Jump to content

Podjela imovine u slučaju razvoda braka ?


Prava123

Preporučene objave

Poštovanje, 

imam jedno pitanje a odnosi se na to da u slučaju da dođe do razvoda (10 godina smo u braku). 

Naime, u braku je moj suprug dobio zemljište na kojem smo sagradili kuću (dakle, zemljište mu je darovano od pokojne bake), dignuo je kredit za kuću i otplaćujemo ga zajedno. Sad, kako zajedno, kredit se otplaćuje sa njegovog računa, ali zajedno sudjelujemo u otplati. 

Kuća je napravljena u braku pa me zanima u slučaju da dođe do razvoda pripada li meni kao supruzi polovica svega stečenog u braku i što je sa zemljištem na kojem je sagrađena kuća (a koje je ustvari darovano mojem suprugu)?

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Dana 24. 03. 2021. u 11:59, Ruby_Danderfluff je napisao:

Zemljište je njegova vlastita imovina, Vi samo možete potraživati polovicu onoga, u novčanom smislu, što ste uložili u uvećanje vrijednosti njegovog zemljišta. Nemate pravo na udio u vlasništvu tog zemljišta.

Zanima me ako je zemljište u konkretnom slučaju darovano mojem suprugu, na tom zemljištu smo zajednički izgradili kuću sa 3 velika stana? 

Postoji li mogućnost da se vrijednost zemljišta (na koje nemam pravo) umanji od vrijednosti kuće, tako da dobijem barem 1 stan od 3 koja smo u braku zajednički izgradili?

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Prava123 je napisao:

Postoji li mogućnost da se vrijednost zemljišta (na koje nemam pravo) umanji od vrijednosti kuće, tako da dobijem barem 1 stan od 3 koja smo u braku zajednički izgradili?

Na koga je kuća upisana u zemljišnim knjigama, odnosno stanovi (ako je kuća etažirana)?

Ukoliko samo na vašeg supruga trebat ćete u imovinskopravnom postupku dokazati koliko ste uložili u kuću, odnosno kredit te zatražiti novčanu naknadu.

Mogućnost da vam pripadne konkretna nekretnina (stan) ovisi o ovome što sam prethodno navela ili o tome je li između vas i supruga moguć dogovor oko podjele zajedničke imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, zanima me je li netko imao slucaj da je kuca kupljena u braku na kredit te se razveo prije nego je kredit otplacen? Odobren mi je besplatan odvjetnik te mi je objasnio moja prava i rekao mi je da mi bivsi muz mora placati mjesecno pola rate kredita sve dok se kredit ne otplati jer njemu ostaje kuca pa me zanima je li to istina jer meni to nekako nerealno zvuci no ja se u pravo ne razumijem.. Zapravo ja u to ne bi ni sumnjala nego me zvao odvjetnik bivseg muza i rekao mi je da to rade ti "besplatni odvjetnici" samo da bi to otislo na sud da oni dobiju nekakvu naknadu novcanu, a da cu ja ostati bez svega i necu dobiti nista i sad me strah, a moj odvjetnik danas vise ne radi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Adri888 je napisao:

zanima me je li netko imao slucaj da je kuca kupljena u braku na kredit te se razveo prije nego je kredit otplacen?

Na koga glasi kredit? Samo na vas, ako sam dobro shvatila.

Tko je upisan kao vlasnik kuće u zemljišnim knjigama?

Nejasno je ovo što navodite - da vam muž treba plaćati pola rate jer njemu ostaje kuća. 

Molim, odgovorite na moja pitanja pa da bude malo jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, lawbydesign je napisao:

Na koga glasi kredit? Samo na vas, ako sam dobro shvatila.

Tko je upisan kao vlasnik kuće u zemljišnim knjigama?

Nejasno je ovo što navodite - da vam muž treba plaćati pola rate jer njemu ostaje kuća. 

Molim, odgovorite na moja pitanja pa da bude malo jasnije.

Na njega glasi i kredit i kuca no steceno je u braku stoga ja moram potrazivati svoj dio, a ja zelim isplatu jer ne planiram nista vise sa tom kucom. Meni je nejasno na koji nacin on mene mora isplatiti jer sam ja pretpostavljala da mi mora samo isplatiti za ovaj dio sto smo placali kredit zajedno dok smo zivjeli zajedno no odvjetnik me uvjerava da bivsi muz mora placati tu ratu kredita banci ako on ostaje u kuci te da uz to mora jos i meni mjesecno uplacivati na racun iznos u visini pola rate tog kredita i tako sve do kraja kredita tj. dok se kredit ne isplati do kraja sto meni nekako nije logicno da on placa taj kredit banci koja ce ostati njemu plus da meni jos placa pola rate jer kazem, po nekoj mojoj "logici" on bi mene trebao samo isplatiti za onaj dio sto smo zivjeli skupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija