Jump to content

Odricanje od nasljedstva i maloljetnici


Preporučene objave

Pozdrav!

Nakon smrti oca iza kojeg su ostali dugovi te nešto zemljišta i derutna nekretnina na selu koje je njemu pripalo nakon smrti njegovog oca ja,braća,sestre i majka smo se odlučili na odricanje od svega. 

Pošto ja jedina imam djecu,k tome maloljetnu,javni bilježnik mi je rekao da se njih nikako ne može zaobići,odnosno u slučaju da se ja odreknem nasljedstva(a i ostatak prvog reda) moja djeca nasljeđuju sve,a obzirom da su maloljetni socjalna nastupa te da se oni u njegovoj praksi još ni jednom  nisu izjasnili odricanjem u ime djeteta.

U zakonu nailazim na članke 130,131 i 220 u kojem meni laiku jasno piše kako se odricatelj odriče prava nasljedstva i u ime svojih potomaka bili oni punoljetni ili maloljetni ukoliko izričito ne navede da se odriče samo u svoje ime,osim u slučaju smrti nasljednika do zaključenja postupka,gdje bi tek onda po mojoj logici uskočila socjalna zastupati moju maloljetnu djecu.

Da li pogrešno tumačim zakon?piše li još negdje nešto više pa sam predvidila? Javila sam se drugom javnom bilježniku koji mi je poznanik,a on je potvrdio riječi ovoga koji vodi postupak,a eto,ja u zakonu nailazim na kontradikciju. Svakako ću se savjetovati sa odvjetnikom,ali dok ga pronađem molim ako je netko upućen da mi malo razbistri stvari jer mi je nepojmljivo da dijete koje se skoro tek rodilo može tako olako naslijediti dugove i bezvrijednu imovinu. Hvala

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Rili je napisao:

Da li pogrešno tumačim zakon

Ispravno tumačite i ne mogu se načuditi javnom bilježniku, jer odricanje može biti samo u vlastito ime ili u vlastito ime i u ime svojih potomaka,pa čak što više je javni bilježnik u obavezi da vam ukaže na takvu pravnu činjenicu (čl. 220 st. 9).

Odredbe čl. 130 st. 2 i 3 ZN su jasne, vaše odricanje u svoje ime i u ime vaših potomaka, proizvodi namjeravane učinke kako prema vama tako i djeci, neovisno o njihovoj maloljetnosti nije potrebno nikakvo odobrenje tijela nadležnog za poslove skrbništva( čl. 130 st. 3)

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , Matrix je napisao:

Ispravno tumačite i ne mogu se načuditi javnom bilježniku, jer odricanje može biti samo u vlastito ime ili u vlastito ime i u ime svojih potomaka,pa čak što više je javni bilježnik u obavezi da vam ukaže na takvu pravnu činjenicu (čl. 220 st. 9).

Odredbe čl. 130 st. 2 i 3 ZN su jasne, vaše odricanje u svoje ime i u ime vaših potomaka, proizvodi namjeravane učinke kako prema vama tako i djeci, neovisno o njihovoj maloljetnosti nije potrebno nikakvo odobrenje tijela nadležnog za poslove skrbništva( čl. 130 st. 3)

Da,tako sam i povezala,ali kontam nisam upućena,možda u nekom drugom dijelu zakona o zaštiti djece ili šta ja znam gdje piše drugačije, mada sam i to prolistala i nisam našla ništa..nejasno mi je kakve koristi oni imaju od toga da nekome pošto poto uvale dugove jer nam je rečeno kako ćemo ostatak očeve obitelji uvaliti u probleme ako ne prihvatimo.pretpostavljam jedino iz ovog razloga koji je ivistipe naveo

Prije 45 minuta, ivistipe je napisao:

Očito bilježnik  želi čim prije završiti predmet da se od vas dobro naplati, jer ako imovina pripadne lokalnoj zajednici slabo će zaraditi.

Do lokalne zajednice ima još redova jer otac ima veliku obitelj.

znači li to da se bilježnik naplaćuje tek po završetku predmeta? odnosno,ukoliko se recimo nasljednici prvog i drugog reda odreknu svega,a netko iz trećeg prihvati,taj koji je prihvatio plaća kompletan postupak ili svaki red plaća svoje..ili kako ?

Ako se naplaćuje po završetku onda mi je jasno,i vrlo je vjerojatno da je to zapravo razlog.

 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 12 sati , ivistipe je napisao:

Plača na kraju onaj tko nasljedi imovinu, a vi ste samo dužni dati nasljedničku izjavu dali prihvačate imovinu ili se odričete ili možda nekome ustupate. Ako ustupate odgovarate za dugove.

Aha,znači to je caka....

A već kad smo tu da usput pitam..znam da naplata duga ne može biti veća od vrijednosti imovine. Zanima me da li znate tko vrši procjenu vrijednosti? Pretpostavljam da banka ima svoje ljude za to i snosi troškove ili ipak troškovi procjene padaju na nasljednika?

 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 22 sati , Rili je napisao:

A već kad smo tu da usput pitam..znam da naplata duga ne može biti veća od vrijednosti imovine. Zanima me da li znate tko vrši procjenu vrijednosti? Pretpostavljam da banka ima svoje ljude za to i snosi troškove ili ipak troškovi procjene padaju na nasljednika?

U pravilu vjerovnik pokrene ovrhu, a ovršenik uloži prigovor, po kojemu od suda bude pozvan da u roku od 15 dana pokrene parnicu, radi dokazivanja svojih navoda iz prigovora tj. da je potraživanje ovrhovoditelja veće od vrijednosti nasljeđenog dijela.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...