Jump to content

Ostavinska rasprava


iva81

Preporučene objave

Čeka me ostavinska poslije preminulog oca a daleko mi je putovati za sat-dva posla.Postoje li kakve unificirane izjave kojem bi prihvatio zakonski dio (dio kuće, dio zemlje) da ovjerim kod bilježnika u mjestu stanovanja ili to može napisat samo bilježnik i koliko bi to koštalo?Mama i brat bi kao i do sada nastavili živjeti u kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nekih primjeraka nasljedničke izjave (vaša bi bila pod 1.) -

 

Ja, ________________(ime i prezime), rođen _____________(datum), OIB: _________ iz ________________ (mjesto, adresa), kao _________ (sin, kći … netko drugi) pokojnog ostavitelja ______________ (ime i prezime), rođenog ______________ (datum), OIB: _________ iz ______________ (mjesto, adresa), preminulog _____________(datum), državljanina Republike Hrvatske, upoznat s ostavinskom imovinom, izjavljujem da iza pokojnog ostavitelja (izabrati mogućnost):

 

1. Prihvaćam svoj nasljedni dio koji mi pripada po zakonu.

2. Prihvaćam svoj nasljedni dio koji mi pripada po zakonu, ali ga ustupam drugom nasljedniku: ____________(ime i prezime), ____________ rođenom (datum), OIB: _________ iz _____________(mjesto, adresa), mojem bratu, sinu pokojnog ostavitelja.

3. Odričem se nasljedstva samo u svoje ime.

4. Odričem se nasljedstva u svoje ime i u ime svojih potomaka.

5. Priznajem oporuku ostavitelja za istinitu i valjanu, ne tražim nužni dio niti ikakva izdvajanja iz ostavine.

6. Priznajem oporuku ostavitelja za istinitu i valjanu i tražim nužni dio.

7. Ne priznajem oporuku ostavitelja za istinitu i valjanu, jer ostavitelj u trenutku sastava oporuke nije bio sposoban za rasuđivanje, te tražim prekid ostavinskog postupka radi pokretanja parnice.

 

U ________ dana ________                                                Nasljednik :

                                                                                ______________________

 

Sivko, moja sućut zbog vašeg gubitka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan! Opet imam pitanje u svezi ostavinske rasprave. 

Naime, moj brat je pomorac te neće biti prisutan na ostavinskoj raspravi. Napravio je nasljedničku izjavu kojom svoj dio u jednoj nekretnini ustupa meni, a u drugoj nekretnini bratu. 

Javna bilježnica (koja će također voditi ostavinsku) rekla je da ne treba izjava nego da može dati nekome punomoć da ga zastupa (punomoć je dao meni). 

Da li ja mogu kao opunomoćenik ispuniti sve iz te izjave? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija