Jump to content

Uporabna dozvola-uvjeti


Mariva2021

Preporučene objave

Pozdrav svima

 

Zanima me,što kod novo izgrađene kuće,treba ispuniti za dobivanje Uporabne dozvole i koliko dugo imam vremena od izdavanja Građevinske do očevida za izdavanje uporabne?

Ono što sam pronašao,to je da osoba koja radi očevid prati Glavni projekt,e ali zanima me koliko taj glavni projekt mora biti temeljit a da bi bio po Zakonu?

I što se još traži,koji papiri,atesti tj. jednostavnije rečeno što možem npr sam raditi kao "neovlaštena" osoba?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mariva2021 je napisao:

Zanima me,što kod novo izgrađene kuće,treba ispuniti za dobivanje Uporabne dozvole i koliko dugo imam vremena od izdavanja Građevinske do očevida za izdavanje uporabne?

Zakon propisuje da se izgrađena, odnosno rekonstruirana građevina može početi koristiti nakon što se za tu građevinu izda uporabna dozvola (ili izjednačeni akt npr. Rješenje o izvedenom stanju). Znaći da mora biti završena i želite je početi koristiti. 

Sam nekakov propisan rok u biti ne postoji no može se izračunati nekakov krajnji rok za podnošenje zahtjeva za uporabnu dozvolu na način da imate tri godine za početak radova na osnovu pravomoćne građ. dozvole+ 5 ili 7 godina za završetak građevine u zavisnosti od skupine u kojoj se nalazi (2b ili 3b)

prije 8 sati , Mariva2021 je napisao:

Ono što sam pronašao,to je da osoba koja radi očevid prati Glavni projekt,e ali zanima me koliko taj glavni projekt mora biti temeljit a da bi bio po Zakonu?

Onoliko temeljit koliko je potrebno za izdavanje građevinske dozvole.

prije 8 sati , Mariva2021 je napisao:

I što se još traži,koji papiri,atesti tj. jednostavnije rečeno što možem npr sam raditi kao "neovlaštena" osoba?

Vi kao investitor podnosite zahtjev a prilažete dokumentaciju koju su izradile ovlaštene osobe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Spitfire je napisao:

Zakon propisuje da se izgrađena, odnosno rekonstruirana građevina moće početi koristiti nakon što se za tu građevinu izda uporabna dozvola (ili izjednačeni akt npr. Rješenje o izvedenom stanju). Znaći da mora biti završena i želite je početi koristiti. 

Sam nekakov propisan rok u biti ne postoji no može se izračunati nekakov krajnji rok za podnošenje zahtjeva za uporabnu dozvolu na način da imate tri godine za početak radova na osnovu pravomoćne građ. dozvole+ 5 ili 7 godina za završetak građevine u zavisnosti od skupine u kojoj se nalazi (2b ili 3b)

Znači,obična obiteljska kuća bi bila u 3.b. skupini? Računa se građevinska 3 god + 5 god za dovršetak?

Prije 25 minuta, Spitfire je napisao:

Onoliko temeljit koliko je potrebno za izdavanje građevinske dozvole.

Ok,upravo to i pitam. Zato sam mislio da ću dobiti malo razumljiviji odgovor :)

Prije 25 minuta, Spitfire je napisao:

Vi kao investitor podnosite zahtjev a prilažete dokumentaciju koju su izradile ovlaštene osobe. 

Opet,ako može razumljivije. Što znači ovlaštena osoba i jel treba ovlaštena osoba za npr. postavljanje pločica ispred kuće i sl?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Mariva2021 je napisao:

Ok,upravo to i pitam. Zato sam mislio da ću dobiti malo razumljiviji odgovor :)

Ne znam što bi tu trebalo biti razumljivije. Glavni projekt kao takav je skup projekata (arhitektonski, građevinski, elektro itd) usklađenih s odredbama prostornog plana, posebnim uvjetima, tehničkim propisima i drugima donesenih na temelju Zakona o gradnji, te potvrđen je osnova za ishodovanje dozvole za gradnju. Pa ako je ista na na temelju njega izdana, onda je pitanje koliko treba biti temeljit pri tehničkom pregledu kod izdavanja uporabne dozvole nepotrebno.

prije 9 sati , Mariva2021 je napisao:

I registrirane i koje imaju majstorski ispit? I računi svi normalno ?

Na tehničkom pregledu računi nisu od nekog interesa ali je rješenje o upisu u sudski registar ili obrtnica i suglasnost za obavljanje djelatnosti građenja sukladno posebnom propisu za izvođača, Ugovor o građenju između investitora i izvođača, akt o imenovanju inženjera gradilišta odnosno voditelja radova, ugovor o stručnom nadzoru, građevinski dnevnik, građ. dozvolu i glavni projekt... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, Spitfire je napisao:

Ne znam što bi tu trebalo biti razumljivije. Glavni projekt kao takav je skup projekata (arhitektonski, građevinski, elektro itd) usklađenih s odredbama prostornog plana, posebnim uvjetima, tehničkim propisima i drugima donesenih na temelju Zakona o gradnji, te potvrđen je osnova za ishodovanje dozvole za gradnju. Pa ako je ista na na temelju njega izdana, onda je pitanje koliko treba biti temeljit pri tehničkom pregledu kod izdavanja uporabne dozvole nepotrebno.

Na tehničkom pregledu računi nisu od nekog interesa ali je rješenje o upisu u sudski registar ili obrtnica i suglanost za obavljanje djelatnosti građenja sukladno posenom propisu za izvođača, Ugovor o građenju između investitora i izvođača, akt o imenovanju inženjera gradilišta odnosno voditelja radova, ugovor o stručnom nadzoru, građevinski dnevnik, graš. dozvolu i glavni projekt... 

Dali se nekretnina može upisati u zemljišnu knjigu ako nije dobivena uporabna dozvola,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan, trebam jedan savjet.

Zapravo smo zeznuli sami sebe, ali eto, na greškama se uči. Nekad su skupe..

Kupujemo kuću, vlasnik je u Njemačkoj pa je zbog korone i granica malo komplicirano, ali je on još više zakomplicirao.

Našli kuću, čuli se s vlasnikom nekoliko puta, dogovorili sve telefonski. Objasnili smo da planiramo stambeni kredit + APN, on je rekao da ima svu urednu dokumentaciju, poslikao nam ZK, posjedovni list, građevinsku iz 1987. (rješenje)..no nitko od nas nažalost nije znao da treba uporabna. To smo saznali tek kad smo predali papire u banku. Tada smo saznali i da to Rješenje iz 1987. nije dovoljno...  (e sada mi je žao što nisam odvojila koju tisućicu za odvjetnika)...

Uglavnom, vlasnik je predao zahtjev za izradu uporabne, no kako banka traži svoje, morali smo sklopiti predugovor i isplatit kaparu.

Iz gradskog ureda za graditeljstvo izlaze na teren prije izdavanja uporabne, ali su naglasili da neće izdati uporabnu ako nije sve po tom Rješenju iz 1987.... Ni sam vlasnik ne zna da li je ili nije.. On je kuću kupio kreditom banke, nisu ga tražili uporabnu, priznali su to Rješenje...

Uglavnom, mene zanima, ukoliko se ne dobije uporabna, koje su nam opcije?

u zakonu piše (a to smo naveli i u predugovoru) kako se postupa ako kupac odustane od kupnje ili prodavatelj od prodaje (vezano za kaparu), ali ovo je slučaj koji ne spada u ništa od toga.

Molim savjete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u fazi sam izgradnje kuće. Sklopio sam ugovor s izvođačem. Sad kad su radovi završeni izvođač mi ne daje svu potrebnu dokumentaciju a koja mi je potrebna za uporabnu dozvolu i koju smo naveli u ugovoru o građenju. Shvatio sam da je neće niti dati jer nema ovlaštene osobe da mu istu potpise. Pismeno  sam ga upozoravao da izvrši svoje obveze po ugovoru na sto se on oglušuje. Sto mi je za činiti. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 22. 07. 2021. at 14:57, Siniša Mlinarić je napisao:

jel se ta gradjevina moze prodat i prepisat na novog vlasnika

Može. Uporabna i građeevinska dozvola nisu uvjet za promet vlasništva nekretnina

Na 24. 03. 2021. at 8:01, cetvorka je napisao:

Sto mi je za činiti. Hvala

Uzeti odvjetnika i teretiti izvođača radi ne ispunjenja ugovornih obveza 

Na 22. 03. 2021. at 10:34, Lucija81 je napisao:

Molim savjete...

Najbrže i najpovoljnije bi bilo da postoji mogućnost ozakonjenja prema ZPNIZ-u, ukoliko investitor, vi ili netko ima "aktivan" podnešen zahtjev za ozakonjenje i voljan vam je isti prepustiti. Probajte se raspitati za tu opciju u uredu za graditeljstvo 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet sve zavisi od neujednačene prakse upravnih tijela koja izdaju građevinske dozvole. Već sam vidio ovakvih situacija pa tako u nekim slučajevima bilo je dovljno samo izmjeniti dio glavnog projekta bez potrebe ishođenja izmjene i dopune građevinske dozvole. Možda bi bilo dobro da dobijete info u mjesno nadležnom uredu za graditeljstvo pa najbrže i najbezbolnije (a u skladu s zakonom) rješite navedenu izmjenu sa izjavom projektanta u kojoj će obrazložiti dio građevine koji odstupa u skladu s člankom 19. Zakona o gradnji, s obzirom da odstupanje nije veliko i istime se ne mijenjaju lokacijski uvjeti.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija