Jump to content

Predočavanje geodetskog elaborata


NemamPojma1

Preporučene objave

Dobio sam ovu obavijest od geodetskog ureda obzirom da se na katastarskoj čestitici koja neposredo graniči s mojom, planira napraviti parcelacija.

Uz ovaj dopis dobio sam i kopiju katastarskog plana predloženog novog stanja u katastru.

U dopisu je istaknuto da podaci o mojoj k.č. adresa, način upotrebe i površina ostaju nepromijenjeni.

Piše  da ako nemam primjedbi  na stanje na dostavljenoj kopiji plana da se nisam dužan očitovati i da se elaborat smatra predočenim. Također mi nude da mi mogu omogućiti detaljan uvid u izrađeni elaborat ako se javim..

Inače, Investitor elaborata mi ne dopušta pristup mojoj parceli, obzirom da si je prisvojio put.


Zanima me da li je ovo uobičajena procedura kod izrade ovakvih elaborata?
Da li sam trebao biti i prije obaviješen da se taj elaborat izrađuje? (ako je kod mjerenja korištena i moja parcela)

Što znači da sam kao nositelj prava na susjednoj parceli dužan pokazati granice zemljišta? Na koji način?

Članak 50.

(1) Nositelji prava na katastarskim česticama koje su predmet elaborata kao i nositelji prava na susjednim katastarskim česticama dužni su pokazati granice zemljišta (katastarskih čestica) na kojima imaju prava.

Da li je važeći ovaj pravilinik iz 2018 https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_07_59_1237.html 

Kada zatražim detaljan uvid u elaborat na što moram obratiti pažnju? 

Što ako se ne složim sa sadržajem elaborata? Što se tada događa s elaboratom tj. kakav je postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Predočavanje geodetskog elaborata
prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Zanima me da li je ovo uobičajena procedura kod izrade ovakvih elaborata?

Da, je.

prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Da li sam trebao biti i prije obaviješen da se taj elaborat izrađuje? (ako je kod mjerenja korištena i moja parcela)

Da se izrađuje ne ali ako je bilo terenske izmjere ovlaštena osoba (geodet) vas je preko investitora trebala obavijestiti o tome jer tada možete postupiti prema čl. 50 pravilnika.

 

prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Što znači da sam kao nositelj prava na susjednoj parceli dužan pokazati granice zemljišta? Na koji način?

Na bilo koji mogući kojim bi se isto odredilo, međašne oznake, ograde, zidovi, živice, nešto posađeno na samoj međi i sl.

prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Da li je važeći ovaj pravilinik iz 2018

Je.

prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Kada zatražim detaljan uvid u elaborat na što moram obratiti pažnju? 

Da li se bilo što odnosi na vašu česticu i time joj mijenja identitet.

prije 22 sati , NemamPojma1 je napisao:

Što ako se ne složim sa sadržajem elaborata? Što se tada događa s elaboratom tj. kakav je postupak?

Ukoliko to neslaganje nema nekakove velike veze sa primarnim dijelom elaborata, ne događa se ništa posebno, ide na potvrdu nadležnom tijelu za katastar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naš susjed  nekretnine B radio je preko geodeta  legalizaciju svog objekta  mi smo za vrijeme toga bili u sudskom postupku dokazivanja vlasništva naše  nekretnine A . Mi smo bili  upisani u katastru kao  posjednici dok u Gruntovnici ne .

Dali nas je susjed bio dužan pozvati za vrijeme legalizacije da izvršimo uvid u "mejaše"  da vidi dali smo suglasni ako je radio izmjene?

Kako da vidim dali nam je svojevoljno možda mjenjana  naša međa?

U slučaju da je mjenjana bez našeg odobrenja što nam je činiti?

Mi kad smo legarizirali našu kuču geodeta je zvao sve mejašnike  i lokalnu za cestu , vodnu  zajednicu jer je ispod naše nekretnine potok. Geodeta zvao čak  susjeda koji je preko javne ceste.  Isti  nije bio upisan u gruntovnici al smo mi geodetu rekli ko je posjednik i vlasnik te je on pozvao susjeda koji nije upisn u katastar i gruntovnicu a geodeta je i  obavjestio upisane u zemljišnoj knjizi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ANA90 je napisao:

Dali nas je susjed bio dužan pozvati za vrijeme legalizacije da izvršimo uvid u "mejaše"  da vidi dali smo suglasni ako je radio izmjene?

Je, ako se radio elaborat za evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama ili drugim građevinama, dakle ako kuća (ili dio) nije bila ucrtana u katastru. Tada se pozivaju nositelji prava i na susjednim kat.čest. a oni su osobe koje su pri terenskim radnjama i mjerenjima zabilježene kao osoe koje istu drže u posjedu, upisane u kat.operatu i/ili ZK.

prije 4 sati , ANA90 je napisao:

Kako da vidim dali nam je svojevoljno možda mjenjana  naša međa?

Možda najbolje u nadležnom kat. uredu, Možete probati i na stranicama ZIS-a ako se uspijete snaći sa svim opcijama.

prije 4 sati , ANA90 je napisao:

U slučaju da je mjenjana bez našeg odobrenja što nam je činiti?

Kako za sudsko uređenje međa u tome slučaju ne vidim smisla, ostaje vam parnica i dokazivanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 23. 02. 2021. at 22:48, NemamPojma1 je napisao:

Dobio sam ovu obavijest od geodetskog ureda obzirom da se na katastarskoj čestitici koja neposredo graniči s mojom, planira napraviti parcelacija.

Uz ovaj dopis dobio sam i kopiju katastarskog plana predloženog novog stanja u katastru.

U dopisu je istaknuto da podaci o mojoj k.č. adresa, način upotrebe i površina ostaju nepromijenjeni.

Piše  da ako nemam primjedbi  na stanje na dostavljenoj kopiji plana da se nisam dužan očitovati i da se elaborat smatra predočenim. Također mi nude da mi mogu omogućiti detaljan uvid u izrađeni elaborat ako se javim..

Također upit na ovu temu. Isto smo dobili obavijest od geodetskog ureda u svezi legalizacije dijela kuce cija parcela granici sa nasom (mi tu ne zivimo, radi se o travnjaku/pasnjaku). U nasem slucaju susjedi legaliziraju nezakonito novoizradjen dio kuce na postojecu staru legaliziranu kucu, s tim da je taj nelegalni novoizgradjeni dio kuce odmaknut cca 100 cm od međe. Naša parcela se ne mijenja, ali sto sa tim malim nezakonskim razmakom od nase parcele? Sto uciniti po tom pitanju? Hvala!

uređeno: od bigl88
Greska
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , bigl88 je napisao:

U nasem slucaju susjedi legaliziraju nezakonito novoizradjen dio kuce na postojecu staru legaliziranu kucu

Što mislite pod ovime? Na građevinu koja je ozakonjena u postupku legalizacije i dobivanja rješenja o izvedenom stanju za istu, nadogradili su još jedan dio koji je trenutno nelegalan ili je taj novi dio legaliziran u postupku legalizacije?

Kako god bilo, nemate nešto posebno za prigovoriti u postupku koji odrađuje geodeta, posebno ako je ovo drugo u pitanju, no ako je u pitanju prvo, dakle nelegalni dio nadograđen na legalni, nadležna bi bila građ. inspekcija.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

dakle nelegalni dio nadograđen na legalni, nadležna bi bila građ. inspekcija.

 

O tome se radi. S tim da je vjerovatno za taj nelegalni dio pokrenet postupak za vrijeme dok se jos to moglo zakonski podnijet, tako sam razumio geodetski ured koji radi taj predmet. Nas parcela je 737/3.

IMG_20210630_150557.jpg

IMG_20210630_150512.jpg

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da. Posto mi nismo godinama, tj. vise od desetljeca obilazili tu parcelu, iznenadili smo se obavijesti geodeta o novoizgrađenom dijelu kuće odmah uz nasu parcelu, sto s vlasnikove strane nije fer, jer je znao da mi obiteljski tu ne dolazimo i necemo znati za radove, pa je to iskoristio na taj nacin da bespravno nadogradi kao i da legalizira dok se moglo zakonski. Mislio sam jedino da li se moze zatraziti kakva suglasnost vlasnika navedene parcele za isti nacin, u vidu pisanog odobrenja da pristaje na istu stvar kao sto je on napravio, da dozvoli na nasoj parceli izgradnju nekog pomocnog objekta ili dr. uz samu među, ukoliko do toga dođe, jer je ocito da sada u ovom stadiju nemozemo nista poduzeti.

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija