Jump to content

Tužba za klevetu zbog prijave zlostavljanja u obitelji


magdica.

Preporučene objave

Poštovani, molim Vaše mišljenje. Naime prijavila sam socijalnoj službi psihičko zlostavljanje moje sestre od strane njezinog supruga. Socijalna služba je prijavu proslijedila policiji, a policija  Državnom odvjetništvu te je pokrenut prekršajni postupak protiv zlostavljača. Moja prijava se našla na sudu, ali ne i ja kao svjedok. Svjedoci su bili oni koji su odgovarali zlostavljaču i on je oslobodjen. Nakon toga on me je tužio za klevetu. Proces se vodi 5 god uz stalne odgode ročišta nikako ne s moje strane. Da li je ta tužba za klevetu zaista opravdana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S pravne strane, postoji podloga. Jedino što se za klevetu mora dokazati izravna namjera, što i nije baš jednostavno kao što zvuči, jer vi se primjerice možete braniti da ste iz ponašanja sestre i ponašanja njena supruga zaključili da nešto nije u redu, kada ste konfrontirala sestru oko toga, ona nije htjela ništa reći, pa ste u opravdanoj sumnji i zbog bojazni za sestrin život i zdravlje, podnijela prijavu.

Takva obrana eliminira izravnu namjeru, a time i djelo. Ionako vam zastara kaznenog progona nastupa za 6 godina od počinjenja djela, a prema vašoj objavi već je prošlo 5 godina, stoga će najvjerojatnije predmet završiti sa presudom kojom se optužba odbija (po isteku 6 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, G-man je napisao:

S pravne strane, postoji podloga. Jedino što se za klevetu mora dokazati izravna namjera, što i nije baš jednostavno kao što zvuči, jer vi se primjerice možete braniti da ste iz ponašanja sestre i ponašanja njena supruga zaključili da nešto nije u redu, kada ste konfrontirala sestru oko toga, ona nije htjela ništa reći, pa ste u opravdanoj sumnji i zbog bojazni za sestrin život i zdravlje, podnijela prijavu.

Takva obrana eliminira izravnu namjeru, a time i djelo. Ionako vam zastara kaznenog progona nastupa za 6 godina od počinjenja djela, a prema vašoj objavi već je prošlo 5 godina, stoga će najvjerojatnije predmet završiti sa presudom kojom se optužba odbija (po isteku 6 godina).

Hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija