Jump to content

Ugovor o tajnosti i NDA u franšizi

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Razmišljam o pokretanju jedne inozemne franšize i prije nego krenemo na detalje, od mene se traži da potpišemo NDA. Sve ok, ali tamo je stavka da povjerljivu informaciju moram otkriti zaposlenicima, ali i da sam ja odgovoran ako moji zaposlenici tu povjerljivu informaciju otkriju dalje. I da sam odgovoran za to slijedećih 10 godina. Koliko je to standardna praksa?

Ono što me zanima je može li se ta odgovornost prenijeti na zaposlenika? Da prije nego ga uputim u sustav, od njega zatražim da potpiše NDA te da je odgovoran za štetu koja meni nastane ako on otkrije informaciju? 

Hvala unaprijed.

Dijeli na drugim stranicama
  • 4 tjedna kasnije...

Prema našim propisima, odgovornost za štetu je izvanugovorna odgovornost, regulirana je odredbama ZOO-a i primjenjuje se na svakoga tko drugome namjerno ili s grubom nepažnjom prouzroči štetu. Dakle, Vaš podređeni koji Vama prouzroči štetu kod Vaših poslodavaca, ako možete dokazati štetnika, štetnu radnju, nastanak štete i uzročno-posljedičnu vezu između nastanka štete i štetne radnje, Vama duguje naknaditi Vašu štetu već po samom zakonu (odnosno sudskoj odluci donesenoj na temelju zakona), dakle, moći ćete u sudskom postupku tražiti da Vam zaposlenik koji je odao povjerljivu informaciju koju ste mu povjerili, naknadi štetu koju ste od poslodavca zbog toga pretrpjeli.

Kod poslodavca ćete se od zahtjeva za naknadu štete također moći braniti tako da ste poduzeli sve razumne mjere da zaposlenik ne oda povjerljivu informaciju - da ste poduzeli sve dužne mjere zaštite, da ste pravilno educirali zaposlenika, da ste ga pravilno nadzirali itd., ali da je ipak, zbog potajnih ili kriminalnih radnji koje niste mogli predvidjeti niti otkrili unatoč dužnoj pažnji, došlo do odavanja poslovne informacije. Poslodavac može uvažiti takvu obranu, jer je pitanje kako bi prošao u postupku naknade štete protiv Vas

Neće tih situacija biti puno, pa zaista nema smisla da sa svakim svojim podređenim sklapate zaseban NDA, iako Vam to olakšava dokazivanje u situaciji u kojoj se eventualna neželjena stvar ipak dogodi.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...