili mirovinu manju od mirovine  određene za 40 godina staža i tako povećana mirovina nije mogla iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža. Od 1. siječnja 2019. stupanjem na snagu članka 27.,35. i 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.) takvog ograničenja više nema te su oni hrvatskih branitelji koji su imali više od 40 godina mirovinskog staža ostali zakinuti za povećanje osobnih bodova prema duljini sudjelovanja u Domovinskom ratu. Odredbom članka 52.c takvim korisnicima se omogućava određivanje novog iznosu mirovine sukladno odredbama članka 27.,35. ili 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, prof je napisao:

Što mislite koliki postotak branitelja se može nadati rastu braniteljske mirovine temeljem predloženih izmjena ?

Poštovani Prof, kako si i rekao pošto vrijeme prolazi puno ljudi gubi puno pridodanog staža, koliko vidim to im je izgleda bila i namjera da povećanja budu minimalna ali eto dali smo vam priliku ;-) , sad kao komisija ministarstva preuzima nakon što zakon stupi na snagu u roku 6 mjeseci (hmmm) prije će biti 1 godina i eto prođe i 2022. Uglavnom koliko pratim svi koji su dobili HRVI trajno omjeri su 20:80 ili max 30:70 RAT:MIR i za nekoga tko je više od 10 godina nema nekih povećanja. Molim te Prof kojim pravilnikom je određeno i za koje skupine da mirovina ne može biiti manja od 3500 kn da li je to samo za invalidsku po Zakonu o mir. DVO i PS jer ne mogu pronaći a zanima me nešto. Hvala puno ;-)

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Skywalker,

NE, jedino mirovine ostvarene po Zakonu o mirovinskom osiguranj DVO i PS nemaju zaštitu minimalnom mirovinom, zašto ????????  a branitelji jesu ali ih ove nove izmjene ne tretiraju takvim ?

Minimalna mirovina po općem propisu ZOMO je definirana umnoškom mirovinskog staža i aktualne vrijednosti mirovine (trenutno 69,81). Primjer:

51 ukupnog mirovinskog staža x 69,813.560,31 kn  (koliko njih ima 51 g. mirovinskog staža?)

Najbliže tvom pitanju su iznosi minimalne braniteljske starosne mirovine ili invalidske mirovine - opća nosposobnost od 3.500 kn , cca 2.560 kn + 940 kn za one koji su proveli najmanje 1880 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Čitaš Zakon i pronađeš sve ovo gore napisano u Zakonu (članak 52 a) i onda pleska na kraju 

 

Članak 195.

Statusi i prava ostvareni temeljem Uredbe o zaštiti žrtava rata za obranu Republike Hrvatske i njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 52/91.), Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (»Narodne novine«, br. 33/92., 57/92., 77/92., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 82/01. i 103/03.), Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 2/94., 52/94. i 36/95.), Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 108/96. i 23/01.), Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 94/01., 122/02., 17/04. i 48/04.) te Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13. – pročišćeni tekst, 33/13., 148/13. i 92/14.), a čije ostvarivanje traje na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, ostaju na snazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Na 31. 03. 2021. at 16:54, huskyCRO je napisao:

Kod nas da to nije moguču ma ja mislim da je kod nas "baš sve moguče" ali ne atomatizmom čovjek je shatio postupak zašto se nebi nadao pozitivnom rješenju neznaš kakve ostale nalaze i dijagnoze ima molio bih malo optimizma ..😁

U rujnu bio na vještačenju. 03.12.-og sam dobio pozitivno riješenje. Iz prof. u opću nesposobnost. Iskreno nisam se nadao. 800 kuna mirovina ide gore. Ja sam nakon puno godina riješio sva prava koja me zakonom pripadaju a to želim i svim drugim Veteranima-Dragovoljcima. 

Na 26. 03. 2021. at 19:36, prof je napisao:

Bravo poštovani Rodman,

sretno.

Poštovani prof

 

Pozitivno mi je riješeno na komisiji. Ide trajna nesposobnost. Izracun koji ste mi onda tu dali je u lipu pogodio. 800 kuna više. Hvala na savjetima i želim da i svi uspiju ostvariti prava koja ih pripadaju. Samo upornost.L.P.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 12. 2021. at 22:47, Rodman65 je napisao:

U rujnu bio na vještačenju. 03.12.-og sam dobio pozitivno riješenje. Iz prof. u opću nesposobnost. Iskreno nisam se nadao. 800 kuna mirovina ide gore. Ja sam nakon puno godina riješio sva prava koja me zakonom pripadaju a to želim i svim drugim Veteranima-Dragovoljcima. 

Poštovani prof

 

Pozitivno mi je riješeno na komisiji. Ide trajna nesposobnost. Izracun koji ste mi onda tu dali je u lipu pogodio. 800 kuna više. Hvala na savjetima i želim da i svi uspiju ostvariti prava koja ih pripadaju. Samo upornost.L.P.

Bravo kolega samo sa upornošču i dobrom vjerom do konačnog cilja. Svako dobro u životu.👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani da bi vam se izračunala mirovina do nekog najtočnijeg iznosa morat će te napisati neke podatke a najbolje da pogledate zadnji post na 15 stranici, od 30.prosinca.2021. gdje je poštovani Prof objasnio postupak kako pristupiti e građani i kako dobiti podatke iz mirovinskog koji su potrebni za neki približan izračun mirovine.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

dobio sam rješenje za punu starosnu mirovinu u kojem se navodi da mi je min mirovina 3950,75 kn (u prilogu). Kako sam odlučio nastaviti raditi na pola radnog vremena, u istom rješenju mi dolazi da ću zbog toga primati samo 1349,12 kn što je manje za cijeli iznos min vojne mirovine. Kako radim za minimalac od 2500 kn neto, ispada da ću manje primati s mirovinom nego bez.
Da li je možda došlo do neke greške u izračunu jer ja kao branitelj iz domovinskog rata sa 1735 priznatih dana u ratu imam pravo primati punu mirovinu čak i uz zaposlenje na pola radnog vremena?
članak na tu temu:
https://www.mirovinsko.hr/hr/zaposljavanje-i-mirovina/290
Molim info da li je točno moje razmišljanje i što mi je činiti dalje da dobijem puni iznos mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bohemian,

prema starom Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata mislim da je postupanje gospode iz HZMO ispravno, pripada vas puna starosna mirovina po ZOMO, nemate zaštitu minimalne braniteljske starosne mirovine.

Kako je to regulirao novi Zako o braniteljima iz 2019.g. nije mi poznato ali mislim da je postupanje isto kao i po onom zakonu do 31.12.2018.g.

Kad prestanete raditi opet imate pravo na korištenje minimalne braniteljske starosne mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bohemian, imao sam sličnih upita od par kolega koji se nalaze u mirovini za rad do pola radnog vremena što bi značilo 4 sata na dan, ali mislim da je tu nešto pošlo po krivu i da vam mirovinski pola radnog vremena računa kao 3.24 sata. Vi to svakako morate provjeriti u mirovinskom ali ja sam to njihovo tumačenje tako shvatio i sve preko 3 sata i 24 minute vam se računa kao puno radno vrijeme pa stoga i manja mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ni ja sam to nigdje nisam pročitao nego sam shvatio da su tako prošli prijatelji tko je prijavljen na 4 sata i ovi koji su prijavljeni na 3 sata i 20 minuta velike razlike, pa sam pretpostavio da knjigovođe firmi znaju o čemu se radi.

1.2. Rad umirovljenika koji je ostvario pravo na starosnu mirovinu u nepunom radnom vremenu (bez obustave mirovine)

Umirovljenici koji su ostvarili pravo na starosnu mirovinu (prema Zakonu o mirovinskom osiguranju) mogu raditi temeljem ugovora o radu (Čl. 99. st.2. Zakona o mirovinskom osiguranju*, nadalje: Za- kMI0) do najviše 20 sati tjedno, kod poslodavca kod kojeg su radili u trenutku umirovljenja uz izmijenjeni ugovor o radu (Čl. 33. i 180. ZOR-a), odnosno uz ugovor o radu do polovice radnog vremena (nepuno radno vrijeme) bez obustave mirovine.
* Zakon o mirovinskom osiguranju objavljen je u Nar. Nov., br. 157/13 do 120/16.

https://ste-pa.hr/rad-u-nepunom-radnom-vremenu/

 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnicima najniže mirovine ostvarene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji za vrijeme zaposlenja ne pripada najniža mirovina, nego mirovina određena prema stažu i plaći.

Nakon prestanka zaposlenja može se ponovno odrediti najniža mirovina ako je povoljnija.

https://www.mirovinsko.hr/hr/zaposljavanje-i-mirovina/290

Ipak je u Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog od 2019.g. reguliran rad i korištenje minimalne braniteljske starosne mirovine kao i u prethodnim braniteljskim zakonima.

 

Napravili ste link na dobru stranicu HZMO, samo je niste do kraja čitali.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

hrvatski sam branitelj i dragovoljac domovinskog rata (rođ. 15.11.1957.) sa sudjelovanjem u obrani RH sa sveukupno 1295 dana u borbenom sektoru. Nisam HRVI i umirovljen sam 1.7.2003. godine kao djelatna vojna osoba u činu poručnika prema članku 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (NN br. 128/99., 129/00., 16/01. i 22/02.).

U trenutku umirovljenja imao sam sveukupno 26 godina, 11 mjeseci i 04 dana staža, a danas mi mirovina iznosi 3714,73 kn.

Ovih dana dobio sam informaciju da braniteljska mirovina doseže i preko 6000,00 kuna pa me zanima bih li ja i pod kojim uvjetima mogao prijeći na korištenje braniteljske mirovine umjesto starosne, a koja bi mi povećala iznos primanja. (Sada sam pod ovrhom pa primam samo dvije trećine mirovine.)

Napominjem da sam umirovljen 2003. godine po famoznim članku 3.a koji se službeno smatra invalidskom mirovinom iako nikada nisam bio invalid niti sam podnio potvrde o invalidnini. Ako mi je nemoguće prijeći iz starosne u braniteljsku mirovinu mogu li onda povećati svoju mirovinu zahtjevom da mi se u određenom postotku prizna invalidnina kad se i službeno moja mirovina povezuje s invalidnošću?

Zahvaljujem na odgovoru i ako je potreban još koji podatak rado ću ga dostaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u invalidsku braniteljsku mirovinu možete samo ako imate ili možete ostvariti status HRVI. Puno lakši način  je zatražiti starosne mirovine ako su vam mirovine povoljnije od dosadašnje po članku 6.a.

1. Kako stojite sa beneficiranim stažom iz rada (detaljno 12/15, 12/16 ili 12/18) ?

2. Jeste li dragovoljac Domovinskog rata

3. Koliko vam iznosi prosječni vrijednosni bod pvb za ukupni radni staž iz priloga rješenju na mirovinu po članku 6.a ?

4. Jeste li bili zaposleni na Ugovor o radu od najmanje 12 mjeseci nakon umirovljenja ?

Dostavite podatke iz pitanja 2 i 3 i onda imamo iznose vaših starosnih mirovina.

Izracun mirovine.jpg

papuanac starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

hvala Vam na brzom odgovoru. što se tiče invalidske mirovine kojom sam umirovljen kao djelatna vojna osoba, radi se o fitivnoj invalidnosti koja je izmišljenja (spomenuti famozni članak 3.a) da se iz HV otpusti određen broj osoba. Napominjem da se moje umirovljenje vodi kao invalidsko iako to ono nije. Nikada nisam bio na nikakvom pregledu, a nisam ni podnio zahtjev za invalidninu. 

 

Mene zanima mogu li ja zatražiti braniteljsku mirovinu kojom bih zamijenio ovu u kojoj sam sada, starosnu mirovinu djelatne vojne osobe iz razloga što su sada braniteljske nmirovine, na žalost, veće od onih djerlatnih vojnih osoba. 

Dostavljam dokumente temeljem kojih sam umirovljen jer mi je vrlo teško snaći se u svim tim bodovanjima. 

Dakle, moje osnovno pitanje je: bi li mi se danas isplatilo, a temeljem mojeg ratnog i radnog staža, više isplatilo zatražiti braniteljsku mirovinu i je li to uopće moguće.

Zahvaljujem Vam na odgovoru!

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

postavio sam 4 pitanja a vi ste mi dali odgovor samo na prvo. Poznato mi je dobro što je mirovina po članku 6.a ali molim vas odgovor na 2, 3 i 4 pitanje.

Prosječni vrijednosni bod, pvb, za ukupni radni staž potražite u priloga ovog rješenju o priznavanju prava na mirovinu po članku 6.a.

Nalazi se na listu gdje je i obrazloženje za najpovoljniji vrijednosni bod 1,1193 od 1.1.1998 do 31.12.2002 g. kao i uplate u mirovinski za svaku godinu rada.

Imate li pristup egrađanin ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

koliko vas puta trebam pitati, jeste li bili zaposleni na Ugovor o radu od najmanje 12 mjeseci nakon umirovljenja ?

Bez toga uzaludna je svaka rasprava o priznavanju prava na starosnu mirovinu po ZOMO i braniteljskom zakonu, na koje zbog svoje životne dobi, beneficiranog staža iz rada i broja dana borbenog sektora imate pravo.

Evo kako do pvb za ukupni radni staž: 

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako pristupiti svojim podacima na stranicama HZMO o izvršenim uplatama mirovinskog doprinosa, radi izračuna prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž:

Aktivacija e građanin za (primjer):   Ivan Ivić

Temeljem aktivacijskog koda kojeg zatražite i dobijete u FINI izvršite ulazak u sustav  e građanin preko naslovne stranice:

 - HZMO,  takav je ulazak za mene najbolji:

- klikne se lijevom tipkom miša na  Fizičke osobe  na online usluge – korisničke stranice (na naslovnoj stranici HZMO), te se uđe na stranicu e građanin.

- klikom lijevom tipkom miša  na  Dozvoli otvara se   Lista prihvatljivih vjerodajnica, zatim

- klikom lijevom tipkom miša   na   Prijava na kraju desno paralelno od EPASS  i otvara se stranica na kojoj piše:

 Ako Vam se ekran za prijavu na ePASS nije automatski otvorio, kliknite  ovdje   kako biste ručno otvorili navedeni ekran.                   

- otvara se  stranica  EPASS  te se upisuje izabrano:

Korisničko ime:   IvanIvić    i

Lozinka:    Legalis1 (korisničko ime i lozinka po osobnom izboru)

- lijevim klikom miša otvara se korisnička stranica HZMO u  e građanin i onda se malo istražuje kako što funkcionira.

- obavezno pogledati  Informativni izračun

- za one koji su navršili  59.g. dobro je zatražiti   Pretkompletiranje   -  za prijevremenu starosnu mirovinu radi bržeg obračuna mirovine kad se podnese Zahtjev za priznavanje neke  od starosnih mirovina.

Prilikom aktivacije korisničkog imena sustav može pitati i morate zapamtiti:

Tajno pitanje za slučaj da zaboravite Lozinku:  što je Legalis

Odgovor:  moj prijatelj

(tajno pitanje kao i odgovor po osobnom izboru)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda ništa od priznavanja starosnih mirovina po ZOMO i braniteljskom zakonu, morate se zaposliti i raditi 12 mjeseci na puno radno vrijeme (ili 24 mjeseca na pola radnog vremena) pa tek onda možete zatražiti starosne mirovine.

Mislim da vama ne pomaže ni zapošljavanje jer imate priznatih 40 godina mirovinskog staža uz polazni faktor 0,8, to jest 32 godine mirovinskog za obračun iznosa mirovine po članku 6.a.

Za izračun iznosa starosnih mirovina imate samo 26.g. 11.mj. i 4 dana.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 23 minuta, marona5 je napisao:

Svako rješenje, pa i to ima pouku o pravnom lijeku, dakle o pravu na žalbu. Protokom tok roka, ako se nitko ne žali na to rješenje ono postaje pravomoćno, međutim u rješenju Vam piše od kojeg datuma Vam teče naznačeno pravo, pretpostavljam pravo na mirovinu, i to je to.

Poštovani marona,

pretpostavimo da je rok žalbe 15 dana i da se nitko neće žaliti. Od kada počinje taj rok, vjerojatno od dana primitka, pa je onda ono nakon 15 dana po Vašem pravomoćno?  I sada vrlo bitno, Rješenje može doći napr. 45 dana prije prava na mirovinu, a tada moj prijatelj gubi sva prava koje je mislio  ostvariti do mirovine  kao nezaposleni HB??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe, pravo na žalbu od 15 dana počinje teći kada primi rješenje od poštara i potpiše da je primio. Rješenje može primiti recimo kao i ja nakon 3 mjeseca od kada ima pravo na mirovinu i onda će dobiti zaostatke za taj period. Nikada nisam čuo da je netko dobio rješenje HZMO prije datuma prava na ostvarivanje mirovine. U većini slučajeva rješenje za braniteljsku se dobije od 1  do 6 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija