Jump to content

Darovanje nekretnine


M.Gub

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima.

 

Molio bih vas za komentar i savjet kako najbolje postupiti.

Riječ je o nekretnini u vlasništvu mog mog oca, a on je u zemljišnim knjigama na toj čestici upisan kao jedini vlasnik.

Pred 2 tjedna smo predali zahtjev za izdavanje građevinske dozvole s namjerom gradnje na toj čestici. Otac je potpisao suglasnost/pravni interes, a ja se vodim kao investitor.

Ono što bi u sljedećem koraku htjeli jest darovnim ugovorom tu zemlju predati u vlasništvo meni i supruzi.

Zanima me kada bi to valjalo napraviti? Da li se to može po izdavanju građevinske ili bi trebalo pričekati da cijeli proces gradnje završi? Ne bi htio da u ovom trenu otvaram nova birokratska poglavlja koja mogu ili zakomplicirati ili usporiti proces izdavanja građevinske/gradnje kuće/dobivanja uporabne.

Također me zanima koji je najpovoljniji put darivanja? Koliko vidim, porez na darivanje ne plaćaju potomci ni bračni drugovi, pa me zanima da li bi ispravno bilo da otac zemljište darovnim ugovorom prenese na mene, pa ga ja zatim u 1/2 dijela prenesem na suprugu?

Pretpostavljam da bi u tom slučaju preskočili plaćanje poreza na nekretnine?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je to vic? :D da ne poklanjam odmah nekretninu ženi :D

Ili država na to ne gleda s odobravanjem? Kad bi otac poklonio tu nekretninu meni 1/2, supruzi 1/2, tada bi ona na svoj dio pretpostavljam trebala platiti porez. Ako bi išli na varijantu da ju pokloni meni 1/1, pa ja polovicu darujem supruzi, da li postoji neki rok kada se ne smije darovati darovano? U Zakonu o porezu na promet nekretninama nisam uspio naći nikakva ograničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovom forumu sam pronašao članak:

gdje se spominje da bi ukoliko se radi o darovanju dara u periodu manjem od 3 godine, taj drugi dar mogao postpasti po oporezivanje na dohodak, no u Zakonu o porezu na dohodak nisam ništa takvo našao, čak piše da se dohotkom ne smatraju darovi... (članak 8, (2) 3) : https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 19 minuta, Borbena7 je napisao:

Pogledajte čl. 58.

Hvala, ne znam koliko sam dobro razumio, spominju se i dvije godine i 5. U svakom slučaju potpalo bi pod oporezivanje?

A što je s ovim očevim dijelom, on je sad suvlasnik, pa bi on nakon razvrgnuća suvlasničke zajednice postao samovlasnik, te bi odma zemljište poklonio mene. Da li zakonski ima kakva razlika između suvlasnika i vlasnika, u pogledu duljine trajanja vlasništva nad nekretninom prije nego li se bez oporezivanja može pokloniti?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija