Jump to content

Online seksualno uznemiravanje


Bubham

Preporučene objave

Pozdrav, imam pitanje u vezi sljedeće situacije.

Osoba koju znam me kontaktirala preko jedne aplikacije sa lažnim imenom i slikama, tako da isprva nisam imao pojma tko je to zapravo. To se dogodilo prije nekoliko mjeseci, no ignorirao sam ju, ali me svakih nekoliko tjedana pokušala opet kontaktirati - nastavio sam ju ignorirati, jer je profil izgledao očito lažno. Tako je bilo sve do nedavno, kad mi je počela slati jako seksualno eksplicitne poruke i navoditi detalje zbog kojih je bilo jasno ne samo da me pozna, nego da je bila kod mene doma. Pitao sam ju više puta da se predstavi, no uvijek je odbijala. Cijelo vrijeme je nastavila slati izrazito eksplicitne poruke, a i uvrede.

Blokirao sam ju, ali zbog svega se osjećam užasno, užasno nelagodno - jako je loš osjećaj kad netko iznosi detalje o tebi i tvom domu (!), detaljno piše koje spolne činove želi raditi s tobom, i odbija se predstaviti. Apsolutno želim to prijaviti policiji, samo nisam siguran koje sve zakone takvo ponašanje krši - koliko vidim, čl. 140 kaznenog zakona (jer me već više mjeseci pokušava kontaktirati), ali ne znam koji zakoni pokrivaju ovo spolno uznemiravanje (čl. 156 mi se čini da ne, jer mi ta osoba nije nadređena niti postoji odnos zavisnosti - imam li krivo?) i odbijanje da se predstavi pravim imenom, a baš zbog te dvije stvari me sve ovo i je toliko uznemirilo, pa se stvarno nadam da postoje zakoni koji takvo ponašanje zabranjuju.

I još jedno pitanje - u cijelom razgovoru sam jako malo govorio i davao ili neutralne ili blago šaljive / neozbiljne odgovore, jer sam ju htio navesti da nastavi govoriti i daje što više informacija, što na kraju i je napravila (tako da sam 99.99% siguran o kome se radi). Samo me brine da bi to moglo izgledati kao da me cijela stvar nije smetala, ali apsolutno je, i osjećam se i dalje užasno nelagodno - samo sam u trenutku mislio da bi takav pristup bio taktički najbolji. Bi li to mogao biti problem?

Puno hvala unaprijed na svim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Bubham je napisao:

I još jedno pitanje - u cijelom razgovoru sam jako malo govorio i davao ili neutralne ili blago šaljive / neozbiljne odgovore, jer sam ju htio navesti da nastavi govoriti i daje što više informacija, što na kraju i je napravila (tako da sam 99.99% siguran o kome se radi). Samo me brine da bi to moglo izgledati kao da me cijela stvar nije smetala, ali apsolutno je, i osjećam se i dalje užasno nelagodno - samo sam u trenutku mislio da bi takav pristup bio taktički najbolji. Bi li to mogao biti problem?

Ovo definitivno bude problem, jer srž KD nametljivog ponašanja iz čl. 140. KZ-a jeste da se radi o neželjenom kontaktu, a iz vašeg gornjeg opisa ispada da tome nije bio slučaj odnosno da je tek na kraju to možda postalo neželjeno, ali onda ste se riješili te osobe njenim blokiranjem i stvar je zaključena.

Nekog drugog KD-a ne vidim u opisanome, KD spolnog uznemiravanja iz čl. 156. KZ-a ne dolazi u obzir, eventualna uvreda podložna je privatnom progonu (dakle, nema DORH-a u igri), a kako isčitavam iz vašeg posta da prijetnji nije bilo - to bi bilo to od mogućih kaznenih djela (pretpostavljam da niste maloljetna osoba, jer tu su onda pravila igre drugačija).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija