Jump to content

Koju mirovinu izabrati


MaddisonSG

Preporučene objave

Poštovani.Molim savjet ili pomoć oko izračuna i ostalih nepoznanica oko mirovine.13.04.1961. punim 60g .Sa 39g i 2mj imam pravo na prijevremenu starosnu mirovinu.Cijeli radni vijek na minimalcu i .uplaćivano u 2. stup od početka.Predan zahtjev u mirovinsko.Kolika bi mi mirovina mogla bit.U međuvremenu sam podnio zahtjev za priznavanje statusa branitelja sa 144 dana koji će se vjerojatno povoljno riješit,tako da ću podnijet zahtjev i za braniteljsku mirovinu.Ako budem birao između te 2 koja bi bila veća.Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi za vas bolje da ste ako ste mogli jos radili 22 mjeseca i onda  ste mogli otici u "starosnu mirovinu za dugogdisnjeg osiguranika" sa napunjenih 41 godinu efektivnog radno staza koja se ne penalizira-umanjuje kao sto je slucaj kod "prijevremene starosne mirovine".

Iznos mirovine koji bi tada dobivali ipak bi bio nesto veci:

slika.png.f657ab1cb36775c5830a54b2944166b0.png

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika u nadnevku umirovljenja od par dana ne mjenja nista u ovom simuliranom izracunu.

Najniza opca po ZOMO-u bila bi cca 2.395 kn, a najniza braniteljska po ZOHBDR-u 2.314 kn.

U slucaju da bi vam najniza "prijevremena starosna mirovina" po ZOMO-u bila najpovoljnija, vasa sredstva iz II stupa bila bi vam prebacena u I stup (generacijske solidarnosti).

Ovih 144 dana i cca 70 kn vezu se (koriste u izracunu) samo za najnizu braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sto smo vam prezentirali postovani prof i ja, je simulirani izracun (za pravi tocniji izracun potreban nam je vas PVB - prosjecni vrijednosni bod za sve godine rada), pravi izracun biti ce vam dostavljen u rijesenju koje cete dobiti od HZMO-a, ako je za vas najpovoljnija "najniza prijevremena starosna mirovina" po ZOMO-u, oni ce vam ju automatski dodjeliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Maddison,

za razliku od prve slike, status dragovoljca donosi promjenu ali ta promjena za vas nije od koristi.

Nema razlike što vam je povećanje osobnog boda sa 3 na 13 % sa statusom dragovoljca, kad vam je uvijek izračun prijevremene braniteljske mirovine manji od prijevremene starosne mirovine po ZOMO.

Povećanje osobnog boda u mirovini po ZOMO je 27 %  a

povećanje osobnog boda u braniteljskoj mirovini kod vas najviše može biti 13 % i to uz priznati status dragovoljca.

Zar je zaista teško shvatiti da vam je mirovina uvećana za 27 % veća od mirovine koja je uvećana za maksimalnih 13 % ?

Izracun prijevremene mirovine.jpg

Maddison prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Maddison,

potpuno vas razumijem ali mi je žao što se prije niste raspitali oko prava koja za vas donosi status dragovoljca i branitelja sa 144 dana borbenog sektora.

Zaboravite na starosnu ili prijevremenu starosnu braniteljsku mirovinu, zbog malog broja dana borbenog sektora, kad već imate ostvarenih dosta godina ukupnog mirovinskog staža, za bolju mirovinu po općem propisu ZOMO.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija