Jump to content

NUŽNI DIO


3R/3C GO

Preporučene objave

Poštovani,

možete li mi pojasniti još ovu situaciju.

Moja sestra će tražiti svoj nužni minimum iz oporučnog nasljedstva u kojem ja imam vrlo mali udio. Većinski oporučni nasljednik je brat.

Ona također traži i nužni minimum iz darova koje je brat za života dobio od tate, a obećala je da neće tražiti nužni minimum iz darova koje sam ja za života od tate dobila. 

Dogovorile smo se da ja neću davati prigovor na njezin nužni minimum iz mojeg dijela oporučne imovine, a to je 1/6.

Za tatina života i ja sam primila darove. Ti darovi i imovina koju sam primila oporukom otprilike iznose moj nužni minimum iz ukupne tatine imovine-i oporukom i zaživotnim darovima podijeljene bratu i meni. Nisam mislila raditi procjene niti ulaziti u parnice, ali bih htjela zaštititi te svoje zaživotne tatine darove u koje sam uložila puno novaca i truda. Procjene bi bile komplicirane jer bih morala dokazivati svoja ulaganja.

Ukoliko ja na ostavinskom sudu ne bih stavila prigovor na sestrina potraživanja nužnog minimuma iz mojeg dijela oporučne ostavine, imam li se pravo naknadno pozvati na svoj nužni minimum u slučaju da njezin odvjetnik počne tražiti njezin nužni minimum i iz mojih darova za tatina života?

Nadam se da sam bila jasna u objašnjenju.

Zahvaljujem.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi iz teksta jasno da li je sestra u istoj situaciji kao i Vi ili.. ona uopće nije dobila ništa (niti darove, niti oporukom).

nestručno mišljenje:

Ako tražite nužni dio, ne možete birati od koga što želite uzeti, a od koga što nećete dirati.

Jednostavno bi bilo da je brat dobio toliko puno (ne računajući pritom darove), a vas dvije toliko malo, da se može od njegovog oporučnog dijela ponešto uzeti i vama namiriti nužni dio.
 
Ali, ako je potrebno da on vraća darove kako bi se namirio vaš nužni dio, zasigurno se u obzir uzimaju i vaši darovi - pa ako ste vi, s uračunatim vlastitim darovima, dobili koliko bi bio vaš nužni dio - znači da je vaš nužni dio pokriven - ne možete ga tražiti.

A, ukoliko sestra nije dobila nikakve darove, a i zakinuta je oporukom, onda ona može tražiti nužni dio. Ne vidim smisla da bi se pritom zadiralo u Vaš dio koji je samo nužni dio, tj. ako bi se tako krenulo... (vrtili bi ste se u krug).
No, ako se netko zainati, svakakve komplikacije su moguće.

(Ako sam nešto krivo rekla, vjerujem da će me ispraviti.)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

da upravo je tako komplicirano.

Sestra nije dobila ništa.

Brat je dobio jako puno oporukom i dosta darova od tate.

Ja sam dobila vrlo malo oporukom i darove od tate što bi sve zajedno bio otprilike moj nužni minimum od sve te tatine imovine. 

Nadam se da neću to morati dokazivati na sudu.

Zahvaljujem.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija