Jump to content

Odricanje i ustup zakonskog dijela u ime jednog dijeteta i nužni dio


Mirnez

Preporučene objave

Nakon smrti mog oca (prije 20 godina) moja majka se odrekla svog dijela nasljedstva u moje ime, a odnosilo se na očev stan u kojem smo živjeli. Ja sam jedino dijete moga preminulog oca, ali mama ima još jednog sina iz prethodnog braka. Da li sin iz prvog braka, ako bude tražio nužni dio iza naše majke, može dobiti udio u ovom stanu na osnovu mamine izjave o odricanju nasljedstva u moje ima, prije 20 godina?

Unaprijed hvala na odgovoru!

uređeno: od Mirnez
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mirnez je napisao:

majka se odrekla svog dijela nasljedstva u moje ime

Prema odredbama čl. 67 st. 4 ZOO, citirana pravna radnja smatra se besplatnim raspolaganjem, odnosno se u smislu čl. 72 ZN smatra darom. 

Glede prednjeg, a pod pretpostavkom da je došlo do povrijede prava na nužni dio, mišljenja sam da bi se ustupljena imovina uračunala pri izračunu nužnog dijela, na što upućuju odredbe čl. 71 st. 1 točke 3 ZN. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

Prema odredbama čl. 67 st. 4 ZOO, citirana pravna radnja smatra se besplatnim raspolaganjem, odnosno se u smislu čl. 72 ZN smatra darom. 

Glede prednjeg, a pod pretpostavkom da je došlo do povrijede prava na nužni dio, mišljenja sam da bi se ustupljena imovina uračunala pri izračunu nužnog dijela, na što upućuju odredbe čl. 71 st. 1 točke 3 ZN. 

Hvala Vam na jasnom i detaljnom odgovoru!

Da li bi ovo značilo da bi ipak možda najbolje bilo da ja sa mojom majkom sklopim ugovor o doživotnom izdržavanju, i da izbjegnemo ove komplikacije kasnije? Ja se inače i brinem o majci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija