Jump to content

Usklađìvanje mirovina?


Draganec

Preporučene objave

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Usklađivanje mirovina

Aktualna vrijednost mirovine (AVM) je utvrđena svota mirovine za jedan osobni bod. AVM koja se primjenjuje od 1. siječnja i 1. srpnja svake kalendarske godine određuje se tako da se zbroji stopa promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi i stopa promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi.
 
AVM utvrđuje Upravno vijeće HZMO-a na temelju podataka Državnog zavoda za statistiku, najkasnije dva mjeseca nakon isteka svakog polugodišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , scvrtil6 je napisao:

određuje se tako da se zbroji stopa promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi i stopa promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi.

kada dolazi do povećanja mirovina (usklađivanja) imamo dva slučaja

-kad mirovine rastu zbog većih plaća

-kad mirovine rastu zbog većeg povećanja cijena

kad mirovine rastu zbog većih plaća to je dobro jer znači da na taj način raste kupovna moć umirovljenika (a i radnika jer su im rasle plaće)

kod ovog povećanja mirovine rastu jer su plaće rasle cca 3%,a cijene cca 1% što znači da bi mi u mirovini super prošli jer će nam mirovine rasti više od cijena ,tako kažu neki izračuni.....i sve je bajno dok se ne ode u trgovinu u uvjeri u sve to....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ce "Drzavni zavoda za statistiku" objaviti preostale potrebne podatak za izracun u petak 20.08., onda ce Upravno vijece HZMO-a odluku o uskladjivanju sluzbeno donijeti i objaviti , u tjednu iza, znaci izmedju 23 i 27.08.

Prosle 2020.god, to je izglasano  na Upravnom vijecu i objavljeno na stranicama HZMO-a 28.08.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Godišnje usklađivanje mirovina s inflacijom,  nije stvarni rast mirovina,  nego usporavanje padanja  realne vrijednosti mirovina.

Dokaz:

Kolege  DVO i PS koji su umirovljeni do 1998.g.a išli su u mirovini uz iznos prve mirovine od 80 % do 100 % svoje zadnje plaće, sadašnji iznos njihove mirovine iznosi od 50 % do 60 % iznosa sadašnje plaće njihovih kolega pred mirovinom.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 59 minuta, prof je napisao:

Kolege  DVO i PS koji su umirovljeni do 1998.g.a išli su u mirovini uz iznos prve mirovine od 80 % do 100 % svoje zadnje plaće, sadašnji iznos njihove mirovine iznosi od 50 % do 60 % iznosa sadašnje plaće njihovih kolega pred mirovinom.

a što je još gore i sadašnje plaće tih kolega pred mirovinu su manje vrijedne nego prije........evo nedavno objavljeno da plaće rastu 4% i to je još predstavljeno od vladajućih pa i od nekih sindikata kao da bi im trebalo dići spomenik jer su podigli plaće,a prešućuju da je već dosad inflacija veća od toga,a kraj poskupljenja se ni ne vidi.

al kad malo bolje razmislim,tako i treba

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 05. 2022. u 17:41, Skywalker007 je napisao:

Taj Željko Šemper iz Sabora još nikada nije pogodio postotak usklađivanja točno, Vlada uvijek umanji inflaciju ili koji god parametar treba za izračun tako da je moja prognoza 2,75 % 

Pošto je bio dobar zato ni nije više u Saboru.Možda nakon toliko promašaja i pogodi 😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
prije 3 sati , beroduba je napisao:

Stvarno ste jadni kad licitirate

Stvarno ne znam zašto misliš da sam jadan, ustvari moj život je vrlo lijep i uživam u svakom trenutku imam sve što je potrebno za jedan lijepi i normalan život pa stoga stvarno ne znam tko je jadan. Ovo što sam napisao koliko bi moglo biti usklađivanje je samo da bi branitelji vidjeli kolika je inflacija, koliko bi stvarno trebalo biti usklađivanje i koliko će u stvarnosti biti jer naše udruge više ničemu ne služe kao ni ministarstvo branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, Skywalker007 je napisao:

Stvarno ne znam zašto misliš da sam jadan, ustvari moj život je vrlo lijep i uživam u svakom trenutku imam sve što je potrebno za jedan lijepi i normalan život pa stoga stvarno ne znam tko je jadan. Ovo što sam napisao koliko bi moglo biti usklađivanje je samo da bi branitelji vidjeli kolika je inflacija, koliko bi stvarno trebalo biti usklađivanje i koliko će u stvarnosti biti jer naše udruge više ničemu ne služe kao ni ministarstvo branitelja.

 Usklađivanje mirovina če biti oko 10% od inflacije (inflacija od 30-60%) ovisno od proizvoda ili usluge.  To  je 5-6% na mirovine  nekima malo nekima premalo. Kad bi mi  život ovisio o povišici  je..o bi ježa.😬

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Evo ko ceka taj i doceka, friska odluka o uskladjenu mirovina....

https://www.mirovinsko.hr/hr/upravno-vijece-hzmo-a-donijelo-odluku-o-uskladjivanju-mirovina/2364

Povećat će mi mirovinu i istovremeno zbog toga ukinuti dječji doplatak jer sa povećanjem mirovine  prelazim dohodovni  cenzus. Znači, umjesto 400 kn, sada ću imati 20 kn. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odluka o osnovici za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja i o usklađivanju novčanih naknada zbog tjelesnog oštećenja od 1. srpnja 2022., kojom osnovica za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja, nastalog zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, od 1. srpnja iznosi 1.778,45 kn, odnosno 236,04 EUR.

Da li to dižu i invalidnine ili sam promašio temu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega Kompa, razumijem situaciju jer je tako i meni prije nekih 15 godina malo narasla plaća pa za 70 kn izgubio pravo na doplatak za djecu. Jedino ne razumijem da vam je povećanje mirovine išlo samo za 20 kn tj. da ste u minusu 380 kn. Sad jedino ako ste imali mirovinu 3480 pa uz povećanje imate  3700 kn i onda vam uzmu 10 % po zakonu pa vas vrate na 3500 kn.

ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 1.119,53 kn, a ne prelazi 2.328,20 kn, doplatak za djecu određuje se u svoti od 199,56

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani Vukovar, malo ste promašili ali nema veze :-) 

Proračunska osnovica za HRVI invalidninu je još uvijek 3326 kn a invalidnina za HRVI iznosi 115% od postotka invalidnine. Znači ako imate :

20% HRVI je 3% od 3326 = 99,78 kn +115%=114 kn

30% HRVI je 4%= 132 kn + 115% = 153 kn itd...

Konačno da sam negdje dobio osnovicu i način izračuna invalidnine ,hvala Skywalker007

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani kolega Kompa, razumijem situaciju jer je tako i meni prije nekih 15 godina malo narasla plaća pa za 70 kn izgubio pravo na doplatak za djecu. Jedino ne razumijem da vam je povećanje mirovine išlo samo za 20 kn tj. da ste u minusu 380 kn. Sad jedino ako ste imali mirovinu 3480 pa uz povećanje imate  3700 kn i onda vam uzmu 10 % po zakonu pa vas vrate na 3500 kn.

ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 1.119,53 kn, a ne prelazi 2.328,20 kn, doplatak za djecu određuje se u svoti od 199,56

ma Kompa ima 6800 mirovinu i 400 kn doplatka =7200 ,,,,a  po novom mirovina raste 420 kn  6800 +6.18%=7220  ali gubi 400 kn doplatka radi cenzusa pa je u plusu "samo'' 20 kn u odnosu na prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kompa je napisao:

Samo kažem, do povećanja mirovine imao sam više love. 400 kn više. Sad su mi povećali mirovinu za 20 kn i ostao sam bez tih 400 kn djećeg doplatka. U biti, sa povećanjem mirovine sam u minusu 380 kn. 

O tome se radi.

znam ja o čemu je riječ...samo sam se malo našalio :)

ali to je način da se svima standardi narušavaju i još su neki sretni jer ipak ide mirovina 6%.......cijene rastu u nedogled ,pogotovo prehrana ,a oni malo povise mirovine i trebamo biti zahvalni ...a cenzus za doplatak i doplatak isti godinama ili npr invalidnost 114 kn (20% ) godinama ista i možeš kupiti 3 wc papira ....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Crni142 je napisao:

ma Kompa ima 6800 mirovinu i 400 kn doplatka =7200 ,,,,a  po novom mirovina raste 420 kn  6800 +6.18%=7220  ali gubi 400 kn doplatka radi cenzusa pa je u plusu "samo'' 20 kn u odnosu na prije.

Pozdrav svima prateči ovu temu koja nas sve zanima,ako ima kolega koji mi mogu pojasniti ovo skidanje 10posto,na koje se to točno mirovine odnosi .I do kada če to biti na snazi.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovine prema posebnim zakonima kao što su Zakon o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika, Zakon o braniteljima snižavaju se od 2010. godine iznad 3500 kn za 10 %. Kako sada stvari stoje i koliko se sindikati policije i braniteljske udruge bave tim problemom mislim da će ostati zauvijek. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, Imam račun je napisao:

Pozdrav svima prateči ovu temu koja nas sve zanima,ako ima kolega koji mi mogu pojasniti ovo skidanje 10posto,na koje se to točno mirovine odnosi .I do kada če to biti na snazi.

 

 

prije 30 minuta, Imam račun je napisao:

Pozdrav svima prateči ovu temu koja nas sve zanima,ako ima kolega koji mi mogu pojasniti ovo skidanje 10posto,na koje se to točno mirovine odnosi .I do kada če to biti na snazi.

 

 

Zakon o smanjenju mirovina odredenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju NN 71/10 i 157/13. Kolega Sky vam je rekao koje su to kategorije. A na snazi će bit vrlo vjerojatno dok je svijeta i vijeka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, Skywalker007 je napisao:

Mirovine prema posebnim zakonima kao što su Zakon o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika, Zakon o braniteljima snižavaju se od 2010. godine iznad 3500 kn za 10 %. Kako sada stvari stoje i koliko se sindikati policije i braniteljske udruge bave tim problemom mislim da će ostati zauvijek. 

Hvala poštovani konačno sam ukapirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani kolega Kompa, razumijem situaciju jer je tako i meni prije nekih 15 godina malo narasla plaća pa za 70 kn izgubio pravo na doplatak za djecu. Jedino ne razumijem da vam je povećanje mirovine išlo samo za 20 kn tj. da ste u minusu 380 kn. Sad jedino ako ste imali mirovinu 3480 pa uz povećanje imate  3700 kn i onda vam uzmu 10 % po zakonu pa vas vrate na 3500 kn.

ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 1.119,53 kn, a ne prelazi 2.328,20 kn, doplatak za djecu određuje se u svoti od 199,56

Mirovina je poralasla i prelazi taj cenzuz za dječji, za 20 kn. Tako da kada uzmem povećanje mirovine i ono kaj sam imao sa dječjim, sam u minusu 380 kn. Kužiš? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 25. 08. 2022. u 15:52, Skywalker007 je napisao:

Mirovine prema posebnim zakonima kao što su Zakon o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika, Zakon o braniteljima snižavaju se od 2010. godine iznad 3500 kn za 10 %. Kako sada stvari stoje i koliko se sindikati policije i braniteljske udruge bave tim problemom mislim da će ostati zauvijek. 

Možda ipak ukinu.

https://www.mirovina.hr/mirovine/suh-natjerao-vladu-da-ukine-krizne-mjere-jadranke-kosor/

https://www.suh.hr/naslovna/kada-ce-se-ukinuti-kosoricini-krizni-nameti/

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zoranp je napisao:

Ako bude ukidalo 10% to će bit prije izbora. Poslije svega šta se izdesavalo ne bi me iznenadilo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija