Jump to content

Priznavanje statusa HRVI-a


zabrinuta7

Preporučene objave

Poštovani,

imam pitanje vezano za priznavanje statusa HRVI-a. Naime, tata je 1950. godište, u prijevremenoj je starosnoj mirovini (ima preko 37 godina radnog staža i više od 100 dana borbenog sektora). Mirovina mu iznosi 2760kn .Trajno mu je umanjena jer je išao u prijevremenu starosnu mirovinu. 2018. godine podnio je zahtjev za priznavanje statusa HRVI-a. Nakon 3 godine uskoro očekuje Rješenje o statusu HRVI-a. Ukoliko ono bude pozitivno i trajno , primjerice 20% ili 30% bi li on trebao s obzirom na gore spomenuto , imati veću mirovinu od sadašnje i koji je postupak da je ostvari?Predaje li novi zahtjev za izračun mirovine, ide li opet na vještačenje, utvrđuje li mu se omjer rat-mir?

Pokušavam dokučiti pravila i Zakone, međutim moram priznati da mi puno toga nije jasno.

Unaprijed se zahvaljujem svima na komentarima i odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana postupak je slijedeći kada vaš otac dobije HRVI rješenje za trajno s tim rješenjem ide svome obiteljskom liječniku koji ga upućuje s uputnicom IN2 u mirovinski. U mirovinskom predaje potrebnu dokumentaciju koju traže i oni ga upućuju na vještačenje u ZOSI gdje mu se određuje omjer rat-mir. Zatim njihovo mišljenje ide na reviziju u ministarstvo branitelji i kada oni pošalju rješenje mirovinskom on može zatražiti od njih novi obračun mirovine po zakonu o braniteljima. Mirovinski traži od MO i MUP potvrdu o njegovom osobnom zvanju i onda imaju komplet za novi izračun mirovine. Možda sam nešto izostavio ili promašio ali koliko znam postupak je u zadnje vrijeme takav. Što se tiče same visine mirovine možete ovdje zamoliti poštovanog Profa da vam izračuna jer vaš otac već ima rješenje o mirovini i tamo vam već piše njegov prosječni vrijednosni bod, ukupan staž, a trebate još koliko dana ima u borbenom sekoru, da li ima status dragovoljca i koji mu je osobno zvanje u postrojbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zahvaljujem na odgovoru.Tako nekako sam i shvatila.Umori se čovjek od papira  i vještačenja.

Evo molim poštovanog Profa da mi izračuna visninu moguće nove mirovine)primjerice s 20% ili 30%)

Tata je 1950. godište, 37 godina radnog staža,7 mjeseci i 21 dan,najpovoljniji prosječni bod 0,8991, mirovina je prijevremena, ima 300 dana borbenog sektora,nema zvanje u postrojbi i nije dragovoljac.

Nadam se da sam stavila sve potrebne podatke.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, zabrinuta7 je napisao:

Veliko hvala Profa!

Ako sam dobro shvatila znači da bi njegova mirovina po novome trebala iznositi 3300, odnosno u drugoj varijanti 3500 kn?

Ukoliko ostvari 30%, prevodi li se to kao 30:70 u odnosu rat-mir ili se to drugačije računa?

 

Poštovana, kao prvo da vam objasnim da njegova invalidnost 30 % nema nikakve veze s iznosom mirovine, nego ima veze samo s njegovim iznosom invalidnine koju dobije na račun negdje oko 15 u mjesecu. E sad što se tiče izračuna poštovanog Profa, on vam je poslao sve opcije s omjerima 20:80 i 30:70. Iznos mirovine vašeg oca ovisi i koju radnu nesposobnost će dobiti od komisije. Tako da s 20:80 profesionalna nesposobnost iznosi 2650 kn a opća nesposobnost 3313 kn a kod omjera 30:70 profesionalna nesposobnost iznosi 2955 kn a opća nesposobnost 3500 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

to sam i pretpostavila. Sad mi je puno toga jasnije, ali i dalje mi nije jasno zbog čega je procedura tako duga i komplicirana!?Po ovome ispada da se može dogoditi da mu u nekoj od varijanti nova mirovina može biti i manja od sadašnje?

Na temelju kojih kriterija se izračunava omjer rat-mir? Možda puno pitam, ali evo koristim priliku s obzirom da očito znate puno više od mene.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

to sam i pretpostavila. Sad mi je puno toga jasnije, ali i dalje mi nije jasno zbog čega je procedura tako duga i komplicirana!?Po ovome ispada da se može dogoditi da mu u nekoj od varijanti nova mirovina može biti i manja od sadašnje?

Na temelju kojih kriterija se izračunava omjer rat-mir? Možda puno pitam, ali evo koristim priliku s obzirom da očito znate puno više od mene.

Hvala!

Poštovana,jel ste Vi sigurna da će Vaš otac dobiti HRVI trajno?Za trajno se tri puta mora izlaziti na vještačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

to sam i pretpostavila. Sad mi je puno toga jasnije, ali i dalje mi nije jasno zbog čega je procedura tako duga i komplicirana!?Po ovome ispada da se može dogoditi da mu u nekoj od varijanti nova mirovina može biti i manja od sadašnje?

Na temelju kojih kriterija se izračunava omjer rat-mir? Možda puno pitam, ali evo koristim priliku s obzirom da očito znate puno više od mene.

Hvala!

Hahaha pitanje na osnovu kojih kriteriji se određuje omjer rat-mir sam postavio sto puta, svima i svakome, zato sada sve to preuzima ministarstvo branitelja jer je sve sporo i jer liječnici nisu uzimali ostale parametre osim dijagnoza. Sad bi ministarstvo branitelja tj. njihova liječnička komisija treba uzimati i parametre kao što su koliko dana u borbenom sektoru, u kojoj postrojbi je bio kokko je postrojba imala borbenih djelovanja i akcija...Što se tiče vremena ja čekam od 2018 da HRVI a otišao sam u starosnu mirovinu s 41 staža te se i meni može dogoditi da će mi biti manja s HRVI kako prolazi vrijeme tako vam je to  a sad sam tek prvi puta dobio privremeno znači još 3 godine pa si računajte koliko je to. Najbitnije je zdravlje a ostalo kako bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Labyrinth je napisao:

Poštovana,jel ste Vi sigurna da će Vaš otac dobiti HRVI trajno?Za trajno se tri puta mora izlaziti na vještačenje.

Poštovani,

u ništa ja nisam sigurna samo onako hipotetski nagađam. Kod koga se uopće još treba na vještačenje i koliki je razmak između njih? On je trenutno pri kraju  prvog vještačenja pa onda papiri idu dalje na drugo vještačenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Hahaha pitanje na osnovu kojih kriteriji se određuje omjer rat-mir sam postavio sto puta, svima i svakome, zato sada sve to preuzima ministarstvo branitelja jer je sve sporo i jer liječnici nisu uzimali ostale parametre osim dijagnoza. Sad bi ministarstvo branitelja tj. njihova liječnička komisija treba uzimati i parametre kao što su koliko dana u borbenom sektoru, u kojoj postrojbi je bio kokko je postrojba imala borbenih djelovanja i akcija...Što se tiče vremena ja čekam od 2018 da HRVI a otišao sam u starosnu mirovinu s 41 staža te se i meni može dogoditi da će mi biti manja s HRVI kako prolazi vrijeme tako vam je to  a sad sam tek prvi puta dobio privremeno znači još 3 godine pa si računajte koliko je to. Najbitnije je zdravlje a ostalo kako bude.

Poštovani,

slažem se u potpunosti s vama da je zdravlje najbitnije! Ali i ovaj postupak natezanja-rastezanja utječe na zdravlje. Očito je on u situaciji sličnoj kao i Vi. Zar je moguće da u 71 godini netko dodijeli privremeno Rješenje  i onda rasteže još 3 godine. Dakle, svi vi ste već zaslužili svoju mirovinu predanim i dugotrajnim radom. Čemu toliko komisija i procjena, to je jako subjektivna odluka po meni. Trebaju se utvrditi kriteriji/parametri i tko ih u većini ispuni ima pravo na status. Ovo sada je prebacivanje loptice s jednih na druge pa kome prije dosadi...….

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

slažem se u potpunosti s vama da je zdravlje najbitnije! Ali i ovaj postupak natezanja-rastezanja utječe na zdravlje. Očito je on u situaciji sličnoj kao i Vi. Zar je moguće da u 71-oj godini netko dodijeli privremeno Rješenje  i onda rasteže još 3 godine. Dakle, svi vi ste već zaslužili svoju mirovinu predanim i dugotrajnim radom. Čemu toliko komisija i procjena, to je jako subjektivna odluka po meni. Trebaju se utvrditi kriteriji/parametri i tko ih u većini ispuni ima pravo na status. Ovo sada je prebacivanje loptice s jednih na druge pa kome prije dosadi...….

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

u ništa ja nisam sigurna samo onako hipotetski nagađam. Kod koga se uopće još treba na vještačenje i koliki je razmak između njih? On je trenutno pri kraju  prvog vještačenja pa onda papiri idu dalje na drugo vještačenje?

Jel dobio privremeno pozitivno rješenje za HRVI?To mora potvrditi i drugostupanjska komisija.Na rješenju će pisati jel 20% ili 30% ili manje od 20% što na žalost najviše dodjeljuju.Kad bi i imao sada trajno rješenje opet bi potrajalo.To je velika procedura.Dr.opće prakse treba napisati obrazac 1-IN.Pa vi to sa svom medicinskom dokumentacijom i rješenjem o trajnom HRVI trebate poslati u HZMO.Pa čeka prvostupanjsku komisiju.Onda čeka drugostupanjsku i reviziji Ministarstva branitelja.Tek onda ako prođe sve te komisije dobija rješenje.Rješenje svakako dobija i ako ne prođe.Oko godinu dana traje i to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Labyrinth je napisao:

Jel dobio privremeno pozitivno rješenje za HRVI?To mora potvrditi i drugostupanjska komisija.Na rješenju će pisati jel 20% ili 30% ili manje od 20% što na žalost najviše dodjeljuju.Kad bi i imao sada trajno rješenje opet bi potrajalo.To je velika procedura.Dr.opće prakse treba napisati obrazac 1-IN.Pa vi to sa svom medicinskom dokumentacijom i rješenjem o trajnom HRVI trebate poslati u HZMO.Pa čeka prvostupanjsku komisiju.Onda čeka drugostupanjsku i reviziji Ministarstva branitelja.Tek onda ako prođe sve te komisije dobija rješenje.Rješenje svakako dobija i ako ne prođe.Oko godinu dana traje i to.

Privremeno rješenje je pri kraju, ne znamo ishod. Samo je rečeno da papiri odmah idu da drugostupanjsku komisiju/vještačenje.

Nakon toga valjda će dobiti Rješenje na kućnu adresu, kakvo god ono bilo.

Ma neka je on živ i zdrav, to je najvažnije od svega. A papira, vještaka, komisija i procedura nikad viška izgleda....Mi bez hrpe papira i dokumentacije očito ne možemo doći do bilo kakvog Rješenja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

slažem se u potpunosti s vama da je zdravlje najbitnije! Ali i ovaj postupak natezanja-rastezanja utječe na zdravlje. Očito je on u situaciji sličnoj kao i Vi. Zar je moguće da u 71 godini netko dodijeli privremeno Rješenje  i onda rasteže još 3 godine. Dakle, svi vi ste već zaslužili svoju mirovinu predanim i dugotrajnim radom. Čemu toliko komisija i procjena, to je jako subjektivna odluka po meni. Trebaju se utvrditi kriteriji/parametri i tko ih u većini ispuni ima pravo na status. Ovo sada je prebacivanje loptice s jednih na druge pa kome prije dosadi...….

Poštovana zabrinuta7 morate biti svjesni da se radi o postupku koji je dugotrajan i za koji je potrebno strpljenje i riješava se korak po korak. Prvo sačekajte da tati dođe riješenje o statusu rvi koje u pravilu ako je pozitivno najmanje 20% bude privremeno. Još če trebati najmanje 2 puta  izlaziti na vještačenja do statusa za trajno.Svi to prolazimo takva je administracija mislim da znate i sami.  Da vas utješim ja vodim bitku preko 10 godina jer me zahvatio period kad su bili zatvoreni rokovi za predaju zahtjeva za rvi po osnovi ptsp i sad sam trenutno dobio privremeni rvi 20%. Zato pazite na tatu najbitnije je njegovo zdravlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Dobro ste primijetili da procedura traje dugo. Iz svog iskustava sam zaključio da je zakon smisleno izrađen da max. odbaci zahtjeve. Osobno sam podnio zahtjev 18.12.2017. uz svu potrebnu dokumentaciju. Tražio sam i dobio nalaz pred-komisije po kojoj je bolest u svezi s ratom. Zvao sam zavod za vještačenje koji mi tvrde da je vještačenje i revizija (bez mojeg prisustva, valjda radi Covida) obavljena u 12 mjesecu 2020.(ne smiju dati ishod vještačenja). Zovem referenta za branitelje u županiji, kaže da je dobio nalaz vještačenja i revizije te ponovo poslao u Zagreb. Ne govori kome je poslano ni koji je ishod vještačenja (isto tako ne smije dati druge informacije). Inače sam radi bolesti otpušten iz rata nakon 200 dana, posjećivao sam ondašnjeg liječnika u vojarni. U međuvremenu sam stekao civilni invaliditet 100% razina 4, stupanj invalidnosti IV (dakle max. civilni invaliditet i invalidnost, četiri puta sam bio na vještačenju i peto za HRVI bez mojeg prisustva ). Iako sam radi bolesti otpušten, sada osoba sa teškim invaliditetom, ne nadam se priznavanju HRVI, čak sam pokušao povući zahtjev no referent me nagovori da ga ne povučem. Isto tako žalio sam se na neizdavanje rješenja po ZOUP (rok je 60 dana) no ništa se nije dogodilo. Na kraju svega sve je nebitno osim zdravlja. Najbolje se ne zamarati time jer pored pandemije i potresa jako utječe na zdravlje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , zabrinuta7 je napisao:

Poštovani,

slažem se u potpunosti s vama da je zdravlje najbitnije! Ali i ovaj postupak natezanja-rastezanja utječe na zdravlje. Očito je on u situaciji sličnoj kao i Vi. Zar je moguće da u 71 godini netko dodijeli privremeno Rješenje  i onda rasteže još 3 godine. Dakle, svi vi ste već zaslužili svoju mirovinu predanim i dugotrajnim radom. Čemu toliko komisija i procjena, to je jako subjektivna odluka po meni. Trebaju se utvrditi kriteriji/parametri i tko ih u većini ispuni ima pravo na status. Ovo sada je prebacivanje loptice s jednih na druge pa kome prije dosadi...….

Ne miješajte invalidsku mirovinu ili starosnu sa dobivanjem statusa RVI. Računajte da će do izračuna nove mirovine proteći tri godine. Status za trajno , pa komisija za određivanje omjera, pa novi izračun i rješenje kući. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija