Jump to content

Ugrizao me pas! Kako pokrenuti tužbu i imam li osnove?


unknownsoldier

Preporučene objave

Lijep pozdrav totalni sam laik što se tiče prava,predpostavljam ko većina ovdje koji imaju upit... tako da nemojte zamjeriti na mom neznanju.

Danas me na javnoj površini šetnjom kroz šumske puteljke ničim izazvan, ugrizao poveći pas cca 30-40kg (koliko sam uspio saznati na google-o pasmina je švicarski ovčar)   zaletjevši se na mene kako sam napomenuo ničim izazvan , pošto sam mirno i normalno šetao bez ikakvih naglih poteza...  Kako sam se automatski u stranu pomakao ugrizao me u području stražnjice. Znači bez podvodca i brnjice što je po meni ni blizu primjereno za ovu ogromnu pasminu , vlasnica je bila par metara iza njega. I da nije bilo nje i da ga nisam uspio odmaknuti rukom,  vjerojatno bi me još nastavio gristi.  Uglavnom ja sam malo onako iznenađen i šokiran i htjevši se maknuti nastavio dalje, ona je nešto spominjala kako inače nije agresivan i ukorivala psa.  Nismo puno riječi izmjenili . Uglavnom ja sam odmakao i nastavio dalje,  pogledao sam i vidio da mi je ostala rana od jednog očnjaka, i crvenilo od drugog. Žena je ponovno nakon minut-dva, došla za mnom ispričavala se. I tako mi je žao što nisam malo više ukorio tu ženu ( a možda i bolje) i raspitao se jeli pas cijepljen i ostale stvari i to što joj nisam pokazao ranu od ugriza , A možda pošto je na neprimjernom mjestu. A i od adrenalina i stanja iznenađenosti i šokiranosti.

Eto uglavnom mene zanima imam li na osnovu svega toga na osnovu psihičkog uznemirenja i površinske rane, pokrenut tužbu i  kolika treba biti ozljeda (postoji li klasifikacija). Rana nije duboka i veličine je promjera očnjaka. Ali opet kad razmislim, nebitno, pas možda ima nekavu bakteriju u ustima , Uglavnom konzultirat cu se odmah s doktoricom opće prakse  sad poslijepodne. Ako možda trebam neko cijepivo protiv tetanusa ili čega već.

Suma sumarum svega, nedao bog da takav pas napadne neko dijete, ja sam visok, imam snage i čak sam super i smireno odreagirao...

Uglavnom dali je moguća tužba i koliko će me koštati, dali mogu dobiti odšetu za duševno uznemiravanje i fizički napad psa koj nije bio na podvodcu i nema brnjicu , s obzirom na vrstu pasmine i na sve navedeno...

 

         

uređeno: od unknownsoldier
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Hvala na linku , ali u članku mi nema ništa konkretno što me zanimalo, ali ima korisnih savjeta za tretiranje rane koje sam i napravio i još nekih koje mislim napravit  hvala ... Ma mislio sam i volio bih dobit odgovor ako se netko susretao s ovakvim slučajevima u praksi  ili mu se dogodilo nešto slično . Ili ako se netko na forumu bavi pravom.   Neke konkretnije stvari vezane uz težinu ozljeda i klasifikaciju . 

Ma da mi je malo jača rana, tu dvojbe i sumnje nebi nikakve bilo !

Ona je i ovako, nepobitno u prekršaju ! 

Čuo sam se sa liječnicom opće prakse preko tel.  Ona me savjetovala da pođem u obližnjih veterinara , pošto je mali broj ljudi koji uopće posjeduju tu pasminu ovdje u mom gradu ) . I da se raspitam dali je pas cijepljen prvenstveno radi svojeg zdravlja...  

Šta da vam kažem; evo dvoumim se šta da uradim, pošto je samo površinska rana promjera očnjaka .(srećom uspio sam ga se brzo otarasiti)

Što se uzima u obzir pri tužbi i odšteti to neznam, ja sad ako dođem u ponedjeljak u dr.opce prakse rana ce mi vjerojatno vec skoro zarasti.  Vjerujem da će biti potrebno brdo  med dokumentacije. (A i sami znate kakvo je sad stanje u zdravstvu. poradi ovih političkih igrica ali ostavimo to za neku drugu temu)  

Da je malo jača rana bez ikakve sumnje i dvojbe bi bio,  kao što sam već naveo. 

Ali opet sad mi pravi muku šta se ne može znati ima li pas kakvu bakteriju koju bi putem sline i ugriza prenio.

Uglavnom poanta: ne želim zamislit što takav pas može učinit nekom djetetu , ja sam visok oko 186,  i u formi,  uspio sam mu odmaknut glavu...  ,    a glava mu je skoro u razini moga gluteusa,(pogledajte prve dvije slike na google-o što je to) taj pas svojom snagom težinom i proporcijama;    9 god. dijetetu bez problema da oprostite može nanijeti ozljede smrtnog ishoda ,  i to je ono što mi ide na živce.  I too i šta mi se dogodi da me u 21. stoljeću pas napadne bez ikakvog povoda u mirnoj šetnji prirodom gdje se idem relaksirat !!!  Nepojmljivo ej !! Radi nečijih hireva i uzimanja takve vrste pasa po meni neprimjerene za kućnog ljubimca umjesto nekih malih maza Ili kad vec imaju takve nek se odnose prema njima i okolini kako treba i u skladu sa zakonima ,    he....i imaju vuka za kućnog ljubimca, daj me nemoj! (samo sliku pogledajte)   jel to neki prestiž ili šta, da se vidi da imaju  za takvu pasminu... ( nemojte me krivo shvatiti i sam sam vlasnik životinje i volim  i poštujem prirodu i živa bića oko nas  )   ... , ali Živci su mi na 500 ...  Imaju sreće i on i vlasnica što sam dobar i što sam mirno, možda čak i previše mirno odreagiro. 

+ stvar ako je jednom iz čista mira napao nitko ne može garantirati da se neće ponoviti , nedaj bože na nekom djetetu , ili odraslom, nebitno pas je ogroman i snažan,  može bilo kome ozbiljne ozljede nanijeti

 

Ono želim da im ne padne više na pamet, da od trenutka kad kroče van svog posjeda da se dogodi da mu ne stave uzicu ili brnjicu , što je zakon !

uređeno: od unknownsoldier
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na linku , ali u članku mi nema ništa konkretno što me zanimalo, ali ima korisnih savjeta za tretiranje rane koje sam i napravio i još nekih koje mislim napravit  hvala ... Ma mislio sam i volio bih dobit odgovor ako se netko susretao s ovakvim slučajevima u praksi  ili mu se dogodilo nešto slično . Ili ako se netko na forumu bavi pravom.   Neke konkretnije stvari vezane uz težinu ozljeda i klasifikaciju . 

Ma da mi je malo jača rana, tu dvojbe i sumnje nebi nikakve bilo !

Ona je i ovako, nepobitno u prekršaju ! 

Čuo sam se sa liječnicom opće prakse preko tel.  Ona me savjetovala da pođem u obližnjih veterinara , pošto je mali broj ljudi koji uopće posjeduju tu pasminu ovdje u mom gradu ) . I da se raspitam dali je pas cijepljen prvenstveno radi svojeg zdravlja...  

Šta da vam kažem; evo dvoumim se šta da uradim, pošto je samo površinska rana promjera očnjaka .(srećom uspio sam ga se brzo otarasiti)

Što se uzima u obzir pri tužbi i odšteti to neznam, ja sad ako dođem u ponedjeljak u dr.opce prakse rana ce mi vjerojatno vec skoro zarasti.  Vjerujem da će biti potrebno brdo  med dokumentacije. (A i sami znate kakvo je sad stanje u zdravstvu. poradi ovih političkih igrica ali ostavimo to za neku drugu temu)  

Da je malo jača rana bez ikakve sumnje i dvojbe bi bio,  kao što sam već naveo. 

Ali opet sad mi pravi muku šta se ne može znati ima li pas kakvu bakteriju koju bi putem sline i ugriza prenio.

Uglavnom poanta: ne želim zamislit što takav pas može učinit nekom djetetu , ja sam visok oko 186,  i u formi,  uspio sam mu odmaknut glavu...  ,    a glava mu je skoro u razini moga gluteusa,(pogledajte prve dvije slike na google-o što je to) taj pas svojom snagom težinom i proporcijama;    9 god. dijetetu bez problema da oprostite može nanijeti ozljede smrtnog ishoda ,  i to je ono što mi ide na živce.  I too i šta mi se dogodi da me u 21. stoljeću pas napadne bez ikakvog povoda u mirnoj šetnji prirodom gdje se idem relaksirat !!!  Nepojmljivo ej !! Radi nečijih hireva i uzimanja takve vrste pasa po meni neprimjerene za kućnog ljubimca umjesto nekih malih maza Ili kad vec imaju takve nek se odnose prema njima i okolini kako treba i u skladu sa zakonima ,    he....i imaju vuka za kućnog ljubimca, daj me nemoj! (samo sliku pogledajte)   jel to neki prestiž ili šta, da se vidi da imaju  za takvu pasminu... ( nemojte me krivo shvatiti i sam sam vlasnik životinje i volim  i poštujem prirodu i živa bića oko nas  )   ... , ali Živci su mi na 500 ...  Imaju sreće i on i vlasnica što sam dobar i što sam mirno, možda čak i previše mirno odreagiro. 

+ stvar ako je jednom iz čista mira napao nitko ne može garantirati da se neće ponoviti , nedaj bože na nekom djetetu , ili odraslom, nebitno pas je ogroman i snažan,  može bilo kome ozbiljne ozljede nanijeti

 

Ono želim da im ne padne više na pamet, da od trenutka kad kroče van svog posjeda da se dogodi da mu ne stave uzicu ili brnjicu , što je zakon !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , unknownsoldier je napisao:

Hvala na linku , ali u članku mi nema ništa konkretno što me zanimalo, ali ima korisnih savjeta za tretiranje rane koje sam i napravio i još nekih koje mislim napravit  hvala ... Ma mislio sam i volio bih dobit odgovor ako se netko susretao s ovakvim slučajevima u praksi  ili mu se dogodilo nešto slično . Ili ako se netko na forumu bavi pravom.   Neke konkretnije stvari vezane uz težinu ozljeda i klasifikaciju . 

Ma da mi je malo jača rana, tu dvojbe i sumnje nebi nikakve bilo !

Ona je i ovako, nepobitno u prekršaju ! 

Čuo sam se sa liječnicom opće prakse preko tel.  Ona me savjetovala da pođem u obližnjih veterinara , pošto je mali broj ljudi koji uopće posjeduju tu pasminu ovdje u mom gradu ) . I da se raspitam dali je pas cijepljen prvenstveno radi svojeg zdravlja...  

Šta da vam kažem; evo dvoumim se šta da uradim, pošto je samo površinska rana promjera očnjaka .(srećom uspio sam ga se brzo otarasiti)

Što se uzima u obzir pri tužbi i odšteti to neznam, ja sad ako dođem u ponedjeljak u dr.opce prakse rana ce mi vjerojatno vec skoro zarasti.  Vjerujem da će biti potrebno brdo  med dokumentacije. (A i sami znate kakvo je sad stanje u zdravstvu. poradi ovih političkih igrica ali ostavimo to za neku drugu temu)  

Da je malo jača rana bez ikakve sumnje i dvojbe bi bio,  kao što sam već naveo. 

Ali opet sad mi pravi muku šta se ne može znati ima li pas kakvu bakteriju koju bi putem sline i ugriza prenio.

Uglavnom poanta: ne želim zamislit što takav pas može učinit nekom djetetu , ja sam visok oko 186,  i u formi,  uspio sam mu odmaknut glavu...  ,    a glava mu je skoro u razini moga gluteusa,(pogledajte prve dvije slike na google-o što je to) taj pas svojom snagom težinom i proporcijama;    9 god. dijetetu bez problema da oprostite može nanijeti ozljede smrtnog ishoda ,  i to je ono što mi ide na živce.  I too i šta mi se dogodi da me u 21. stoljeću pas napadne bez ikakvog povoda u mirnoj šetnji prirodom gdje se idem relaksirat !!!  Nepojmljivo ej !! Radi nečijih hireva i uzimanja takve vrste pasa po meni neprimjerene za kućnog ljubimca umjesto nekih malih maza Ili kad vec imaju takve nek se odnose prema njima i okolini kako treba i u skladu sa zakonima ,    he....i imaju vuka za kućnog ljubimca, daj me nemoj! (samo sliku pogledajte)   jel to neki prestiž ili šta, da se vidi da imaju  za takvu pasminu... ( nemojte me krivo shvatiti i sam sam vlasnik životinje i volim  i poštujem prirodu i živa bića oko nas  )   ... , ali Živci su mi na 500 ...  Imaju sreće i on i vlasnica što sam dobar i što sam mirno, možda čak i previše mirno odreagiro. 

+ stvar ako je jednom iz čista mira napao nitko ne može garantirati da se neće ponoviti , nedaj bože na nekom djetetu , ili odraslom, nebitno pas je ogroman i snažan,  može bilo kome ozbiljne ozljede nanijeti

 

Ono želim da im ne padne više na pamet, da od trenutka kad kroče van svog posjeda da se dogodi da mu ne stave uzicu ili brnjicu , što je zakon !

Kad nekog ugrize pas odmah se ide kod doktora koji obavijesti policiju koja odmah ide na utvrđivanje prekršaja i ili izdaje prekršajni nalog ili naplaćuje kaznu.Kad se zna tko je krivac lako je poslije tražit odštetu.Vlasnik psa mora doktoru donijet potvrdu o cijepljenju psa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informaciji.

Jesam li onda zakasnio?

A šta ću kad nisam znao, ni pravila, ni išta... A doktoricu o.p sam ja odmah pokušao dobiti ali telefon je  bio stalno zauzet tj. nije dostupna , pošto sam saznao da je vrijeme kad je se može dobiti na tel. samo od 18-19 tada sam je zvao.  A  bio sam osobno do nje ali nije bilo moguce uci  jer su ulazna vrata od cijelog objekta zaključana poradi ove situacije u zdravstu i politici . Da jesu ja bi ušao mimo protokola i pokucao bas kod nje , pa pricekao red....    Tako da sam je dobio preko tel. pred kraj radne smjene. I savjetovala to u vezi ispiranja rane i dezinfekcije, i da saznam dali je pas cijepljen, preko obližnjeg veterinara .

Mogu u ponedjeljak do nje , taj me vikend zafrknuo i situacija. 

A kao što sam rekao da je rana veća i ozljeda nebi tu nikakve dvojbe bilo. Pošao bih ja odmah na hitni prijem u gradu.

A i laik sam kod nekih stvari evo kao što i sam vidiš.

Ali nešto će se morati poduzeti , jer pas ne može iz čista mira napadati ni druge životinje pogotovo ljude.

Takav pas ne smije na javne površine bez uzice ili bez brnjice . Pogotovo nakon što čovjeka napadne, nemože ni bez te obadvije stvari. Jer se takva pasmina lako otrgne čovjeku sa uzice. To mora bit tako i amen,  ako ne bude ja cu ubuduce pocet uzimat stvar u svoje ruke... A to nebi bilo dobro.

To mi je prvo a za dalje ću vidjeti... Zato sam i pitao savjete na ovom forumu i hvala na svakom savjetu koji ste mi udjelili i koji ce te mi udjeliti.

Tako da slobodno pišite ... 

 

uređeno: od unknownsoldier
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješio sam ovo sa doktoricom , ona je odmah isti dan sve upisala i poslala zzjz i poslala el. uputnicu ... danas sam primio antitetanus, platio ga svojim troškom, za sutra sam  naručen u epidemiolšku ambulantu poradi  daljnjeg procesa i eventualne potrebe ,za  anti rabies cijepljenje ( bjesnoce ) ovisno o cjepljenju toga psa. Ako je uredno cijepljivan neće trebati.

 

A do veterinara sam bio on ništa ne želi ili nemože , nego se mora kao što sam naveo gore i što sam naručen u epidmiološku ambulantu . I oni onda veterinara kontaktiraju i to rješavaju .

A veterinar sigurno može doći do imena. Jer je jako mali broj takve pasmine u mom mjestu. Možda sam  svega takva 2 vidio.

Bitno da rješavam medicinski dio, račune ću čuvati.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija