Jump to content

Originalna dokumentacija na javnom natječaju


Ana Sovic

Preporučene objave

Molim da li je legalno zahtijevati cjelokupnu originalnu dokumentaciju po raspisanom javnom natječaju za znanstveno-nastavno radno mjesto na javnom Sveučilištu u RH. Naime, u natječaju je navedeno citirano: "Zahtjevu se obavezno prilaže dokumentacija u obavezno dva primjerka, osim radova (od kojih 1 originalni) i u elektroničkom obliku na CD-u i PDF-formatu. Zbog činjenice teškoća slanja originalnih dokumenata/brojnih ovjera javnog bilježnika (113 priloga) telefonski je konzultirana sastavnica Sveučilišta (fakultet) i rečeno je (anonimno) da je prihvatljivo poslati 2 primjerka natječajne dokumentacije u preslici te 1 CD s skeniranom dokumentacijom, a objavljeni radovi po 1 primjerak u papiru i 1 elektronički na CD-u. Tako je konačno poslan paket koji je na pošti težio T= 9,98 kg.

Stručno povjerenstvo Sveučilište sastavnice (fakulteta) nije prihvatilo poslanu natječajnu dokumentaciju navedenog kandidata te ga je isključilo iz daljnje provedbe natječajnog postupka s obrazloženjem: "Kod pregleda natječajne dokumentacije Povjerenstvo je utvrdilo da dokumentacija kandidata neodgovarajuća jer kandidat uz prijavu na natječaj nije priložio dokumentaciju u skladu s Obrascem br. 2 u kojem je izrijekom navedeno da se obavezno prilaže dokumentacija u tiskanom obliku  dva primjerka (od kojih 1 originalni) i u elektroničkom obliku na CD-u i PDF-formatu. Navedeni kandidat je priložio dokumentaciju u dva primjerka u preslikama, stoga ga je Povjerenstvo isključilo iz daljnje provedbe natječaja".

Budući da prema Odluci Fakulteta (sastavnice Sveučilišta) nema prava na žalbu (upute o pravnom lijeku) molim također ako netko zna što bi se u ovom slučaju moglo pravno napraviti.

Hvala na odgovoru,

Ana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Originalna dokumentacija na javnom natječaju
prije 3 sati , sivko je napisao:

Piše li u natječaju da se nepravodobne i neodgovarajuće prijave neće uzimati u obzir.Ako traže original rad onda tako i mora bit u dokumentaciji.

Objavljeni radovi se prema natječaju šalju u preslici i CD-u (tu su skenirani originali, ali nema autentifikacije CD-a, ne znam da li bi se to kod nas moglo napraviti kod javnog bilježnika i po kojoj cijeni ako se primjerice kao u ovom slučaju treba ovjeriti npr. 100-njak dokumenta koji su skenirani na CD-u). U državnim službama se traže preslike (kopije), kao i u OŠ i SŠ (koje su javne službe), a  kod zapošljavanja (potpisivanja ugovora o radu) uvid u originale. Ovdje je pak slučaj (Sveučilište je javna služba) da se unaprijed traže originali (npr. liječnička potvrda o psihofizičkim sposobnostima, izvod iz upisnika znanstvenika, dokaz o indeksiranosti i citiranosti objavljenih radova, potvrda o psihološko-pedagoško-didaktičko-metodološkoj izobrazbi, a potrebni su i dokazi uvjeta prema Zakonu o znanosti i uvjetima Rektorskog zbora, itd., pa je potreban veliki broj ovjera dokumenata kod javnog bilježnika što je veliki trošak (ako se ne želi izložiti riziku gubitka originala). Zato je i pitanje da li je ovo (zahtijevanje originalnih dokumenata u tiskanom obliku) legalno navoditi u javnim natječajima za radna mjesta u javnim službama (ovdje je riječ o Sveučilištu i njezinoj sastavnici/fakultetu). Pozdrav, Ana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, međutim navedena objava natječaja ne znači da je legalna. Naime, prema Uredbi o raspisivanju  i provedbi javnog natječaja i internog oglasa u državnoj službi NN 78/2017 od 09. 08. 2017. (potpisao Predsjednik Vlade mr. sc. Andrej Plenković, v.r.) u članku 7. (Dokazi) alineja 2. stoji (citirano): "Isprave se prilažu u ovjerenoj preslici, a prije izbora kandidat će priložiti izvornik".

Budući da ovo vrijedi za državne službe, mene zanima da li postoji dokument koji isto navodi za javne službe jer distinkcija između državnih/javnih službi nije baš najjasnija (npr. koja je razlika državnog fakulteta i javnog fakulteta? Je li to isto ili nije budući da je ovdje riječ o upravo ovakvom natječajnom kontekstu?). Pozdrav Ana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, u međuvremenu mi je postalo jasno da Sveučilište i fakulteti čijih je osnivač RH nisu državna već javna služba-jer je tako propisano. Da li se slanje dokaza u javnim natječajima (originali i/ili preslike) regulira u TKU ili u radnom pravu? Koliko se meni čini na osnovu dosadašnjeg proučavanja pravnih izvora da nema (ili ne znam) pravnog reguliranja ovog pitanja za javne službe (Sveučilišta i fakultete) pa onda u javnim natječajima mogu tražiti bilo kakve dokaze za zapošljavanje (npr. tražiti dokaz cijepljenja protiv neke bolesti;  tetoviranje, itd.) i tražiti isporuku dokaza u bilo kakvom obliku (neke dokumente  preslici, neke u originalu ili sve u preslici ili sve u originalu, jedan/dva/tri...n primjeraka dokumentacije- u vezi broja primjeraka dokumentacije jednom su mi rekli da to traže da se oni ne moraju zamarati sa isprintom moje dokumentacije koje ima puno). 

Prema sadašnjim mojim spoznajama ako se želi ubuduće biti uključen u javni natječajni postupak gdje se traže originali ili ovjera kod javnog bilježnika, potrebna je onda ovjera kod javnog bilježnika, a natječaji gdje se traže isključivo originali, onda treba isključivo poslati originale (takav je ovaj natječaj o kojem pišem i pitam). Budući da originale nikad ne valja slati zbog mogućnosti da se izgube to znači da je takav "pametni" kandidat isključen unaprijed iz takvog javnog natječaja u javnim službama. Eventualno ukoliko se kandidatu prizna zamjena originala sa ovjerenim presikama kod javnog bilježnika. Da li možda znate je li moguće ovjeriti cijeli CD kao jedan dokument (s npr. 113 skeniranih originalnih dokumenta) po cijeni jedne javno-bilježničke ovjere tj. 46 kn ili barem po nekoj sniženoj cijeni, a ne da to ispadne 113*46 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, sivko je napisao:

Kako ide kod bilježnika ne znam.

A što treba reguliraju propisi fakulteta.Statut ili drugi interni akti koje donosi uprava,rektor ili tko je već glavni.

 

Poštovani Sivko, hvala Vam na Vašem vremenu i pomoći. Srdačan pozdrav, Ana.

Hvala, u međuvremenu mi je postalo jasno da Sveučilište i fakulteti čijih je osnivač RH nisu državna već javna služba-jer je tako propisano. Da li se slanje dokaza u javnim natječajima (originali i/ili preslike) regulira u TKU ili u radnom pravu? Koliko se meni čini na osnovu dosadašnjeg proučavanja pravnih izvora da nema (ili ne znam) pravnog reguliranja ovog pitanja za javne službe (Sveučilišta i fakultete) pa onda u javnim natječajima mogu tražiti bilo kakve dokaze za zapošljavanje (npr. tražiti dokaz cijepljenja protiv neke bolesti;  tetoviranje, itd.) i tražiti isporuku dokaza u bilo kakvom obliku (neke dokumente  preslici, neke u originalu ili sve u preslici ili sve u originalu, jedan/dva/tri...n primjeraka dokumentacije- u vezi broja primjeraka dokumentacije jednom su mi rekli da to traže da se oni ne moraju zamarati sa isprintom moje dokumentacije koje ima puno). 

Prema sadašnjim mojim spoznajama ako se želi ubuduće biti uključen u javni natječajni postupak gdje se traže originali ili ovjera kod javnog bilježnika, potrebna je onda ovjera kod javnog bilježnika, a natječaji gdje se traže isključivo originali, onda treba isključivo poslati originale (takav je ovaj natječaj o kojem pišem i pitam). Budući da originale nikad ne valja slati zbog mogućnosti da se izgube to znači da je takav "pametni" kandidat isključen unaprijed iz takvog javnog natječaja u javnim službama. Eventualno ukoliko se kandidatu prizna zamjena originala sa ovjerenim presikama kod javnog bilježnika. Da li možda znate je li moguće ovjeriti cijeli CD kao jedan dokument (s npr. 113 skeniranih originalnih dokumenta) po cijeni jedne javno-bilježničke ovjere tj. 46 kn ili barem po nekoj sniženoj cijeni, a ne da to ispadne 113*46 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija