Jump to content

Porezni tretman nekretnine koja je dio temeljnog kapitala d.o.o.


Miroleh

Preporučene objave

Poštovani,

imam poduzeće koje je bilo u mirovanju od 2002 godine do 2017 kada je pokrenut postupak stečaja jer je od nekuda gradska plinara našla neka potraživanja s kojima je stavila ovrhu na račun, što je nakon 60 dana pokrenulo zatvaranje poduzeća jer godinama nije bilo transakcija na računu pa nisam ni pazio na njega. U međuvremenu sam podmirio navedeni dug i poduzeće nema stačajnih vjerovnika, ali radi cijelog postupka ima troškove stečaja, tj. vjerovnike stečajne mase (troškovi suda i stečajnog upravitelja). Te troškove ću sam podmiriti po završetku stečajnog postupka kako sam izjavio na sudu. Unutar poduzeća se nalazi nekretnina koja je unesena u poduzeće kao temeljni kapitali i koju će mi sud prenjeti u naravi pri završetku postupka. Mene zanima koji je porezni tretman te nekretnine prema PDVu i Porezu na dobit. Mislim da nekretnina koja je dio temeljnog kapitala nije nikada ušla u sustav PDVa tj. nikada poduzeće nije koristilo pretporez nakon unosa nekretnine tako da se PDV nemora platiti po povratu nekretnine vlasniku, za porez na dobit nisam uopće siguran kako ga svrstati u cijelu priću jer kako sam navio riječ je o temeljnom kapitalu u naravi.

 

Hvala i lijepi pozdrav,

Miroslav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće biti PDV-a što se tiče društva, jer se ne radi o oporezivoj transakciji (isporuka dobara i usluga, već raspodjela imovine tijekom likvidacije). Međutim, bojim se da ćete Vi kao stjecatelj, fizička osoba, morati platiti porez na promet nekretnina, s obzirom da je samo prilikom unosa trgovačko društvo oslobođeno poreza na promet nekretnina, a obrnuto nije slučaj, ili barem to ne nalazim u Zakonu o porezu na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Nije mi jasno zašto se u slučaju obračuna poreza na dobit kako je Miljko naveo unosi vrijednost cijele nekretnine. Ta nekretnina ima nabavnu vrijednost u bilanci i pri zatvaranju firme ona ima neku procjenjenu tržišnu vrijednost na što bi u slučaju da je procjenjena vrijednost veća bio bio prihod od ispravka vrijednosti nekretnine i na ta razlika bi bila porezno oporeziva? Uopce u kojem trenutku imovina postaje prihod da bi uopce bila oporeziva? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miroleh je napisao:

imovina postaje prihod da bi uopce bila oporeziva? 

U trenutku, kad smanjujete temeljni kapital - npr, ovo je bio temeljni kapital firme >kamion prebacujete u 
imovinu < a, Prikolica ostaje kao temeljni kapital, jer, prilikom unošenja navedenog se radi procjena od strane sudskog vještaka, i gdje je samoj prikolici iskazana vrijednost, veća nego što je potreban temeljni kapital.
Kod Zemljišta je to puno teže uraditi,, jer ste recimo parcelu od 5.000.m.2. čija je vrijednost, po vještačenju,
200.000.kn unijeli kao takvu u temeljni kapital.
Sad bi navedenu parcelu trebalo podijeliti na više dijelova, - pa bi tem. kapital činile npr. 4 parcele, 
pa bi zatim, kao kod onog >kamiona< 3 parcele unijeli u Imovinu , a 1 bi činila tem, kapital.
Ili, te 3 parcele >vratili< na sebe, jer je tem kapital vaša osobna imovina, ali. pri povratu navedenih parcela,
morali bi platiti porez na kupovinu nekretnina (4 %), malo, nelogično kod ovog poreza, ali zakon tako nalaže.
Napiši te, dali sam vam, bar donekle pojasnio, proceduru.
poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, frenki zg je napisao:

U trenutku, kad smanjujete temeljni kapital - npr, ovo je bio temeljni kapital firme >kamion prebacujete u 
imovinu < a, Prikolica ostaje kao temeljni kapital, jer, prilikom unošenja navedenog se radi procjena od strane sudskog vještaka, i gdje je samoj prikolici iskazana vrijednost, veća nego što je potreban temeljni kapital.
Kod Zemljišta je to puno teže uraditi,, jer ste recimo parcelu od 5.000.m.2. čija je vrijednost, po vještačenju,
200.000.kn unijeli kao takvu u temeljni kapital.
Sad bi navedenu parcelu trebalo podijeliti na više dijelova, - pa bi tem. kapital činile npr. 4 parcele, 
pa bi zatim, kao kod onog >kamiona< 3 parcele unijeli u Imovinu , a 1 bi činila tem, kapital.
Ili, te 3 parcele >vratili< na sebe, jer je tem kapital vaša osobna imovina, ali. pri povratu navedenih parcela,
morali bi platiti porez na kupovinu nekretnina (4 %), malo, nelogično kod ovog poreza, ali zakon tako nalaže.
Napiši te, dali sam vam, bar donekle pojasnio, proceduru.
poz.

P.S. -Moje područje je Trgovačko Pravo,, ali, s obzirom da Firme imaju i nekretnine, moram bar donekle poznavati i zemljišno - knjižno i financijsko pravo. , jer naiđe te na razne situacije - jedna za primjer - firma je kupila građ parcelu, s vremenom je to postalo tržišno vrijedno , a firma je na parceli napravila, mali 
montažni objekt, - došlo je do prodaje firme, ili navedenog zemljišta - vrijednost - 1.mil. kn + PDV, na 
prvu, to je + 250.000.kn, - ali - nije, mora se razdvoji ti zemljište na koje kupac plača porez na nekretnine, 
uči u dokumentaciju, dali je montažni objekat rađen u sustavu - PDV -a, ako je - na njegovu vrijednost ide 
PDV - , pa provjera komunalnih priključaka - postojali za vrijeme kupovine ili ne - itd , a poanta je u ovoj 
priči, da objekat sa priključcima, vrijedi -200.000.kn -a, ostalih 800.000.kn- na građ. parcelu i zaključak je, da ono >na prvu< ispadne sasvim drugačije.

uređeno: od frenki zg
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miroleh je napisao:

Nije mi jasno zašto se u slučaju obračuna poreza na dobit kako je Miljko naveo unosi vrijednost cijele nekretnine

Zakon o porezu na dobit članak 18. stavak 3

U slučaju okončanja likvidacije ili drugog postupka kojim porezni obveznik okončava poslovanje sukladno posebnim propisima, porezni obveznik na zadnji dan poreznog razdoblja zatvara poslovne knjige, sastavlja zaključna financijska izvješća i utvrđuje poreznu obvezu. Ako na zadnji dan tog poreznog razdoblja sva imovina nije unovčena, u poreznu osnovicu se uključuju iznosi kao da je imovina unovčena

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, BRKICA00 je napisao:

Zakon o porezu na dobit članak 18. stavak 3

Ali, ovdje se radi o Nekretnini, koja je kao Fizička imovina unesena prilikom osnivanja firme, kao njen Temeljni kapital.
Prilikom zatvaranja takve firme, navedeno zemljište ne može ulaziti u - Imovinu firme, bez obzira na vrijednost tog zemljišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija