Jump to content

uporabna dozvola građevine iz 1968

Preporučene objave

Kuća, garaža i zemljište su upisani i gruntovno i katastarski, ali nije dobivena građevinska niti uporabna dozvola.  Postoji uvjerenje o građevini iz 68, avio snimka iz 68, katastarski plan i vlasnički list. Kuća adaptirana (oko 1975. godine), ali je po tlocrtu, veličini i gabaritima ostala u zadanim okvirima prema dokumentima iz katastarskog plana.

Podijeli na drugim stranicama

Ako se dobro sjećam  trebali biste otići u nadležni ured za prostorno uređenje. Kod njih se pokreće postupak za dobivanje uporabne dozvole za građevine građene prije '68.

Oni će Vam opisati što vam treba i kako postupiti. Svakako vam treba aviosnimak iz '68., djelatnici ureda za prostorno uređenje zatim izlaze na teren i mjere objekte da vide jesu li jednaki onima iz '68. Ako utvrde da nije bilo naknadnih izmjena gabarita, tada vam izdaju uporabnu dozvolu.

Ja sam to radio pred koju godinu i tako je mislim kod mene bilo. U svakom slučaju kontaktirajte ured za prostorno uređenje koji je nadležan za vašu katastarsku općinu.

, M.Gub je napisao:

Ako se dobro sjećam  trebali biste otići u nadležni ured za prostorno uređenje. Kod njih se pokreće postupak za dobivanje uporabne dozvole za građevine građene prije '68.

Oni će Vam opisati što vam treba i kako postupiti. Svakako vam treba aviosnimak iz '68., djelatnici ureda za prostorno uređenje zatim izlaze na teren i mjere objekte da vide jesu li jednaki onima iz '68. Ako utvrde da nije bilo naknadnih izmjena gabarita, tada vam izdaju uporabnu dozvolu.

Ja sam to radio pred koju godinu i tako je mislim kod mene bilo. U svakom slučaju kontaktirajte ured za prostorno uređenje koji je nadležan za vašu katastarsku općinu.

Bio sam u općini Susedgrad i predao zahtjev za izdavanje uporabne dozvole. Imam Uvjerenje, katastarski plan i avio snimku iz 68. Kuća je u gabaritima koji su i u katastarskom planu i avio snimci, po površini stanje odgovara uvjerenju, ali ne žele izdati uporabnu dozvolu jer je adaptirano. Također mi nisuizali negativno rješenje kako bi se mogao žaliti. Kako ishodovati uporabnu dozvolu jer je sve po snimkama i po posjedovnom i vlasničkom listu takvo kakvo je?

Poštovani,

28.07..2010. godine sam imao isti slučaj. Morao sam uz zahtjev priložiti: geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja(geodetski elaborat), kopiju snimke, uvjerenje Državne geodetske uprave (Sektor za informacijski sustav, Odjel arhiva i tehničke dokumentacije), zemljišno-knjižni izvadak, kopiju katastarskog plana. Dobio sam Rješenje o utvrđivanju građevne čestice, te sam po tom rješenju prodao istu česticu sa objektima. S obzirom da je u tvom slučaju sve upisano u katastarski operat i gruntovnicu valjda nije potreban geodetski elaborat. U mojem slučaju nije bilo upisano u katastarski operat. to sam morao platiti geodetu 2.000,00 kn za izradu elaborata. Radio sam i parcelaciju, jer jedan dio zemljišta nisam prodao. Obavljen je očevid a u rješenju piše da je građevna čestica - zemljište nužno za redovitu uporabu postojeće stambene zgrade. Sve je rađeno temeljem zakona o prostornom uređenju i gradnji, članak 121. (NN 76/2007 i 38/2009). Može biti da je nakon 2010. nešto mijenjano zakonom.

Nešto tu nije sve rečeno. Sve se vrti oko te adaptacije, što je ustvari to napravljeno da se dozvola ne može dobiti?

Znamo što se podrazumijeva pod adaptacijom i mislim da radovi te vrste ne bi trebali biti prepreka za dobivanje dozvole.

Na avio snimci ne možete izmjeriti veličinu objekta već je to samo dokaz postojanja objekta u danom trenutku. Mora postojati neka dokumentacija koja je korištena kod upisa u katastar i zemljišne knjige. Geodetskim elaboratom je jedino moguće dokazati da se nije ništa promijenilo od upisa u katastar. 

I vjerujem da postoji neka zapreka izdavanju dozvole ipak na tim poslovima rade stručni ljudi i pokušajte sa njima naći rješenje.

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Temu posjetio   0 korisnika

No registered users viewing this page.

• Online korisnici

• Napravi novi...