Jump to content

Zastara duga banci (minus po tekucem rn)


Vinkovci979

Preporučene objave

Pozdrav, 

pisem vezano za minus po tekucem rn...

naime 12.12.2016 mi je aktivirana zaduznica zbog nepodmirenog duga minusa,imala dogovor s bankom o obrocnoj tjednoj otplati i zbog kasnjenja jedne uplate (praznik tamo,praznik vamo ...tad vec nisam zivjela u Hrvatskoj nekoliko mjeseci) uplata zakasnila i gotovo...i ok moja krivica

Tad sam bila frustrirana ljuta,njima,sobom selidbom,imala sam u drugoj banci veliki kredit koji sam redovno podmirivala pa mi i to tom ovrhom onemoguceno.

U konacnici kad sam nakon nekog vremena sve podmirila osim tog minusa sam kontaktirala banku da podmirim i taj minus da bi dobila informaciju da je moj dug prodan nekoj agenciji i da banka vise nije nadlezna za to.

Nakon nekog vremena sam dobila na kucnu adresu u Hrvatskoj dopis od te  neke agencije da me duze za neki puno veci iznos od mog pocetnog duga u banci...pocetni dig bio 4000 kn i ja sam to prekrizila 

nakon svega nista do neki dan kad sam uplacivala rodditelju novac na njegov racun u tu istu banku i nakon par dana mi stize kuci (kod roditelja,jer smo u Hrvatskoj na istoj adresi) prva opomena po tekucem racunu...iz banke...iz poslovnice u kojoj sam imala racun,ne iz nikakve sluzbe naplate...

nakon 2 tjedna stiZe druga opomena na kojoj cak i ne pise broj tekuceg racuna nego samo iznosi (preveliki) i upozorenje da platim ODMAH (velikim tisknim slovima) kako bi izbjegla troskove ovrsnog postupka...

znaci:

racun blokiran 12.12.2016

nakon neuspjele naplate preko ovrhe dug prodan agenciji

nakon sto me sigurno vise od 3 godine nitko nije kontaktirao iz banke..:usmeno ni pismeno dobijam opomene bez navedemog broja racuna sa nekakvim dugom i sa skoro prijetnjama

 

moje pitanje je koliko puta se moze istom zaduznicom ovrsit isti racun za isti dug?(iako mi za sad nemaju sta ni ovrsit...)

ako je racun vec ovrsen cemu onda prijetnje od nove ovrhe? (Blef?)
Ja sam svjesna da se dugovi trebaju vracat i imala sam stvarno dobru volju za vratit dug (stvarni dug) 

Kad je dug napravljen nisam

bila u mogucnosti otplatit u cijelosti i zbog toga sam se dogovorila za obrocnu otplatu.ispalo tako kako je ispalo.

sad sam u mogucnosti podmirit dugovanje,ali ne zelim...

imam privatne razloge zbog kojih im bas zelim ostat duzna,npr radila sam u toj banci i nakon nekoliko produzavanja ugovora zadnji put mi nisu produzili jer sam bila politicki neaktivna (nemogu cak reci ni nepodobna) 

nakon vrlo kratkog vremena se otvara poslovnica iste banke u gradicu pored moga i ja naravno ne dobijem posao,s iskustvom,friskim znanjem i bez mrlje u karijeri jer mi muz nije pristao na clastvo znamo koje stranke.posao su dobile osobe bez iskustva ali sa iskaznicom i ok i to sam prebolila (valjda jesam ;) )I sad im bas zelim bit trn u oku,a mislim i da jesam jer su mi te dvije opomene poslane iz poslovnice u kojoj sam radila.

U konacnici ja sad neznam da li mi je racun blokiran,da li me mozda u medjuvremenu neka druga ustanova blokirala...i da uplatim tu sumu(sto necu) gdje bi uopce novac otisao.

konacno moje pitanje je

sto mi mogu s pravne strane ?

sad me duze sve skupa s kamatama za nekih 3900,00 kn

definitvno dug je bio puno manji kad mi je racun blokiran.

da li uopce postoji zastara na takav dug u banci s obzirom da je sad vec proslo vise od 4godine od kako mi je racun blokiran.

kako je uopce moguce da nakon sto banka proda dug...(ni to mi nije jasno kako je moguce) dug opet zavrsi kod banke? 
 

Ispricavam se na predugackoj prici,ali molim vas za odgovor i mozda nekom jos pomogne.

puno pozdrava i zahvaljujem se
 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Vinkovci979 je napisao:

moje pitanje je koliko puta se moze istom zaduznicom ovrsit isti racun za isti dug?(iako mi za sad nemaju sta ni ovrsit...)

Dok se dug ne podmiri.

prije 3 sati , Vinkovci979 je napisao:

ako je racun vec ovrsen cemu onda prijetnje od nove ovrhe? (Blef?)

Zato što čekaju na naplatu.

prije 3 sati , Vinkovci979 je napisao:

sto mi mogu s pravne strane ?

Pokušavati se naplatiti u ovršnom postupku.

prije 3 sati , Vinkovci979 je napisao:

da li uopce postoji zastara na takav dug u banci s obzirom da je sad vec proslo vise od 4godine od kako mi je racun blokiran.

Nije nastupila zastara, a pokretanjem ovršnog postupka zastarni rok se prekida.

prije 3 sati , Vinkovci979 je napisao:

kako je uopce moguce da nakon sto banka proda dug...(ni to mi nije jasno kako je moguce) dug opet zavrsi kod banke? 

Moguće da su prodali samo dio duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nisu prodali samo dio duga jer je dug u startu bio 4000 kn,mislim da nema prostora za cjepkanje a i ja sam dobila informaciju da je dug u nadleznosti agencije...da banka nema nista s dugom.
 

jos bih molila da mi pojasnite ima li razlike izmedju pokretanja ovrsnog postupka i aktiviranja zaduznice,jel nije to jedno te isto?

meni je aktivirana zaduznica 12.12.2016 ...jel nije s time i pokrenut ovrsni postupak?

I realno gledajuci s obzirom da ne radim u Hrvatskoj i nemam nikakvih primanja na taj ni na bilo koji racun u Hrvatskoj oni se nemogu naplatit nit mi imaju sta ovrsit,ali mogu u nedogled pokretat ovrsni postupak dok se ne naplate...(jednom mozda kad se vratim u Hrvatsku) ili prijetit pokretanjem istoga?

Da li sam ja to dobro shvatila?

 

Hvala unaprijed

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Vinkovci979 je napisao:

da banka nema nista s dugom

Da nemaju ništa s dugom, tada Vam se ne bi obraćali, jer nemaju za to pravni interes, a ni ovlasti.

Prije 2 minuta, Vinkovci979 je napisao:

jos bih molila da mi pojasnite ima li razlike izmedju pokretanja ovrsnog postupka i aktiviranja zaduznice,jel nije to jedno te isto?

Nije, ovršni postupci se mogu provoditi na više različitih predmeta i sredstava ovrhe, a ne samo dostavnom zadužnice na prisilnu naplatu na novčanim sredstvima, a koju provodi Fina.

Prije 3 minuta, Vinkovci979 je napisao:

meni je aktivirana zaduznica 12.12.2016 ...jel nije s time i pokrenut ovrsni postupak?

Da, ali samo na novčanim sredstvima. Ukoliko od tada nije bilo naplate, vjerujem da je Fina postupila po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Prije 6 minuta, Vinkovci979 je napisao:

Da li sam ja to dobro shvatila?

Da, ukoliko u RH nemate pokretnina, nekretnina ili automobil.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Da nemaju ništa s dugom, tada Vam se ne bi obraćali, jer nemaju za to pravni interes, a ni ovlasti.

Nije, ovršni postupci se mogu provoditi na više različitih predmeta i sredstava ovrhe, a ne samo dostavnom zadužnice na prisilnu naplatu na novčanim sredstvima, a koju provodi Fina.

Da, ali samo na novčanim sredstvima. Ukoliko od tada nije bilo naplate, vjerujem da je Fina postupila po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Da, ukoliko u RH nemate pokretnina, nekretnina ili automobil.

Kad sam napisala da su mi rekli da banka nema nista s dugom mislila sam na informaciju koju sam dobila prije nekih 2,3 godine...

sad izgleda je opet dug kod banke.

To mi nije bilo i dalje mi nije jasno...banka proda dug pa ga opet kupi...valjda zato mi je sad opet dug kao pocetni jer netko mora platit torskove prodaje i kupovine dugova.

Koliko se sjecam (a mozda se ne sjecam dobro) ali kad se aktivira zaduznica Fini se salje iznos trenitnog duga do dana aktiviranja zaduznice i kamate koje su bile do tad,ne bi trebalo bit naknadnih kamata...kojih u mome slucaju ipak ima...

Osim toga koliko uopce moze bit vjerodostojna opomena bez broja racuna koji se duzi...i u prijetecem tonu,od jedne ugledne strane banke 😏

 

8D1B2478-5FD5-452E-BD52-0F05A7BD92D4.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Vinkovci979 je napisao:

banka proda dug pa ga opet kupi...valjda zato mi je sad opet dug kao pocetni jer netko mora platit torskove prodaje i kupovine dugova.

Šanse za ovo su gotovo pa nikakve. Banke ne kupuju svoje davno prodane dugove.

Prije 18 minuta, Vinkovci979 je napisao:

Koliko se sjecam (a mozda se ne sjecam dobro) ali kad se aktivira zaduznica Fini se salje iznos trenitnog duga do dana aktiviranja zaduznice i kamate koje su bile do tad,ne bi trebalo bit naknadnih kamata...kojih u mome slucaju ipak ima...

Kamate teku od dospijeća, pa sve do plaćanja duga.

Prije 19 minuta, Vinkovci979 je napisao:

Osim toga koliko uopce moze bit vjerodostojna opomena bez broja racuna koji se duzi...i u prijetecem tonu,od jedne ugledne strane banke 😏

Itekako, upozoravaju Vas da imate nepodmireni dug po svom računu i da Vam slijedi ovrha. Ništa neuobičajeno za današnju praksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A izgleda da je u mom slucaju moguce da je banka ponovo uzela dug  na sebe...jer kako bi me inace sad kontaktirali nakon 3 godine tisine,a u medjuvremenu dug bio kod agencije...

a sto se tice kamata,sjecam se da dok sam radila u banci da se pisala zaduznica na iznos do dana kad se slala,mozda koji dan duze i to je to,dug se u banci zamrzavao na taj iznos...i nakon isplate duga koji je bio na zaduznici odnosno dopisu uz zaduznicu zaduznica se povlacila,e sad izgleda da se i to promijenilo.

uglavnom ako se i odlucim platit ponudit cu im nagodbu placanja stvarnog duga,uz otpis kamata..kad jednom saznam koliki je stvarni dug...

i znam da je i to moguce,u slucaju da se odlucr me tuzit pa sklopimo izvansudsku nagodbu...

javim kako je proslo.

Hvala na svim odgovorima,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija