Jump to content

Uvjeti za prijevremenu braniteljsku mirovinu


Ninetta

Preporučene objave

Prije 49 minuta, Ninetta je napisao:

Hvala na informacijama,godine zivota su prioritet u svim izačunima,uzalud je imati dugogodisnji radni staz.

Prijevremena starosna mirovina se penalizira-umanjuje za 0,2% po mjesecu prijvremenog unirovljenja u odnosu na uvjet za starosnu mirovinu, dugogodisnji radni staz utjece u formuli  za izracun mirovine na iznos mirovine, a isto tako po opcem zakonu ZOMO-u utjece na iznos minimalne mirovine, ako je minimalna veca od one vase izracunate opce mirovine.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, malicovjek je napisao:

Prijevremena starosna mirovina se penalizira-umanjuje za 0,2% po mjesecu prijvremenog unirovljenja u odnosu na uvjet za starosnu mirovinu, dugogodisnji radni staz utjece u formuli  za izracun mirovine na iznos mirovine, a isto tako po opcem zakonu ZOMO-u utjece na iznos minimalne mirovine, ako je minimalna veca od one vase izracunate opce mirovine.

Hvala na inf.,moje misljenje odnosilo se na sticanje prvih uvjeta za mirovinu,u kojima su u svim mogucim opcijama nepravedno zanemarene godine radnog staza u korist godina zivota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Ninetta je napisao:

Hvala na inf.,moje misljenje odnosilo se na sticanje prvih uvjeta za mirovinu,u kojima su u svim mogucim opcijama nepravedno zanemarene godine radnog staza u korist godina zivota.

Nije bas tako, kod "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" godine radnog staza utjecu na odlazak u mirovinu bez penalizacije ako imate taj uvjet 60 godina zivota i 41 godina efektivnog radnog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Ninetta je napisao:

U redu,ali polazište je uvijek 60 god zivota, na razne varijacije godina radnog staza. 60 god zivota je fiksno, a godinama staza se moze kombinirati, zar ne?Pri tome ne mislim na iznos mirovine,vec na prve uvjete za odlazak u mirovinu.

Kod muskih 60 godina, a kod zena za sad po prijelaznom periodu za zene, u 2021.god.,  57 godina i 9 mjeseci zivota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, malicovjek je napisao:

Kod muskih 60 godina, a kod zena za sad po prijelaznom periodu za zene, u 2021.god.,  57 godina i 9 mjeseci zivota.

Znam,zahvaljujem Vam na odgovoru,osobno mi ne odgovara da se mirovinski sustavi vezu za dob,a ne za staz,ali to je neka druga tema...lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ninetta je napisao:

Znam,zahvaljujem Vam na odgovoru,osobno mi ne odgovara da se mirovinski sustavi vezu za dob,a ne za staz,ali to je neka druga tema...lijep pozdrav.

Poštovani vi ste u vrlo dobrom položaju ako imate 52 godine života i 38 godina mirovinskog, odnosno 33 godine efektivnog staža. Ako do 60 godine znači za 8 godine ostvarite još 3 godine mirovinskog staža na bilo koji način da dođete do 41 godine mirovinskog staža možete ići u mirovinu s  60 godina života bez penalizacije, jer bilo koji drugi odabir prijevremene mirovine vam je dosta penaliziran i to zauvijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Poštovani vi ste u vrlo dobrom položaju ako imate 52 godine života i 38 godina mirovinskog, odnosno 33 godine efektivnog staža. Ako do 60 godine znači za 8 godine ostvarite još 3 godine mirovinskog staža na bilo koji način da dođete do 41 godine mirovinskog staža možete ići u mirovinu s  60 godina života bez penalizacije, jer bilo koji drugi odabir prijevremene mirovine vam je dosta penaliziran i to zauvijek.

Postovani, obzirom da sam u stalnom radnom odnosu (iako danas nista nije sigurno),s navrsenih 60 god.zivota imat cu 41 god.efektivnog i 46 god.  mirovinskog staza...a tada ce jos za žene važiti onaj prelazni period do 2030.god., pa mozda uspijem u zasluzenu mirovinu i kojih par mjeseci prije 60.rođendana 😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovana Ninetta,

zašto se kod vas pojavljuje razlika između efektivnog staža i ukupnog mirovinskog staža ?

Lijep pozdrav

Pretpostavljam da misli na 5 godina iz rata koji je upisan u duplom trajanju ali kao što ste rekli poštovani prof. ne treba praviti razlike kada se sve računa ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ninetta,

prilikom podnošenja zahtjeva za priznavanje prijevremene starosne (mislim ipak starosne) mirovine napomenite da tražite priznavanje i braniteljske mirovine a isplatu povoljnijeg iznosa.

Puni broj mjeseci provedenih u borbenom sektoru za vrijeme Domovinskog rata za toliko mjeseci umanjuje pravo na priznavanje starosne mirovine od propisanih godina starosti za tu godinu odlaska u mirovinu.

Koliko punih mjeseci borbenog sektora imate provedenih u Domovinskom ratu ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, Ninetta je napisao:

Tako je,mislim na tih 5 godina rata u duplom trajanju.Zanima me da li osobno moram to "prijaviti" u mirovinskom ili je to kod njih vidljivo na neki nacin?

To bi trebao biti poslano od strane MORH, MUP gdje ste radili ali svakako prije provjeriti u mirovinskom da li vam je sve dobro upisano jer onda imate vremena za potvrde MORH, MUP da se sve ispravi. I ja sam imao nešto neborbenog sektora dok sam bio na specijalizaciji ali to svakako ide u staž u duplom trajanju a koji su mi naknadno upisali jer MUP nije dostavio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

Poštovana Ninetta,

prilikom podnošenja zahtjeva za priznavanje prijevremene starosne (mislim ipak starosne) mirovine napomenite da tražite priznavanje i braniteljske mirovine a isplatu povoljnijeg iznosa.

Puni broj mjeseci provedenih u borbenom sektoru za vrijeme Domovinskog rata za toliko mjeseci umanjuje pravo na priznavanje starosne mirovine od propisanih godina starosti za tu godinu odlaska u mirovinu.

Koliko punih mjeseci borbenog sektora imate provedenih u Domovinskom ratu ?

Lijep pozdrav

Postovani, imam 10 mjeseci borbenog sektora.

 

prije 4 sati , Skywalker007 je napisao:

To bi trebao biti poslano od strane MORH, MUP gdje ste radili ali svakako prije provjeriti u mirovinskom da li vam je sve dobro upisano jer onda imate vremena za potvrde MORH, MUP da se sve ispravi. I ja sam imao nešto neborbenog sektora dok sam bio na specijalizaciji ali to svakako ide u staž u duplom trajanju a koji su mi naknadno upisali jer MUP nije dostavio.

Hvala 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija