Jump to content

Otpremnina


Barovita

Preporučene objave

Poštovani,

 

Krajem godine planiram ići u prijevremenu mirovinu. Iako bi po kolektivnom trebala dobiti otpremninu, pošto će se zbog izbora vjerojatno mjenjati Uprava u firmi ... otpremnina se ne može garantirati.

Ako ne dobijem "pravu" otpremninu, imam li pravo barem na one 3 prosjećne plaće za odlazak u mirovinu?

Kolegica iz kadrovske kaže da to dobijaju samo radnici koji idu u punu mirovinu, a ne oni koji idu u prijevremenu. Nova je pa se nadam da griješi!

Navodno se taj novac isplaćuje da bi radnik nekako preživio do isplate prve mirovine, pa mi je to nelogično jer išla ja u punu ili prijevremenu mirovinu od nećeg moram preživjeti tih par mjeseci dok ne dobijem prvu mirovinu.

Da li je kolegica u pravu ili u slućaju ne dobivanja otpremnine imam pravo barem na tih cca 20000 kn?

 

Unaprijed zahvaljujem na pojašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Zakonu o radu, pravo na otpremninu ostvaruje radnik kojem poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika.

S druge strane, poštivanje obveza iz KU ne ovisi o promjenama u upravljačkoj strukturi poslodavca (osim jasno, ako s njihovom promjenom dolazi i novi KU).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Barovita je napisao:

Poštovani,

 

Krajem godine planiram ići u prijevremenu mirovinu. Iako bi po kolektivnom trebala dobiti otpremninu, pošto će se zbog izbora vjerojatno mjenjati Uprava u firmi ... otpremnina se ne može garantirati.

Ako ne dobijem "pravu" otpremninu, imam li pravo barem na one 3 prosjećne plaće za odlazak u mirovinu?

Kolegica iz kadrovske kaže da to dobijaju samo radnici koji idu u punu mirovinu, a ne oni koji idu u prijevremenu. Nova je pa se nadam da griješi!

Navodno se taj novac isplaćuje da bi radnik nekako preživio do isplate prve mirovine, pa mi je to nelogično jer išla ja u punu ili prijevremenu mirovinu od nećeg moram preživjeti tih par mjeseci dok ne dobijem prvu mirovinu.

Da li je kolegica u pravu ili u slućaju ne dobivanja otpremnine imam pravo barem na tih cca 20000 kn?

 

Unaprijed zahvaljujem na pojašnjenju.

O kakvom prezivljavanju vi pisete, zahtjev za mirovinu podnosite 30 dana prije nego sto ce te ici u mirovinu, npr. ako u mirovinu planirate otici sa 31.12.2021.god., znaci zahtjev predajete 30 dana prije pa bi vam to bilo 30.11.2021.god.

Znaci radili bi cijeli 12 mjesec 2021.god. a placu za taj mjesec dobit cete do 15.01.2022.god., mirovinu za sijecanj 2022.god. trebali bi dobiti 10.02.2022.god.

U periodu izmedju dana kad ste predali zahtjev za mirovinu 30.11..2021.god. do dana kad bi vam rijesenje trebalo biti napisano cca 20.01.2022.god. proci ce 50 dana, sto je po meni vise nego dovoljno vremena da se to obavi i da vi dobijete isplatu svoju zasluzene mirovine bez da cekate kako navodite par mjeseci.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , malicovjek je napisao:

Znaci radili bi cijeli 12 mjesec 2021.god. a placu za taj mjesec dobit cete do 15.01.2022.god., mirovinu za sijecanj 2022.god. trebali bi dobiti 10.02.2022.god.

 

Da Bože da bude tako kako navodite. Moj kolega koji je prije 2 godine otišao u mirovinu predao je zahtjev u 4 mj. a prvu mirovinu je dobio u 11. mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , G-man je napisao:

Po Zakonu o radu, pravo na otpremninu ostvaruje radnik kojem poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika.

S druge strane, poštivanje obveza iz KU ne ovisi o promjenama u upravljačkoj strukturi poslodavca (osim jasno, ako s njihovom promjenom dolazi i novi KU).

Hvala vam puno na odgovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Barovita je napisao:

Da Bože da bude tako kako navodite. Moj kolega koji je prije 2 godine otišao u mirovinu predao je zahtjev u 4 mj. a prvu mirovinu je dobio u 11. mj.

Postovana, moguce da je vas kolega imao neku komplikaciju vezano na neuplacene mirovinske doprinose ili neprikazan staz u evidenciji HZMO-a ili je radio dio radnog vijeka u nekoj drugoj drzavi, u tom slucaju rijesavanje zahtjeva za mirovinom se zna oduziti dok se problemi ne rijese, da bi tome doskocili pokrenite odmah postupak "pretkompletiranja".

https://www.mirovinsko.hr/hr/pretkompletiranje/368

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija