Jump to content

Ugovor o darovanju nekretnine - porez ili ne?


Barbi Barbs

Preporučene objave

Planiram ugovorom o darovanju roditeljima darovati zajednicki stan - ja sam 2016. oslobodena poreza jer mi je bila prva nekretnina, uz uvjet da 3 godine ne raspolazem nekretninom. Sad pretpostavljam da mogu prenijeti bez da mi se to naplati, a zanima me da li oni placaju porez na dar, s obzirom da su moji prednici?

Takoder, da li mogu oboje biti obdarenici i kako da to stavim u ugovor (darujem im kao suvlasicima ili kako?)?

Procitala sam da se na nekretninu moze placat i porez na dodanu vrijednost - kad je to slucaj, da li se placa to umjesto poreza na nekretnine ili?

Jedino nam je prihvatljiva ta cijela prica ako nitko od nas ne mora platit nikakav porez.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Miljko je napisao:

Dijete roditelju i obratno može darovati nekretninu bez poreza. U darovnom ugovoru stavite da darujete svakome 1/2 nekretnine.

PDV se plaća kada se kupuje nekretnina od firme u sustavu PDV-a i u tom slučaju nema PPN-a

Hvala. Možete li mi još reći da li postoji neki rok u kojem ne bi smjela darovati nekretninu otkad sam stekla vlasništvo da slučajno JA na kraju ne moram platiti porez jer sam otuđila prije roka (nešto mi zvoni da postoje neki rokovi kako bi se spriječilo raspolaganje konstantno sa nekretninom, no možda griješim, vlasnica sam već 4 godine i 8 mjeseci i jedini rok koji je bio meni uvjet je da ne raspolažem nekretninom tri godine od nastanka porezne obveze inače plaćam porez na prvu nekretninu kojeg sam bila oslobođena)? Znači želimo situaciju u kojoj NITKO od nas ništa od poreza i davanja ne mora plaćat osim ono za bilježnika...

Također, da li da u ugovor unesem da sve poreze i davanja iz ugovora snose obdarenici ili da to izbjegnem, s obzirom da nema poreza? I da li da se unosi da obdarenici odmah stupaju u posjed nekretnine ili ne?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji rok od 2 godine ali on je istekao plus ne odnosi se na darovanja unutar užih članova obitelji. 

Prije 51 minuta, Barbi Barbs je napisao:

davanja ne mora plaćat osim ono za bilježnika...

Morat ćete platiti naknadu za upis vlasništva u gruntovnici, to se ne može izbjeći. 225 kn kod bilježnika ili 250 kn u gruntovnici. Preporučam da to riješite kod bilježnika jer će se prije riješiti predmet

Prije 53 minuta, Barbi Barbs je napisao:

I da li da se unosi da obdarenici odmah stupaju u posjed nekretnine ili ne

Da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija